Справа № 948/274/24
Провадження № 2-о/948/14/24
У Х В А Л А
про закриття провадження по справі
30.12.2024 Машівський районний суд Полтавської області у складі :
головуючого судді Косик С.М.,
присяжних Ігнатової С.І., Ковалішиної О.В.,
за участю: секретаря Ткач Н.М.,
адвоката особи, стосовно якої розглядається
справа про визнання її недієздатною ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Машівка цивільну справу за
заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Машівської селищної ради Полтавської області, як орган опіки та піклування, ОСОБА_3 , про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки,
в с т а н о в и в :
у квітні 2024 року ОСОБА_2 звернувся до суду з зазначеною заявою, посилаючись на те, що він є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та здійснює за ним постійний догляд та належне лікування, оскільки той страждає на лакунарну хворобу головного мозку з вираженими когнітивними розладами з поведінковими порушенням та за станом здоров`я потребує медичної допомоги, постійного стороннього догляду і контролю.
У зв`язку з наведеним, заявник просив визнати ОСОБА_2 недієздатним та призначити заявника опікуном (а.с.1,2).
Ухвалою від 16.04.2024р. суд відкрив провадження у даній справі, залучив заінтересовану особу - ОСОБА_3 , залучив адвоката за призначенням для здійснення представництва в суді інтересів особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною (а.с.18).
Ухвалою від 31.05.2024 р. суд призначив судово - психіатричну експертизу, витребував медичну документацію та зупинив провадження у справі на час проведення експертизи (а.с.48).
11.12.2024 р. ухвалою суд поновив провадження у справі та призначив судове засідання, у зв`язку з надходженням від заявника ОСОБА_2 заяви про закриття провадження у справі у зв`язку з смертю ОСОБА_3 (а.с.58).
17.12.2024 р. до суду повернулися матеріали цивільної справи без проведення експертизи (а.с.69).
У судовому засіданні адвокат особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною - ОСОБА_4 не заперечує проти закриття провадження у справі у зв`язку зі смертю ОСОБА_3 .
У судове засідання інші учасники справи не з`явилися, про її розгляд повідомлені належним чином та завчасно (а.с. 59-62).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч.1 ст.2ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частинами 3,4 ст.294ЦПКУкраїни встановлено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
За нормами ст.46ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.
При цьому цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті (ч. 4 ст. 25 Цивільного кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи 10.12.2024 р. від заявника ОСОБА_2 надійшла заява, у якій він просить закрити провадження у справі, у зв`язку з смертю ОСОБА_3 (а.с.56).
З доданої до матеріалів справи копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 05.12.2024 р. вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис №191 (а.с.57).
Враховуючи, що положеннями ЦПК України не врегульовано питання щодо закриття провадження у справі окремого провадження за заявою про визнання фізичної особи недієздатною встановлення опіки та призначення опікуна, суд на підставі ч.9 ст.10ЦПК України застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону).
Відповідно до п.7 ч.1 ст.255 та ч. 2, 3 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Так, закриття провадження у справі це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Згідно із ч. 2 ст. 256 ЦПК України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв`язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
За вказаних обставин, оскільки ОСОБА_3 , тобто особа щодо якої вирішувалось питання про визнання її недієздатною та встановлення опіки помер, спірні правовідносини не допускають правонаступництва, що свідчить про те, що подальший розгляд справи є неможливий, а тому суд доходить до висновку, що заява заявника ОСОБА_2 про закриття провадження у справі підлягає задоволенню, а провадження у даній справі на підставі п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України - закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 206, 255, 256 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
задовольнити заяву заявника ОСОБА_2 про закриття провадження у справі.
Закрити провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Машівської селищної ради Полтавської області, як орган опіки та піклування, ОСОБА_3 , про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки - у зв`язку зі смертю особи щодо якої вирішувалось питання про визнання її недієздатною та встановлення опіки ОСОБА_3 .
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а у випадку її оскарження, після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Полтавського апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя С. М. Косик
Присяжні С.І. Ігнатова
О.В. Ковалішина
Суд | Машівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124153086 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Машівський районний суд Полтавської області
Косик С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні