Справа № 752/5264/24
Провадження № 2/752/4003/24
Заочне Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 листопада 2024 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Плахотнюк К.Г.
за участі секретаря судового засідання - Ахмеяна Б.А.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «ТТВК»</a>, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Туристичний лідер» про захист прав споживачів, розірвання договору та повернення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача та просила розірвати Договір на туристичне обслуговування №5880863 від 26.01.2022 року та стягнути з ТОВ «ТТВК» на свою користь кошти за ненадані туристичні послуги за Договором на туристичне обслуговування в розмірі 38 900,00 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 26.01.2022 року між ОСОБА_1 та ТОВ « Туристичний Лідер», як турагентом, що діє від імені та за дорученням ТОВ «ТТВК» TUI Ukraine, яке виступає туроператором, на підставі агентського договору по реалізації туристичних продуктів від 07 квітня 2017 року № 6975-17 укладений Договір на туристичне обслуговування № 5880863. Згідно з додатком №1 до договору туроператор зобов`язується забезпечити надання туристичного продукту/туру за маршрутом 7W7663(Роза Ветров) Київ ( Міжнародний аеропорт Бориспіль») - Хургада та в зворотньому напрямку в період з 05 березня 2022 року до 12 березня 2022 року. Загальна вартість туристичного продукту становить 38 900 грн. На виконання умов договору, позивачкою було сплачено грошові кошти у сумі 38 900 грн. Проте, у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні та закриття регулярного пасажирського авіасполучення позивач не зміг скористатись послугами з туристичного обслуговування, а відповідачем як туроператором не було вжито заходів з урегулювання цього питання , а саме не повідомлено про зміну строків туристичної подорожі або повернення коштів.
На підставі викладеного просила позов задовольнити.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 25.03.2024 року у справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження, з призначенням підготовчого засідання.
Відповідач правом подачі відзиву на позов не скористався.
Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 10.07.2024 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до таких правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступного висновку.
26.01.2022 року між позивачем та відповідачем було укладено договір на туристичне обслуговування №5880863, відповідно до умов якого туроператор зобов`язується відповідно до бронювання турагента, здійсненого з; замовленням туриста (Замовника), надати комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), надати інформаційно-консультаційні послуги, а турист зобов`язується на умовах цього договору прийняти та оплатити їх. Бронювання здійснюється турагентом в системі бронювання туроператора відповідно до листа бронювання оформленого за встановленою туроператором формою, що наведена в Додатку №1 і є невід`ємною частиною цього договору.
Бронювання здійснюється турагентом в системі бронювання туроператора відповідно до листа бронювання, оформленого за встановленою туроператором формою (п. 2.2 Договору).
За положеннями п. 1.13 Договору грошові кошти - кошти, що не є власністю турагента, отримані турагентом від туриста за реалізацію туру, які в повному обсязі підлягають сплаті туроператору.
Згідно п. 3.2.1 Договору туроператор через турагента зобов`язаний здійснити бронювання та надати туристичні послуги, замовлені туристом у повному обсязі, в кількості та якості та у визначені Договором строки, за умови повної оплати вартості туристичного продукту туристом, у строки, встановлені цим договором.
Пунктом 3.2.8 Договору передбачено, що у випадку неможливості виконання туроператором умов, що викладені в листі бронювання, він зобов`язаний повернути туристу усі сплачені ним грошові кошти за туристичний продукт.
Згідно п. 3.4.11 Договору турист зобов`язаний оплатити туроператору через турагента вартість замовленого турпродукту протягом строку, який вказаний в. п. 4.5 Договору.
Відповідно до п. 4.3 Договору початком туристичного обслуговування вважається час вильоту літака міжнародного рейсу.
Згідно п. 4.4 під час підписання Договору та заповнення листка бронювання, турист здійснює авансовий платіж у розмірі, який зазначений в листку бронювання.
Пунктом 4.5 встановлено, що при бронюванні туру оплата повинна бути здійснена відповідно до умов, які розміщені на офіційному сайті туроператора, або відповідно до умов, які зазначені в підтвердженні бронювання, та відображені турагентом в листі бронювання.
Лист бронювання (програма туристичного обслуговування) від 26.01.2022 року містить інформацію про туристів ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Загальна вартість туристичного продукту в гривні згідно з цим договором становить суму у розмірі 38900 грн. 00 коп., яка еквівалентна 1350 дол. За курсом НБУ, встановлення на дату укладання цього договору.
Якщо турист не сплатив повну вартість туристичного продукту протягом 2-х календарних днів з дати укладання цього договору, до нього застосовується наступний порядок оплати:
Перший платіж вартості туристичного продукту, що становить суму у розмірі 8000 грн., на дату укладання цього договору, турист сплачує у гривні протягом двох календарних днів з дня підписання цього договору;
Доплата: вартості туристичного продукту , що становить суму у гривні по курсу НБУ на дату укладання цього договору, сплачується туристом до 17 лютого 2022 року.
За даними платіжної інструкції № 0.0.2436045080.1 ОСОБА_1 27.01.2022 року здійснила платіж на рахунок отримувача ТОВ «Туристичний лідер» на суму 8000 грн. Призначення платежу: оплата за тур. Посл.зг. рах.№ НОМЕР_1 від 27.01.2021 року ( а.с. 10).
Крім того, 04.02., 09.02 та 16.02.2022 року ОСОБА_1 здійснила платіж на рахунок отримувача ТОВ «Туристичний лідер» на загальну суму 30 800 грн., що підтверджується платіжними інструкціями ( а.с. 11-13).
Позивачка звертаючись до суду з позовом просила розірвати договір та стягнути з відповідача кошти унаслідок невиконання умов договору туроператором, то на нього покладено обов`язок надати докази на підтвердження виконання ним зобов`язань за договором, а також докази, порушення умов договору з боку туроператора.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 з подальшим продовженням його дії.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ч. 1 ст. 629 ЦК України).
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Спеціальним законом, що регламентує відносини у сфері організації/надання туристичних послуг, є Закон України «Про туризм».
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про туризм» туристичні оператори, юридичні особи, створені згідно із законодавством України, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію на туроператорську діяльність.
Відповідно до частин першої-третьої статті 20 Закону України «Про туризм» за договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов`язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов`язується оплатити його.
До договору на туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено законом. Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі відповідно до закону.
У частині першій статті 901 ЦК України визначено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно зі статтею 902 ЦК України виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про туризм» суб`єкти туристичної діяльності зобов`язані надавати туристичні послуги в обсягах та в терміни, обумовлені договором.
За приписами ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Положеннями ст. 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення правовідношення та відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Згідно з ч. 8 ст. 20 Закону України «Про туризм», туроператор (турагент) зобов`язаний не пізніш як через один день з дня, коли йому стало відомо про зміну обставин, якими сторони керувалися під час укладення договору на туристичне обслуговування, та не пізніш як за три дні до початку туристичної подорожі повідомити туриста про таку зміну обставин з метою надання йому можливості відмовитися від виконання договору без відшкодування шкоди туроператору (турагенту) або внести зміни до договору, змінивши ціну туристичного обслуговування.
Частинами 8 та 9 ст. 20 Закону України «Про туризм» передбачено, що туроператор або турагент вправі відмовитися від виконання договору лише за умови повного відшкодування замовникові збитків, підтверджених у встановленому порядку та заподіяних внаслідок розірвання договору, крім випадку, якщо це відбулося з вини туриста. Турист вправі відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі за умови відшкодування туроператору (турагенту) фактично здійснених ним документально підтверджених витрат, пов`язаних із відмовою.
Нормами ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів», споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов`язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим.
На підставі наведених норм права та встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що відповідач ТОВ «ТТВК» порушив умови договору на туристичне обслуговування № 5880863 від 26.01.2022 року, оскільки матеріалами справи підтверджується той факт, що туристичні послуги за договором позивачу в обумовлений сторонами строк надані не були. Оскільки відповідач порушив умови договору та не повернув позивачу сплачені кошти за туристичні послуги згідно вказаного договору, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про розірвання договору та стягнення коштів є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2422, 40 грн. в дохід держави за заявлену позивачем майнову вимогу, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про захист прав споживачів».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд, -
вирішив:
позовні вимоги ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «ТТВК»</a>, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Туристичний лідер» про захист прав споживачів, розірвання договору та повернення коштів, задовольнити.
Розірвати договір № 5880863 від 26.01.2022 року, укладений між ОСОБА_1 , з одного боку та товариством з обмеженою відповідальністю «Туристичний Лідер», в особі директора Новіковського О.М., який діє на підставі Статуту, що діє від імені і за дорученням товариства з обмеженою відповідальністю «ТТВК»</a> тм TUI Ukraine, на підставі агентського договору № 6975 по реалізації туристичних продуктів від 07.04.2017 року, з іншого боку.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ТТВК»</a> (код ЄДРПОУ 36285831, юридична адреса: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 72 офіс 128) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) заборгованість в сумі кошти за ненадані туристичні послуги за Договором на туристичне обслуговування № 5880863 від 26.01.2022 року в розмірі 38 900 ( тридцять вісім тисяч дев`ятсот) гривень.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ТТВК(код ЄДРПОУ 36285831, юридична адреса: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 72 офіс 128, інша адреса: м. Київ, вул. Січових Стрільців, 23-А) на користь держави судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві ) гривні 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя К.Г. Плахотнюк
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124163611 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Плахотнюк К. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні