Рішення
від 30.12.2024 по справі 904/4621/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49605

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.12.2024м. ДніпроСправа № 904/4621/24

Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Панна С.П., розглянувши матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників

за позовом Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас", 52591, Дніпропетровська обл., Синельниківський р-н., с Воронове, вул. Дніпровська, буд. 28, код ЄДРПОУ 03564045

до Комунального підприємства "ТЕРНІВСЬКЕ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО", 51500, Дніпропетровська обл., м. Тернівка, вул. Героїв України, 29, код ЄДРПОУ 31657751

про стягнення заборгованості

СУТЬ СПОРУ:

Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" звернулося з позовом до Комунального підприємства "ТЕРНІВСЬКЕ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО" про стягнення заборгованості за договором про надання послуг водопостачання в розмірі 150 554,20грн. з яких, пені в розмірі 98 858,35 грн., втрати від інфляції у розмірі 40 754,27грн, а також три проценти річних від простроченої суми у розмірі 10 941,58грн. та судового збору в розмірі 2422,40грн.

Позовні вимоги позивача обґрунтовані неналежним виконанням умов договору № 1Л про надання послуги з централізованого водопостачання від 23 жовтня 2020р., в частині оплати наданих послуг.

Також в своїй позовній заяві позивач просить розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 28.10.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Відповідач не скористався своїм правом, не направив до суду відзив на позовну заяву.

Згідно з Довідкою про доставку електронного листа, що знаходить в матеріалах справи, документ в електронному вигляді Ухвала від 28.10.2024р. по справі № 904/4621/24 було надіслано відповідачу в його електронний кабінет. Доставлено 28.10.2024р. о 21:40.

Отже, відповідач вважається таким, що повідомлений про відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно із частиною 1 статті 118 Господарського процесуального кодексу України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Слід також зауважити, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України).

Суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву та вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті

ВСТАНОВИВ:

23.10.2020р. між Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» (надалі - позивач, Виконавець) та Комунальним підприємством «Тернівське житлово-комунальне підприємство» (надалі - відповідач, Споживач) був укладений договір № 1Л про надання послуг з централізованого водопостачання (далі-Договір).

Виконавець зобов`язується надавати Споживачу послугу з централізованого водопостачання на межах розподілу балансової належності мереж Сторін, в обумовленому даним Договором порядку, а Споживач зобов`язується отримати та оплатити надані послуги з водопостачання на межах розподілу балансової належності мереж Сторін, в обумовленому даним Договором порядку (п. 1.1 Договору).

Порядок та умови надання послуг з водопостачання, порядок оплати наданих послуг визначаються даним Договором (п. 1.2 Договору).

Місячним періодом Сторони визначають період часу з 25 числа поточного місяця по 25 число наступного місяця. Наприклад: об`єм питного водоспоживання за лютий визначається з 25 січня по 25 лютого, решта відповідно (п. 2.2 Договору).

Акт надання послуг з водопостачання з рахунком виставленим до оплати за надані послуги водопостачання надається Споживачу для проведення розрахунку. Форма Акту надання послуг з водопостачання розробляється Виконавцем та оформлюється в двох примірниках, по одному для кожної сторони (п. 2.14 Договору).

Вартість послуги з водопостачання не визначається за згодою Сторін, а установлюється в порядку визначеному чинним законодавством України та не потребує укладення додаткових угод до даного Договору в разі її зміни. Оплата послуги з централізованого водопостачання здійснюється Споживачем за тарифом, установленим Виконавцю уповноваженим державою органом на момент, оплати. Вартість послуги з водопостачання на момент укладення цього Договору складає 10 грн.65 коп. за один метр кубічний питної води (без податку на додану вартість), відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 364 від 24 березня 2016р. в редакції постанови № 283 від 04 лютого 2020р. (п. 3.1 Договору).

Розрахунок за послуги з водопостачання, здійснюється Споживачем в безготівковій формі на підставі рахунку Виконавця в порядку попередньої оплати в розмірі 100 відсотків від суми, яку Виконавець визначає до 1-го числа передплачуємого місячного періоду за об`ємами на відповідний місячний період, визначеними в п. 2.1 цього Договору. Попередня оплата здійснюється Споживачем наступним чином: до 10 числа передплачуємого місячного періоду не менше ніж 30 % від загальної суми попередньої оплати, зазначеної в рахунку Виконавця;до 20 числа передплачуємого місячного періоду не менше ніж 60 % від загальної суми попередньої оплати, зазначеної в рахунку Виконавця;до 25 числа передплачуємого місячного періоду не менше ніж 100 % від загальної суми попередньої оплати, зазначеної в рахунку Виконавця. При порушенні Споживачем порядку здійснення попередньої оплати в будь-якому з попередніх періодів, Виконавець має право вимагати здійснення 100 % суми попередньої оплати до 10 числа передплачуємого місячного періоду та підлягає обов`язковому виконанню Споживачем (п. 3.2 Договору).

Остаточний розрахунок за фактично надані послуги з водопостачання повинен бути здійснений Споживачем у повному розмірі до п`ятого числа місяця наступного за розрахунковим, згідно акту про кількість наданих послуг (акту зняття показів лічильників) та рахунку Виконавця (п. 3.3 Договору).

При несвоєчасній сплаті за надані послуги з водопостачання Споживач зобов`язаний сплатити пеню з розрахунку подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення, що діяла у період, за який сплачується пеня (п. 5.6 Договору).

Сплата пені, штрафів та інших грошових коштів не звільняє Сторони від виконання зобов`язань за цим Договором (п. 5.14 Договору).

На виконання умов договору позивач надав відповідачу послуги в період з вересня 2022р. по квітень 2023р. включно з централізованого водопостачання, про що свідчать акти надання послуг, наявні в матеріалах справи та акти зняття контрольних показань приладів обліку води, на підставі яких відповідачу було виставлено рахунки на оплату.

Предметом цього позову є стягнення з відповідача пені, 3% річних та інфляційних втрат за прострочення виконання зобов`язання з оплати послуг з централізованого водопостачання, наданих відповідачу у березні 2024р.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 01.10.2024р. по справі № 904/2944/24 стягнуто з комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприєство" (51500, Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Героїв України, 29, ідентифікаційний код 31657751) на користь державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" (52591, Дніпропетровська область, Синельниківський р-н., с Воронове, буд. 28, ідентифікаційний код 03564045) пеню 605 803 грн. 96 коп., інфляційні втрати 103 049 грн. 48 коп., 3% річних 83083 грн. 71 коп., судовий збір 9 503 грн. 25 коп.

Попередній розрахунок інфляційних втрат та 3% річних виконано та ухвалено в вищевказаному рішенні по лютий 2024 року включно.

Отже, наступний період розраховується з березня 2024 року.

Позивач надав свої розрахунки, в яких просить суд стягнути пеню в розмірі 98 858,35грн., втрати від інфляції у розмірі 40 754,27грн. та 3 % річних від простроченої суми в розмірі 10 941,58грн.

Приймаючи до уваги встановлений факт прострочення відповідачем виконання основного грошового зобов`язання, вимоги про стягнення з нього 3% річних, пені та інфляційних втрат за вказаний вище період заявлено позивачем обґрунтовано.

Перевіривши розрахунок позивача, суд приходить до висновку, що він є правомірним, обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства, тому в цій частині позов підлягає задоволенню.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст. 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України (далі ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Положення аналогічного змісту міститься і у ст. 526 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

При цьому, ст. 612 ЦК України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 693 ЦК України передбачено, що якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Частинами 1 і 2 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що:

- суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться;

- кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Європейський суд з прав людини у справі «Мантованеллі» проти Франції звернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» є право на змагальне провадження.

Стаття 13 ГПК України передбачає, що судочинство у господарських судах України здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір у справі покладається на відповідача в розмірі 2 422,40грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" (51500, Дніпропетровська обл., м. Тернівка, вул. Героїв України, 29, код ЄДРПОУ 31657751) на користь Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" (52591, Дніпропетровська обл., Синельниківський р-н., с Воронове, вул. Дніпровська, буд. 28, код ЄДРПОУ 03564045) пеню в розмірі 98 858,35грн., втрати від інфляцій в розмірі 40 754,27грн., 3% річних в розмірі 10 941,58грн., а також судовий збір у сумі 2 422,40грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 30.12.2024

Суддя С.П. Панна

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення30.12.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124149839
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —904/4621/24

Судовий наказ від 27.01.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Рішення від 30.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні