Рішення
від 30.12.2024 по справі 277/1488/24
ЄМІЛЬЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 277/1488/24

РІШЕННЯ

іменем України

"30" грудня 2024 р. смт Ємільчине

Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Т.Г. Корсун, при секретарі судового засідання М.М. Сороки, розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Ємільчине в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинської селищної ради Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви до органів нотаріату про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті двоюрідного брата ОСОБА_2 .

В позовній заяві позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його двоюрідний брат ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина та залишилося спадкове майно, яке складається із права на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності ПКСП ім. Мічуріна с. Середи, Середівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, що належало ОСОБА_2 особисто, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай).

31жовтня 2024року позивачзвернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, проте отримав відмову через пропуск встановленого строку звернення до нотаріуса із такою заявою. Вважає, що строк звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини пропустив з поважної причини, оскільки про те, що після смерті ОСОБА_2 залишилися неуспадковані земельні ділянки, він дізнався лише в 2024 році, коли в особистих речах двоюрідного брата випадкового знайшов сертифікат на право на земельну частку (пай). Просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 терміном 60 календарних днів.

Ухвалою суду від 06.11.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Позивач впідготовче засіданняне з`явився,належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Згідно поданої заяви позов підтримав в повному обсязі, просив суд його задовольнити.

Представник Ємільчинської селищної ради Житомирської області в підготовче засідання не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Проти задоволення позову не заперечує.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Згідно з ч.ч. 3, 4ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем; ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст.206 цього Кодексу.

Відповідно до ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, враховуючи заяви учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , актовий запис № 22, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , видане повторно 23.05.2018 Ємільчинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (а.с.4).

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 31.10.2024 за № 00047751019, вбачається, що батьками ОСОБА_2 зазначені: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.5-6).

У свідоцтві про народження ОСОБА_1 матір`ю зазначена: ОСОБА_5 , дошлюбне прізвище якої « ОСОБА_6 », що підтверджується витягом з Державного реєстру акті цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей другого з подружжя від 21.09.2023 за № 00041499105, батьком зазначений: ОСОБА_7 (а.с.13,4).

Рішенням Ємільчинського районного суду Житомирської області від 25.11.2024 (справа №277/1487/24), яке набрало законної сили 26.12.2024, встановлено факт родинних відносин між ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , визнавши, що вони були рідними братом і сестрами та їх батьками були ОСОБА_11 та ОСОБА_12 .

Вищенаведене підтверджує родинні відносини між позивачем та покійним ОСОБА_2 , зокрема, покійний був його двоюрідним братом.

Зі змісту Сертифіката на право власності на земельну частку (пай) серії ЖТ № 0125454 вбачається, що ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності приватно колективного сільськогосподарського підприємства ім. Мічуріна у розміром 3,19 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с.20).

З довідки виданої Середівським старостинським округом Ємільчинської селищної ради Житомирської області від 06.07.2020 за № 635 слідує, що ОСОБА_2 на день смерті, постійно проживав та був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17).

31 жовтня 2024 року приватним нотаріусом Звягельського районного нотаріального округу Житомирської області Піскуном О.С., на звернення позивача ОСОБА_1 , було повідомлено про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для її прийняття. ОСОБА_2 на день смерті в шлюбі не перебував, батьки померли, непрацездатні, неповнолітні, інші спадкоємці за законом, після смерті ОСОБА_2 , крім ОСОБА_1 , із заявами про прийняття спадщини чи відмову від прийняття спадщини, неприйняття спадщини, а також про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом, не зверталися (а.с.24-25).

За приписами статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

В силу вимог ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.ст. 1220-1221,1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно ч.4 ст. 1266 ЦК України двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Як стверджується матеріалами справи, позивач є спадкоємцем за законом і не відмовляється від прийняття спадщини.

Згідно зі ст. 1268-1270 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Як слідує зі змісту положень ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У встановлений статтею 1270 ЦК України шестимісячний строк позивач заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори не подав, оскільки лише в 2024 році дізнався про наявність спадкового майна.

Враховуючи викладені позивачем обставини, які не заперечуються і не спростовуються відповідачем, суд визнає поважними причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини.

Відповідно до вимог частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, матеріалами справи встановлено, що позивач після смерті ОСОБА_2 не прийняв спадщину у встановлений законом строк, тому суд дійшов висновку, що визнання представником відповідача позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов підлягає задоволенню.

Питання простягнення судовогозбору з відповідача позивачем не ставиться.

Керуючись ст.ст.258, 259, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, ст.ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Ємільчинськоїселищної радиЖитомирської областіпро визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви доорганів нотаріатупро прийняттяспадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строктривалістю двамісяці здня набраннярішенням судузаконної силидля поданнянотаріусу заявипро прийняттяспадщини післясмерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідач: Ємільчинська селищна рада Житомирської області, адреса: вул. Соборна, 18 А, селище Ємільчине, Звягельський район, Житомирська область, ЄДРПОУ: 04347605.

Суддя Т. Г. Корсун

СудЄмільчинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення30.12.2024
Оприлюднено31.12.2024
Номер документу124139622
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —277/1488/24

Рішення від 30.12.2024

Цивільне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Корсун Т. Г.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Корсун Т. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні