Справа № 452/4323/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" грудня 2024 р. м. Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого судді Галина В.П.,
секретар судового засідання Задорожна В.Б.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 адвоката Захарко Юлії Юріївни до Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Захарко Ю.Ю., звернулась до суду із вказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог представник посилалась на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що зроблено актовий запис № 39 та Погірцівською сільською радою Самбірського району Львівської області 15.11.2010 року видано свідоцтво про смерть НОМЕР_1 .
На випадок своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 склала заповіт, який посвідчено секретарем виконкому Погірцівської сільської ради Будник М.М. за реєстровим №25. Згідно цього заповіту все своє майно, де б воно не було і з чого б не складалося і взагалі все те, що їй буде належатиме на день смерті і на що вона за законом матиме право і з чого б воно не складалося, вона заповіла ОСОБА_1 .
На підставі рішення Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 28 травня 2024 року по справі 452/1023/24 позивачу визначено додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини по заповіту, після смерті ОСОБА_2 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Позивач звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено через те, що правовстановлюючий документ втратив свою чинність і є старого зразка.
Враховуючи викладене та подані документи, просить суд визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), розміром 1,54 га в умовних кадастрових гектарах без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, яка розташована на території Рудківської міськоїради (колишня Погірцівська сільська рада) Самбірського району Львівської області, згідно сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну частку) ЛВ№ 075878виданого ОСОБА_2 та зареєстрованого за№72 від 22 січня 1996 року.
У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, представник позивачки адвокат Захарко Ю.Ю. подала до суду заяву про розгляд справи у відсутності особи, яка бере участь у справі, де просила розглядати справу у відсутності позивача та її представника. Також просила задовольнити заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області у підготовче засідання не з`явився, подав клопотання, в якому повідомив про визнання позовних вимог, не заперечував проти ухвалення судом рішення без участі представника. Із наслідками визнання позову ознайомлені у повному обсязі.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно зі ст.200ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Згідно свідоцтва про смерть, виданого повторно, серії НОМЕР_2 відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Конюшки-Королівські Самбірського району Львівської області помер ОСОБА_3 (а.с. 15).
Як вбачається із копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 , ОСОБА_3 05.02.1950 року одружився із ОСОБА_4 (а.с. 14).
Згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Конюшки-Королівські Самбірського району Львівської області ОСОБА_2 померла (а.с. 9).
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 1статті 1220 ЦК Українипередбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Із заповіту, складеного 27 квітня 2006 року та посвідченого секретарем виконкому Погірцівської сільської ради Будник М.М. за реєстровим №25 відомо, що ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила розпорядження, згідно якого: все своє майно, де б воно не було і з чого б не складалося і взагалі все те, що їй буде належатиме на день смерті і на що вона за законом матиме право і з чого б воно не складалося, заповіла дочці ОСОБА_1 (а.с. 12).
Згідно довідки, виданої Погірцівським старостинським округом виконавчого комітету Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області відомо, що ОСОБА_2 постійно до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала в АДРЕСА_1 . На час смерті проживала та була зареєстрована одна (а.с. 11).
Судом встановлено, що на підставі рішення Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 28 травня 2024 року по справі 452/1023/24 позивачу визначено додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини по заповіту, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Із Витягу № 76152021 від 11.03.2024 року відомо про реєстрацію спадкової справи № 72125384, заведеної у приватного нотаріуса Захарко Ю.Ю., де спадкодавець ОСОБА_2 (а.с. 10).
Згідно повідомлення приватного нотаріуса Самбірського нотаріального округу Львівської області № 76 від 16.07.2024 року відомо, що позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 через те, що правовстановлюючий документ втратив свою чинність і є старого зразка (а.с. 20).
Із копії сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну частку) серії ЛВ № 075878 відомо, що вказаний сертифікат виданий ОСОБА_2 в тому, що на підставі рішення Погірцівської Ради народних депутатів 15.03.1995 року їй передається у приватну власність земельна ділянка площею 1,54 га без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості. Земельна ділянка розташована на території с. Конюшки Погірцівської сільської ради. Землю передано для ведення селянського (фермерського) або колективного господарства (а.с. 16-19).
Згідно даних витягу з книги сертифікатів на право на земельну частку (пай) на території Рудківської міської ради (колишній Погірцівській сільській раді), ОСОБА_2 належало право на земельну частку (пай) розміром 1,54 га в умовних кадастрових гектарах, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) ЛВ №075878, зареєстрованого 22січня1996 року за №72 та виданого на підставі рішення Погірцівської сільської ради від 15.03.1995 року (а.с. 21).
У п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 1225 ЦК України визначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно п.5 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 05.08.1995 року, видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.1995 року №801, якою затверджено форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразок Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), у сертифікаті повинно бути зазначено назва колективного сільськогосподарського підприємства, член якого мав право на земельну частку та її вартість.
Отже, сертифікат на право на середню земельну частку може бути видано лише громадянину, який має право на середню земельну частку. Так як особа, яка мала право на отримання сертифікату на право на земельну частку (пай) нового зразку померла, то в даний час неможливо видати сертифікат іншій особі, навіть і спадкоємцю на ім`я померлого.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), серед іншого, є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
У відповідності до вимог ст. 152 ЗК України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання права. Необхідність визнання прав на землю виникає тоді, коли в інших осіб виникають сумніви щодо наявності у особи певного суб`єктивного земельного права, суб`єктивне право заперечується чи створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності на земельну ділянку чи права користування нею через наявність таких сумнівів чи відсутність або втрату належних правовстановлюючих документів на таку земельну ділянку.
Відповідно до ст.ст. 15,16 Цивільного Кодексу України, кожна особа має право на судовий захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Ураховуючи наведене, даний позов є обґрунтованим і право позивачки на спадкове майно підлягає захисту шляхом визнання за нею права на земельну частку (пай) розміром 1,54 га в умовних кадастрових гектарах без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, яка розташована на території Рудківської міськоїради (колишня Погірцівська сільська рада) Самбірського району Львівської області, згідно сертифікату на право приватної власності на землю (середню земельну частку) ЛВ№075878, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 . Незважаючи на те, що сертифікат на право приватної власності на землю (середню земельну частку) є старого зразка, право на земельну частку (пай) є правом майновою характеру, а отже не припинилось внаслідок зміни форми сертифікату та смерті особи, яка мала право на земельну частку (пай) та входить до складу спадщини, право на яку має позивачка.
Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,в порядкуспадкування зазаповітом післясмерті ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,право наземельну частку(пай),розміром 1,54га вумовних кадастровихгектарах безконтурного визначеннязовнішніх межна місцевості,яка розташованана територіїРудківської міськоїради(колишняПогірцівська сільськарада)Самбірського районуЛьвівської області,згідно сертифікатуна правоприватної власностіна землю(середнюземельну частку)ЛВ№ 075878виданого ОСОБА_2 тазареєстрованого за№72від 22січня 1996року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Рудківська міська рада Самбірського району Львівської області, адреса м. Рудки, пл. Відродження, 1, Самбірського району Львівської області, поштовий індекс 81440, ЄДРПОУ 04056291.
Повне судове рішення буде складено 30.12.2024 року.
Суддя
Суд | Самбірський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124156914 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Галин В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні