Рішення
від 26.12.2024 по справі 175/7447/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 175/7447/24

Провадження № 2/175/1268/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(з а о ч н е)

26 грудня 2024 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Озерянської Ж.М.

за участю секретаря Рожкової Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Слобожанське цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Слобожанської селищної ради про позбавлення батьківських прав,-

в с т а н о в и в :

У травні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Слобожанської селищної ради про позбавлення батьківських прав, в якій просив суд позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач ОСОБА_1 надав заяву про розгляд справи без його участі, просив суд задовольнити позовні вимоги, не заперечував щодо ухвалення заочного рішення.

Відповідачка ОСОБА_2 про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується повернутими на адресу суду рекомендованими повідомленням з відміткою «за закінченням терміну зберігання» та оголошенням про виклик особи зареєстроване місце проживання якого невідоме, розміщеного на офіційному сайті «Судова влада України», однак у судове засідання не з`явилася, причини неявки у судове засідання не повідомила, будь-яких заяв, клопотань, пояснень чи відзиву до суду не подавала, а тому зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 223, 280 ЦПК України.

Третя особа Служба у справах дітей Слобожанської селищної ради була належно повідомлена, що підтверджується повернутим на адресу суду поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення №0690082079889, проте явку свого представника не забезпечила.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, ознайомившись з наданими доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Судом встановлено, що сторони з 18 серпня 2007 року перебувають у зареєстрованому шлюбі, актовий запис №615 від 18 серпня 2007 року, свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.4).

ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_3 , батьком якого зазначений ОСОБА_1 , матір`ю - ОСОБА_4 ,що підтверджується відповідним свідоцтвом від 18 серпня 2009 року, актовий запис № 945 (а.с.5).

Позивач стверджує, що відповідачка ОСОБА_4 , мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 2022 року веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями, не приділяє уваги та не цікавиться життям сина.

Згідно Висновку комісії з питань захисту прав дітей виконавчого комітету Слобожанської селищної ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено наступне:

Дитина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (паспорт НОМЕР_2 , виданий 22.05.2024, 1210, ІПН НОМЕР_3 ), фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , (паспорт НОМЕР_4 , виданий 24.11.2023, 1204, ІПН НОМЕР_5 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (паспорт серія НОМЕР_6 , виданий Синельниківським МРВ УМВС України в Дніпропетровській області, дата видачі 21.09.2007, ІПН НОМЕР_7 ), зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

З письмових пояснень родичів, друзів, сусідів родини відомо, що гр. ОСОБА_2 з 2022 року не проживає разом з сім`єю, веде аморальний спосіб життя, зловживає спритними напоями, не приділяє жодної уваги сину, не приймає участі в його житті, навчанні та вихованні, стверджує, що дитина їй не потрібна, не відвідує, не телефонує, не цікавиться навчанням та розвитком дитини, жодної матеріальної допомоги не надає.

3 03.06.2024 року у Дніпропетровському районному суді Дніпропетровської області на розгляді знаходяться справи за позовом гр. ОСОБА_1 , 1978 р.н. до гр. ОСОБА_2 , 1981 р.н. про розірвання шлюбу (справа N? 175/7264/24) та про позбавлення батьківських прав (справа N? 175/7447/24).

Зі слів батька, його син, ОСОБА_3 , 2009 р.н. зазнав глибокої емоційної травми, внаслідок залишення його гр. ОСОБА_2 , 1981 р.н., не міг знаходитись у квартирі, в якій сім`я проживала разом. З метою відновлення психоемоційного стану дитини, створення належних умов проживання, відповідно до договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського районного нотаріального округу, Юрченко Л.Л., 08.05.2024, зареєстровано в реєстрі за N? 733, батьком було придбано житлове приміщення в новобудові (квартира) загальною площею 46,1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно акту оцінки потреб від 05.09.2024 року встановлено, що у придбаному житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , зроблено сучасний ремонт, є всі необхідні комунікації, водопостачання, електрика, електричне опалення.

Дитина має відокремлену кімнату для нормального розвитку та навчання з необхідними меблями та обладнаннями (а.с. 18-24).

Висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було затверджено рішенням виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області №349 від 16 жовтня 2024 року (а.с. 17).

Таким чином, оскільки матір дитини не піклується, матеріальної допомоги та моральної підтримки не надає, позивач ОСОБА_1 звернувся до суду для захисту прав неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У відповідності з ч. 2 ст. 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Тобто, перелік підстав позбавлення батьківських прав є вичерпним.

Тлумачення п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України). Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків. Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків, що узгоджується з правовою позицією викладеною в постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в справі № 420/1753/18 (провадження № 61-22933св19) від 14 травня 2020 року.

Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

У відповідності з принципами Декларації прав дитини, Конвенції про права дитини, які виходячи з ст. 9 Конституції України є складовою частиною національного законодавства: дитина для повного та гармонійного розвитку її особи потребує любові і розумі Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батька усякому разі, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; дитина повинна бути захищена від усіх форм недбалого ставлення, жорстокості.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Батьки, або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

На підставі викладеного, детально проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем надано достатньо доказів, що підтверджують свідоме ухилення відповідачки ОСОБА_2 від виконання своїх батьківських обов`язків та її небажання виховувати спільного сина, а тому позовні вимоги про позбавлення батьківських прав є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги доведені належними, допустимими та достатніми доказами, через що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з ОСОБА_2 на користь позивача повинно бути стягнуто судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 2, 6, 7, 15, 17-19, 164, 165, 166, 180-183, Сімейного кодексу України, п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судом законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав», ст.ст. 12, 13, 76, 130, 141, 223, 263-266, 280-282 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Слобожанської селищної ради про позбавлення батьківських прав, - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте Дніпропетровським районним судом Дніпропетровської області за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Озерянська

СудДніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.12.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124143997
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —175/7447/24

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні