ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА вул. Б.Хмельницького, 44-В, м.Київ, 01054, тел. (044) 334 68 95 e-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua, web: ki.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 05379487
УХВАЛА
м. Київ
16.12.2024Справа № 910/10369/24За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛТК Електрум" (03067, м. Київ, вул. Гарматна, 8, ідентифікаційний номер 37780084)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі" (01601, м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33, каб. 535, ідентифікаційний номер 40113001)
про банкрутство
Суддя Яковенко А.В.
Секретар судового засідання Муханьков Ю.В.
Представники учасників: згідно з протоколом судового засідання.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛТК Електрум" звернулося до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі" у зв`язку із наявною та непогашеною заборгованістю.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 04.09.2024 прийнято заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство до розгляду. Підготовче засідання суду призначено на 07.10.2024.
07.10.2024 до суду надійшла заява представника заявника про розгляд справи без її участі.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 07.10.2024 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі" (01601, м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33, каб. 535, ідентифікаційний номер 40113001). Визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛТК Електрум" (03067, м. Київ, вул. Гарматна, 8, ідентифікаційний номер 37780084) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі" (01601, м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33, каб. 535, ідентифікаційний номер 40113001) в розмірі 473 162,75 грн. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі" (01601, м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33, каб. 535, ідентифікаційний номер 40113001). Здійснено оприлюднення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі" (01601, м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33, каб. 535, ідентифікаційний номер 40113001) за номером 74432 від 25.10.2024р. Призначено розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі" (01601, м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33, каб. 535, ідентифікаційний номер 40113001) арбітражного керуючого Корольова Вадима Вячеславовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 942 від 11.07.2013). Визначено дату проведення попереднього судового засідання на 16.12.2024.
04.11.2024 року до суду надійшла заява Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про визнання кредитором з грошовими вимогами на суму 119 232,43 грн.
14.11.2024 року до Господарського суду міста Києва надійшла заява Акціонерного товариства "Акціонерний банк "Радабанк" про визнання кредитором з грошовими вимогами на суму 26 206 521,91 грн.
Ухвалами Господарського суду міста Києва від 27.11.2024 вказані заяви із грошовими вимогами до товариства з обмеженою відповідальністю «Артлекс-Енерджі» прийнято та призначено до розгляду у попередньому засіданні на 16.12.2024.
27.11.2024 до суду надійшло клопотання розпорядника майна арбітражного керуючого Корольова В.В. про долучення до матеріалів справи відомостей про результати розгляду заявлених грошових вимог до боржника.
12.12.2024 до Господарського суду міста Києва надійшло клопотання розпорядника майна про долучення документів до матеріалів справи.
У судове засідання, призначене на 16.12.2024, з`явилися представники заявлених кредиторів АТ «Акціонерний банк «Радабанк» та ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго». Представники учасників справи у судове засідання не з`явилися, хоча про дату, час і місце його проведення були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
За результатами розгляду вимог окремого кредитора господарський суд постановляє ухвалу про їх визнання чи відхилення (повністю або частково), що не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.
За результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: розмір та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів; розмір та перелік не визнаних судом вимог кредиторів; дата проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів; дата підсумкового засідання суду, на якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство або ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду, яке має відбутися у строки, встановлені частиною другою статті 44 цього Кодексу.
Розпорядник майна за результатами попереднього засідання вносить до реєстру вимог кредиторів відомості про кожного кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов`язаннями, наявність права вирішального голосу в представницьких органах кредиторів, черговість задоволення кожної вимоги.
Неустойка (штраф, пеня) враховується в реєстрі вимог кредиторів окремо від основних зобов`язань у шосту чергу.
Погашення неустойки (штрафу, пені) у справі про банкрутство можливе лише в ліквідаційній процедурі.
Ухвала попереднього засідання є підставою для визначення кількості голосів, які належать кожному конкурсному кредитору під час прийняття рішення на зборах (комітеті) кредиторів. Для визначення кількості голосів для участі у представницьких органах кредиторів зі складу вимог конкурсних кредиторів виключається неустойка (штраф, пеня).
У ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у наступному порядку:
1) у першу чергу задовольняються:
вимоги щодо виплати заборгованості з оплати за виконані роботи та/або надані послуги, а також інші кошти, належні гіг-спеціалістам за гіг-контрактами, укладеними згідно із Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі;
вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати перед працюючими та звільненими працівниками банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв`язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов`язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, що направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, що направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв`язку з припиненням трудових відносин та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі;
вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України;
вимоги кредиторів за договорами страхування;
витрати, пов`язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді;
витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
2) у другу чергу задовольняються:
вимоги із зобов`язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов`язань із сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб`єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються:
вимоги щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів);
вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
5) у п`яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
У судовому засіданні, що відбулось 16.12.2024, судом розглянуто реєстр вимог кредиторів.
За наслідками розгляду реєстру вимог кредиторів визнанню кредиторами Товариства з обмеженою відповідальністю «Артлекс-Енреджі» підлягають:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛТК Електрум»
У ході попереднього засідання судом встановлено, що ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.10.2024 визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТК Електрум» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Артлекс-Енерджі» в розмірі 473 162,75 грн. - вимоги четвертої черги.
Поряд із вищеописаною заборгованістю підлягають визнанню судові витрати кредитора в сумі 24 224,00 грн. - вимоги першої черги.
Акціонерне товариство «Акціонерний банк «Радабанк»
Заява Акціонерного товариства «Акціонерний банк «Радабанк» із грошовими вимогами до боржника на суму 26 206 521,91 грн. надійшла до суду 14.11.2024, тобто у строк, визначений ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, та обґрунтована наступним.
Між АТ «АБ «Радабанк» та ТОВ «Артлекс-Енерджі» укладено Договір овердрафту №2724/ЮКР/0 від 16.02.2024р.
Згідно пункту 1.1. договору овердрафту Кредитор за наявності вільних грошових коштів, зобов`язується на умовах цього Договору надати Позичальнику короткостроковий кредит (надалі - овердрафт) шляхом оплати з поточного рахунку позичальника IBAN № НОМЕР_1 , відкритого у АТ «АБ «Радабанк», розрахункових документів на суму, що перевищує кредитовий залишок на такому рахунку, але в межах визначеного цим Договором ліміту овердрафту.
Відповідно до п. 1.3. кредитного договору, ліміт овердрафту за цим Договором встановлюється в розмірі 25 000 000,00 грн.
Відповідно до п. 1.2. договору овердрафту безперервний строк наявності дебетового сальдо по поточному рахунку Позичальника, що виникає внаслідок користування овердрафтом (або його частиною) на умовах даного Договору, не повинен перевищувати 45 календарних днів. Тобто не рідше ніж 1 раз на 45 календарних днів Позичальник зобов`язаний забезпечити нульовий або кредитовий/пасивний залишок на кінець операційного дня банку на поточному рахунку, за яким встановлено овердрафт.
Кінцевий термін погашення овердрафту за цим Договором встановлюється сторонами « 14» лютого 2025р. Кінцевий термін може бути змінений у випадках, передбачених умовами цього Договору (п. 1.4. договору овердрафту).
Пунктом 1.5. договору овердрафту процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється у розмірі 20% процентів річних. Процентна ставка за даним Договором є фіксованою.
При порушенні Позичальником строку (терміну) погашення овердрафту, встановленого п. 1.2., 1.4. цього Договору, наступного робочого дня вся заборгованість вважається простроченою, а нарахування процентів здійснюється з розрахунку:
- 22% проценти річних на суму простроченої заборгованості з першого дня порушення строку погашення Кредиту (його частки) до повного погашення простроченої заборгованості або по 30-й день (включно) наявності простроченої заборгованості;
-24% проценти річних на суму простроченої заборгованості починаючи з 31-го дня наявності простроченої заборгованості та до повного погашення простроченої заборгованості.
Відповідно до п. 3.2. - 3.7. договору овердрафту:
Нарахування процентів за користування овердрафтом проводиться щоденно за методом факт/факт (метод «факт/факт» передбачає, що для розрахунку використовується фактична кількість днів у місяці та році) на суму найбільшого залишку по дебету поточного рахунку Позичальника, який склався протягом операційного банківського дня та на залишок заборгованості на кінець дня в разі, якщо день є неробочим.
Сплаті підлягають проценти:
- першого разу - нараховані за фактичну кількість днів користування овердрафтом: для овердрафтів, видача яких відбулася у період з 1 по 24 число поточного місяця - нараховані з дати надання овердрафту по 24 число поточного місяця, для овердрафтів, видача яких відбулася у період з 25 по останню календарну дату поточного місяця - нараховані з дати надання овердрафту по 24 число місяця, наступного за місяцем, у якому таке надання відбулося;
- у подальшому (крім останнього разу) - нараховані за фактичну кількість днів користування овердрафтом з кожного 25 числа попереднього місяця по 24 число поточного місяця;
- у разі повного погашення Позичальником заборгованості за овердрафтом - нараховані за фактичну кількість днів користування овердрафтом за період з 25 числа попереднього місяця по дату, що передує даті погашення овердрафту включно.
Сплата процентів за користування овердрафтом здійснюється у валюті овердрафту щомісячно, в період з 25 числа до останнього банківського дня місяця та остаточно при повному погашенні овердрафту у строк, визначений п. 1.2., або достроково відповідно до умов цього Договору на рахунок Позичальника
У разі невиконання Позичальником зобов`язань по сплаті процентів, комісійної винагороди, відповідно до умов цього Договору, Банк припиняє оплату платіжних документів Позичальника, а кінцевий термін погашення овердрафту за цим Договором встановлюється в останній день строку, передбаченого у п. 1.2. договору, якщо ця дата наступає раніше ніж дата повного погашення, встановлена п. 1.4. цього Договору.
У разі перевищення Позичальником безперервного строку наявності дебетового сальдо по поточному рахунку Позичальника, визначеному у пункті 1.2. цього Договору, з дати порушення такого строку термін погашення овердрафту вважається таким, що настав, та Позичальник зобов`язаний погасити: овердрафт у розмірі дебетового сальдо по поточному рахунку Позичальника; нараховані проценти; комісійні винагороди; неустойки, визначені цим Договором, якщо інше не випливає з умов цього Договору.
Належність заборгованості Позичальника до строкової та простроченої визначається Кредитором самостійно на підставі банківського законодавства, якщо інше не встановлено цим Договором.
У випадку наявності дебетового сальдо по поточному рахунку Позичальника, що виник внаслідок користування овердрафтом (або його частиною) на умовах даного Договору, понад період, встановлений пунктом 1.2. Договору, Кредитор з дати, наступної за днем закінчення строку наявності безперервного дебетового сальдо, встановленого пунктом 1.2., припиняє оплачувати з поточного рахунку Позичальника всі розрахункові документи до погашення заборгованості за цим договором у повному обсязі. З дня, наступного за днем погашення заборгованості у повному обсязі, Банк може відновити оплату розрахункових документів Позичальника, якщо термін повного погашення овердрафту, передбачений п.1.4. не настав.
Заборгованість за кредитом (овердрафтом) виникла у Боржника з 31.05.2024 р. у розмірі 25 000 000,00 гривень, тобто у граничному розмірі ліміту овердрафту, який встановлений у пункті 1.3 Договору овердрафту. Станом на 31.05.2024 р. Боржник мав на рахунку в АТ «АБ «Радабанк» власні грошові кошти у розмірі 840 062,12 гривень та з урахування доступного ліміту овердрафту на зазначену дату у розмірі 25 000 000,00 гривень зробив перерахування з поточного рахунку на загальну суму 25 840 062,12 гривни, що підтверджується наступними платіжними інструкціями: №364 від 31.05.2024 р. на суму 21 000 000,00 грн., №365 від 31.05.2024 р., №366 від 31.05.2024 р. на суму 736 358,40 грн. та №33659 від 31.05.2024 р. на суму 33,00 грн.
На підтвердження виконання банком своїх зобов`язань за кредитним договором кредитором долучено до поданої заяви виписку по особовому рахунку боржника № НОМЕР_1 . Випискою підтверджуються операції з надання банком кредитних коштів згідно умов кредитного договору №2724/ЮКР/0 від 16.02.2024р. (шляхом оплати з поточного рахунку розрахункових документів на суму, що перевищує кредитовий залишок на рахунку, але в межах визначеного цим Договором ліміту овердрафту) та винесення на прострочену заборгованість кредитного договору №2724/ЮКР/0 від 16.02.2024р.
Також на підтвердження використання ліміту овердрафту у повному обсязі станом на 31.05.2024 р. кредитором надано виписку по особовому рахунку за період 31.05.2024 р. по 31.05.2024 р. № НОМЕР_1 ТОВ «Артлекс-Енерджі». Випискою підтверджуються операції з надання банком кредитних коштів у формі овердрафту у розмірі 25 000 000,00 гривень, згідно умов договору овердрафту №2724/ЮКР/0 від 16.02.2024р., шляхом оплати з поточного рахунку розрахункових документів на суму, що перевищує кредитовий залишок на рахунку, але в межах визначеного цим Договором ліміту овердрафту.
Кредитор зазначає, що з 01.06.2024 р. Боржник не здійснював погашення заборгованості за лімітом овердрафту та розмір заборгованості Боржника за кредитом (овердрафтом) станом на 11.11.2024 р. залишається у сумі 25 000 000,00 грн.
Щодо нарахованих за Договором процентів кредитором зазначено, що заборгованість по процентам виникла з 27.05.2024р. та не погашалась Боржником протягом періоду часу з 01.06.2024 р. по 11.10.2024 р.
Станом на 11.10.2024р. заборгованість Боржника за процентами по Договору овердрафту становить 895 772,64 грн. Наявність заборгованості та відсутність руху коштів Боржника в погашення процентів підтверджується випискою по особовому рахунку за період з 27.05.2024 р. по 11.11.2024 р. № UА873065000000020684300006335, за яким обліковуються прострочені проценти, та виписку по особовому рахунку № НОМЕР_2 , за яким обліковуються нараховані проценти.
Крім того, кредитором зазначено, що у зв`язку подачею позовної заяви та стягненням заборгованості за Договором овердрафту у судовому порядку кредитор сплатив судовий збір у розмірі 310 749,27 гривень, що підтверджується платіжною інструкцією №32586 від 08.08.2024 р.
Кредитор повідомив, що звернувся до Боржника та Поручителя з позовною заявою про стягнення заборгованості за Договором овердрафту, зазначена заява була прийнята до розгляду та розглядається Господарським судом міста Києва у справі № 910/10013/24.
Стаття 526 Цивільного кодексу України встановлює, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України.
Стаття 610 Цивільного кодексу України встановлює, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Стаття 530 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його в строк, встановлений договором або законом.
Стаття 1048 ЦК України передбачає, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Частинами 1 та 3 ст. 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Стаття 1054 Цивільного кодексу України встановлює, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
За приписами ст. 1056-1 ЦК України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Відповідно до правової позиції, наведеної у постанові Верховного Суду від 23.09.2019 в справі № 910/10254/18, банківські виписки з рахунків позичальника є належними та допустимими доказами у справі, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій.
Дослідивши долучені до заяви із грошовими вимогами до боржника документи, судом встановлено, що заявлена Акціонерним товариством «Акціонерний банк «Радабанк» заборгованість боржника за кредитом (овердрафтом) за Договором № 2724/ЮКР/0 від 16.02.2024 у розмірі 25 000 000,00 грн. обґрунтована належними та допустимими доказами і визнається судом у вказаній частині.
Щодо нарахованих за Договором процентів суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 8 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства в ухвалі про відкриття провадження у справі про банкрутство зазначається про введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ч.ч. 1 - 5 ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію. Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє відповідному органу державної виконавчої служби, приватному виконавцю, у якого перебуває виконавче провадження на виконанні. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах; забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій; зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію; не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання, три проценти річних від простроченої суми тощо. Мораторій на задоволення вимог кредиторів застосовується до вимог кредиторів щодо відшкодування збитків, що виникли внаслідок відмови боржника від виконання правочинів (договорів) у процедурі санації, у порядку, передбаченому цим Кодексом. Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів, виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, повернення невикористаних та своєчасно неповернутих коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, відшкодування шкоди, заподіяної здоров`ю та життю громадян, виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов`язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення. Дія мораторію не поширюється на будь-які дії довірчого власника щодо об`єкта довірчої власності, довірчим засновником якої є боржник. Дія мораторію не поширюється на процедуру обов`язкового звернення стягнення на об`єкт довірчої власності. Дія мораторію не поширюється на задоволення вимог кредиторів у разі одночасного задоволення вимог кредиторів у процедурі розпорядження майном, керуючим санацією згідно з планом санації, а також ліквідатором у ліквідаційній процедурі в порядку черговості, встановленому цим Кодексом. Стягнення грошових коштів за вимогами кредиторів за зобов`язаннями, на які не поширюється дія мораторію, крім випадків, передбачених статтею 94 цього Кодексу, провадиться з рахунку боржника в установі банку, небанківському надавачу платіжних послуг або з електронного гаманця боржника в емітенті електронних грошей. Дія мораторію не поширюється на задоволення вимог кредиторів шляхом звернення стягнення на предмет обтяження, що забезпечує виконання зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - сторони генеральної угоди відповідно до вимог статті 94 цього Кодексу. Звернення стягнення на майно боржника за вимогами, на які не поширюється дія мораторію, здійснюється виключно за ухвалою господарського суду, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство боржника, крім випадків, передбачених статтею 94 цього Кодексу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.10.2024 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Артлекс-Енерджі», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що нараховані Акціонерним товариством «Акціонерний банк «Радабанк» проценти за Договором після 07.10.2024 є неправомірними, адже нараховані після введення господарським судом мораторію на задоволення вимог кредиторів, у зв`язку з чим судом у вказаній частині заявлені кредитором грошові вимоги в частині нарахованих процентів визнаються частково у розмірі 895 772,61 грн.
Щодо заявлених кредитором грошових вимог у розмірі 310 749,27 грн. (сплата судового збору за подання позовної заяви у справі № 910/10013/24) суд зазначає наступне.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що грошове зобов`язання (борг) - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов`язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов`язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розмір грошових зобов`язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ст. 194 Господарського процесуального кодексу України завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.
Пунктом 2 частини 5 статті 238 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у резолютивній частині рішення зазначаються розподіл судових витрат.
Згідно з загальнодоступними відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень у справі № 910/10013/24 Господарським судом міста Києва станом на 16.12.2024 рішення про розподіл судових витрат у справі за позовом Акціонерного товариства «Акціонерний банк «Радабанк» про стягнення заборгованості за Договором № 2724/ЮКР/0 від 16.02.2024 не приймалося.
З огляду на викладене, заявлені Акціонерним товариством «Акціонерний банк «Радабанк» грошові вимоги до боржника по відшкодуванню понесених витрат на оплату судового збору в розмірі 310 749,27 грн. у справі № 910/10013/24 відхиляються судом, оскільки станом на 16.12.2024 зазначена заборгованість не є грошовим зобов`язанням Товариства з обмеженою відповідальністю «Артлекс-Енерджі» перед кредитором у розумінні ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства.
Згідно з повідомленням розпорядника майна заявлена Акціонерним товариством «Акціонерний банк «Радабанк» заборгованість визнається частково, відхилені заявлені кредитором проценти за Договором, нараховані після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю «Артлекс-Енерджі», а також не визнана заявлена заборгованість по сплаті судового збору в розмірі 310 749,27 грн. у справі № 910/10013/24.
Враховуючи викладене, Акціонерне товариство «Акціонерний банк «Радабанк» підлягає визнанню кредитором боржника на суму 25 895 772,61 грн. з віднесенням до четвертої черги задоволення вимог кредиторів.
Поряд з вищеописаною заборгованістю визнанню підлягають також судові витрати кредитора у розмірі 6 056,00 грн. з віднесенням до першої черги задоволення вимог кредиторів.
В частині нарахованих кредитором після введення 07.10.2024 мораторію на задоволення вимог кредиторів боржника процентів за Договором № 2724/ЮКР/0 від 16.02.2024, а також заборгованості по сплаті судового збору у справі № 910/10013/24 у загальному розмірі 310 749,30 грн. суд дійшов до обґрунтованого висновку відмовити.
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго»
Заява Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» з грошовими вимогами до боржника на суму 114 387,63 грн. надійшла до суду 04.11.2024, тобто у строк, визначений ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, та обґрунтована наступним.
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - НЕК «Укренерго») є юридичною особою, що утворена 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 №73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство».
НЕК «Укренерго» є правонаступником майна, усіх прав та обов`язків Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 №802, п. 3.2 Статуту НЕК «Укренерго», затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 21.09.2021 № 218.
НЕК «Укренерго» (Кредитор) виконує функції оператора системи передачі (ОСП) - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1, ст. 31, 33, п. 8 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії»; постанови НКРЕКП від 17.07.2014 № 1012 «Про видачу ліцензії з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами ДП «НЕК «Укренерго», від 17.12.2021 № 2624 «Про видачу ліцензії з передачі електричної енергії НЕК «Укренерго»; п. 2.1, 2.2 Статуту НЕК «Укренерго», затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 21.09.2021 № 218).
На НЕК «Укренерго» як оператора системи передачі покладені функції адміністратора розрахунків - юридичної особи, яка забезпечує організацію проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 52 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон).
Згідно з ч. 1 ст. 68 Закону в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок. На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються: купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.
Пунктами 7, 12, 46, 89 ч. 1 ст. 1 Закону визначено:
- балансуючий ринок електричної енергії - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об`єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії;
- відповідальність за баланс - зобов`язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів;
- небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку;
- сторона, відповідальна за баланс - учасник ринку, зобов`язаний повідомляти та виконувати свої погодинні графіки електричної енергії (та/або балансуючої групи) відповідно до обсягів купленої та/або проданої електричної енергії та фінансово відповідальний перед оператором системи передачі за свої небаланси (та/або небаланси балансуючої групи).
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 52 Закону Кредитор як адміністратор розрахунків розраховує ціни небалансів електричної енергії, обсяги небалансів електричної енергії і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки.
Відповідно до ст. 70 Закону:
- усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси сторони, відповідальні за баланс, зобов`язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі;
- купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів;
- оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку;
- врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку;
- вартість небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку;
- порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку.
Також частинами 2 та 3 ст. 2 Закону передбачено, що основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема, правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг. Правила ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку.
Правила ринку затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 14.03.2018 № 307, зі змінами (далі - Правила ринку).
З урахуванням п. 1.1.4 гл. 1.1 р. І Правил ринку, надалі за текстом цієї заяви використовуються скорочення, що мають такі значення:
- АР - адміністратор розрахунків (Кредитор);
- ОСП - оператор системи передачі (Кредитор);
- СВБ - сторона, відповідальна за баланс (Боржник);
- СУР - система управління ринком.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про врегулювання небалансів.
Згідно з ч. 3 ст. 3 Закону обов`язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором (ч. 5 ст. 70 Закону).
Відповідно до абз. 11 п. 1.1.2 гл. 1.1, п. 1.3.2 гл. 1.3 р. І Правил ринку договір про врегулювання небалансів електричної енергії - договір, відповідно до якого суб`єкт господарювання набуває статусу учасника ринку та здійснюється врегулювання небалансів електричної енергії. Для суб`єктів господарювання, визначених у п. 1.2.1 гл. 1.2 р. І Правил ринку (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) обов`язковою умовою участі на ринку електричної енергії є укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ОСП, що є договором приєднання, типова форма якого наведена в додатку 1 до цих Правил; учасники ринку укладають договір про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом приєднання до договору.
Згідно з ч. 1 ст. 6З4 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Боржник 04.11.2020 подав заяву-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії, у якій надано письмову згоду на приєднання до умов договору.
Листом від 06.11.2020 № 01/404З8 Кредитор підтвердив акцептування заяви і приєднання Боржника до договору; таким чином, між Кредитором і Боржником укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії від 06.11.2020 з ідентифікатором № 1910-01024 (далі - Договір).
Пунктами 1.1, 1.2 Договору визначено, що цей Договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей Договір є договором приєднання в розумінні ст. 6З4 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою Стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого Договору в цілому. На підставі цього Договору Сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.
Згідно з п. 10.1, 10.З Договору, цей Договір може бути змінений ОСП в односторонньому порядку у разі внесення Регулятором змін до типового договору про врегулювання небалансів електричної енергії, який є додатком 1 до Правил ринку. Договір зі змінами оприлюднюється на сайті ОСП.
Зокрема, наказом НЕК «Укренерго» від 06.03.2020 № 85 було затверджено умови договору про врегулювання небалансів електричної енергії, до яких і приєднався Боржник; надалі вносились зміни до умов Договору; зокрема, у період, якого стосується ця заява (у липні 2024 р.) діяли редакції Договору, затверджені наказами НЕК «Укренерго» від 24.06.2024 № 360 і від 08.07.2024 № 393.
На офіційному вебсайті ОСП (Кредитора) публічно доступні як попередні редакції, так і чинні умови Договору.
Відповідно до пп. 2 п. 3.2 Договору Кредитор (ОСП) має право на своєчасну оплату вартості небалансу електричної енергії, що склався на ринку в певному розрахунковому періоді.
Згідно з пп. 5, 7 п. 3.5 Договору Боржник (СВБ) зобов`язаний:
- відкрити в будь-якому з визначених ОСП банків рахунок ескроу СВБ для поповнення коштів за цим Договором та повідомити за два робочі дні до використання рахунку ОСП його розрахункові реквізити;
- повідомляти ОСП про відкриття або зміну реквізитів рахунку ескроу СВБ для розрахунків за небаланс електричної енергії та рахунку ескроу для фінансової гарантії не пізніше, ніж за два робочі дні до дня початку використання оновлених реквізитів рахунків ескроу;
- здійснювати вчасно і в повному обсязі оплату за небаланс електричної енергії та платежів, сформованих ОСП для СВБ відповідно до Правил ринку.
Крім того, відповідно до п. 5.2, 5.3 Договору:
- Боржник (СВБ, що є електропостачальником), повинен відкрити в одному з уповноважених банків поточний рахунок із спеціальним режимом використання. Учасник ринку повинен укласти необхідні угоди з розрахунковим банком для здійснення платежів у відповідності до процедур та графіків, визначених Правилами ринку.
- Боржник (СВБ, у якої виникли зобов`язання перед ОСП щодо оплати за небаланс електричної енергії), вносить плату за електричну енергію виключно на рахунок ескроу СВБ. Кошти з рахунку ескроу СВБ в подальшому перераховуються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання ОСП, зазначені у реквізитах цього Договору.
Відповідно до абз. 40 п. 1.1.2 гл. 1.1 р. І Правил ринку система управління ринком (СУР) - програмно-інформаційний комплекс, що включає низку підсистем, що забезпечують управління всіма необхідними базами даних, реєстрами та виконання розрахунків, що визначені цими Правилами.
Згідно з п. 1.11.1-1.11.6 Правил ринку за допомогою системи управління ринком (СУР) здійснюється управління всіма процесами, зокрема, проведенням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами. Система управління ринком забезпечує, зокрема, проведення розрахунків за небаланси електричної енергії. ОСП в якості відповідального оператора системи управління ринком вибирає, встановлює, експлуатує і підтримує систему відповідно до положень цих Правил. Учасники ринку мають право на доступ до інформації, що міститься в системі управління ринком, та стосується їх безпосередньо.
Боржник як учасник ринку володіє відповідними даними і має доступ до системи управління ринком (програмний комплекс Market Management System, MMS), інформація про роботу якої є публічно доступною на офіційному вебсайті Кредитора.
Відповідно до п. 7.3.2 гл. 7.3 р. VII Правил ринку у редакції, чинній з 01.07.2024:
- АР через СУР, на одинадцятий календарний день місяця, наступного за розрахунковим, формує місячний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування місячного звіту СВБ;
- CВБ зобов`язана впродовж двох робочих днів з дня отримання повідомлення про формування місячного звіту CВБ забезпечити на рахунку ескроу CВБ наявність коштів, вільних від інших зобов`язань з оплати поточної заборгованості CВБ та погашення простроченої заборгованості CВБ в обсязі, достатньому для оплати CВБ небалансів відповідно до місячного звіту CВБ;
- з урахуванням даних місячного звіту СВБ оформлюється Акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів у порядку, встановленому договором про врегулювання небалансів електричної енергії.
АР о 08:00 на третій робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП кошти в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів.
Відповідно до вказаних норм Кредитор як адміністратор розрахунків (АР) сформував у системі управління ринком (СУР) місячний звіт СВБ від 12.08.2024 № 1208202400031 і 12.08.2024 надіслав на електронну адресу Боржника contact@artlex.energy повідомлення про формування місячного звіт.
Після цього впродовж двох робочих днів (тобто не пізніше 14.08.2024) Боржник мав забезпечити на своєму рахунку ескроу наявність коштів, в обсязі, достатньому для оплати небалансів відповідно до місячного звіту.
Інформація про порядок розрахунків також розміщена на офіційному вебсайті НЕК «Укренерго».
Проте Боржник не виконав свої зобов`язання і всупереч вимогам з пп. 5, 7 п. 3.5 Договору не повідомив Кредитору про відкриття рахунка ескроу і його реквізити.
Таким чином, з 15.08.2024 є порушеним право Кредитора на отримання своєчасної оплати вартості небалансу електричної енергії, передбачене пп. 2 п. 3.2 Договору.
Із суми 663 147,38 грн, що підлягала оплаті за місячним звітом за липень 2024 року, загалом сплачено лише суму 554 002,98 грн, тобто борг складає 109 144,40 грн.
Часткове погашення заборгованості відбулося не з рахунку ескроу (в порядку п. 7.3.2 гл. 7.3 р. VII Правил ринку), а за рахунок розподілу коштів з рахунка Кредитора зі спеціальним режимом використання, що підтверджується долученими платіжними документами.
Так, згідно з ч. 5 ст. 75 Закону:
- кошти з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальника перераховуються згідно з алгоритмом, який встановлюється Регулятором (НКРЕКП);
- такий алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання електропостачальника передбачає, за звичайних умов, перерахування всіх коштів, що надходять від покупців на поточний рахунок із спеціальним режимом використання електропостачальника, у повному обсязі на поточні рахунки електропостачальника;
- внесення змін до зазначеного алгоритму здійснюється виключно у разі прострочення електропостачальником у строки та порядку, що визначені правилами ринку, оплати вартості його небалансів електричної енергії. Такі зміни до алгоритму діють до повного погашення заборгованості електропостачальника перед оператором системи передачі. Зміни до алгоритму вносяться на підставі подання оператора системи передачі у разі виникнення заборгованості електропостачальника перед оператором системи передачі. Зміни до алгоритму мають передбачати, що кошти з поточного рахунка із спеціальним режимом використання електропостачальника перераховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оператора системи передачі до повного погашення недоплати за куплений електропостачальником небаланс електричної енергії.
Таке перерахування коштів здійснюється з урахуванням пп. 3 п. 1 постанови НКРЕКП від 27.06.2019 № 1246 «Про алгоритм розподілу коштів», Порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників, затвердженого постановою НКРЕКП від 18.06.2019 № 1041 і пп. 6 п. 1.7.5 гл. 1.7 р. І Правил ринку, враховуючи набуття Боржником статусу «Дефолтний».
Рахунок Боржника UА083226690000026034300836040, з якого здійснено списання і який зазначено у платіжних інструкціях, під номером 545 включений до Переліку поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників, оператора системи передачі та оператора ринку, затвердженого постановою НКРЕКП від 27.06.2019 № 1247 (зі змінами).
Отже, зобов`язання Боржника з оплати небалансів електричної енергії за липень 2024 року залишається невиконаним на суму 109 144,40 грн. через невнесення Боржником відповідних коштів на рахунок ескроу згідно з вимогами п. 7.3.2. гл. 7.3 р. VII Правил ринку.
Грошове зобов`язання Боржника виникло на підставі місячного звіту, додатково з цією заявою кредитором надано копію акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 31.07.2024 № СВБ_02_2024_07_1910 з протоколом створення та перевірки електронного підпису (оригінал акта створений в електронній формі і підписаний електронним підписом).
Акт містить вартість отриманої електричної енергії за липень 2024 року; складений після закінчення розрахункового місяця і доставлений Боржнику через систему електронного документообігу; акт вважається підписаним Боржником відповідно до абз. 7 п. 5.9 Договору.
Таким чином, Боржник порушив свої зобов`язання, передбачені Законом, Правилами ринку і Договором.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 Господарського кодексу (далі - ГК) України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлено строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв`язку з простроченням боржником оплати за Договором, кредитором нараховано згідно зі ст. 625 Цивільного кодексу України на заборгованість у розмірі 109 144,40 грн. три проценти річних у розмірі 851,20 грн. та інфляційні втрати в розмірі 4 392,03 грн.
Згідно з повідомленням розпорядника майна заявлені грошові вимоги визнані у повному обсязі.
Боржником не надано суду доказів погашення заявленої заборгованості та не наведено аргументів на її спростування.
З огляду на викладене, враховуючи, що заявлені кредитором грошові вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підлягає визнанню кредитором боржника на суму 114 387,63 грн. з віднесенням до четвертої черги задоволення вимог кредиторів.
Поряд з вищеописаною заборгованістю внесенню до реєстру вимог кредиторів підлягають судові витрати кредитора у розмірі 4 844,80 грн. - вимоги першої черги.
Відповідно до абз. 1 ч. 8 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства розпорядник майна зобов`язаний окремо повідомити господарський суд про вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, згідно з їхніми заявами, а за відсутності таких заяв - згідно з даними обліку боржника, а також внести окремо до реєстру відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з відповідним державним реєстром.
Згідно з абзацом 2 ч. 8 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства розпорядник майна зобов`язаний окремо повідомити господарський суд про вимоги щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також про вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров`ю громадян, згідно із заявами таких кредиторів та/або даними обліку боржника.
Заяви з вимогами щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров`ю громадян до суду не надходили.
Дослідивши матеріали справи, поданий розпорядником майна реєстр вимог кредиторів, додатково перевіривши правові підстави заявлення кредиторами грошових вимог до боржника, господарський суд вважає за доцільне закінчити попереднє засідання.
Керуючись ст. ст. 45, 47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Визнати кредитором у справі № 910/10369/24 по відношенню до боржника:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛТК Електрум" з грошовими вимогами на суму 497 386,75 грн., з яких 24 224,00 грн. - вимоги першої черги, 473 162,75 грн. - вимоги четвертої черги;
- Акціонерне товариство "Акціонерний банк "Радабанк" з грошовими вимогами на суму 25 901 828,61 грн., з яких 6 056,00 грн. - вимоги першої черги, 25 895 772,61 грн. - вимоги четвертої черги;
- Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" з грошовими вимогами на суму 119 232,43 грн., з яких 4 844,80 грн. - вимоги першої черги, 114 387,63 грн. - вимоги четвертої черги.
2. Зобов`язати розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі" у п`ятиденний строк з дня отримання даної ухвали надати суду уточнений реєстр вимог кредиторів, оформлений відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.
3. Зобов`язати розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі" проаналізувати фінансову, господарську та інвестиційну діяльність боржника, його становище на товарних ринках; надати письмові докази про розмір активу та пасиву Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлекс-Енерджі", наявну дебіторську заборгованість.
4. Зобов`язати розпорядника майна організувати проведення зборів кредиторів у відповідності до ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства, вирішити питання відносно подальшого розгляду справи та відповідні протоколи надати суду.
5. Встановити дату проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів: 26.12.2024.
6. Зобов`язати розпорядника майна надати суду звіт про свою діяльність в процедурі розпорядження майном з врахуванням вимог ст.ст. 44-49 Кодексу України з процедур банкрутства.
7. Визначити дату проведення підсумкового судового засідання у справі № 910/10369/24 на 24.02.2025 о 12:20 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 3.
8. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного для їх подання, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
9. Відмовити Акціонерному товариству "Акціонерний банк "Радабанк" у визнанні кредитором боржника на суму 310 749,30 грн.
10. Копію ухвали направити учасникам провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили в порядку ч.ч. 4, 5 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства та може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє провадження у справі про банкрутство.
Повний текст ухвали складено 27.12.2024
Суддя А.В. Яковенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124150229 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Яковенко А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні