Справа №760/19389/23 2/760/3480/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 грудня 2024 року місто Київ
Солом`янський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Верещінської І.В., за участю секретаря судового засідання Прищепи С.С., розглянувши цивільну справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А-Ініціатива» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2023 року об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А-Ініціатива» (надалі за текстом - позивач) звернулося до суду з даним позовом до ОСОБА_1 (надалі за текстом - відповідач) про стягнення заборгованості, посилаючись на те, що 15.11.2019 було зареєстровано ОСББ «Донця 2А-Ініціатива», яке здійснює утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Проте, останній свої обов`язки по відшкодуванню витрат на утримання будинку належним чином не виконує, у зв`язку із чим за період з січня 2020 року по серпень 2023 року за ним утворилась заборгованість у загальному розмірі 28 766,31 грн., що складається з:
1) заборгованості зі сплати щомісячного внеску на утримання будинку та прибудинкової території - 24 286,41 грн., з яких: сума основного боргу 18 791,72 грн.; інфляційні втрати за весь час прострочення 4 532,60 грн.; 3% річних за весь час прострочення 962,09 грн.;
2) заборгованості зі сплати одноразового внеску для фінансового забезпечення початку функціонування ОСББ «Донця 2А-Ініціатива» 26,83 грн., з яких сума основного боргу 0 грн.; інфляційні втрати за весь час прострочення 19 грн.; 3% річних за весь час прострочення 7,83 грн.;
3) заборгованості зі сплати одноразового внеску для встановлення системи контролю доступу в будинок АДРЕСА_1 та на його прибудинкову територію, а також організацію відеоспостереження 89,28 грн., з яких: сума основного боргу 0 грн.; інфляційні втрати за весь час прострочення 65,03 грн.; 3% річних за весь час прострочення 24,25 грн.;
4) заборгованості зі сплати за функціонування пунктів фізичної охорони та технічне забезпечення систем контролю доступу та відеоспостереження в будинок АДРЕСА_1 - 4 363,79 грн., з яких: сума основного боргу 3500 грн.; інфляційні втрати за весь час прострочення 711,21 грн.; 3% річних за весь час прострочення 152,58 грн.;
Оскільки неналежне виконання відповідачем свого обов`язку зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території порушує права інших мешканців вказаного вище будинку, позивач був змушений звернутись до суду із цим позовом відповідно до вимог якого просив стягнути з відповідача на свою користь вказану вище заборгованість у загальному розмірі 28 766,31 грн., а також понесені у справі судові витрати на сплату судового збору в сумі 2684 грн. та на професійну правничу допомогу в розмірі 4500 грн.
Ухвалою суду від 29 вересня 2023 року відкрито провадження по справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не викликались.
Відповідно до ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України (надалі за текстом - ЦПК України), в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи, справи, що виникають з трудових відносин, а також може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
За змістом ст. 279 ЦПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відзив на позов відповідачем у визначений термін, не надано.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Станом на дату розгляду справи, на адресу суду клопотання про розгляд справи у загальному позовному провадженні чи про розгляд справи за участю сторін учасниками справи не подавалися.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 15 листопада 2019 року було зареєстровано ОСББ «Донця 2А-Ініціатива», яке здійснює утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач є власником квартири АДРЕСА_3 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 21 червня 2023 року.
З позову вбачається, що відповідачі не виконують обов`язки по відшкодуванню витрат на утримання будинку, у зв`язку з чим за період з січня 2020 року по серпень 2023 року утворилась заборгованість у розмірі 28 766,31 грн.
Позивач звернувся в суд з позовом про стягнення з відповідача заборгованості та просить суд стягнути з останнього: 22 291 гривні 72 копійки - заборгованість зі сплати щомісячного внеску на утримання будинку та прибудинкової території, одноразового внеску для фінансового забезпечення початку функціонування об`єднання, одноразового внеску для встановлення системи контролю доступу в будинок та на його прибудинкову територію, а також організацію відеоспостереження, щомісячного внеску на функціонування пунктів фізичної охорони та технічне забезпечення систем контролю доступу та відеоспостереження будинок та на його прибудинкову територію; 5 327 гривень 84 копійки - інфляційні нарахування; 1 146 гривні 75 копійок - три проценти річних.
Відповідно до статей 156, 162 ЖК України власник та члени його сім`ї зобов`язані своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги щомісячно у встановлені строки.
Згідно зі ст. 179 ЖК України користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і при будинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 572 від 08 жовтня 1992 року зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45 власники квартир зобов`язані оплачувати надані житлово-комунальні послуги.
Відповідно до статей 66, 67, 162 ЖК України за користування житловим приміщенням, що належить громадянинові на праві приватної власності, сплачується плата за утримання будинку, прибудинкової території та плата за спожиті комунальні послуги.
Статтею 322 ЦК України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Утримання майна власників квартир (будинку та прибудинкової території) здійснюється ними шляхом оплати всіх витрат по утриманню експлуатуючій організації.
У ст. 526 ЦК України зазначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Згідно зі ст. 15 цього закону співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до протоколу Установчих зборів співвласників ОСББ «Донця 2А-Ініціатива» від 12 листопада 2019 року були прийняті рішення про затвердження розмірів обов`язкових до сплати внесків, зокрема:
- щомісячного внеску на утримання будинку та прибудинкової території;
- одноразового внеску для фінансового забезпечення початку функціонування ОСББ «Донця 2А-Ініціатива»;
- одноразового внеску для встановлення системи контролю доступу в будинок та на його прибудинкову територію, а також організацію відеоспостереження;
- щомісячного внеску на функціонування пунктів фізичної охорони та технічне забезпечення систем контролю доступу та відеоспостереження будинок та на його прибудинкову територію.
Судом встановлено, що на час звернення до суду з позовом, відповідач має заборгованість перед позивачем, що підтверджується наданим суду розрахунком.
Позивач звернувся в суд з позовом про стягнення з відповідача заборгованості по обов`язковим внескам на утримання будинку та прибудинкової території за період з січня 2020 року по серпень 2023 року.
На підтвердження своїх доводів надав суду розрахунок заборгованості.
Доказів на спростування наданого позивачем розрахунку заборгованості відповідачами суду не надано.
Оцінивши наданий позивачем розрахунок боргу, суд вважає, що позивач обґрунтовано нарахував зазначені суми і вважає за можливе покласти їх в основу рішення суду.
Також, відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи те, що правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, тому суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача суму інфляційних втрат в розмірі 5 327 гривень 84 копійки та три проценти річних у розмірі 1 146 гривні 75 копійок.
З урахуванням наведеного та вимог закону, суд приходить до висновку про необхідність стягнути з відповідача заборгованість по обов`язковим внескам на утримання будинку та прибудинкової території.
Згідно вимог статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат.
Відповідно до вимог частини першої статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 684,00 грн.
Позивач також просить суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4 500 гривень.
Так, відповідно до положень частини першої статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Пунктом 1 частини третьої цієї статті визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Відповідно до частин першої-третьої статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 4500 грн. позивачем надано суду копію договору №30/07-20/1 від 30.07.2020 про надання правничої допомоги, що укладений між ОСББ «Донця 2А-Ініціатива» та адвокатом Вербицьким Я.В.; копію додаткової угоди №14 від 10.07.2023 до Договору №30/07-20/1 від 30.07.2020; копію акту прийому-передачі наданих послуг від 14.07.2023; копію ордера серії АА №1341406, а також копію платіжної інструкції №1320 від 17.07.2023 про сплату Об`єднанням на рахунок адвоката оплати правничої допомоги за вказаним вище договором у розмірі 4500 грн.
Ураховуючи надані позивачем докази на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, а також обсяг виконаної роботи адвокатом, принцип співмірності та розумності судових витрат, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат на правничу допомогу в розмірі 4 500 грн.
Керуючись статтями 2, 4, 7, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 258, 263, 264, 265, 268, 273, 352-355 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А-Ініціатива» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А-Ініціатива» заборгованість у розмірі 28 766 (двадцять вісім тисяч сімсот шістдесят шість) гривень 31 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А-Ініціатива» судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А-Ініціатива» витрати на правничу допомогу у розмірі 4 500 (чотири тисячі п`ятсот) гривень.
Повне найменування сторін:
позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Донця 2А-Ініціатива» (адреса: 03061, м. Київ, вул. Михайла Донця, буд. 2-А, код ЄДРПОУ 43352162);
відповідач - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення;
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.В. Верещінська
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124154990 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Верещінська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні