Справа № 626/4448/24
Провадження № 2-о/626/296/2024
У Х В А Л А
про передачу справи за підсудністю
30.12.2024 року м. Берестин
Суддя Красноградського районного суду Харківської області Дудченко В.О., перевіривши заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з заінтересованою особою: Службою у справах дітей Берестинської міської ради Харківської області про усиновлення дитини,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 27.12.2024 року звернулись до Красноградського районного суду Харківської області з заявою про усиновлення дитини, заінтересована особа: Служба у справах дітей Берестинської міської ради.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про усиновлення дитини на предмет дотримання правил підсудності та звернення до належного суду, суд приходить до наступних висновків.
Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції (стаття 19 ЦПК України). Підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції (статті 26 - 30 ЦПК України).
Виходячи з поняття підсудність у цивільному судочинстві як розмежування компетенції між окремими ланками судової системи та між судами однієї ланки щодо розгляду цивільних справ, підсудністю фактично є визначення в системі судів компетентного суду стосовно вирішення певної цивільної справи.
Питання про підсудність справ визначається цивільним процесуальним кодексом України.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. ( ч. 1 ст. 293 ЦПК України)
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV цього Кодексу.
За змістом положень статті 310 ЦПК України, заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.
При цьому, дана стаття, вживаючи поняття «за місцем проживання», не містить вказівки на те, що таке місце проживання має бути зареєстрованим (як наприклад, таку вказівку має стаття 27 ЦПК України, що визначає загальну підсудність спору).
Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV, місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об`єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
Усиновлення дитини відбувається за порядком, визначеним законодавством України, відповідно до Сімейного кодексу України.
Разом з тим, за змістом положень статті 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено терміни:
місце походження дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування, - місце проживання або перебування її біологічних батьків на момент їх смерті або виникнення обставин, що призвели до позбавлення дитини батьківського піклування. У разі, якщо батьки та їх місце проживання чи перебування невідомі, місцем походження дитини визначається місце, де дитину знайшли, або місце розташування медичного закладу, де дитину залишили;
місце проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - місцезнаходження закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, жиле приміщення дитячого будинку сімейного типу, прийомної сім`ї, опікунів або піклувальників, житло, в якому дитина проживає, інше житло.
Визначення статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування зазначено у статі 5 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», яким визначено, що за умови втрати дитиною батьківського піклування відповідна служба у справах дітей зобов`язана протягом двох місяців підготувати комплект документів, який підтверджує набуття дитиною статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування. Статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, надається відповідно до законодавства.
Відповідно до Висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітня дитина на даний час проживає у патронатній сім`ї ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно Акту та направлення на знайомство з дитиною №10-22/1753-24 від 12.12.2024р. виданим Службою у справах дітей по Шевченковському району м.Хавркова, подружжя ОСОБА_1 особисто познайомились з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у патронатній сім`ї ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином с.Караван, Берестинського (Красноградського) району, Харківської області - це колишній Нововодолазький район, Харківської області.
Постановою Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року «Про утворення та ліквідацію районів», що набрала чинності 19.07.2020 року, змінений адміністративно-територіальний устрій нашої Держави.
Відповідно до підпункту 20 пункту 3 та абзаців 3 і 6 підпункту 20 пункту 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року №807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів", що набрала чинності 19.07.2020 року,ліквідований Нововодолазький район Харківської області та утворені Красноградській район Харківської області (з адміністративним центром у місті Красноград) у складі території Старовірівської сільської територіальної громади та Харківський район Харківської області (з адміністративним центром у місті Харків) у складі території Нововодолазької селищної територіальної громади, що затверджені Кабінетом Міністрів України, тощо.
При цьому, як чітко визначив законотворець у пункті 6 своєї Постанови, упродовж тримісячного строку з дня набрання нею чинності Кабінет Міністрів України повинен привести свої нормативно-правові акти у відповідність із нею та забезпечити таке приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів.
Натомість, закон, який змінює існуючу систему судоустрою та приводить її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою, не прийнятий, Красноградський окружний суд на цей час свою діяльність не розпочав.
Одночасно із цим, приписами статті 125 Конституції України, прийнятої 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (із змінами та доповненнями), а також статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», закріплено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності, спеціалізації, інстанційності і визначається законом.
Таким чином, станом на 27.12.2024 року, тобто на момент подання заяви подружжям ОСОБА_1 до Красноградського районного суду Харківської області, територіальна юрисдикція всіх судів розташованих на території України - не змінилася, тобто дана справа не підсудна Красноградському районному суду Харківської області, так як заявник, відповідно до матеріалів заяви проживає на території колишнього Нововодолазького району Харківської області.
Виходячи з положень п. 1.ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Частиною 3 даної статті встановлено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з заінтересованою особою: Службою у справах дітей Берестинської міської ради про усиновлення дитини не підсудна Красноградському районному суду Харківської області та підлягає направленню за підсудністю до Нововодолазького районного суду Харківської області за місцем проживання (знаходженням) малолітньої дитини, з дотриманням вимог статті 310 Цивільного процесуального кодексу України.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 27, 31, 32, 187, 258, 260, 310 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Цивільну справу №626/4448/24 за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з заінтересованою особою: Службою у справах дітей Берестинської міської ради Харківської області про усиновлення дитини передати за підсудністю до Нововодолазького районного суду Харківської області (63202, селище Нова Водолага, вул. 40 років Перемоги, 1).
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою ЦПК України підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 31 ЦПК України, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Копію ухвали направити заявникам.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124168894 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Дудченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні