Рішення
від 27.12.2024 по справі 587/4041/24
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/4041/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2024 року Сумський районний суд Сумської області у складі головуючого судді Вортоломей І. Г., за участю секретаря судового засідання Бондаренко О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 про внесення змін до актових записів,

В С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, яку у подальшому уточнив, та просив внести зміни до актових записів народжень №2231 від 04 жовтня 2007 року, та №3078 від 22 грудня 2009 року, виданих відділом реєстрації актів цивільного стану Сумського міського управління юстиції Сумської області про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому по батькові дитини змінити з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому по батькові дитини змінити з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 » та записати усиновлювача батьком дитини, в графі «Батько» вказати: «Батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, інші відомості залишити без змін». Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що у 2024 році він зареєстрував шлюб з ОСОБА_2 , яка є матір`ю неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_6 . Згідно з висновком Службою у справах дітей Сумської РДА про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дітей від 19 червня 2024 року житло повністю забезпечує потреби проживаючих, для виховання та розвитку дітей створені належні умови, матір дітей не заперечує проти усиновлення дітей. Діти проживають в сім`ї заявника тривалий час і вважають його своїм батьком. Рішенням Сумського районного суду Сумської області у справі №587/2366/24 від 25 липня 2024 року дозволено усиновлення ОСОБА_1 неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , усиновлення вважається здійсненим в день набрання чинності рішенням суду, тобто 26 серпня 2024 року. Тому вважає за необхідним на підставі ст.231 СК України внести зміни до актових записів про народження.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Заінтересована особа - начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції в судове засідання не з`явилась, подала клопотання про розгляд справи за заявою ОСОБА_1 про внесення змін до актових записів без участі представника відділу.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі, проти позовних вимог не заперечувала.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 293 ЦПК України суд розглядає у порядку окремого провадження також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом.

Відповідно до статі 232 СК України з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням. З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.

Частиною 1 статті 229 СК України передбачено, що особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.

Згідно з частинами 2, 3, 4 статті 231 СК України, якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім`я та по батькові можуть бути змінені у зв`язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення. Відповідно до статті 234 CK України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.

Відповідно до підпункту 20 пункту 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану. Згідно з пунктом 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Згідно зі статтею 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.

Мати ОСОБА_2 надала свою згоду на усиновлення її дітей: неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та неповнолітньої доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією заяви Недайводи від 05 червня 2024 року (а.с. 12).

Неповнолітні діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заперечують з приводу того, щоб ОСОБА_1 був їх усиновлювачем, що підтверджується доданими до матеріалів справи їх заявами, написаними у присутності начальника служби у справах дітей Сумської РДА Максименко Н. В. (а.с.13-14).

Відповідно до рішення Сумського районного суду Сумської області від 25 липня 2024 року дозволено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , усиновити неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 16-17).

Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.

На підставі вищевикладеного суд вважає, що оскільки в рішенні суду від 25 липня 2024 року не було вирішено питання щодо внесення змін до актових записів про народження дітей відповідно до ст. ст. 229, 231 СК України, тому є всі підстави для задоволення заяви в повному обсязі.

На підставі статей 214, 218, 229, 231, 232, Сімейного кодексу України, керуючись статтями 293 ЦПК України,

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Внести зміни до актового запису у Книзі реєстрації народжень №2231 від 04 жовтня 2007 року, внесеного відділом реєстрації актів цивільного стану Сумського міського управління юстиції Сумської області про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому по батькові дитини змінити з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » та записати усиновлювача батьком дитини, в графі «Батько» вказати: «Батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, інші відомості залишити без змін».

Внести зміни до актового запису у Книзі реєстрації народжень №3078 від 22 грудня 2009 року, внесеного відділом реєстрації актів цивільного стану Сумського міського управління юстиції Сумської області про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому по батькові дитини змінити з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 » та записати усиновлювача батьком дитини, в графі «Батько» вказати: «Батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, інші відомості залишити без змін».

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя І. Г. Вортоломей

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення27.12.2024
Оприлюднено02.01.2025
Номер документу124170546
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Інші справи окремого провадження

Судовий реєстр по справі —587/4041/24

Рішення від 27.12.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Вортоломей І. Г.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Вортоломей І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні