Справа № 525/1330/24
Номер провадження 2-о/541/186/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 грудня 2024 року м.Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Третяка О.Г.,
присяжних Фесенка А.М.,
Чемари В.Г.
секретаря судового засідання Олешко Н.А.,
Балко Л.П.,
представника заявника, адвоката Ярошенко С.М.,
представників заінтересованої особи Переходень О.О.,
Лизака М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Миргород в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою, заінтересовані особи: Відділ ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Військова частина НОМЕР_1 , -
ВСТАНОВИВ:
Заявниця ОСОБА_1 , в інтересах якої дії представник адвокат Ярошенко С.М., звернулася до суду з заявою про оголошення фізичної особи померлою.
Свої вимогизаявниця обґрунтовуєтим,що єматір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_2 має доньку- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .Останнє місцереєстрації ОСОБА_2 є с.Радивонівка Миргородськогорайону Полтавськоїобласті.Відповідно досповіщення сім`ї№ 14від 11.08.2022№11/1/2496 ІНФОРМАЦІЯ_3 заявниці повідомлено,що їїсин -солдат ОСОБА_2 1984року народження,зник безвістив періодз 16:00по 19:00год 01.04.2022під часбойового зіткненнята обстрілупротивником.Згідно Актуслужбового розслідуваннявійськової частини НОМЕР_1 від 11.07.2022перебування солдата ОСОБА_2 з 02.04.2022року невідоме,що єпідставою вважатийого зниклимбезвісти.14.04.2022за заявою ОСОБА_1 до Єдиногореєстру досудовихрозслідувань внесенівідомості покримінальному провадженню12022170550000206за правовоюкваліфікацією ч.1ст.115Кримінального кодексуУкраїни.До теперішньогочасу ОСОБА_2 на зв?язокне виходив,будь якаінформація пронього відсутня,рішення покримінальному провадженнюне прийнято.Просить судоголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця м.Хорол Полтавськоїобласті,військовослужбовця Збройнихсил України(в/ч НОМЕР_1 ),загиблим ІНФОРМАЦІЯ_4 врайоні населеногопункту НовоолександрівкаСєвєродонецького (Сіверськодонецького)району Луганськоїобласті підчас захистуБатьківщини,виконуючи бойовезавдання тазабезпечуючи здійсненнязаходів знаціональної безпекиі оборони,відсічі істримування збройноїагресії російськоїфедерації,перебуваючи безпосередньов районахїх ведення.
У відповідності до ч. 1 ст. 306 ЦПК України заявниця звертається з даною заявою до суду оскільки зазначене необхідне їй для оформлення своїх спадкових прав та для направлення документів для вирішення питання по отриманню державної допомоги та соціальних виплат.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася. Надала суду заяву про розгляд справи без її участі. Заяву підтримує в повному обсязі (а.с.71).
В судовому засіданні представник заявниці адвокат Ярошенко С.М. просила суд задовольнити заявлені вимоги в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Відділу ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився. Будь-яких заяв до суду не надав. Був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
Представники заінтересованої особи військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі. Проти задоволення заяви не заперечували (а.с.56, 57, 65, 100).
Суд, заслухав представника заявниці, вивчивши, дослідивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.4 ЦПК України та ст. 20 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 5 ЦПК України закріплено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, не визнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної у позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Процесуальні гарантії, викладені у ст. 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів ( рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдерпроти Сполученого Королівства» (Colder v. theUnitedKingdom ), п. п. 28 - 36. Series A №18). Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати вирішення «спору судом».
На підставі ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 2 ст. 19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Частиною 7 ст. 19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Стаття 89 ЦПК України встановлює, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1); жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності; суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України.
В силу п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до вимог ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Оголошення громадянина померлим має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Згідно з ч. 1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
В ході розгляду справи судом встановлено наступні обставини.
Відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 заявниця є його матір`ю (а.с. 31). ОСОБА_2 має доньку - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.30). Останнє місце реєстрації ОСОБА_2 є с. Радивонівка Миргородського району Полтавської області. Відповідно до сповіщення сім`ї №14 від 11.08.2022 за №11/1/2496 ІНФОРМАЦІЯ_3 заявниці повідомлено, що її син - солдат ОСОБА_2 1984 року народження, зник безвісти в період з 16:00 по 19:00 год 01.04.2022 під час бойового зіткнення та обстрілу противником (а.с.33). Згідно Акту службового розслідування військової частини НОМЕР_1 від 11.07.2022 перебування солдата ОСОБА_2 з 02.04.2022 року невідоме, що є підставою вважати його зниклим безвісти (а.с.7-16). 14.04.2022 за заявою ОСОБА_1 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості по кримінальному провадженню №12022170550000206 за правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України (а.с.17). ОСОБА_2 перебуває в Єдиному реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (а.с.18). Відомостей щодо перебування його в полоні немає (а.с.20-23). Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 4341А-ОД від 25.12.2024 останнє відоме місце перебування солдата ОСОБА_2 є населений пункт Новоолександрівка Сєвєродонецького (Сіверськодонецького) району Луганської області (а.с.105-106). До теперішнього часу ОСОБА_2 на зв?язок не виходив, будь яка інформація про нього відсутня, рішення по кримінальному провадженню не прийнято.
Особливістю цієї категорії справ, є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
При цьому, слід зазначити, що у відповідності до роз`яснень, які містяться в п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року за №5, на відміну від встановлення факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених в ст. 46 ЦК України на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, та діє на даний час.
Таким чином, з`ясувавши обставини справи, суд дійшов до висновку про обгрунтованість вимог та можливість задоволення заяви громадянки ОСОБА_1 про оголошення померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також, суд зауважує, що згідно зі ст. 309 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
На підставі викладеного та керуючись ст. 46 ЦК України, ст.ст. 76-82, 89, 242, 258, 259, 263-265, 268, 306, 309, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою, заінтересовані особи: Відділ ДРАЦС у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Військова частина НОМЕР_1 - задовольнити.
Оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Хорол Полтавської області, військовослужбовця Збройних сил України (в/ч НОМЕР_1 ), загиблим ІНФОРМАЦІЯ_4 в районі населеного пункту Новоолександрівка Сєвєродонецького (Сіверськодонецького) району Луганської області під час захисту Батьківщини, виконуючи бойове завдання та забезпечуючи здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення.
Датою смерті громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Хорол Полтавської області, місце реєстрації: с. Радивонівка Миргородського району Полтавської області, вважати ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Місцем смерті громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати населений пункт Новоолександрівка Сєвєродонецького (Сіверськодонецького) району Луганської області.
Після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою надіслати рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи.
Роз`яснити, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення.
Повний текст рішення виготовлений 30.12.2024.
Суддя: О. Г. Третяк
Присяжні: А. М. Фесенко
В. Г. Чемара
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124153118 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Третяк О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні