Рішення
від 19.12.2024 по справі 444/4330/24
ЖОВКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 444/4330/24

Провадження № 2/444/1503/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повне)

19 грудня 2024 року м. Жовква

Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючий суддя Олещук М. М.

секретар судового засідання Мачіха Г.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, третя особа: Жовківська державна нотаріальна контора Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом, -

ВС ТА НО ВИ В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом. В позові посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після смерті батька відкрилася спадщина на належну йому земельну частку (пай) площею 142 га на території Мокротинської сільської ради (тепер Жовківська міська рада), що стверджено сертифікатом серії ЛВ №013964 виданим Мокротинською сільською радою 20.05.2024 року. Сертифікат видано зразка, затвердженого ухвалою Львівської обласної ради народних депутатів №277 від 01.02.1993 року в порядку програми приватизації майна і землі в агропромисловому комплексі Львівської області. При життібатько склавзаповіт,яким всеналежне йомумайно заповівпозивачці.Заповіт посвідченоМокротинською сільськоюрадою 10.03.2006року.Як спадкоємецьза заповітом післясмерті батька,позивач спадщинуприйняла,оскільки проживалаз батькомна деньйого смерті.

Після смерті батька позивач, як спадкоємець за заповітом, звернулася до Жовківської державної нотаріальної контори, де відкрито спадкову справу №259/2024, однак, їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадкування земельної частки та роз`яснено, що необхідно подати для спадкування сертифікат нового зразка затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1995 року № 801 «Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку(пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку», та роз`яснено про необхідність звертатися до суду про визнання права на земельну частку (пай).

Позивач вказує, що вона не може пред`явити для оформлення спадщини належної форми документа, оскільки її батько помер, а тому втратив цивільну правоздатність та дієздатність, водночас право батька на даний пай підтверджується сертифікатом старого зразка, а тому вважає, що її право на земельну частку (пай) підлягає захисту в судовому порядку, як наслідок просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судувід 11.11.2024року прийнятопозовну заявудо розглядута відкритопровадження усправі заправилами загальногопозовного провадження,призначено підготовчесудове засіданняу справі.Крім того,дляз`ясування обставин справи, які мають істотне значення, з метою своєчасного розгляду справи, повноти дослідження обставин справи витребувано від Жовківської державноїнотаріальної конториЗахідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Львів) належним чином завірену копію спадкової справи № 259/2024, яка заведена після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Призначено підготовче судове засідання в справі на 10.12.2024 року.

10.12.2024 року підготовче судове засідання відкладено на 19.12.2024 року.

Позивач в підготовче судове засідання не прибула, однак подала на адресу суду заяву, в якій просить справу розглядати у її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Просить позов задовольнити (арк.спр.23).

Представник відповідача Жовківської міської радиЛьвівського районуЛьвівської області в підготовче судове засідання не прибув, однак, міська рада на адресу суду подала клопотання, в якому просить слухати справу у відсутності їх представника. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Представник третьої особи - Жовківської державноїнотаріальної конториЗахідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Львів) в підготовче судове засідання не з`явився, однак нотаріальна контора на адресу суду подала заяву, в якій просить справу розглядати у її відсутності. Окрім того, на ухвалу суду надіслано належно засвідчену копію спадкової справи № 259/2024, яка заведена після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

А тому, судом вирішено розгляд справи проводити за відсутності учасників справи та на підставі поданих до суду доказів.

Оскільки учасники справи в підготовче засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов наступних висновків.

Частиною 3ст. 200 ЦПК Українивстановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Так як відповідач не заперечує проти позовних вимог, тобто фактично визнав позовні вимоги, суд вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.

Згідно з ч. 4ст. 206 ЦПК України,у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис № 5 (арк. спр. 6).

Із копії заповіту від 10.03.2006 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Мокротинської сільської ради Жовківського району Львівської області встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на випадок своєї смерті робить таке заповітне розпорядження: все своє майно, і взагалі все те, що йому буде належати на день його смерті і на що він за законом матиме право заповідає ОСОБА_1 (арк. спр. 8).

Мати позивачки ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (арк.спр.10).

Із копії свідоцтва про народження позивачки серії НОМЕР_3 встановлено, що її батьком є ОСОБА_2 , матірю - ОСОБА_4 (арк.спр.11).

У звязку із одруженням мати позивачки своє дошлюбне прізвище " ОСОБА_5 " змінила на " ОСОБА_6 ", що стверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 (арк.спр.12).

Як встановлено із Витягу з реєстру територіальної громади, позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (арк.спр. 35).

Із довідки виданої 26.10.23 року за №408 виконавчим комітетом Жовківської міської ради Львівської району встановлено, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті проживав і був зареєстрований в АДРЕСА_1 (арк.спр.36).

Із листа Жовківської державної нотаріальної контори Західного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Львів)від 14.10.2024року №1249/01-16встановлено,що відповіднодо ПостановиКМУ №801від 12.10.1995року «Прозатвердження формисертифіката направо наземельну частку(пай)і зразкаКниги реєстраціїсертифікатів направо наземельну частку(пай)»видача свідоцтвапро правона спадщинуза заповітомпісля смерті ОСОБА_2 ,померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ,проводиться нотаріусомпісля поданняправовстановлюючих документівщодо належностіцього майнаспадкодавцеві.Тому,для видачісвідоцтва проправо наспадщину,необхідно податив нотаріальнуконтору оригіналправовстановлюючого документунового взірця на вищевказаний земельний пай. Згідно з Законом України «Про нотаріат» та Глави 7 п. 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні. У випадку відсутності такого документу, необхідно звернутися в судові органи для оформлення права на вищевказаний земельний пай в порядку спадкування (арк. спр. 14).

Із копії сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку) серії ЛВ №013964 встановлено, що такий виданий ОСОБА_2 , який мешкає в АДРЕСА_1 на підставі рішення ІІ сесії с/р народних депутатів від 15.12.1994 року і йому передається у приватну власність земельна ділянка площею 1.42 га. без контурного визначення меж на місцевості. Земельна ділянка розташована на території Мокротинської сільської Ради народних депутатів. Землю передано для ведення селянського (фермерського) або колективного господарства. Сертифікат зареєстрований у книзі записів сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) за №617 (арк. спр. 9).

Із довідки виданої старостою Мокротинського старостинського округу №10 Марія Кунта від 09.12.2024 року №741 встановлено, що в книзі записів (реєстрації) сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) на території Мокротинської сільської ради Жовківського району Львівської області під номером 617 зареєстровано сертифікат ОСОБА_2 на підставі рішення ІІ сесії Ради народних депутатів від 15.12.1994 року на середню земельну частку (пай), площею 1,42 га, серія ЛВ№013964. ОСОБА_1 20 травня 2024 року видано дублікат на сертифікат на право приватної власності землю (середню земельну частку) ЛВ №013964.

Відповідно до статті 8 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720 (720/95) "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1995 р. N 801 затверджено відповідну форму сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай). Сертифікати саме такої форми належить подавати до нотаріальної контори.

В позовній заяві зазначено, що позивачка в порядку спадкування за заповітом має право на майно померлого ОСОБА_2 , а також і земельну ділянку, площею 1.42 га. Однак, враховуючи те, що право на земельну ділянку не було зареєстровано померлим, позивач не може оформити своє право власності в нотаріальній конторі.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України від 01.07.2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до п. 4.18 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом МЮ України від 22.02.12 № 296\5, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Згідно із положеннями п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно із ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України, а також інших законів, що видаються відповідно до них (стаття 78 Земельного кодексу України).

Так, відповідно до пункту 15 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України право на земельну частку (пай), яке посвідчене сертифікатом, може бути успадковано.

Відповідно дост.25ЦК України,цивільна правоздатністьфізичної особиприпиняється умомент їїсмерті,а відтаксудом встановлено,що позивачкоюне можебути пред`явленодля оформленняспадщини сертифікатна ім`япомерлого ОСОБА_2 нового зразка.А тому,позовні вимоги ОСОБА_1 ,за наведенихвище обставин,належить задовольнити,а самевизнати занею впорядку спадкуванняза заповітомправо наземельну частку(пай), розміром 1,42 га. умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі, які належали її батьку ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі сертифікату серії ЛВ №013964.

Суд також враховує те, що відповідач не заперечує проти визнання за позивачем права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, дане право ніким не оспорюється, інші спадкоємці з відповідними вимогами не звертались.

Зібрані всправі докази,оцінені судомналежним чиномкожен окремона їхдостовірність тадопустимість,а такожїх достатністьта взаємнийзв`язоку сукупності,встановлені судомобставини свідчатьпро те,що усуду єдостатні підставидля задоволенняпозовних вимогпозивача.

Керуючись ст.ст. 4, 6, 7, 12, 76, 77, 81, ч.3 ст. 200, ст. ст. 258-259, 263, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати в порядку спадкування за заповітом право за ОСОБА_1 на земельну частку (пай) розміром 1,42 га. умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі, земельна ділянка розташована на території Жовківської міської ради Львівського району Львівської області (колишня Мокротинська сільська рада), які належали ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі сертифікату серії ЛВ №013964.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області шляхом подання апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 27 грудня 2024 року.

Суддя: Олещук М. М.

СудЖовківський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення19.12.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124169543
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —444/4330/24

Рішення від 19.12.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Олещук М. М.

Рішення від 19.12.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Олещук М. М.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Олещук М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні