Ухвала
від 18.12.2024 по справі 389/873/24
ЗНАМ’ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18.12.2024

ЄУН 389/873/24

Провадження №2/389/219/24

Ухвала

іменем України

18 грудня 2024 року Знам`янський міськрайонний суд

Кіровоградської області

у складі: головуючого судді Савельєвої О.В.,

за участю секретаря судового засідання Гаврилюк Я.П.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядку спрощеногопозовного провадженняцивільну справуза позовомДержавного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Чорноліське лісове господарство» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,

з участю: представника позивача адвоката Сторчоуса О.В.,представника відповідача адвоката Перемот О.Г.,

встановив:

Державне спеціалізованегосподарське підприємство«Ліси України»в особіфілії «Чорноліськелісове господарство»15.03.2024 звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути з ОСОБА_1 на користь Знам`янської міської ради Кіровоградської області заподіяну лісу матеріальну шкоду в розмірі 4697 грн 08 коп.

Позов обґрунтовано тим, що 18.10.2023 працівниками державної лісової охорони філії «Чорноліське лісовегосподарство» ДП«Ліси України»в кв.117вид.4Знам`янського лісництвафілії «Чорноліськелісове господарство»,в адмінмежахЗнам`янської міськоїтериторіальної громадиКіровоградської області,при вчиненнінезаконної рубкиодного дерева«клен» діаметром22см таодного деревапороди «граб»діаметром 22см бувзатриманий ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .За данимфактом стосовно ОСОБА_1 майстром лісу Знам`янського лісництва філії «Чорноліське лісовегосподарство» ДСГП«Ліси України»Тупчієм В.І.18.10.2023складено протокол№9про адміністративнеправопорушення,передбачене ч.1ст.65КУпАП.Під часскладання протоколу ОСОБА_1 пояснив,що дійснозрубав дереводля подальшоговикористання увласних потребах,вину увчиненні правопорушеннявизнав.За результатамирозгляду вказаногопротоколу лісничим Знам`янського лісництва філії «Чорноліське лісове господарство» ДП «Ліси України» ОСОБА_2 20.10.2023 винесена постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.65 КУпАП з накладенням стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. Згідно з розрахунком розмір шкоди, завданої ОСОБА_1 внаслідок незаконної порубки лісу, становить 4697 грн 08 коп. Оскільки збитки, заподіяні ОСОБА_1 , залишаються невідшкодованими, тому ДСГП «Ліси України» в особі філії «Чорноліське лісове господарство» звернулося до суду з даним позовом.

В судовому засіданні представник відповідача заявила клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, оскільки позов подано філією, яка не є юридичною особою, а тому позивач не наділений цивільною процесуальною дієздатністю і не може бути стороною в даному цивільному процесі.

Представник позивачазаперечив протизадоволення клопотання, мотивуючи тим, що договір про надання правової допомоги у цій справі ним укладений з керівником центрального лісового офісу ДП «Ліси України», яке є юридичною особою. В свою чергу, згідно з Положенням про філію «Чорноліське лісове господарство», філія як відокремлений підрозділ, має належну цивільну процесуальну дієздатність та може бути стороною в цивільному процесі. Цей позов ним заявлено в інтересах ДП «Ліси України», яке делегує свої повноваження філії «Чорноліське лісове господарство».

Суд, вислухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи (ч.1 ст.47 ЦПК України).

Згідно зі ст.48 ЦПК України сторонами в цивільному процесу є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.

Наведеному відповідають і приписи ст.80 ЦК України, відповідно до якої юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (ч.1 ст.89 ЦК України).

Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза місцем її знаходження та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (ч.ч.1-3 ст.95 ЦК України).

Від імені юридичної особи - філії як відокремленого підрозділу, створеної на підставі положення, має право виступати керівник відокремленого підрозділу, який призначається юридичною особою. Між керівником юридичної особи - філії як відокремленого підрозділу і юридичною особою, яка є засновником такого підрозділу, існують відносини представництва, і його повноваження підтверджуються довіреністю юридичної особи.

Тобто керівники юридичної особи - філії як відокремленого підрозділу, які призначаються юридичною особою, що його створила, діють на підставі довіреності (ч.4 ст.95 ЦК України).

Підставою видачі такої довіреності є акт органу юридичної особи про призначення фізичної особи керівником філії як відокремленого підрозділу або представництва.

В Цивільному кодексі України не встановлено спеціальних вимог щодо довіреності керівника відокремленого підрозділу. Довіреність керівника філії як відокремленого підрозділу має комплексний характер, у ній може бути вказано доручення на виконання, у тому числі, процесуального представництва. Від імені юридичних осіб має право виступати керівник відокремленого підрозділу, а не сам підрозділ, адже між керівником і юридичною особою існують відносини представництва і його повноваження підтверджуються довіреністю юридичної особи. Процесуальні повноваження керівника відокремленого підрозділу мають бути вказані у довіреності юридичної особи.

Враховуючи цивільно-правове становище філій та представництв, недопустимою є самостійна і безпосередня участь відокремлених підрозділів у певних процесуальних відносинах, оскільки це суперечить цивільно-правовій природі відокремленого підрозділу як складової частини юридичної особи, що його створила.

З матеріалівданої справисудом встановлено,що зцивільним позовомдо ПетроваД.С.15.09.2024звернулосяДержавне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Чорноліське лісове господарство».

Те, що позовна заява подана саме філією «Чорноліське лісове господарство», а не Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України», на що вказував в судовому засіданні представник позивача, випливає також з наступного.

Так, позовна заява подана та підписана представником позивача адвокатом Сторчоусом О.В. На підтвердження представництва представником позивача до позову долучено ордер серії СА №1020691 від 01.03.2024, з якого вбачається, що на підставі договору про надання правової допомоги від 01.01.2024 ДП «Ліси України» в особі філії «Чорноліське лісове господарство» уповноважило адвоката Сторчоуса О.В. на своє представництво.

Особисто представником позивача у позовній заяві зазначені наступні відомості щодо позивача у справі: місцезнаходження пров.Шкільний,1, с.Водяне м.Знам`янка Кіровоградської області, що, згідно з випискою з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наявною в матеріалах справи, є місцезнаходженням відокремленого підрозділу - філії «Чорноліське лісове господарство».

Також у позовній заяві представником позивача зазначений ідентифікаційний код позивача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, а саме 45039298, який, згідно з випискою з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є ідентифікаційним кодом саме відокремленого підрозділу - філії «Чорноліське лісове господарство».

В свою чергу, і судовий збір за звернення до суду з даним позовом сплачено філією «Чорноліське лісове господарство» ДП «Ліси України».

Разом з тим, як вбачається з Положення про філію «Чорноліське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», затвердженого наказом ДСГП «Ліси України» №64 від 16.12.2022, та виписки з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач - філія «Чорноліське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» є відокремленим підрозділом юридичної особи - ДСГП «Ліси України» та не має статусу юридичної особи.

Керівництво Філією відповідно до Статуту Підприємства та цього Положення, здійснюється директором Філії (п.5.1 Положення). Директор Філії на підставі довіреності та у межах своїх повноважень має право представляти інтереси Підприємства в судах, в тому числі в судах загальної юрисдикції, в господарських та адміністративних судах, а також в міжнародних арбітражах у справах, пов`язаних з діяльністю Філії (п.5.7.8 Положення).

Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що договір про надання правової допомоги у цій справі укладений з керівником центрального лісового офісу ДП «Ліси України», а не з директором філії «Чорноліське лісове господарство», проте, у зв`язку з відсутністю в даному судовому засіданні на руках такого договору, суду його не надав, при цьому клопотання про оголошення перерви у справі для надання такого доказу представник позивача також не заявив.

Судом встановлено, що ДСГП «Ліси України», як юридична особа, участь у цій справі не приймало, натомість участь брала виключно філія «Чорноліське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» через свого представника - адвоката Сторчоуса О.В.

Довіреність відімені юридичноїособи -ДСГП «ЛісиУкраїни» наім`я керівника відокремленого підрозділу - філії «Чорноліське лісове господарство» на представлення інтересів ДСГП «Ліси України» під час розгляду цієї справи в суді, в матеріалах справи відсутня.

Так само матеріали справи не містять і договору про надання правової допомоги від 01.01.2024, який би свідчив, що саме ДСГП «Ліси України», як юридична особа, уповноважила адвоката Сторчоуса О.В. представляти їх інтереси в суді.

Як вже зазначалося, ордер серії СА №1020691 від 01.03.2024 посвідчує повноваження адвоката Сторчоуса О.В. на надання правничої допомоги ДП «Ліси України» в особі філії «Чорноліське лісове господарство».

Згідно з п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Розгляду в суді підлягає лише такий спір, у якому позовні вимоги можуть бути або задоволені, або в їх задоволенні може бути відмовлено. Норма «заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» (п.1 ч.1 ст.186, п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України) стосується як позовів, які не підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства, так і тих позовів, які суди взагалі не можуть розглядати (постанова Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 757/43355/16-ц).

Виходячи з аналізу наведених норм права, філія як відокремлений підрозділ та представництво, які не є юридичними особами, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю і не можуть бути стороною у цивільному процесі, тому справи, в яких стороною виступає така філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства у зв`язку з відсутністю сторони в цивільному процесі, до якої або якою пред`явлено позов, а отже, неможливістю вирішення цивільного спору.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14.06.2021 у справі №760/32455/19.

Враховуючи викладене вище та встановивши, що з позовом до суду звернулася саме філія «Чорноліське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», яка є відокремленим підрозділом та не є юридичною особою, а тому не наділена цивільною процесуальною дієздатністю і не може бути стороною в цивільному процесі, суд дійшов висновку, що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства у зв`язку з відсутністю сторони в цивільному процесі, а отже провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.

Крім того, згідно з ч.2 ст.255 ЦПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.

Відповідно до п.5 ч.1ст.7 Закону України «Про судовий збір»сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Оскільки позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір в сумі 3028 грн, однак провадження у даній справі підлягає закриттю у зв`язку з тим, що зазначений спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, тому сплачену суму судового збору необхідно повернути позивачу.

Керуючись ст.15, 80, 89, 95 ЦК України, ст.2, 47, 48, 255, 258, 260, 261, 268 ЦПК України, суд,

постановив:

Провадження у справі за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Чорноліське лісове господарство» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.

Повернути платнику - філії «Чорноліське лісове господарство» ДП «Ліси України» судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн, сплачений відповідно до платіжної інструкції №2367 від 07.03.2024 у АТ «Укрексімбанк».

Ухвала можебути оскарженадо Кропивницькогоапеляційного судупротягом п`ятнадцятиднів здня їїпроголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали суду складено 31.12.2024.

Суддя Знам`янського міськрайонного суду

Кіровоградської області О.В. Савельєва

СудЗнам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124166546
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —389/873/24

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Савельєва О. В.

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Савельєва О. В.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Савельєва О. В.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Савельєва О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні