Рішення
від 30.12.2024 по справі 940/1421/24
ТЕТІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

30.12.2024 Провадження по справі № 2-о/940/57/24

Справа № 940/1421/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

24 грудня 2024 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :

головуючого судді Косович Т.П.

при секретарі Козуб І.С.

з участю адвоката Безуглої І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тетієві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт проживання однієюсім`єю якчоловіка тажінки безреєстрації шлюбуїї та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , посилаючись на те, що вони з 2002 року до дня смерті ОСОБА_5 проживали разом як сім`я та вели спільне господарство. Необхідність встановлення даного факту виникла в зв`язку зі спадковим майном, яке залишилось після смерті ОСОБА_5 , яке заявниця бажає прийняти як спадкоємець за законом, а іншим шляхом встановити необхідний факт неможливо.

В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 та її представник адвокат Безугла І.С. заявлені вимоги підтримали. ОСОБА_1 суду пояснила, що вони з ОСОБА_5 проживали однією сім`єю з червня 2002 року до дня його смерті в належному їй будинку в АДРЕСА_1 , при цьому вони все робили разом, тримали господарство, купували продукти харчування, кошти у них були спільні. Похоронила вона ОСОБА_5 за власний рахунок. На випадок своєї смерті вона 14.03.2011 року склала заповіт, яким свій житловий будинок в АДРЕСА_1 заповіла ОСОБА_5 .

Представник заявниці ОСОБА_6 уточнила заявлені вимоги та просить встановити факт проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_5 у період з 2002 року до дня смерті останнього.

Заінтересована особа ОСОБА_4 заявлених вимог не визнала, суду пояснила, що є рідною сестрою ОСОБА_5 . Брат зловживав алкоголем, тому його вигнали із сім`ї. Вони не спілкувалися, в гості один до одного не ходили. Із ОСОБА_1 він проживав останні десять років то тут, то там, при цьому ці роки він не випивав. Хоронила брата ОСОБА_1 , але потім вони повернули їй 20 тисяч гривень.

Заінтересована особа ОСОБА_3 заявлених вимог не визнала, суду пояснила, що є рідною сестрою ОСОБА_5 , з яким у неї близьких стосунків не було. До 2015 року брат проживав з матір`ю, а після її смерті став проживати з ОСОБА_1 , вони один одному допомагали.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не прибула, до суду надіслала заяву про слухання справи у її відсутності, прийняття рішення у справі покладає на розсуд суду.

Свідок ОСОБА_7 суду пояснила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 проживали разом однією сім`єю як чоловік та жінка з 2002 року, вели спільне господарство, у них була корова та кури. Лікуванням ОСОБА_5 , коли він хворів, та похованням займалася ОСОБА_1 .

Свідок ОСОБА_8 суду пояснила, що ОСОБА_1 є родичкою її чоловіка. Вони з ОСОБА_5 проживали разом однією сім`єю як чоловік та жінка з 2003 року, у них були добрі стосунки. Разом вони приїжджали до неї на каву, допомагали копати картоплю. Лікуванням ОСОБА_5 , коли він хворів, займалася ОСОБА_1 , їздила з ним на операцію.

Свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що є сусідкою ОСОБА_1 , яка проживала з ОСОБА_5 близько 20 років. Вони разом вели спільне господарство, приходили до неї в гості. Похованням ОСОБА_5 займалася ОСОБА_1 .

Свідок ОСОБА_10 суду пояснив, що ОСОБА_1 є його родичкою, яка проживала з ОСОБА_5 15 років як чоловік та жінка. Вони приходили до нього в гості, а він ходив в гості до них.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення заявниці та її представника, заінтересованих осіб, свідків, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з такого.

За змістом ст. 315 ЦПК суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

При цьому, суд може установити факт, що має юридичне значення для фізичної особи, від якого залежить подальший розвиток цивільних правовідносин, у яких така особа є учасником. Суд може визнати існування лише тих певних фактичних обставин дійсності, які породжують настання наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення суб`єктивних цивільних прав, юридичних обов`язків, а також цивільних правовідносин в цілому, тобто юридичні факти можуть бути встановлені судом лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.

Частиною другою статті 3 СК України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружината чоловік, у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Пунктом 6 рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року№ 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавством не передбачено вичерпного переліку членів сім`ї та визначено критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки.

Згідно із частинами першою, другою статті 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов`язків подружжя.

Відповідно до частини першої статті 36 СК України саме шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.

Отже, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі № 554/8023/15-ц (провадження № 14-130цс19) зроблено висновок, що вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, суд має установити факти: спільного проживання однією сім`єю; спільний побут; взаємні права та обов`язки.

Під спільним проживанням слід розуміти постійне фактичне мешкання чоловіка та жінки за однією адресою, збереження ними у такому житлі переважної більшості своїх речей, зокрема щоденного побутового вжитку, сприйняття ними цього місця проживання як свого основного, незалежно від того, що будь-хто із них за особливістю своєї роботи/служби зумовлений тривалий час бути відсутнім за цим місцем проживання (несення військової служби, вахтовий метод роботи). Спільний побут, в свою чергу, передбачає ведення жінкою та чоловіком спільного господарства, наявність спільного бюджету, витрат, придбання майна для спільного користування, в тому числі за спільні кошти та внаслідок спільної праці, спільна участь в утриманні житла, його ремонт, спільне харчування, піклування чоловіка та жінки один про одного/надання взаємної допомоги тощо. До прав та обов`язків, притаманних подружжю, слід віднести зокрема, але не виключно, існування між чоловіком та жінкою, реалізацію ними особистих немайнових прав, передбачених главою 6 СК України, тощо. При цьому має бути встановлена і доведена саме сукупність вказаних усталених обставин та відносин, оскільки самі по собі, наприклад, факти перебування у близьких стосунках чоловіка та жінки або спільна присутність їх на святах, або пересилання коштів, або періодичний спільний відпочинок, або проживання за однією адресою, факт реєстрації за такою адресою при відсутності інших наведених вище ознак не можуть свідчити, що між чоловіком та жінкою склались та мали місце усталені відносини, притаманні подружжю.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду у постанові 17 січня 2024 року у справі № 759/14906/18 (провадження № 61-466св23).

Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу є, зокрема докази: спільного проживання, ведення спільного господарства, наявності у сторін спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім`ї, наявності між сторонами подружніх взаємних прав та обов`язків, інших доказів, які вказують на наявність встановлених між сторонами відносин притаманних подружжю.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро смертьсерії НОМЕР_1 від 10.09.2024року (а.с.6).Після йогосмерті відкриласяспадщина,яка складаєтьсяз житловогобудинкув АДРЕСА_2 та земельної ділянки площею 2,6653 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3224687000:03:004:0008 (копії витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 97009122 від 12.09.2017 року та № 50844003 від 25.12.2015 року (а.с. 11, 13).

Заявниця, вважаючи себе спадкоємицею після смерті ОСОБА_5 , спадщину прийняла своєчасно, звернувшись з відповідною заявою до нотаріуса, до майна померлого заведена спадкова справа № 86/2024 (а.с. 38-57).

Проте, звернувшись до приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Бурлаченко О.Г. з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, заявниця отримала відповідь, в якій зазначено про відсутність доказів родинних та інших відносин, які вона надати не може, оскільки з ОСОБА_5 в зареєстрованому шлюбі не перебувала (копія роз`яснення нотаріуса № 347/02-14 від 30.10.2024 року а.с. 9).

Разом з тим, факт проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 2002 року до дня його смерті підтверджується зібраними у справі доказами, а саме поясненнями заявниці, частково поясненнями заінтересованих осіб ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , які фактично визнали факт спільного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , поясненнями свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , копією акту депутата Тетіївської міської ради про фактичне проживання особи без реєстрації шлюбу від 21.01.2024 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_5 без реєстрації шлюбу до дня його смерті, останні вели спільне господарство (а.с. 8), копією довідки Денихівського старостинського округу виконавчого комітету Тетіївської міської ради № 101 від 22.10.2024 року, в якій зазначено, що ОСОБА_1 здійснила поховання ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за власний рахунок (а.с. 7), а також частково заповітом ОСОБА_1 від 14.03.2011 року, яким свій житловий будинок в АДРЕСА_1 вона заповіла ОСОБА_5 , що підтверджує існування між ними близьких відносин (а.с. 100).

Таким чином, аналізуючи зібрані по справі і досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, оскільки в суді знайшов своє підтвердження той факт, що ОСОБА_1 дійсно проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 2002 року до дня його смерті.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 315, 319, 354 ЦПК України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 2002 року до дня смерті ОСОБА_5 .

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного рішення: 30.12.2024 року.

Суддя: Т.П.Косович

СудТетіївський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення30.12.2024
Оприлюднено31.12.2024
Номер документу124140675
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —940/1421/24

Рішення від 30.12.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Косович Т. П.

Рішення від 24.12.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Косович Т. П.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Косович Т. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні