Справа № 303/4205/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2024 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої судді Курах Л.В.
за участю секретаря судових засідань Гейруш Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мукачево у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: служба у справах дітей виконавчого комітету Чопської міської ради, Орган опіки та піклування виконавчого комітету Мукачівської міської ради про позбавлення батьківських прав та встановлення опіки,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , яка є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та встановлення опіки.
В позові зазначає, що вона являється сестрою малолітньої ОСОБА_4 .. Їхня матір ОСОБА_3 ніколи не цікавилася життям своїх дітей, жодної уваги вихованню чи фінансової допомоги не надавала. Вона не має постійних доходів та гарантованого місця роботи. Під час спільного проживання у домі завжди були сварки, крім того зловживає спиртними напоями. У зв`язку з тим, що ОСОБА_3 не піклується про фізичний і духовний розвиток малолітньої ОСОБА_4 , уже декілька місяців проживає із нею. Вона разом зі своїм чоловіком намагаються створити їй все необхідне для щасливого та безтурботного дитинства. За таких обставин, позивач просить суд позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітньої дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та встановити опіку, призначивши її опікуном.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 03.06.2024 відкрито провадження по даній справі, визначено розгляд справи проводити в загальному позовному провадженні, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 29.10.2024 закрито підготовче провадження по даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, від представника позивача надійшла заява про проведення судового засідання без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Належним чином повідомлена про дату, час та місце підготовчого засідання відповідач ОСОБА_3 до суду не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, відзив на позовну заяву не подала, представник позивача подала до суду нотаріально посвідчену заяву, у якій відповідач визнала позов, розгляд справи просить розглянути без її участі.
Представник служби у справах дітей виконавчого комітету Чопської міської ради в судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без їхньої участі та висновок про доцільність встановлення опіки.
Представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Мукачівської міської ради в судове засідання не з`явилася, подала до суду висновок про доцільність позбавлення батьківських прав та заяву про розгляд справи без її участі.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є батьками дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с.29,103).
Батько дітей, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 22.10.2014 року (а.с.116).
Згідно побутової характеристики на ОСОБА_6 , виданої головою ОСББ «ВІАДУК» від 06.11.2023 року вбачається, що місце її проживання за адресою: АДРЕСА_1 . За роки проживання проявляла себе з посередньої сторони, періодично поступали скарги від сусідів. За дітьми доглядала не в повній мірі, були зауваження від соціальних служб. Деколи зловживала спиртними напоями (а.с.24).
ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_8 , внаслідок чого змінила прізвище з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 22.02.2020 року (а.с.28).
Згідно нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_3 , посвідченої приватним нотаріусом Мукачівського районного нотаріального округу Закарпатської області Овчиннікова І.В., вбачається, що ОСОБА_3 надала згоду на те, щоб ОСОБА_1 забрала на утримання її малолітню доньку ОСОБА_4 , з притулку для дітей, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.20).
Згідно акту про факт передачі дитини від 22.09.2023 року вбачається, що ОСОБА_4 передають сестрі ОСОБА_1 на підставі висновку про доцільність №892 від 21.09.2023 року (а.с.25).
Відповідно до довідки з місця проживання про склад сім`ї і прописку №25/65 від 06.11.2023 року ОСОБА_8 проживає за адресою: АДРЕСА_3 , разом з ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 (а.с.23).
З акту обстеження умов проживання від 15.09.2023 року вбачається, що житло розміщене на 1 поверсі 2 поверхового будинку, складається з 1 кімнат, кухні, туалет, душова в наявності. Санітарно-гігієнічні умови задовільні (а.с.17).
Із психологічної характеристики вбачається, що ОСОБА_4 має виражену потребу у прийнятті, любові, визнанні. Вона відкрита до взаємодії з педагогами. Позитивно відгукується про сім`ю, родичів, які нею опікуються (а.с.21).
Із педагогічної характеристики вбачається, що ОСОБА_4 учениця 3-А класу Чопського ЗЗСО І-ІІІ ступенів №1 з 05 жовтня 2023 року. За цей час зарекомендувала себе як старанна, дисциплінована, працелюбна, уважна учениця. ОСОБА_1 (сестра ОСОБА_11 ) приділяє належну увагу вихованню своїй сестричці. Від ОСОБА_11 отримує багато любові та уваги (а.с.22).
Згідно нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_3 від 07.09.2024 року та зареєстрованої в реєстрі за №64 ОСОБА_3 не заперечує щодо позбавлення її батьківських прав щодо її дочки ОСОБА_4 (а.с.174).
Згідно клопотання служби у справах дітей Чопської міської ради вбачається, що в частині встановлення опіки над малолітньою дитиною ОСОБА_4 , не заперечують (а.с.147).
За положеннями частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини. Відповідно до пунктів 1, 2 ст. 3 зазначеної Конвенції в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків.
Згідно ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства " кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Згідно ст. 11 Закону України "Про охорону дитинства " батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Згідно ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки мають права і зобов`язані виховувати дитину, піклуватись про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно з частинами першою-четвертою статті 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.
За нормами ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, зокрема, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Пунктом 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення та поновлення батьківських прав" ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
З метою вирішення цього спору судом також отримано висновок органу опіки та піклування - виконавчого комітету Мукачівської міської ради № 3216/01-36/42-24 від 30.09.2024 року відповідно до якого визнано за доцільне позбавити ОСОБА_3 батьківських прав щодо доньки ОСОБА_12 , з тих підстав, що матір дійсно ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків та свідомо нехтує своїми обов`язками (а.с.163).
За таких обставин суд робить висновок, що відповідач ОСОБА_3 ухиляється від виконання батьківських обов`язків відносно своєї малолітньої доньки ОСОБА_12 , оскільки не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надає дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до її внутрішнього світу.
При цьому в судовому засіданні знайшли своє підтвердження такі фактори як винна поведінка матері та свідоме нехтування нею своїми обов`язками.
На підставі викладеного та враховуючи найвищі інтереси дитини, суд вважає можливим позбавити відповідача ОСОБА_3 батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом встановлено, що на даний час малолітня дитина ОСОБА_4 фактично знаходяться на утриманні та вихованні у своєї рідної сестри - позивача ОСОБА_1 , яка належним чином піклується про дитину, займається її вихованням та навчанням.
Згідно ч. 4 ст. 167 СК України якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим.
Згідно ч. 1 ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Згідно ч. 2 ст. 243 СК України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Згідно ч. 3 ст. 243 СК України опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Згідно ч. 1 ст. 244 СК України опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.
Згідно ч. 2 ст. 244 СК України при призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
Згідно ч. 1 ст. 249 СК України опікун, піклувальник зобов`язаний виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти. Опікун, піклувальник має право самостійно визначати способи виховання дитини з урахуванням думки дитини та рекомендацій органу опіки та піклування.
Згідно ч. 1 ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Згідно ч. 3 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно ч. 2 ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.
Згідно ч. 3 ст. 63 ЦК України фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
Згідно ч. 4 ст. 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного.
Згідно подання, служби у справах дітей Чопської міської ради від 19.12.2024 №395/07-32 вважає за доцільне встановити опіку над малолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити опікуном сестру - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі викладеного та враховуючи найвищі інтереси дітей, суд вважає можливим призначити позивача ОСОБА_1 опікуном над її малолітньою сестрою ОСОБА_4 .
Згідно ст. 141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 2422,40 грн.
Керуючись ст. ст. 150, 155, 164 - 167, 243, 244, 249 СК України, ст. ст. 58, 60, 63 ЦК України, Законом України "Про охорону дитинства" від 26 квітня 2001 року N 2402-III, ст. ст. 4 - 13, 81, 141, 200, 206, 259, 263 - 265, 268 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: служба у справах дітей виконавчого комітету Чопської міської ради, Орган опіки та піклування виконавчого комітету Мукачівської міської ради про позбавлення батьківських прав та встановлення опіки - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над її малолітньою сестрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).
Представник позивача: Шевченко Вікторія Сергіївна ( АДРЕСА_4 ).
Відповідач: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ).
Треті особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Мукачівської міської ради (пл.Духновича Олександра, 2, м.Мукачево, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 04053743);
Служба у справах дітей виконавчого комітету Чопської міської ради (вул.Берег, 2, м.Чоп, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 26528626).
Головуюча Л.В.Курах
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124155869 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Курах Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні