Рішення
від 23.09.2024 по справі 361/4600/24
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/4600/24

провадження № 2-о/361/236/24

23.09.2024

РІШЕННЯ

Іменем України

23 вересня 2024 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Дутчака І.М.,за участю секретаря Лебідя В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Великодимерська селищна рада Броварського району Київської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

в с т а н о в и в :

У травні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, у якій просив встановити факт його постійного проживання зі спадкодавцем, братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.

В обґрунтування заяви зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його рідний брат ОСОБА_2 , який на день смерті проживав разом із ним за адресою: АДРЕСА_1 . Він (заявник) здійснив поховання брата. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все належне йому на день смерті майно. Він (заявник) звернувся до приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області Авраменко Н.П. із заявою про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 , при поданні заяви, нотаріус вказала на те, що він пропустив встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини, а тому йому потрібно встановити факт його постійного проживання із померлим братом ОСОБА_2 у судовому порядку. Встановлення цього юридичного факту йому необхідно для прийняття ним спадщини за законом після смерті брата ОСОБА_2 .

Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, представник заявника адвокат Ліщук О.В. у судовому засіданні заяву підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеному, просила суд задовольнити вимоги заяви.

Заінтересована особа Великодимерська селищна рада Броварського району Київської області у судове засідання не з`явилася, подала до суду клопотання, у якому просила суд розглянути справу за відсутності їхнього представника за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши думку учасників справи, заслухавши показання свідків, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.

За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно із ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У ст. 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За змістом ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово (ч. 1 ст. 1258 ЦК України).

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. (ст. 1262 ЦК України).

За змістом ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Гоголів Броварського району Київської області у віці 31 років помер рідний брат заявника ОСОБА_1 ОСОБА_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 01 листопада 1978 року, серії НОМЕР_2 від 21 січня 1984 року, про смерть серії НОМЕР_3 від 01 червня 2015 року, експертного висновку №056/617-n від 17 квітня 2024 року.

Після смерті брата заявника ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все належне йому на день смерті майно.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла матір заявника ОСОБА_1 та йогобрата ОСОБА_2 ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 01 вересня 2007 року.

Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 11 жовтня 2013 року ОСОБА_4 батько ОСОБА_1 та ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до листа приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області Авраменко Н.П. від 24 квітня 2024 року №42/02-14 заявник ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса із проханням відкрити спадкову справу після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . У зв`язку із відсутністю зареєстрованого місця проживання ОСОБА_2 на день його смерті, враховуючи, що заявником ОСОБА_1 пропущений встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини, приватний нотаріус повідомила його про неможливість відкриття спадкової справи та рекомендувала звернутися заявнику до суду для вирішення зазначеного питання.

Із Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 10 вересня 2024 року №782834487, виданої приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Авраменко Н.П., вбачається, що спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилась.

Свідок ОСОБА_5 у суді показала, що заявник ОСОБА_1 та його брат ОСОБА_2 фактично постійно проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 , до дня смерті останнього.

Свідок ОСОБА_6 у суді показав, що він є сусідом заявника ОСОБА_1 , який із дитинства проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із ним до дня смерті проживав його брат ОСОБА_2 .

Відповідно ч. ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Пленум Верховного Суду України в абз. 1 п. 23 постанови № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 293, ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У ч. 1 ст. 29 ЦК України встановлено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, суд вважає доведеним та встановленим факт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_1 на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_2 разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

Зазначений факт судом встановлено для надання заявнику ОСОБА_1 можливості оформити свої спадкові права за законом після смерті ОСОБА_2 .

На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 2, 5, 10, 13, 76, 89, 259, 263 265, 293, 315, 319 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , разом зі спадкодавцем, братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І. М.

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124152191
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —361/4600/24

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні