Справа № 344/17514/24
Провадження № 2/344/4169/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Атаманюка Б.М.
секретаря судового засідання Солонинко С.А.,
за участі
позивача за первісним позовом, відповідача за зустрічним ОСОБА_1 ,
представника позивача за первісним, відповідача за зустрічним - адвоката Круця В.М.,
відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом
ОСОБА_2 ,
представника відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним - адвоката
Пинчук Н.В.
розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Івано-Франківська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, та зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Івано-Франківська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
Адвокат Круць В.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , 25.09.2024 звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Івано-Франківська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 02.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
ОСОБА_2 06.11.2024 звернулася в суд із зустрічним позовом до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Івано-Франківська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06.11.2024 прийнято зустрічну позовну заяву, об`єднано із первісним позовом, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 26.11.2024 закрито підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги первісного позову обгрунтовані тим, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На день смерті ОСОБА_3 залишилося майно: квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . В Першій Івано-Франківській державній нотаріальній конторі заведено спадкову справу №228/2024. Позивач за первісним позовом ОСОБА_1 є рідною сестрою матері померлого - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , та рідною тіткою померлого ОСОБА_3 . ОСОБА_1 в установлений законом строк звернулася до Першої Івано-Франківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 . Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії №1640/02-31 від 17.09.2024 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку у праві власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 у зв`язку із відсутністю свідоцтва про народження матері спадкодавця - ОСОБА_5 . У позивача відсутнє свідоцтво про народження/повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_5 . У постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії №1640/02-31 від 17.09.2024 вказано, що заяви про прийняття спадщини за законом, у встановлений законом строк, подали: ОСОБА_1 та тітка спадкодавця - ОСОБА_2 . ОСОБА_6 є сестрою батька померлого - ОСОБА_7 .
Родинний зв`язок ОСОБА_1 та ОСОБА_4 підтверджується: свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 від 24.08.1961 року (повторне), згідно якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є дочкою ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ; архівною довідкою від 12.04.2024 року №К-75(Ц)/06-06 щодо актового запису ОСОБА_5 , згідно якої ОСОБА_10 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , батько: ОСОБА_11 , син ОСОБА_12 і ОСОБА_13 ( ОСОБА_14 ), мати: ОСОБА_15 , донька ОСОБА_16 і ОСОБА_17 . Родинний зв`язок ОСОБА_4 та ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , серії НОМЕР_2 видане 24.07.1970 року згідно якого ОСОБА_3 є сином ОСОБА_7 та ОСОБА_18 . Також, родинний зв`язок ОСОБА_1 та ОСОБА_4 підтверджується записами у будинковій книзі для прописки громадян, що проживають в будинку №11 від 1954 року, згідно якої ОСОБА_8 є господарем будинку, ОСОБА_5 1939 р.н. та ОСОБА_19 1949 р.н. зазначені як «дочка»; протоколами опитування особи від 16 вересня 2024 року - ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , які є родичами ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 (протоколи опитування додаються). Додатково зазначають, що саме ОСОБА_1 доглядала та опікувалася хворою сестрою ОСОБА_23 , яка наприкінці життя тяжко хворіла, а після смерті сестри опікувалася ОСОБА_3 , який був її племінником та хрещеним сином. У свою чергу, відповідач не спілкувалася з ОСОБА_3 та його матір`ю, жодним чином не допомагала та не підтримувала з ними родинних відносин.
На підставі наведеного, представник позивача просить суд встановити юридичний факт, що померла ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебували в родинних стосунках як рідні сестри; визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті племінника ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , право власності на 1/2 (одну другу) частки квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; стягнути понесені судові витрати.
В обгрунтування зустрічного позову ОСОБА_2 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер племінник позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . На день смерті ОСОБА_3 залишилося майно, а саме квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач ОСОБА_2 у встановлений законом строк звернулася до Першої Івано-Франківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті свого племінника ОСОБА_3 . Державним нотаріусом Першої Івано-Франківської контори від 30.09.2024 №1694/02-31 винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, нотаріусом під час проведення правового аналізу поданих документів було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер племінник ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . До майна ОСОБА_3 в Першій Івано-Франківській державній нотаріальній конторі заведено спадкову справу № 228/2024. Даною постановою ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку у праві власності на квартиру, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_3 у зв`язку із відсутністю документа, який підтверджує право власності спадкодавця.
У зв`язку із тим що позивач не може реалізувати своє право на спадкування у нотаріальному порядку, позивач за зустрічним позовом просила суд визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , в порядку спадкування за законом після смерті племінника ОСОБА_25 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/2 (одну другу) частки квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Представник позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним адвокат Круць В.М., у судовому засіданні первісний позов підтримав та просить позов задовольнити.
Позивач за первісним позовом та відповідач за зустрічним ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним адвокат Пинчук Н.В. у судовому засіданні позовні вимоги за зустрічним позовом підтримала та просить позов задовольнити.
Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги за зустрічним позовом підтримала та просить позов задовольнити.
Вислухавши сторони, їх представників, дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Ст. 318 ЦПК України передбачено, що у заяві повинно бути зазначено який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. Відповідно до ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками їх є ОСОБА_8 та ОСОБА_9 - (а.с.5-6).
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , є сином ОСОБА_7 та ОСОБА_18 .
ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_12 (а.с.10).
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , помер ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.12).
Згідно записів у будинковій книзі для прописки громадян, що проживають в будинку №11 від 1954 року, встановлено, що ОСОБА_8 є господарем будинку, ОСОБА_5 1939 р.н. та ОСОБА_19 1949 р.н. зазначені як дочки (а.с.14-16).
Відповідно до протоколів опитування особи здійснені адвокатом Круць В.М. від 16 вересня 2024 року - ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , які є родичами ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , вказані особи підтверджують факт того, що ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), перебували в родинних стосунках як рідні сестри (а.с.23-31).
На підставі наведеного, судом встановлено, що ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1
( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), є рідними сестрами.
Оскільки заява про встановлення факту родинних відносин породжує юридичні наслідки для заявника, так як надає право на прийняття спадщини, а доводи заявника підтвердженні матеріалами справи, які стороною за зустрічним позовом не заперечувалися. А тому, суд приходить до висновку, що вимога позивача за первісним позовом про встановлення юридичного факту підлягає до задоволенню.
Таким чином, слід встановити юридичний факт того, що померла ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) перебували в родинних стосунках як рідні сестри.
Щодо вимоги первісного та зустрічного позовів про визнання за сторонами права власності по 1/2 (одній другій) частці на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , суд зазначає наступне.
Встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , є сином ОСОБА_7 та ОСОБА_18 .
ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_12 (а.с.10).
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_13 помер ІНФОРМАЦІЯ_14 (а.с.127).
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , помер ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.12).
Відповідно до витягів з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження встановлено, що ОСОБА_26 є рідною сестрою ОСОБА_7 (а.с.122-126).
Згідно копії свідоцтва про право власності на житло ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с.17-18).
Відповідно до витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі в Першій Івано-Франківській державній нотаріальній конторі заведено спадкову справу № 228/2024 після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.117-119).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії №1640/02-31 від 17.09.2024 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку у праві власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 у зв`язку із відсутністю свідоцтва про народження матері спадкодавця - ОСОБА_5 (а.с.4).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії №1694/02-31 від 30.09.2024 ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку у праві власності на квартиру, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_3 у зв`язку із відсутністю документа, який підтверджує право власності спадкодавця (а.с.77).
Згідно ст. 1218 ЦПК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців).
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Постановою пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно положень пунктів 4.14, 4.18 глави 10 Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється за наявності необхідних документів, що підтверджують наявність певних юридичних фактів, у тому числі й склад спадкового майна. У разі, якщо у спадкоємців відсутні всі необхідні документи, питання визнання права на спадщину вирішується у судовому порядку.
Відповідно до статей 1261-1265 ЦК України, спадкування за законом здійснюється у наступній черговості (при цьому кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків зміни черговості одержання права на спадкування, встановлених ст. 1259 ЦК України):
- перша черга: діти спадкодавця (у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті), той із подружжя, який його пережив, та батьки;
- друга черга: рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері;
- третя черга: рідні дядько та тітка спадкодавця;
- четверта черга: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини;
- п`ята черга: інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення, та утриманці спадкодавця (неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім`ї спадкодавця, але не менш як п`ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування).
Таким чином, в основі спадкування за законом знаходиться принцип черговості, який полягає у встановленні пріоритету прав одних спадкоємців за законом перед іншими. Кожна черга - це визначене коло осіб, з урахуванням ступеня їх близькості спадкодавцеві, яке встановлене законом на підставі припущення про те, що спадкодавець залишив би своє майно найближчим родичам, членам сім`ї, утриманцям і (або) іншим родичам до шостого ступеня споріднення.
Статтею 1258 ЦК України передбачено, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст. 1259 цього Кодексу.
Так судом встановлено, що спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 є його тітки ОСОБА_1 (сестра покійної матері) та ОСОБА_2 (сестра покійного батька), які прийняли спадщину.
Як було зазначено, згідно копії свідоцтва про право власності на житло ОСОБА_3 був власником квартири АДРЕСА_1 (а.с.17-18).
Аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, судом встановлено, що до складу спадщини після померлого ОСОБА_3 входить квартира АДРЕСА_1 .
Надаючи оцінку дослідженим в судовому засіданні доказам суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають право в порядку спадкування за законом після смерті їх рідного племінника ОСОБА_3 , на 1/2 (одну другу) частки квартири кожному, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення первісних та зустрічних позовних вимог.
Враховуючи, що позовні вимоги за первісним та зустрічним позовом задоволені, то понесені сторонами судові витрати слід залишити за кожною із сторін.
Керуючись ст.ст. 1216-1218, 1220-1222 і 1264 ЦК України, ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 284, 288, 289, 352, 354 і 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Первісний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Івано-Франківська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом задовольнити.
Встановити юридичний факт, що померла ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 ) перебували в родинних стосунках як рідні сестри.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) в порядку спадкування за законом після смерті племінника ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , право власності на 1/2 (одну другу) частки квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Івано-Франківська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) в порядку спадкування за законом після смерті племінника ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , право власності на 1/2 (одну другу) частки квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 30.12.2024.
Суддя Богдан АТАМАНЮК
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124161434 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Атаманюк Б. М.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Атаманюк Б. М.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Атаманюк Б. М.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Атаманюк Б. М.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Атаманюк Б. М.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Атаманюк Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні