Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 126/2902/24
Провадження № 2/126/1087/2024
"23" грудня 2024 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Рудя О.Г.
з секретарем Кучанською В.М.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Джулинської сільської ради Гайсинського району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернуласядо судуз позовом доДжулинської сільськоїради Гайсинськогорайону Вінницькоїобласті провстановлення фактуродинних відносин,в якомупросить ухвалитирішення суду,яким встановитифакт, що вона є рідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обгрунтування поданого позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її рідна сестра ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Дяківською сільською радою Бершадського району Вінницької області, актовий запис № 5 від 04.04.2003 року.
Після смерті її рідної сестри залишилася спадщина на її майно, а саме: сертифікат на право на земельну частку (пай) на земельну ділянку, яка перебуває на території Джулинської (бувшої Дяківської) сільської ради Гайсинського району Вінницької області і яку ОСОБА_1 прийняла згідно ст. 549 Цивільного кодексу України від 18.07.1963 року, так як фактично вступила у володіння та управління спадковим майном. Інших спадкоємців до майна покійної сестри ОСОБА_1 не має.
Поскільки вона прийняла спадщину за законом після смерті своєї рідної сестри у визначеному законом порядку, в жовтні 2024 року вона звернулась до нотаріальних органів для отримання свідоцтва про право на спадщину.
Разом з тим, при оформленні документів для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті сестри, нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину, зокрема, встановлює родинні відносини спадкоємця із спадкодавцем, доказом чого є відповідні свідоцтва органів реєстрації актів громадянського стану. Для перевірки родинних відносин нею не було надано документів що підтверджують родинний зв`язок між нею та померлою сестрою, оскільки такі документи відсутні.
Те що ОСОБА_2 є рідною сестрою ОСОБА_1 підтверджується, зокрема довідкою Джулинської сільської ради № 63 від 16.11.2024.
Вищевказані обставини стали причиною звернення позивачки до суду з даним позовом.
Ухвалою Бершадського районного суду Вінницької області від 04.12.2024 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Позивач, ОСОБА_1 , в підготовче судове засідання не з`явилася, суду подано заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача, ОСОБА_4 також в підготовче судове засідання не з`явилася, через канцелярію суду подала заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи у її відсутність.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та усі зібрані по справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п.1 постанови Пленуму ВСУ від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини. У разі, коли спадщина, яка відкрилась до набуття чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Часом відкриття спадщини згідно зі ст. 525 ЦК УРСР є день смерті спадкодавця.
Згідно ст. 548 Цивільного кодексу Української РСР (надалі - ЦК УРСР), чинної на час виникнення спірних правовідносин, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР, чинної на час виникнення спірних правовідносин, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до положень статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Згідно статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємцями, відповідно до статті 1222 ЦК України, за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина 1 статті 1268 ЦК України).
Для прийняття спадщини, згідно частини 1 статті 1270 ЦК України, встановлюється строк у шість місяців, який обчислюється з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини 1 статті 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Дяківською сільською радою Бершадського району Вінницької області, актовий запис № 5 від 04.04.2003 року.
Після смерті ОСОБА_2 , відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема право на земельну частку (пай) розміром 1,18 га в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває на території Джулинської (бувшої Дяківської) сільської ради Гайсинського району Вінницької області, що підтверджується копією сертифікату серії РН № 992700 виданого 10.12.2002 року.
Зі змісту позову вбачається, що позивач, ОСОБА_1 , яка є рідною сестрою ОСОБА_2 , спадщину у встановленому законом порядку прийняла, проте отримати свідоцтво про право на спадщину позбавлена можливості через відсутність документів, що підтверджують родинні відносини з померлою сестрою, внаслідок чого позбавлена можливості довести їх родинний зв`язок.
Те що ОСОБА_2 є рідною сестрою ОСОБА_1 підтверджується, зокрема довідкою Джулинської сільської ради № 63 від 16.11.2024.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Спірні правовідносини щодо встановлення факту, що має юридичне значення регулюються главою 6 розділу IV ЦПК України.
У пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5 судам роз`яснено, що відповідно до п.1 ч.1 ст.273 ЦПК України (п.1 ч.1 ст.315 діючого ЦПК України) суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Аналіз положень статті 315 ЦПК України свідчить про те, що факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Як роз`яснено в пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до п. 1 ст. 273 ЦПК суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Встановлення факту родинних відносин необхідно позивачці для оформлення спадкових прав.
На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що позовна заява обґрунтована і підлягає задоволенню.
Встановлення факту родинних відносин суд здійснює для забезпечення права позивачки отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку встановленому законодавством.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 76-89, 259, 263-265, 319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Джулинської сільської ради Гайсинського району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП № НОМЕР_2 є рідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О. Г. Рудь
Суд | Бершадський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124146117 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Бершадський районний суд Вінницької області
Рудь О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні