Рішення
від 10.12.2024 по справі 201/11684/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 201/11684/24

Провадження № 2/201/4254/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2024 року м. Дніпро

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючого - судді Куць О.О.,

за участю секретаря судового засідання Сідельника Є.В.,

розглянувши увідкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

23 вересня 2024 року ОСОБА_1 через свого представника адвоката Чекменьова Д.М. звернувся до суду з позовною заявою до Маріупольської міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с. 1-3).

Ухвалою суддівід 26 вересня 2024 рокувідкрито провадженняу справіта призначеноїї до розгляду впорядку загальногопозовного провадження (а.с.19-20).

В обґрунтуванняпозову позивачпосилався нате,що 22листопада 2008року йогобабуся - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,склала заповіт,посвідчений державнимнотаріусом ПершоїМаріупольської державноїнотаріальної контори Турченко Т.П. за реєстровим №7-2464, яким заповіла йому належні їй на праві власності 2/3 частки квартири АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла.

17 травня 2024 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Саховою М.А. надано письмову відповідь про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ОСОБА_1 було пропущено встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду.

Позивач вказував, що не мав можливості вчасно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки у 2019 році він вступив до лав Збройних Сил України, де і продовжує служити станом на сьогоднішній день.

На момент смерті бабусі позивач з нею не мешкав, а про її смерть був повідомлений засобами телефонного зв`язку.

Враховуючи вищевикладене, позивач просив суд визначити йому додатковий строк тривалістю у 3 (три) місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Маріуполі Донецької області.

Представник позивача адвокат Чекменьов Д.М. надав суду заяву про розгляд справи без його участі та без участі позивача ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримав у повному обсязі (а.с. 31-33).

Представник відповідачаМаріупольськоїміськоїрадиДонецької областіБастрига С.М. надав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволенняпозовних вимогне заперечував (а.с. 41-45).

З огляду на належне повідомлення сторін та відсутність клопотань про перенесення судового засідання на іншу дату, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін (їх представників), за наявними в матеріалах справи доказами.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 22 листопада 2008 року бабусею позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено заповіт, посвідчений державним нотаріусом Першої Маріупольської державної нотаріальної контори Турченко Т.П. за реєстровим №7-2464, яким спадкодавець заповіла ОСОБА_1 2/3 частки квартири АДРЕСА_1 (а.с.10).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 25 серпня 2020 року, виданого Центральним у місті Маріуполі відділі державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (а.с.11 зворот).

17 травня 2024 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Саховою М.А. видано письмову відповідь про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки позивачем ОСОБА_1 пропущено встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини та рекомендовано звернутись до суду (а.с.12).

Позивач не мав можливості вчасно, у встановлений законом шестимісячний строк, звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що 2019 році вступив до лав Збройних Сил України, що підтверджується військовим квитком від 29 жовтня 2019 року та посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 01 вересня 2021 року й не заперечуєтьсяучасниками справи (а.с.13, 15-16).

Згідно ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Відповідно до положень ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (ч.ч. 1, 2 ст. 1223 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Положенням ч. 1 ст. 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК (435-15). Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 30 січня 2020 року №487/2375/18, від 17 лютого 2020 року №357/732/19, від 27 лютого 2020 року у справі №419/3788/17, від 21 травня 2020 року у справі №404/251/17 судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.

Отже, наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини, можуть бути визнані судом поважними, оскільки, самі по собі ці обставини свідчать про поважність причин пропуску зазначеного строку, та позивачем надано допустимі та належні докази на підтвердження поважності пропуску для подання заяви про прийняття спадщини.

У відповідності до ч.3ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Обставини, які викладені позивачем, зокрема, перебування в лавах Збройних сил України з 2019 року, в тому числі на момент смерті спадкодавця ОСОБА_2 , обґрунтовують поважність причин пропуску строку звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Також суд враховує, що відповідач не спростував вказані обставини та не заперечував проти задоволення позовних вимог.

Відтак, причини пропуску встановленого законом строку на прийняття спадщини суд вважає поважними, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню із визначенням останньому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 76, 78, 81, 141, 259, 263-265, 353 ЦПК України, суд, -,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном у три місяці.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5ст.265 ЦПК України:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Маріупольська міська рада Донецької області (код ЄДРПОУ 33852448) адреса тимчасового місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, буд.11.

Суддя О.О.Куць

СудЖовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення10.12.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124144089
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —201/11684/24

Рішення від 10.12.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Куць О. О.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Куць О. О.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Куць О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні