Рішення
від 30.12.2024 по справі 646/13296/24
ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 646/13296/24

№ провадження 2/646/4614/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.12.24 м.Харків

Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:

судді Янцовської Т.М.,

з участю секретаря Григоренко І.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 646/13296/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Агрофірма «8 березня» про розірвання договору оренди землі,-

в с т а н о в и в:

Представник позивача адвокат Даузе Ю.М. звернувся до суду з позовом про розірвання договору оренди землі від 01.10.2019 року, який укладений між позивачем та відповідачем, предметом якого є земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,6847 га, кадастровий номер 6323786200:01:000:0430, стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати у розмірі 37 267,08 гривень. В обґрунтування позову зазначено, що оспорюваний договір укладений між сторонами строком на 15 років. Але відповідачем не сплачено орендну плату за 2022 та 2023 роки згідно умов договору. Сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору. Станом на момент подачі позову до суду орендна плата за користування земельними ділянками за 2022 та 2023 роки не сплачена та складає 37 267,08 гривень.

Ухвалою суду від 02.12.2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.

В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, просили розглянути справу за їх відсутності.

Представник відповідача ПАТ «Агрофірма «8 Березня» в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, не повідомив суд про причини неявки, своїм правом на подачу відзиву на позов в порядку ст. 178 ЦПК України не скористався.

За наявності одночасного існування умов, передбачених положеннями ст. 280 ЦПК України, суд вважав можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що між позивачем ОСОБА_1 та ПАТ «Агрофірма «8 Березня» укладено договір оренди землі від 01.10.2019 року, предметом якого є земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,0863 га, кадастровий номер 6323786200:01:000:0430. Договір укладено строком на 15 років.

10.11.2020 року між сторонами укладено додаткову угоду до Договору оренди від 01.10.2019 року, якою встановлено розмір орендної плати за користування земельними ділянками за кожен рік користування у сумі 18633,54 гривень.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна вбачається, що станом на 27.11.2024 року право власності на земельну ділянку площею 5,6847 га з кадастровий номером 6323786200:01:000:0430 зареєстровано за ОСОБА_1 .

З листа Головного управління ДПС у Харківській області від 11.11.2024 року вбачається, що згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про реєстраційні дані фізичної особи - платника відсутня інформація щодо нарахованих та виплачених доходів ОСОБА_1 ПАТ «Агрофірма «8 Березня» за період з І кварталу 2022 року по II квартал 2024 року.

Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами, що передбачено ч. 1 ст. 629 ЦК України.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ст. 638 ЦК України).

За приписами ч. 1 ст. ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

В судовому засіданні встановлено, що земельна ділянка кадастровий номер 6323786200:01:000:0430 надавалася позивачем ОСОБА_1 в оренду відповідачу - ПАТ «Агрофірма «8 Березня» на підставі договору оренди землі від 01.10.2019 року зі строком дії в редакції додаткової угоди від 10.11.2020 року 15 років. Відповідно до п. 13 додаткової угоди річна орендна плата становить 18 633,54 гривень. Орендна плата вноситься один раз на рік до 31 грудня поточного року. Відповідачем в порушення умов договору оренди земельних ділянок не сплачено орендну плату за користування земельною ділянкою за період 2022 -2023 р.р., а тому суд приходить до висновку, що заборгованість відповідача по орендній платі за користування спірними земельними ділянками становить 37 267,08 гривень.

Згідно зі статтею 21 Закону «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

З аналізу наведених норм права вбачається, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За змістом частин 3 та 4 статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Тобто, йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору.

Відповідно до усталеної практики Верховного Суду (подібні правові висновки викладено в постановах Верховного Суду від 07.10.2020 справа № 313/780/19 та від 10.02.2021 справа № 923/1001/19) підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадків). При цьому систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналіз вище вказаних норм права та практики їх застосування дає можливість зробити висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати (два та більше випадки).

Враховуючи систематичне порушення відповідачем істотних умов договору щодо сплати орендної плати, беручи до уваги, що за договором оренди в редакції додаткової угоди від 10.11.2020 року передбачено розірвання договору за взаємною згодою сторін, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованих земельних ділянок, яке істотно перешкоджає їх використанню, а також з інших підстав, визначених законом, суд вважає, що наявні підстави для розірвання укладених між сторонами договорів оренди земельних ділянок.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 612, 629, 638, 651 ЦК України, ст. 93 Земельного кодексу України, ст. ст. 13, 15, 31 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 12, 13, 259, 263-265, 280 ЦПК України,

в и р і ш и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Агрофірма «8 березня» про розірвання договору оренди землі задовольнити.

Розірвати договір оренди від 01.10.2019 року земельної ділянки за кадастровим номером 6323786200:01:000:0430, укладений між ОСОБА_1 та публічним акціонерним товариством «Агрофірма «8 Березня».

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Агрофірма «8 Березня» на користь ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати за 2022 2023 р.р. в розмірі 37267 (тридцять сім тисяч двісті шістдесят сім) грн. 08 (вісім) коп., судовий збір в сумі 1937 (одна тисячі дев`ятсот тридцять сім) грн. 92 (дев`яносто дві) коп.

Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст. ст. 284-285 ЦПК України.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відомості щодо учасників справи:

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач публічне акціонерне товариство «Агрофірма «8 Березня», Харківська область, Куп`янський район, с. Кіндрашівка, вул. Садова, буд. 1, ЄДРПОУ 32015641.

Суддя: Т.М. Янцовська

СудЧервонозаводський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення30.12.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124146278
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —646/13296/24

Рішення від 30.12.2024

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Янцовська Т. М.

Ухвала від 30.12.2024

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Янцовська Т. М.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Янцовська Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні