Рішення
від 30.12.2024 по справі 690/727/24
ВАТУТІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 690/727/24

Провадження № 2-о/690/64/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 грудня 2024 року м. Багачеве

Ватутінський міський суд Черкаської області

у складі: головуючого - судді Здоровила В.А.

за участю секретаря Мельник С.В.

представника заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Багачевська міська рада Черкаської області, ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення,

в с т а н о в и в:

представник заявника ОСОБА_2 - адвокат Токар О.М. в позовній заяві просить суд встановити факт родинних відносин між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував по день своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , де під час укладення шлюбу обоє з подружжя були вказані під прізвищем ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , посилаючись на те, що ОСОБА_2 є рідним сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

За життя батьки заявника мали у власності квартиру по АДРЕСА_1 . У вказаному помешканні ОСОБА_2 постійно проживав зі своїми батьками до їх смерті та на сьогоднішній день продовжує утримувати зазначене житло та проживати там в періоди своїх відпусток, адже будучи військовослужбовцем, заявник бере участь у бойових діях на сході країни.

Після смерті батька заявника ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 не звертався до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, так як була жива мати ОСОБА_5 і тому у сім`ї було прийняте рішення, що саме вона спадкуватиме за ОСОБА_4 , як за чоловіком, його 1/2 частку у квартирі, щоб в послідуючому, син, ОСОБА_2 реалізував своє право на спадщину на цілу частку в майні. При цьому, ОСОБА_2 з заявою про відмову від спадщини після смерті батька, до нотаріуса не звертався.

Після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 заявник продовжив надалі проживати у батьківській квартирі по АДРЕСА_1 , але у встановлений законом піврічний строк до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не звертався, адже вважав, що для нього, як такого, що постійно мешкав однією сім`єю разом зі спадкодавцями, строку на виявлення волі щодо прийняття спадщини, не встановлено.

З початком повномасштабного вторгнення рф до України, заявник вибув разом з бойовими підрозділами своєї частини для участі в бойових діях і тому, певний час, потреба у оформленні своїх спадкових прав, була не термінова.

У травні 2024 заявник, перебуваючи у короткостроковій відпустці, звернувся до приватного нотаріуса Звенигородського районного нотаріального округу Побіянської Н.Б. з заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_5 , але отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17.05.2024 №2020/02-31, яка була аргументована тим, що ОСОБА_2 не надав документів, які могли б підтвердити факт його постійного проживання разом з батьками, зокрема, з матір`ю, та, враховуючи наявність відмінностей у прізвищі заявника і ймовірних спадкодавців - « ОСОБА_8 » та « ОСОБА_8 », для нотаріуса залишається недоведеним факт родинних відносин між спадкоємцем та спадкодавцями.

У свідоцтві про народження заявника, яке станом на 1968 було виписане російською мовою, як мовою офіційного діловодства в Україні, значиться наступна інформація: « ОСОБА_9 », батьки: « ОСОБА_10 », « ОСОБА_5 ». Тобто, прізвище, яке носить заявник у російському варіанті пишеться та читається як « ОСОБА_8 », в послідуючому, коли в України було запроваджено ведення офіційного діловодства на державній, українській мові, наступні документи, що підтверджують особу, стосовно батьків заявника, зазнали перекладу з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_8 », а прізвище самого заявника залишилось незмінним.

01.07.2024 заявник звернувся до Ватутінського міського суду Черкаської області з заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, виходячи з підстав відмови у видачі свідоцтва про прийняття спадщини, викладених у постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17.05.2024, №2020/02-31. Зокрема, як вказано вище, перешкодою для нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, стало те, що заявник не надав підтвердження постійного проживання разом зі спадкодавцем - ОСОБА_5 , що виключило б поширення на нього вимог ст. 1270 ЦК України, якими визначено строк на прийняття спадщини (подання заяви про прийняття спадщини), для спадкоємців, які не проживали однією сім`єю разом зі спадкодавцем, що становить шість місяців. Також нотаріус причиною відмови у видачі правовстановлюючого документа на спадщину, зазначила, що прізвище спадкодавця значиться як ОСОБА_11 , при цьому, спадкоємець є носієм прізвища ОСОБА_12 ..

30.07.2024 Ватутінським міським судом Черкаської області винесено рішення у справі № 690/426/24, де ухвалено встановити факт що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з 2014 року постійно проживав однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 ; встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , а саме: що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Після набрання законної сили рішенням суду від 30.07.2024 заявник надав його нотаріусу з метою отримати свідоцтво про право на спадщину, але, натомість, йому повторно було надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.10.2024 №4866/02-31, так як його батько, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщину за яким прийняла мати, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за життя перебувала у зареєстрованому шлюбі зі спадкодавцем, але не отримала свідоцтво про право на спадщину, в актовому записі про шлюб одружився під прізвищем ОСОБА_6 з ОСОБА_7 .. А у свідоцтвах про смерть подружжя ОСОБА_8 , значаться як ОСОБА_13 та ОСОБА_11 , що унеможливлює для нотаріуса встановити самостійно факт подружніх відносин, як наслідок - відсутнє підтвердження, що ОСОБА_5 за життя прийняла у спадщину 1/2 частину спадкового майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , що належала чоловіку, відтак і заявник позбавлений можливості набути у спадщину цілу частку означеного майна.

Різниця в написанні прізвищ батьків заявника, як і у випадку написання його прізвища, полягає в мові викладення. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 на час укладення шлюбу були вказані у актовому записі про шлюб російською мовою, де прізвище значилось як « ОСОБА_8 », а на час смерті кожен з носіїв прізвища « ОСОБА_8 » мав його переклад на державну українську мову - « ОСОБА_8 ».

Незважаючи на вказане, факт родинних відносин між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме, що вони за життя перебували у зареєстрованому шлюбі та були подружжям по день смерті ОСОБА_4 , можливо підтвердити лише в судовому порядку, з причин смерті означених осіб.

У ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за їх життя з близьких родичів були лише діти, заявник ОСОБА_2 та його брат ОСОБА_3 .. Останній від прийняття спадщини після смерті батьків відмовився, та його відмова знаходиться в матеріалах спадкової справи №113/2024, що перебуває у приватного нотаріусу Звенигородського районного нотаріального округу Побіянської Н.Б..

Отже, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , як дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживала постійно однією сім`єю у зареєстрованому шлюбі зі спадкодавцем, отримала після смерті чоловіка спадщину у вигляді 1/2 частини квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що в свою чергу набувається у власність як спадкове майно заявником. І встановлення факту перебування у зареєстрованому шлюбі ОСОБА_5 та ОСОБА_4 надасть заявнику можливість належним чином оформити своє право власності на спадщину.

Враховуючи, що інших претендентів на спадщину у вигляді вищевказаної квартири немає, відсутній і спір про право у даній справі, відтак, заявлені вимоги можливо розглянути в порядку окремого провадження.

Спадковим майном, на яке претендує ОСОБА_2 є квартира АДРЕСА_2 .. Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.10.2024 № 4866/02-31, інших спадкоємців, які б виявили бажання прийняти спадщину після смерті ОСОБА_5 , яка померла, ІНФОРМАЦІЯ_4 немає. Не отримання заявником свідоцтва про право на спадщину полягає в неможливості належним чином довести факт, що його батьки, які є спадкодавцями, перебували у зареєстрованому шлюбі, та ОСОБА_5 , будучи за життя дружиною ОСОБА_4 , набула у спадщину належну чоловіку частку у спільному майні подружжя - квартири АДРЕСА_2 ..

Заявник ОСОБА_2 та його представник адвокат Токар О.М. в судове засідання не з`явилися, представник заявника подала до суду заяву, в якій просить дану справу розглянути у відсутності сторони заявника, заявлені вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи Багачевської міської ради Черкаської області в судове засідання не з`явився, надіслала до суду заяву про розгляд справи за відсутності заінтересованої особи та просить прийняти обґрунтоване рішення за наявними матеріалами.

Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просить дану справу розглянути у його відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти їх задоволення.

Суд, дослідивши письмові докази справи, вважає за необхідне заяву задовольнити повністю, вимоги ОСОБА_2 законні та обґрунтовані.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є рідним сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 (копія свідоцтва про смерть а.с.12) та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (копія свідоцтва про смерть а.с.13), що стверджується копією свідоцтва про народження (а.с.10).

За життя батьки заявника мали у власності квартиру по АДРЕСА_1 , що стверджується копією технічного паспорта (а.с.14-15), копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 29.09.2006 (а.с.16) та копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 06.11.2006 (а.с.17).

У вказаному помешканні ОСОБА_2 постійно проживав зі своїми батьками до їх смерті, та на сьогоднішній день продовжує утримувати зазначене житло та проживати там в періоди своїх відпусток, адже будучи військовослужбовцем, заявник бере участь у бойових діях на сході країни.

Після смерті батька заявника, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не звертався до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, так як була жива мати, ОСОБА_5 , і тому у сім`ї було прийняте рішення, що саме вона спадкуватиме за ОСОБА_4 , як за чоловіком, його 1/2 частку у квартирі, щоб в послідуючому, син, ОСОБА_2 реалізував своє право на спадщину на цілу частку в майні. При цьому, ОСОБА_2 з заявою про відмову від спадщини після смерті батька, до нотаріуса не звертався.

Після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 заявник продовжив надалі проживати у батьківській квартирі по АДРЕСА_1 , але у встановлений законом піврічний строк до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не звертався, адже вважав, що для нього, як такого, що постійно мешкав однією сім`єю разом зі спадкодавцями, строку на виявлення волі щодо прийняття спадщини, не встановлено.

З початком повномасштабного вторгнення рф до України, заявник вибув разом з бойовими підрозділами своєї частини для участі в бойових діях і тому, певний час, потреба у оформленні своїх спадкових прав, була не термінова.

У травні 2024 заявник, перебуваючи у короткостроковій відпустці, звернувся до приватного нотаріуса Звенигородського районного нотаріального округу Побіянської Н.Б. з заявою про прийняття спадщини після смерті матері, ОСОБА_5 , але отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17.05.2024 № 2020/02-31 (а.с.24-25), яка була аргументована тим, що ОСОБА_2 не надав документів, які могли б підтвердити факт його постійного проживання разом з батьками, зокрема, з матір`ю, та, враховуючи наявність відмінностей у прізвищі заявника і ймовірних спадкодавців - « ОСОБА_8 » та « ОСОБА_8 », для нотаріуса залишається недоведеним факт родинних відносин між спадкоємцем та спадкодавцями.

У свідоцтві про народження заявника, яке станом на 1968 було виписане російською мовою, як мовою офіційного діловодства в Україні, значиться наступна інформація: « ОСОБА_9 », батьки: « ОСОБА_10 », « ОСОБА_5 ». Тобто, прізвище, яке носить заявник у російському варіанті пишеться та читається як « ОСОБА_8 », в послідуючому, коли в України було запроваджено ведення офіційного діловодства на державній, українській мові, наступні документи, що підтверджують особу, стосовно батьків заявника, зазнали перекладу з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_8 », а прізвище самого заявника залишилось незмінним.

01.07.2024 заявник звернувся до Ватутінського міського суду Черкаської області з заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, виходячи з підстав відмови у видачі свідоцтва про прийняття спадщини, викладених у постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17.05.2024, № 2020/02-31. Зокрема, як вказано вище, перешкодою для нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, стало те, що заявник не надав підтвердження постійного проживання разом зі спадкодавцем - ОСОБА_5 , що виключило б поширення на нього вимог ст. 1270 ЦК України, якими визначено строк на прийняття спадщини (подання заяви про прийняття спадщини), для спадкоємців, які не проживали однією сім`єю разом зі спадкодавцем, що становить шість місяців. Також нотаріус причиною відмови у видачі правовстановлюючого документа на спадщину, зазначила, що прізвище спадкодавця значиться як ОСОБА_11 , при цьому, спадкоємець є носієм прізвища ОСОБА_12 ..

30.07.2024 Ватутінським міським судом Черкаської області винесено рішення у справі № 690/426/24 (а.с.27-32), де ухвалено встановити факт що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з 2014 постійно проживав однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 ; встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , а саме: що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Після набрання законної сили рішенням суду від 30.07.2024 заявник надав його нотаріусу з метою отримати свідоцтво про право на спадщину, але, натомість, йому повторно було надано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.10.2024 №4866/02-31 (а.с.33), так як його батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 спадщину за яким прийняла мати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за життя перебувала у зареєстрованому шлюбі зі спадкодавцем, але не отримала свідоцтво про право на спадщину, в актовому записі про шлюб одружився під прізвищем ОСОБА_6 з ОСОБА_7 .. А у свідоцтвах про смерть подружжя ОСОБА_8 , значаться як ОСОБА_13 та ОСОБА_11 , що унеможливлює для нотаріуса встановити самостійно факт подружніх відносин, як наслідок - відсутнє підтвердження, що ОСОБА_5 за життя прийняла у спадщину 1/2 частину спадкового майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , що належала чоловіку, відтак і заявник позбавлений можливості набути у спадщину цілу частку означеного майна.

Різниця в написанні прізвищ батьків заявника, як і у випадку написання його прізвища, полягає в мові викладення. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 на час укладення шлюбу були вказані у актовому записі про шлюб російською мовою, де прізвище значилось як « ОСОБА_8 », а на час смерті кожен з носіїв прізвища « ОСОБА_8 » мав його переклад на державну українську мову - « ОСОБА_8 ».

Факт родинних відносин між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме, що вони за життя перебували у зареєстрованому шлюбі та були подружжям по день смерті ОСОБА_4 можливо підтвердити лише в судовому порядку, з причин смерті означених осіб.

Відповідно до ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово.

У ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за їх життя з близьких родичів були лише діти, заявник ОСОБА_2 та його брат ОСОБА_3 .. Останній від прийняття спадщини після смерті батьків відмовився та його відмова знаходиться в матеріалах спадкової справи № 113/2024, що перебуває у приватного нотаріусу Звенигородського районного нотаріального округу Побіянської Н.Б..

Ст. 3 СК України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до п. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦКУ (6 місяців з дня відкриття спадщини), він не заявив про відмову від неї.

Ч. 1 ст. 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Отже, ст. 1268 та 1269 ЦК України презюмується, що у разі, коли спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він не заявив про відмову від неї протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу.

Тобто, дії, які свідчать про прийняття спадщини спадкоємцем, чітко визначені у ч. 3, 4 ст. 1268, ст. 1269, 1270 ЦК України.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Отже, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , як дружина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживала постійно однією сім`єю у зареєстрованому шлюбі зі спадкодавцем, отримала після смерті чоловіка спадщину у вигляді 1/2 частини квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що в свою чергу набувається у власність як спадкове майно заявником. І встановлення факту перебування у зареєстрованому шлюбі ОСОБА_5 та ОСОБА_4 надасть заявнику можливість належним чином оформити своє право власності на спадщину.

У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.

Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтересів інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право (постанова Верховного Суду від 28 квітня 2021 року у справі № 520/19532/19 (провадження № 61-13709св20); постанова Верховного Суду від 06.12.2023 року у справі №754/6885/22 (провадження № 61-6167св23).

Враховуючи, що інших претендентів на спадщину у вигляді квартири АДРЕСА_2 немає, відсутній і спір про право у даній справі, відтак, заявлені вимоги можливо розглянути в порядку окремого провадження.

Отже, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає в порядку окремого провадження. Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.

Ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» Конвенція та практика Європейського суду з прав людини, при розгляді справ національними судами застосовується як джерело права.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини численними рішеннями (у справах «Воловік проти України», «Копецький проти Словаччини», «Суханов та Ільченко проти України», «Беєлер проти Італії» та інших), сформувала позицію, що поняття «майно» та «власність», які містяться у ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, є значно ширшим, ніж закріплено у ст. 41 Конституції України та чинному ЦК України, та мають автономне значення, яке не обмежується правом власності на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у національному законодавстві, певні інші права та інтереси, які становлять майно, можуть також розглядатись як «право на власність» та відповідно як «власність» для цілей цієї статті.

Спадковим майном на яке претендує ОСОБА_2 є квартира АДРЕСА_2 .. Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.10.2024 № 4866/02-31, інших спадкоємців, які б виявили бажання прийняти спадщину після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 немає. Не отримання заявником свідоцтва про право на спадщину полягає в неможливості належним чином довести факт, що його батьки, які є спадкодавцями, перебували у зареєстрованому шлюбі та ОСОБА_5 , будучи за життя дружиною ОСОБА_4 , набула у спадщину належну чоловіку частку у спільному майні подружжя - квартири АДРЕСА_2 .

А тому, суд вважає за необхідним встановити факт родинних відносин між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував по день своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , де під час укладення шлюбу обоє з подружжя були вказані під прізвищем ОСОБА_14 » ОСОБА_15 та ОСОБА_7 ..

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст. 328, 1216, 1217, 1268, 1270, 1299 ЦК України, ст. 4 12, 13, 81, 229, 247, 263, 264, 265, 273, 268, 294, 315, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

заяву ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Багачевська міська рада Черкаської області, ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити повністю.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_10 , а саме, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 перебував по день своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_8 у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_10 , де під час укладення шлюбу обоє з подружжя були вказані під прізвищем ОСОБА_16 та ОСОБА_17 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий В.А. Здоровило

СудВатутінський міський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення30.12.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124153772
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —690/727/24

Рішення від 30.12.2024

Цивільне

Ватутінський міський суд Черкаської області

Здоровило В. А.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Ватутінський міський суд Черкаської області

Здоровило В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні