Ухвала
від 27.12.2024 по справі 703/6794/24
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/6794/24

6/703/243/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2024 року м. Сміла

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Овсієнка І.В.,

секретар судового засідання Батаргіна Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестмен Юніон», заінтересовані особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінанс Проперті Групп», приватний виконавець виконавчого округу Черкаської області Недоступ Дмитро Миколайович, Акціонерне товариство «Райфайзен Банк Аваль», Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Ел.Ен.Групп», ОСОБА_1 , про заміну сторони у виконавчому провадженні

у с т а н о в и в :

ТОВ «ІНВЕСТМЕНТ ЮНІОН» звернувся до суду з заявою, в якій просить замінити вибулого стягувача ТОВ «Фінанс Проперті Групп» на його правонаступника - ТОВ «ІНВЕСТМЕНТ ЮНІОН» у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого напису № 235847, вчиненого 25.06.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Є.М. щодо стягнення ОСОБА_1 на користь ТОВ «Фінанс Проперті Групп» заборгованості за договором №010/26511/82/684/100 в сумі 41568,01 грн.

В обґрунтування заявлених вимог заявник вказує, що 17.10.2019 між АТ «Райфайзен Банк Аваль» та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір №010/26511/82/684/100.

09.04.2020 між АТ «Райфайзен Банк Аваль» та ТОВ «Фінансова компанія Ел.Ен.Групп» було укладено договір № 114/2-31F про відступлення прав вимоги, відповідно до умов якого АТ «Райфайзен Банк Аваль» відступив на користь ТОВ «Фінансова компанія Ел.Ен.Групп» своє право вимоги за кредитними договорами, зокрема за договором №010/26511/82/684/100.

13.11.2020 між ТОВ «Фінансова компанія Ел.Ен.Групп» та ТОВ «Фінанс Проперті Групп» було укладено договір №13-11/20-F про відступлення прав вимоги, відповідно до умов якого ТОВ «Фінансова компанія Ел.Ен.Групп» відступив на користь ТОВ «Фінанс Проперті Групп» своє право вимоги за кредитними договорами, зокрема за договором №010/26511/82/684/100.

25.06.2024 між ТОВ «Фінанс Проперті Групп» та ТОВ «Інвестмен Юніон» було укладено договір №Ф-25/06/24/1 про відступлення прав вимоги, відповідно до умов якого ТОВ «Фінанс Проперті Групп» відступив на користь ТОВ «Інвестмен Юніон» своє право вимоги за кредитними договорами, зокрема за договором №010/26511/82/684/100.

У судове засідання представник заявника не з`явився, в своїй заяві просив розглянути заяву без участі заявника, заяву підтримав в повному обсязі.

Представники заінтересованих осіб - Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінанс Проперті Групп», Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Ел.Ен.Групп», приватний виконавець виконавчого округу Черкаської області Недоступ Дмитро Миколайович, а також ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилися, про час та місце його проведення повідомлялися заздалегідь та відповідно до встановленого законом порядку, про причини неявки суду не повідомили. Представник Акціонерного товариства «Райфайзен Банк Аваль» надав на адресу суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити без його участі.

Неявка учасників справи та інших осіб, не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження за правилами ст. 442 ЦПК України.

Таким чином, суд, вважає за можливе розглядати справу за відсутності учасників справи.

У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про заміну стягувача його правонаступником підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до інформації про виконавче провадження з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень щодо стану виконавчого провадження № 67566177, вбачається, що приватним виконавцем виконавчого округу Черкаської області Недоступом Д.М. 25 березня 2021 року відкрито виконавче провадження № 64966418 на підставі виконавчого напису №235847, вчиненого 25.06.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Є.М. щодо стягнення із боржника ОСОБА_1 на користь стягувача - ТОВ «Фінанс Проперті Групп» заборгованості у розмірі 41568,01 грн.

Судом встановлено, що 25.06.2024 між ТОВ «Фінанс Проперті Групп» та ТОВ «Інвестмен Юніон» було укладено договір №Ф-25/06/24/1 про відступлення прав вимоги, відповідно до умов якого ТОВ «Фінанс Проперті Групп» відступив на користь ТОВ «Інвестмен Юніон» своє право вимоги за кредитними договорами.

На підставі витягу з додатку №1 до договору №Ф-25/06/24/1 про відступлення права вимоги, що укладений 25.06.2024 ТОВ «Фінанс Проперті Групп» як первісний кредитор відступає на користь ТОВ «Інвестмен Юніон» як нового кредитора.

Договір №Ф-25/06/24/1 про відступлення прав вимоги, акт приймання-передачі документації до договору №Ф-25/06/24/1 від 01.07.2024, акт про відступлення прав вимоги до договору №Ф-25/06/24/1 від 01.07.2024 та додаток №1 (перелік боржників, основних договорів та розмір права вимоги, що відступається) підписані сторонами і скріплений печатками. В матеріалах справи відсутні будь-які відомості щодо розірвання або визнання вказаного договору недійсним.

Питання заміни сторони виконавчого провадження врегульовані ст. 442 розділу VІ ЦПК України «Процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень у цивільних справах та рішень інших органів (посадових осіб)».

Таким чином, нормами ЦПК України встановлена можливість заміни стягувача або боржника у виконавчому провадженні.

Відповідно до статті 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Згідно з абзацом 1 частини 5статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до частини першої статті 512 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.

За змістом статті 512 ЦК України, статті 442 ЦПК України та статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.

Виходячи з цих норм, зокрема пункту 1 частини першої статті 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) відбувається вибуття кредитора.

Заміна кредитора можлива поза межами виконавчого провадження у разі відступлення права вимоги.

У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку з чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження», статті 442 ЦПК України за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.

Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, внаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.

Статтею 514 ЦК України передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до правової позиції, сформованої ВП ВС 12.10.2022 в справі № 183/4196/21, провадження №14-36цс22, заява про заміну сторони виконавчого провадження, відкритого на виконання виконавчого напису нотаріуса, підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.

Вчинення нотаріусом виконавчого напису це нотаріальна дія, яка передбачена п.19 ст. 34 Закону України "Про нотаріат" від 02 вересня 1993 року №3425-XII (далі - Закон №3425-XII ).

Згідно із ст. 87 Закону №3425-XII для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів, установлюється Кабінетом Міністрів.

Відповідно до положень ст.88 Закону №3425-XII нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями не більше одного року.

Отже, вчинення нотаріусом виконавчого напису це нотаріальна дія, яка полягає в посвідченні права кредитора на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. При цьому, нотаріус проводить свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції та не встановлює прав або обов`язків учасників правовідносин, не визнає та не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Тому вчинений нотаріусом виконавчий напис не породжує права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна.

Статтею 90 Закону №3425-XII встановлено, що стягнення за виконавчим написом провадиться в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема, виконавчих написів нотаріусів.

Тобто, виконавчий напис нотаріуса підлягає зверненню до примусового виконання.

Судом встановлено, що на даний час виконавче провадження №67566177, відкрите на підставі виконавчого напису №235847, вчиненого 25.06.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Є.М. щодо стягнення із боржника ОСОБА_1 на користь стягувача - ТОВ «Фінанс Проперті Групп» заборгованості у розмірі 41568,01, не припинено та заборгованість за кредитним договором не погашена, наразі здійснюється примусове виконання вказаного виконавчого провадження.

Враховуючи, що виконавчий напис №235847, вчинений 25.06.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Є.М. звернено до примусового виконання, а також наявність передбачених чинним законодавством підстав для заміни сторони виконачвчого проваджння її правонаступником, суд приходить до висновку, що заява ТОВ «ІНВЕСТМЕНТ ЮНІОН» про заміну стягувача у виконавчому провадженні є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

На підставі викладено, керуючись ст. 442 ЦПК України

п о с т а н о в и в :

Заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестмент Юніон» про заміну стягувача у виконавчому провадженні його правонаступником - задовольнити.

Замінити стягувача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінанс Проперті Групп» на його правонаступника - товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестмент Юніон» (код ЄДРПОУ 42425653, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Вознесенський Узвіз, буд. 10-А, офіс 212) у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого напису №235847, вчиненого 25.06.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Є.М. щодо стягнення заборгованості із ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінанс Проперті Групп».

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя І.В.Овсієнко

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення27.12.2024
Оприлюднено31.12.2024
Номер документу124141737
СудочинствоЦивільне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)

Судовий реєстр по справі —703/6794/24

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Овсієнко І. В.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Овсієнко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні