Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26грудня 2024 року справа № 532/2076/24
провадження № 2-о/542/85/24
Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Кашуби М.І.,
присяжних: Курбацького Ю.П., Черненко О.В.,
за участю секретаря судового засідання Журавель О.В.,
представника особи, стосовно якої розглядається питання про визнання недієздатною адвоката Хлистун І.М.,
розглянувши у судовому засіданні в селищі Нові Санжари цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Ліщинівський психоневрологічний будинок-інтернат, виконавчий комітет Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області, Комунальне некомерційне підприємство «Кобеляцька міська лікарня» Кобеляцької міської ради, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
в с т а н о в и в :
Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення її опікуном над ним. Також просила призначити опікуном Ліщинівський психоневрологічний будинок-інтернат, в особі директора. На обґрунтування заяви посилалася на те, що її син ОСОБА_2 має І групу інвалідності підгрупи А внаслідок помірної розумової відсталості ДЦП та на тлі органічного ураження ЦНС, потребує стороннього догляду. Зазначила, що ОСОБА_2 перебуває на повному державному утриманні в Ліщинівському психоневрологчному будинку-інтернаті з 18.04.2023 по теперішній час. Вказала, що 22.08.2024 у Полтавській філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії міністерства охорони здоров`я України» була проведена судово-психіатрична експертиза, згідно з якою ОСОБА_2 виявляє ознаки стійкого психічного розладу у вигляді легкої розумової відсталості з порушеннями поведінки. Ступінь наявного у ОСОБА_2 стійкого психічного розладу є таким, що позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на даний час.
Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 30 вересня 2024 відкрито у справі провадження та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження.Доручено Східному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката Синенькому Владиславу Євгеновичу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , для представництва його інтересів під час розгляду вказаної цивільної справи.
Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 19 листопада 2024 року витребувано від ОСОБА_1 документи на підтвердження обставин щодо можливості виконувати нею обов`язки опікуна та відсутності для цього визначених законом перешкод.
В судове засідання заявниця та її представник - адвокат Бобрищева І.Р. не з`явилися. 13.12.2024 до суду надійшла заява від ОСОБА_1 , у якій вона просила розгляд справи проводити без її участі та участі її представника. Вимоги, викладені у заяві підтримала та просила їх задовольнити.
Заінтересована особа, стосовно якої розглядається заява про визнання його недієздатним ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився.
Представник особи, стосовно якої розглядається заява про визнання його недієздатним адвокат Хлистун І.М. в судовому засіданні зазначила про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 .
Представникизаінтересованих осібЛіщинівського психоневрологічного будинку-інтернату та виконавчого комітету Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області в судове засідання не з`явилися, до суду подали заяви, у яких просили розгляд справи здійснити без їхньої участі, заяву підтримали в повному обсязі (а.с. 84, 143-145).
Представник комунального некомерційного підприємства «Кобеляцька міська лікарня» Кобеляцької міської ради в судове засідання не з`явився про день та час судового розгляду повідовлявся належним чином.
Суд, дослідивши письмові докази, заслухавши думку всіх учасників справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
За правовою нормою частини першоїст. 295 ЦПК України, заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомогиза місцезнаходженням цього закладу.
Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги, що визначено частиною третьоюст. 296 ЦПК України.
Згідно з частиною першоюст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
За наданими роз`ясненнями Пленумом Верховного суду України у своїйПостанові № 3 від 28 березня 1972 року «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», а саме п. 3, при проведенні підготовки справи до судового розгляду від заявника повинні бути витребувані дані про психічну хворобу, недоумство громадянина або зловживання спиртними напоями чи наркотичними засобами. Даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписка з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами.
Відповідно достатті 7 Закону України «Про психіатричну допомогу», діагноз психічного розладу повинен встановлюватися відповідно до загальновизнаних міжнародних стандартів діагностики та Міжнародної статистичної класифікації хвороб. У цьому положенні також зазначено, що діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах безпосередньо не пов`язаних зі станом його або її психічного здоров`я.
Висновок про недієздатність фізичної особи слід робити, перш за все, на основі доказів, які свідчать про внутрішній, психічний стан особи в сукупності за умови, що особа страждає саме хронічним, стійким психічним розладом, внаслідок чого у особи виникає абсолютна неспроможність розуміти значення своїх дій та (або) керувати ними, і в основу рішення суду про визнання особи недієздатною не може покладатися висновок експертизи, який ґрунтується на припущеннях.
Отже, при проведенні експертизи щодо наявності в особи хронічного, стійкого психічного розладу експерт повинен дослідити стан психічного здоров`я особи протягом певного часу, пославшись на медичні документи, їх аналіз та особисте дослідження особи, зробити висновок щодо наявності в особи саме стійкого, хронічного психічного розладу, визначити час, з якого в особи виникло таке захворювання, встановити чи повністю особа не здатна внаслідок цього захворювання усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Зазначені висновки містяться у постанові Верховного Суду України від 19 жовтня 2016 року № 6-384цс16.
У рішенні «Руденко проти України» Європейський суд з прав людини наголошує, що стаття 5 Конвенції, разом зі статтями 2, 3 та 4, стоїть у першому ряду фундаментальних прав, які захищають фізичну безпеку людини, та на її важливості у демократичному суспільстві (рішення у справах «Маккей проти Сполученого Королівства» (McKay v. the United Kingdom), та «Шторк проти Німеччини» (Storck v. Germany)).
За практикою Європейського суду з прав людини («Агопян до України»), словосполучення «згідно із законом» пункту 2 статті 8 «Право на повагу до приватного і сімейного життя» Конвенції по суті робить посилання на національне законодавство та передбачає обов`язок дотримуватися його матеріально-правових та процесуальних норм (див. рішення від 30 вересня 2010 року у справі «Володимир Поліщук та Світлана Поліщук проти України» (Vladimir Polishchuk and Svetlana Polishchuk v. Ukraine)).
Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про психіатричну допомогу» особи, яким надається психіатрична допомога, мають право на особисту участь у судових засіданнях, висловлення своєї думки щодо висновків лікарів-психіатрів у судовому засіданні при вирішенні питань, пов`язаних із наданням їм психіатричної допомоги та обмеженням у зв`язку з цим їх прав.
Таким чином, особа, щодо якої розглядається справа окремого провадження про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, має право на участь у слуханні справи та на справедливий розгляд своєї справи. Зокрема, така особа повинна бути повідомлена про розгляд справи, їй має бути роз`яснено її права, вона повинна мати можливість за бажанням скористатися безоплатною правовою допомогою і брати участь у судових засіданнях. Навіть у разі наявності реальних, доведених застережень щодо небезпеки безпосередньої участі цієї особи у розгляді справи для інших осіб або для неї самої суд повинен, принаймні, мати візуальний контакт із такою особою, а краще опитати її (за необхідності дистанційно, у режимі відеоконференції).
Суд,на виконаннявищезазначених вимог,вчинив діїщодо належногоповідомлення цієїособи пророзгляд справи,доручив Східномуміжрегіональному центруз наданнябезоплатної правничоїдопомоги призначитиадвоката СиненькомуВладиславу Євгеновичу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , для представництва його інтересів під час розгляду вказаної цивільної справи.
Залучений заухвалою судупредставник ОСОБА_2 адвокатХлистун І.М.була присутньоюпід часрозгляду справита висловилапозицію щодонеобхідності визнанняфізичної особинедієздатною,встановлення опікита призначенняопікуном заявницюта Ліщинівський психоневрологічний будинок-інтернат, в особі директора, оскільки це сприятиме захисту майнових та немайнових інтересів ОСОБА_2 .
Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0014642 від 16.07.2018 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має першу «А» групу інвалідності з дитинства безстроково, потребує постійного стороннього догляду (а.с. 12).
Відповідно до наявного в матеріалах справи висновку Новосанжарської ЛКК від 16.02.2024 № 572 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має діагноз: помірна розумова відсталість ДЦП на тлі органічного ураження ЦНС спастичний тетрапарез (а.с. 13).
Згідно з висновком судово-психіатричного експерта № 451 від 22.08.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє ознаки стійкого психічного розладу у вигляді легкої розумової відсталості з порушеннями поведінки. Ступінь наявного у ОСОБА_2 стійкого психічного розладу є таким, що позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на даний час (а.с. 15-17, 18-20).
Крім того, у висновку судово-психіатричного експерта № 451 від 22.08.2024вказано, що на час огляду ОСОБА_2 виявляє недорозвинення мови. Фрази будує короткі, примітивні. Має певний рівень знань початкової школи. Виявляє недорозвинення аналітико-синтетичного рівня, що вкладається в рамки легкої розумової відсталості (олігофренії в ступені вираженої дебільності). Інтелектуальний дефект поєднаний із значними емоційно-вольовими розладами, досліджувальний грубо дезадаптований в соціальному плані, що в сукупності обумовлює неспроможність самостійного вирішення елементарних соціальних питань (а.с. 15-17, 18-20).
Враховуючи досліджені докази, суд вважає, що існують законні підстави для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та встановлення над ним опіки.
Відтак суд приходить до висновку, що втручання у приватне життя ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не суперечить національному законодавству та відповідає вимогам законності, передбаченихстаттею 8 Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод».
Відповідно до ч. 1 ст. 41, ч. 1 ст. 60 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ст. 62 ЦК України опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки. У разі визнання фізичної особи недієздатною суд, згідно із ст. 58, ч. 1 ст. 60 Цивільного кодексу України встановлює над нею опіку і призначає опікуна.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ч. 5 ст. 63 ЦК України фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно дост.66ЦК України якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров`я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад.
Відповідно до п. 3.2 «Правил опіки та піклування» затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України № 34/166/131/88 від 26.05.1999, опікунами (піклувальниками) не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Світлогірське Кобеляцького району Полтавської області, в свідоцтві про народження в графі батьки зазначено: мати ОСОБА_1 , батько ОСОБА_3 ( а.с. 11).
Відповідно до довідки Ліщинівського психоневрологічного будинку-інтернату № 366 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває у вказаному закладі на повному державному утриманні з 18.04.2023 по теперішній час, як новоприбулий, згідно з путівкою Департаменту согціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації. ОСОБА_2 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 14).
Відповідно доакта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 25.11.2024 за адресою: АДРЕСА_2 ужитловому будинку, загально площею, 47,8 кв. м., зареєстрована ОСОБА_1 , яка проживає одна за вищевказаною адрею, син ОСОБА_4 також зареєстрований у даному господарстві, проходить службу в ЗСУ, син ОСОБА_2 не зареєстрований у даному господарстві, знаходиться у спеціальному будинку Ліщинівському ПНБО. ОСОБА_1 має у власності будинок у АДРЕСА_2 , загальною площею 47,8 кв. м., земельну ділянку площею 3,84 га. ОСОБА_1 проживає у власному будинку за вищевказаною адресою сама, домогосподарство складається з житлового будинку та господарських будівель, в будинку 4 кімнати, обставлені меблями, облаштовані побутовою технікою, оснащений комунікаціями, є зручності. ОСОБА_1 має задовільний фінансовий стан та має можливість бути опікуном свого сина ОСОБА_2 (а.с. 117-118).
Відповідно до довідки № 454 від 13.06.2024, виданої командиром військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_4 перебуває на військовій службі з 29.06.2023 по теперішній час у військовій частині НОМЕР_1 (а.с. 120).
Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області поданням від 06.09.2024 вважали доцільним призначити опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 над сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання його судом недієздатним (а.с. 42-43).
Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області рішенням № 77 від 06.09.2024надав згоду на призначення ОСОБА_1 опікуном над сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у разі визнання його судом недієздатним (а.с. 41).
Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області поданням від 29.10.2024 вважали доцільним призначити опікуном ОСОБА_2 адміністрацію Ліщинівського психоневрологічного будинку-інтернату в особі директора, у разі визнання ОСОБА_2 судом недієздатним (а.с. 77-78).
Виконавчий комітет Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області рішенням № 43 від 29.10.2024надав згоду на призначення опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністрацію Ліщинівського психоневрологічного будинку-інтернату в особі директора, у разі визнання ОСОБА_2 судом недієздатним (а.с. 76).
Відповідно до висновку лікарняно-консультативної комісії від 05.04.2024 та відповідно до довідки лікаря від 27.11.2024 в родині ОСОБА_1 відсутні захворювання, що перешкоджають влаштуванню до неї особи, що потребує опіки, обов`язки опікуна може виконувати, під наглядом на Д обліку у лікаря психіатра, нарколога не перебуває (а.с. 104, 119).
Відповідно до витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 02.08.2024 є особою, стосовної якої відсутні відомості про притягнення до кримінальної відповідальності, про наявність незнятої чи непогашеної судимості, про розшук (а.с. 136).
Враховуючи вимоги процитованих норм, на підставі досліджених доказів, суд приходить до висновку про наявність передбачених законодавством підстав для задоволення заяви у частині призначення ОСОБА_1 та Ліщинівського психоневрологічного будинку-інтернату, в особі директора опікунами над ОСОБА_2 .
З урахуванням характеру та ступеня психічного розладу ОСОБА_2 суд вважає доцільним визначити максимальний строк дії рішення - 2 роки.
Відповідно до ч. 6 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку його дії.
На підставі викладеного та керуючисьст.39-41,60 ЦК України, 2, 6, 10, 264, 265, 299, 300,354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Ліщинівський психоневрологічний будинок-інтернат, виконавчий комітет Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області, Комунальне некомерційне підприємство «Кобеляцька міська лікарня» Кобеляцької міської ради, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити опікунами: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; Ліщинівський психоневрологічний будинок-інтернат, в особі директора.
Строк дії рішення в частині визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним визначити два роки, який обраховувати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Полтавського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
заявниця: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ;
представник заявника адвокат Бобрищева Ілона Русланівна, адреса робочого місця: вул. Музична, 70, м. Кобеляки Полтавського району Полтавської області, 39200;
заінтересована особа: Ліщинівський психоневрологічний будинок-інтернат, місцезнаходження: вул. Лісна, 1, с. Ліщинівка Полтавського району Полтавської області, 39259;
заінтересована особа: виконавчий комітет Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження: вул. Касьяна, 29, м. Кобеляки Полтавського району Полтавської області, 39200;
заінтересована особа: Комунальне некомерційне підприємство «Кобеляцька міська лікарня» Кобеляцької міської ради, місцезнаходження: вул. Шевченка, 78/109 м. Кобеляки Полтавського району Полтавської області, 39200;
заінтересована особа: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 ;
представник особи, стосовно якої розглядається питання про визнання недієздатною: адвокат Хлистун Ірина Миколаївна, адреса робочого місця адвоката: вул. С. Халтуріна, 7, м. Полтава Полтавської області, 36014.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області Кашуба М.І.
Присяжні:
Курбацький Ю.П.
Черненко О.В.
Повний текст рішення виготовлено 30.12.2024.
Суд | Новосанжарський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124153141 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Кашуба М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні