Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/2045/22
Провадження № 2/935/37/24
РІШЕННЯ
Іменем України
30 грудня 2024 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі головуючого: судді- Василенка Р.О., зі секретарем Криворучко Я.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Коростишівгаз» про захист прав споживача,
ВСТАНОВИВ
Позивач звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Коростишівгаз» в якому просить суд визнати неправомірними дії представників ПРАТ «Коростишівгаз» щодо складення акту про порушення від 16.08.2022 року за № 16-08-22/1; визнати незаконним акт про порушення від 16.08.2022 року за № 16-08-22/1, який складений з порушенням чинного законодавства та договору розподілу природного газу; визнати неправомірним та скасувати рішення комісії ПРАТ «Коростишівгаз» оформлене листом від 29.08.2022 року за № 145/2, про припинення газопостачання (розподілу природного газу) до газоспоживаючого обладнання споживача за адресою АДРЕСА_1 . шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
В обґрунтування позову вказав, що він отримує за вказаною вище адресою газ від газопостачальної компанії НАК «Нафтогаз України», про що укладено відповідний договір приєднання. Вказує, що він скористався відповідною державною програмою встановив та використовує для опалювання твердотопливний піролізний котел, замість раніше встановленого КЧМ, на його ж місці. При цьому жодної зміни місця розташування газових приладів (пристроїв) не здійснював. Після чого газ використовує виключно для приготування їжі.
Зазначив, що Оператор ГРМ, посилаючись на те, що «згідно наявної проектної та виконавчої документації споживача за вказаною адресою обліковується наступні газові прилади: газовий котел КСТГ та плита газова ПГ-4», стверджує що «споживач відноситься до категорії споживачів у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення» та безпідставно здійснює визначення річної замовленої потужності для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення 314 м.куб. на рік
Вказує, що 16.08.2022 року членами комісії від оператора ГРМ після перевірки приладів обліку, складено акт від 16.08.2022 року за №16-08-22/1, який він отримав засобами поштового зв`язку. Однак на місці його не ознайомлювали із жодним актом та документом складеного комісією. Не повідомляли завчасно про час та місце складання такого акту, вказаний акт містить недостовірну інформацію, щодо порушення вказаних у ньому вимог, а саме щодо відмови представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання та порушення ним п. 5.7. ПБСГ щодо не забезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави
Зазначив, що він забезпечивдоступ навласний об`єктипредставникам ОператораГРМ,про щовказують відомостіщодо показниківлічильника тавказані вакті,відомості провідсутність витоківгазу тааварійних ситуацій.Зазначає,що актне міститьсявідомостей чогосаме стосуєтьсяпорушення «технічногообслуговування». Тав наданихпоясненнях вказав,ш наявнау йогокористування газоваплита марки«ARDO»не визначаєобов`язковість технічного оглядуоператором ГРМ.Газовйи котел«Житомир -3»-АТЕМ дляопалення невикористовується,дверці докрана таприладів управліннякотлом закритиіта опломбовані. Інстуркціяз експелатаціїгазового котлане визначаєобов`язковість періодичноготехнічного наглядуоператором ГРМ.Вказує,що твердженняпро йоговідмову відпідпису невідповідають дійсності,його неознайомили звказаним актом,що позбавилойого можливостінадати своїзауваження тазаперечення. Прозасідання комісіїз розглядускладеного відноснонього актупро порушення від16.08.2022року йогоне попереджали.
Відповідач ПАТ «Коростишівгаз» надіслали до суду відзив у якому заперечили щодо задоволення позову. Вказують, що ОСОБА_1 є неналежним позивачем, адже ПАТ «Коростишівгаз» не перебуває з ним у договірних відносинах. За адресою об`єкту по АДРЕСА_1 , наявні договірні відносини з ОСОБА_2 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , яка приєдналася до договору розподілу природного газу здійснюючи оплату наданих послуг з 2015 року через постачальника природного газу ТОВ «Поліссягаз». Вказують, що у позивача відсутнє право щодо оскарження дій працівників товариства та рішення комісії. ОСОБА_1 роз?яснювалося, що відповідно до пункту 5 глави 1 розділу V Кодексу ГРМ, у випадку перенесення вузла обліку та/або зменшення його типорозміру (номінальної потужності) або зміни місця розташування газових приладів (пристроїв) в установленому законодавством порядку вносяться відповідні зміни до проєктної документації, а у разі її відсутності розробляється нова проектна документація, що забезпечується за рахунок сторони, яка ініціювала реконструкцію чи технічне переоснащення вже підключеного до ГРМ об?єкта. Внесення змін до проєктної документації в частині комерційного вузла обліку газу здійснюється на підставі оформлених (виданих) Оператором ГРМ технічних умов на реконструкцію комерційного вузла обліку. Не дивлячись на дане роз?яснення споживач за договором розподілу природного газу ОСОБА_2 в установленому законодавством порядку не зверталася до товариства про зміни до проєктної документації щодо приєднаних до ГРМ газоспоживаючого обладнання. По цій причині виникла необхідність перевірки приєднаного до ГРМ газоспоживаючого обладнання споживача послуг товариства Хоменко М. М. Однак позивач не допустив представників товариства і представника Коростишівської міськради до перевірки. Про це і було складений акт №16-08-22/1 від 16.08.22 р. Свої дії позивач аргументував тим, що оператор ГРМ жодного стосунку до газоспоживаючого обладнання не має, окрім газового лічильника. Вказують, що відозапис вказаної події не надано по причині його непрацездатності.
Відповідно до ч. 5ст. 279 ЦПК Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 16 серпня 2022 року представниками оператора ГРМ ПРАТ «Коростишівгаз» від 16.08.2022 року за участю споживача позивача ОСОБА_1 на об`єкті, що за адресою: АДРЕСА_1 , складено акт про порушення №16.08.2022/1 за яким встановлено наступні порушення Кодексу газорозподільних мереж:
1)розділу VI, глави 7, пункту 1, п.п. 11 Кодексу ГРМ - відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проєктній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.
2) розділу V, глави 3 п.1, п.п. 12/ п 5.7 ПБСТ - не забезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави.
Містятться відомтсі про показання лічильника на дату складання акту 5995, який вказується у разі наявності та допуску до нього.
Вказано, що усунення порушення здійснюватиметься припиненням розподілу при родного газу шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи без додаткового попередження. Вказано, що комісія з розгляду вказаного акту буде проводити засідання о 16 год 00 хв 25.08.2022 року . Міститься відмітка про відмову від ознайомлення з актом порушення споживачем ОСОБА_1 .
З відповіді ПРАТ «Коростишівгаз» від 21.03.2022 №45, слідує, що за адресою: АДРЕСА_1 , ЕІС-код 56ХМ12L00005872E, зареєстрований споживач ОСОБА_2 , згідно робочого проекту обліковуються прилади: газовий котел КСТГ та плита газова ПГ-4.
Зі змісту відповіді вбачається, що для визначення розміру замовленої річної потужності на наступний календарний рік приймається до уваги обсяг споживання природного газу споживачем за газовий рік (з першої газової доби жовтня поточного року до першої газової доби поточного року).
Наведено відповідні обрахунки обсягу спожитого газу за період 2018-2020 року.
Листом від 17.08.2023 року ПРАТ «Коростишівгаз» адресованого ОСОБА_2 повідомлено про те, що комісія оператора ГРМ з розгляду акту про порушення відбудеться 25.08.2022 року о 16.00 год. за адресою: вул. Гвардійська, 42.
29 серпня 2022 року листом №145/2 виконавчим директором ПРАТ «Коростишівгаз» повідомлено про прийняте рішення здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) до газоспоживаючого обладнання за адресою АДРЕСА_1 , шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної мережі.
Згідно наданих відповідачем відомостей щодо реєстру платежів за надані послуги з розподілу газу слідує, що позивач ОСОБА_1 здійснював оплату послуг з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , ЕІС-код 56ХМ12L00005872E.
Відповідно до частини другої статті 19Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Взаємовідносини між Оператором газорозподільної системи та побутовими споживачами природного газу регулюються Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року № 329, «Кодексом газорозподільних систем України», який затвердженийпостановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494, Типовим договором розподілу природного газу, форма якого затвердженапостановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1348/27829 та іншими нормативно-правовими актами в сфері газопостачання.
Пунктами 17, 23, 37 частини 1 ст.1 ЗаконуУкраїни «Проринок природногогазу» установлено, що оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). Постачальником природного газу є суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу; постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів. Побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Частиною 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу»передбачено, що споживач зобов`язаний забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу.
Згідно з п. 3 глави 5 розділу III Кодексу ГРС власники газових мереж, у тому числі побутові споживачі та співвласники/особа, уповноважена на це співвласниками, внутрішньобудинкових систем газопостачання, які згідно з актом розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, забезпечують належну їх експлуатацію згідно з чинним законодавством, у тому числі ПБСГ, зокрема укладають відповідний договір із суб`єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт.
Згідно п.1 гл.7 Розділу 6 Кодексу ГРС Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення розподілу природного газу, зокрема у випадках: відмови представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проєктній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання.
Відповідно п.2 глави 7 розділу 6 Кодексу ГРС споживач зобов`язаний допустити представників Оператора ГРМ на власні об`єкти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу.
Відповідно до вимогстатті 12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статі76,77 ЦПК України).
Згідно вимогстатті 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Главою 5 розділу 11 Кодексу ГРС визначено Порядок оформлення акта про порушення. Так у пункті 1 глави 5 розділу 11 Кодексу ГРС вказано, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Згідно пункту 5 глави 7 розділу 6 Кодексу ГРС припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування. При відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об`єкта споживача, Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача вiд газорозподільної системи.
Зі змісту оскаржуваного акту про порушення №16.08.22/1 від 16.08.2022 року вбачається, що вказаний акт складався за участю та у присутності позивача ОСОБА_1 . При цьому останній здійснював оплату послуг з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , ЕІС-код 56ХМ12L00005872E ,тобто він є споживачем наданих послуг із розподілу природного газу. При цьому відсутність укладеного з відповідачем договору про розподіл природного газу не може бути підставою для оскарження складного відносно позивача акту. Окрім того Кодексу ГРС вказує ,на можливість складення акту про виявлені порушення відносно несанкціонованого споживача, тобто особи яка без укладання договору розподілу природного газу з оператором газорозподільної системи або на об`єкті, який не підключений до ГРМ в установленому порядку, здійснює несанкціонований відбір природного газу.
Окрім того оспорюваним актом про порушення №16.08.22/1 від 16.08.2022 року вказано, що виявлені порушення можливо усунути шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи без додаткового попередження, що безумовно вказує на порушене цивільне право або інтерес позивача, за захистом якого він звернувся до суду, а саме щодо припинення газопостачання будинку в якому останній проживає. Тому доводи відповідача щодо неналежного позивача суд не приймає.
У пунктах 3, 4 глави 7 розділу 6 Кодексу ГРС представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
Також згідно з пунктом 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС під відмовою в доступі до об`єкта споживача розуміється вчинення споживачем (власником або наймачем об`єкта споживача) та/або власником території, де розташований/розміщений об`єкт споживача та/або комерційний вузол обліку, за яким здійснюються розрахунки споживача, дій, які перешкоджають представникам оператора газорозподільної системи виконувати функції, передбачені цим Кодексом, що засвідчується актом про порушення, складеним відповідно до вимог цьогоКодексу.
Разом із тим оспорюваний акт про порушення №16.08.22/1 від 16.08.2022 року не містить належних доказів того, що позивачем відмолено представникам Оператора ГРМ ПРАТ «Коростишівгаз» у доступі до об`єкту чи земельної ділянки, де розташоване газовове обладнання, та/ або комерційній вузол обліку газу, та/ або газоспоживаючого обладання. В долученому акті не конкретизовано, до якого саме газового обладнання чи комерційного вузла обліку не допущено представників. На підтвердження викладених в акті обставин не долучено відеозапису, який за твердженнями відповідача непридатний до відтворення, тобто відмова позивача не зафіксована відеозйомкою. При цьому в акті міститься відмітка про показання лічильника (ЗВТ) за адресою: АДРЕСА_1 , тобто представники оператора ПРАТ «Коростишівгаз» мали безспосердній доступ до об`єкту споживача чи земельної ділянки. Доказів перешкод та в чому саме вони полягали не надано. Також у матеріалах справи відсутні відомості про надіслання відповідачем листа з необхідністю забезпечити вільний доступ представникам Оператора ГРМ ПРАТ «Коростишівгаз» за об`єктом споживання для здійснення перевірки приєднаного до ГРМ газоспоживаючого обладнання споживача послуг.
Разом із тим суд враховує те, що акт про порушення №16.08.22/1 є службовим документом, що у якому вказано про виявлений представниками Оператора ГРМ ПРАТ «Коростишівгаз факт відповідних порушень вимоги законодавства. Висновки, які в ньому містяться, самі собою не породжують для побутового споживача настання юридичних наслідків, не порушують його права та не породжують спірних правовідносин, у яких підлягає захисту порушене право побутового споживача.
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ установлено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Таким чином саме ухвалене комісією рішення від 29.08.2022 року за № 145/2 за результатом розгляду акту про порушення Оператора ГРМ, є підставою для настання відповідних наслідків, а саме щодо припинення газопостачання (розподілу природного газу) до газоспоживаючого обладнання споживача за адресою АДРЕСА_1 . шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи, тому позовні вимоги підлягають часткому задоволенню.
Враховуючи викладеневище,на підставі ст.16,714ЦК України, Законом України «Про ринок природного газу», глави 1 розділу I Кодексу ГРС, і керуючись ст. ст.12,13,76-81, 141,259,263-268,274,279,352,354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення комісії ПРАТ «Коростишівгаз» оформлене листом від 29.08.2022 року за № 145/2, про припинення газопостачання (розподілу природного газу) до газоспоживаючого обладнання споживача за адресою АДРЕСА_1 , шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи
В задоволенні решти вимог, -відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Приватне акціонерне товариство «Коростишівгаз», ЄДРПОУ: 20413052, місцезнаходження: Житомирський район, Житомирська область, місто Коростишів, вулиця Київська, будинок, 55.
Суддя Роман ВАСИЛЕНКО
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124139713 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Василенко Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні