ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
про забезпечення позову
"30" грудня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/4691/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
розглянувши заяву Головного управління Держгеокадастру у Харківській областіпро забезпечення позову(вх.№4691/24 від 26.12.2024) у справі за поовом
Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (місцезнаходження: 61165, місто Харків, вулиця Космічна, будинок 21, поверх 8-9; код ЄДРПОУ: 39792822)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "ТРУД.ЗЕМЛЯ.КАПІТАЛ"" (місцезнаходження: 62420, Харківська область, Харківський район, село Веселе, вулиця Сонячна, будинок 4; код ЄДРПОУ: 34630924)
про витребування земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держгеокадастру у Харківській області звернулося до Господарського суду Харківської області із позовною заявою в якій просить суд примусово припинити право власності ТОВ "Агрофірма "ТРУД.ЗЕМЛЯ.КАПІТАЛ"" на земельну ділянку з кадастровим номером 6325184500:02:001:0219 шляхом витребування земельної ділянки з кадастровим номером 6325184500:02:001:0219 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.
Також позивач просить суд покласти на відповідача витрати зі сплати судового збору та залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 .
Крім того, разом із позовною заявою позивачем подано заяву про забезпечення позову, в якій останній просить суд накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 6325184500:02:001:0219 заборонивши будь-яким особам вчиняти будь-які реєстраційні дії у Державному реєстрі речових прав та Державному земельному кадастрі щодо вказаної земельної ділянки.
Обгрунтовуючи заяву про забезпечення позову, позивач зазначає, що оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 6325184500:02:001:0219 має цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яке не змінювалось станом на дату звернення із позовом, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області вважає, що перебування її у власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «ТРУД.ЗЕМЛЯ.КАПТАЛ.» є незаконним, та таким, що суперечить вимогам земельного законодавства України.
Таким чином, на думку позивача, перебування земельної ділянки з кадастровим номером 6325184500:02:001:0219 у власності юридичної особи порушує інтереси держави, оскільки суперечить вимогам Земельного кодексу України, Закону України «Про особисте селянське господарство», порушує встановлений законом порядок набуття та використання земельного фонду України та створює правові прецеденти, що суперечать правовому порядку у Державі у зв`язку із чим, право власності на вказану земельну ділянку підлягає припиненню шляхом витребування земельної ділянки на користь держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.
На підставі зазначеного вище, позивач вважає, що з метою недопущення ускладнення розгляду справи та унеможливлення виконання судового рішення у разі задоволення позову, враховуючи реальну можливість протиправної поведінки відповідача щодо зміни цільового призначення земельної ділянки або передачі земельної ділянки у власність іншим особам, виникає необхідність вжити заходів забезпечення позовук шляхом накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 6325184500:02:001:0219.
Розглянувши заяву Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про забезпечення позову, суд зазначає таке.
Забезпечення позову - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних з ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача.
Метою забезпечення позову, є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально- правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення".
Заявник просить суд накласти арешт на земельну ділянку, оскільки існують обґрунтовані підстави вважати, що до моменту розгляду позову по суті, відповідач вчинить дії, які призведуть до порушення прав та законних інтересів заявника, відновлення яких буде, або неможливе, або значно ускладнене.
Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням суду при здійсненні правосуддя в силу положень статті 2 Закону України "Про судоустрій України" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією та законами України, прав і законних інтересів юридичних осіб.
Статтею 16 ЦК України, положення якої кореспондуються з положеннями статті 20 ГК України, встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 16 ЦК України та частини другої статті 20 ГК України одним зі способів захисту цивільного права є визнання наявності чи відсутності прав, якими можуть бути, зокрема визнання права власності чи інших речових прав на певне майно визнання права авторства на твір науки, літератури, мистецтва чи таке інше, тобто ухваленням рішення про визнання чи відсутність права повинен вирішуватися спір по суті.
Відповідно до статті 136 ГПК України, господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Отже, метою вжиття заходів щодо забезпечення позову є уникнення можливого порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також забезпечення можливості ефективно захистити порушені права у випадку задоволення позову.
У відповідності до ст. 139 ГПК України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна, зокрема, містити відомості про предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову.
Конституційний Суд України у пункті 9 мотивувальної частини рішення від 30.01.2003 №3-рп/2003 у справі № 1-12/2003 наголошує на тому, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 09.11.2018 у справі № 915/508/18, при розгляді заяв про вжиття заходів забезпечення позову має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду.
Згідно зі статтею 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.
Предметом позову, який позивач подає одночано з заявою про забезпечення позову, є примусове припининення права власності ТОВ "Агрофірма "ТРУД.ЗЕМЛЯ.КАПІТАЛ"" на земельну ділянку з кадастровим номером 6325184500:02:001:0219 шляхом витребування земельної ділянки з кадастровим номером 6325184500:02:001:0219 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.
На підставі вищевикладеного, суд погоджується, що "справедливим балансом" у даній справі буде застосування заходів забезпечення позову, передбачених статтею 137 Господарського процесуального кодексу України, а саме: накладення арешту на об`єкти нерухомого майна, зазначеного у заяві, адже невжиття таких заходів забезпечення позову може порушити права та законні інтереси заявника.
Оскільки метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення, суд вважає, що застосування таких заходів забезпечення позову дозволить запобігти негативним наслідкам від його незаконного використання.
Відповідно до ч.1. ст. 140 ГПК України Заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.
Згідно ч.6 цієї ж статті Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову і підстави його обрання та вирішує питання зустрічного забезпечення. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Керуючись статтями 136-140, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про забезпечення позову (вх.№4691/24 від 26.12.2024) про забезпечення позову задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 6325184500:02:001:0219 заборонивши будь-яким особам вчиняти будь-які реєстраційні дії у Державному реєстрі речових прав та Державному земельному кадастрі щодо вказаної земельної ділянки.
Ухвала набирає чинності з моменту її підписання, тобто з 30.12.2024, підлягає негайному виконанню в порядку, встановленому для виконання судових рішень, та є виконавчим документом відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження".
Строк пред`явлення ухвали про забезпечення позову становить три роки, тобто - до 31.12.2027.
Стягувачем за цією ухвалою є: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (місцезнаходження: 61165, місто Харків, вулиця Космічна, будинок 21, поверх 8-9; код ЄДРПОУ: 39792822
Боржником за цією ухвалою є: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "ТРУД.ЗЕМЛЯ.КАПІТАЛ"" (місцезнаходження: 62420, Харківська область, Харківський район, село Веселе, вулиця Сонячна, будинок 4; код ЄДРПОУ: 34630924)
Ухвала може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду відповідно до ст. 255-257 ГПК України та з урахуванням п.п. 17.5 п.17 Перехідних положень Кодексу.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання (ч. 8 ст. 140 ГПК України).
Ухвалу підписано 30.12.24
Суддя Рильова В.В.
Справа №922/4691/24
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124150920 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права власності на земельну ділянку |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Рильова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні