ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
30.12.2024 Справа № 908/3374/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько Олександри Анатоліївни, розглянувши матеріали
позовної заяви: Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА №226» (69114, м. Запоріжжя, пр. Інженера Преображенського, буд. 27)
до відповідача-1: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до відповідача-2: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 )
до відповідача-3: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 )
до відповідача-4: ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 )
до відповідача-5: ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 )
про тлумачення змісту односторонніх правочинів,
УСТАНОВИВ:
26.12.2024 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (вх. № 3718/08-07/24, документ сформований в системі «Електронний суд» 25.12.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА №226» до відповідачів: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про тлумачення змісту односторонніх правочинів - заяв відповідачів про вихід зі складу учасників позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА №226» (код ЄДРПОУ 23788835) :
- зміст заяви відповідача - ОСОБА_4 від 23 лютого 2024 року, посвідченої приватним нотаріусом ЗМНО Чепковою О.В., реєстровий номер заяви № 153;
- зміст заяви відповідача - ОСОБА_5 від 07.02.2024 року посвідченої приватним нотаріусом ЗМНО Чепковою О.В., реєстровий номер заяви №336;
- зміст заяви відповідача - ОСОБА_1 від 05.11.2024 року посвідченої приватним нотаріусом ЗМНО Чепковою О.В., реєстровий номер заяви №5559;
- зміст заяви відповідача - ОСОБА_2 від 05.11.2024 року посвідченої приватним нотаріусом ЗМНО Чепковою О.В., реєстровий номер заяви № 5561;
- зміст заяви відповідача - ОСОБА_3 від 05.11.2024 року посвідченої приватним нотаріусом ЗМНО Чепковою О.В., реєстровий номер заяви № 5560, а саме:
зміст останнього речення першого абзацу по суті заяв (що передує підпису останніх) за змістом заяв (односторонніх правочинів) Відповідачів - про вихід зі складу учасників Товариства, далі цитата: «Прошу розрахунки провести згідно діючого законодавства» - з урахуванням передостаннього абзацу по суті заяв (що передує підпису останніх) за змістом заяв (односторонніх правочинів) Відповідачів - про вихід зі складу учасників Товариства, далі цитати, відповідно: «Фінансових, моральних, майнових та будь яких інших претензій, я ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА № 226» та учасників (власників) не маю» - у системному зв`язку із приписами ч.6 ч.7 ст.24 ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», в наступній площині: стосовно наявності (чи відсутності) обов`язку (зобов`язання) у Позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА №226» (Код ЄДРПОУ 23788835) :
- протягом - тридцяти днів, одного року відповідно - з дня, коли Товариство дізналося про вихід учасника (учасників), - розрахувати (виплатити) такому колишньому учаснику (учасникам) вартість його (їх) частки (часток).
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 26.12.2024, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3374/24 та визначено до розгляду судді Федько О.А.
Згідно з ч.1 ст.176 ГПК України до відкриття провадження у справі за правилами позовного провадження (загального або спрощеного) суд встановлює чи є наявними підстави для залишення позовної заяви без руху.
Однією з підстав застосування процесуального механізму залишення позовної заяви без руху згідно ч.1 ст. 174 Кодексу є невідповідність останньої вимогам статей 162, 164 та 172 цього Кодексу.
Розглянувши матеріали зазначеної позовної заяви, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
За змістом ч.ч. 6, 7 ст. 42 ГПК України процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
При цьому, положеннями ст. 164 ГПК України передбачений обов`язок позивача додати до позовної документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
З викладеного слідує, що вимога щодо надання доказів надсилання копії позову з додатками іншій стороні у справі в першу чергу покликана на необхідність забезпечення дотримання принципів рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності сторін, а також надати рівну можливість з іншими особами представити свою позицію перед судом.
Суд наголошує, що дотримання принципу процесуальної рівності сторін, закріпленого статтею 6 Конвенції полягає, серед іншого і в належному інформування сторін про провадження у їхніх справах.
Отже надіслання копії позовної заяви з доданими до неї документами іншим учасникам справи можливе з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи або листом з описом вкладення, що є обов`язком позивача.
Не надсилання копії позову іншим учасникам судового процесу позбавляє цих учасників можливості бути обізнаними про зміст та підстави заявлених позовних вимог, що, в свою чергу, позбавляє можливості подати до суду відзив на позовну заяву (ст. 165 ГПК України).
Подібні висновки викладені в ухвалі КГС ВС від 20.02.2024 року у справі №916/2084/23.
Позовні матеріали не містять доказів направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачам та третім особам.
З урахуванням викладеного, оскільки у відповідачів та третьої особи ОСОБА_6 відсутні зареєстровані електронні кабінети в підсистемі «Електронний суд» ЄСІКС, позивач з метою усунення недоліків позовної заяви має направити зазначеним особам копію позовної заяви та доданих до неї документів листом з описом вкладення, а приватному нотаріусу ЗМНО Чепковій Олені Володимирівні - до її електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» ЄСІКС або листом з описом вкладення.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно положень ч. 1, п.п.1, п.п.2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір за розгляд немайнових вимог складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за розгляд майнових вимог - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року в розмірі 3028,00 грн.
Позивачем заявлено п`ять немайнових вимог.
Ураховуючи наведені вище норми права, судовий збір складає 15140,00 грн (3028,00 грн х 5).
За змістом ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позовна заява сформована позивачем в підсистемі «Електронний суд», розмір судового збору за подання даної позовної заяви складає 12112,00 грн (15140,00 грн х 0,8).
Разом з тим позивачем не надано суду доказів сплати судового збору в установлених законом порядку та розмірі.
Таким чином позовна заява подана без додержання вимог, викладених у п. 1, 2 ч. 1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 ГПК України.
Також у преамбулі позову позивачем зазначено третіх осіб - Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Чепкова Олена Володимирівна та ОСОБА_6 .
Згідно з ч.ч.1-3 ст. 50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Окремо оформленої заяви/клопотання щодо залучення до участі у справі Приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Чепкову Олену Володимирівну та ОСОБА_6 в якості третіх осіб позивачем не подано. В тексті позовної заяви також не викладено відповідного обґрунтування, яким чином рішення у даній справі може вплинути на права та/або обов`язки Приватного нотаріуса ЗМНО Чепкової Олени Володимирівни та ОСОБА_6 щодо однієї із сторін. Прохальна частина позовної заяви не містить відповідного клопотання щодо залучення судом зазначених третіх осіб.
У зв`язку з цим позивачу слід надати до суду відповідне обґрунтоване клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, прав та обов`язків цих особи, на які може вплинути рішення у даній справі та визначити, на чиїй стороні повинні виступати зазначені ним треті особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовну заяву ТОВ «АПТЕКА №226» слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення виявлених недоліків.
Приписами частини 3 та 4 ст. 174 ГПК України встановлено, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
У Позивача наявний зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд» ЄСІКС, тому суд направляє дану ухвалу до електронного кабінету такої особи.
Керуючись ст.ст. 162, 164, 172, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА №226» (вхід.№3718/08-07/24 від 26.12.2024) - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк для усунення недоліків - 10 днів з дня вручення даної ухвали, шляхом подання до суду:
- доказів направлення на адресу відповідачів та третіх осіб копії позовної заяви і доданих до неї документів;
- доказів сплати судового збору в установлених законом розмірі та порядку, а саме у розмірі - 12112,00 грн;
- належним чином оформленої та обґрунтованої заяви (клопотання) про залучення до участі у справі третіх осіб - Приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Чепкову Олену Володимирівну та ОСОБА_6 .
3. Роз`яснити позивачу, якщо у встановлений строк виявлені недоліки не будуть усунуті, позовна заява буде вважатись не поданою та повернута позивачеві.
4. Копію ухвали направити до електронного кабінету позивача.
Ухвала підписана 30.12.2024.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя О.А Федько
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124150063 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, з них |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Федько О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні