Рішення
від 30.12.2024 по справі 599/2487/24
ЗБОРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 599/2487/24

Номер провадження 2/599/942/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" грудня 2024 р. Зборівський районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Чорної В.Г., секретаря судового засідання Грицай О. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Зборові в залі судових засідань Зборівського районного суду цивільну справу за позовом виконавчого комітету Зборівської міської ради в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа: служба у справах дітей Зборівської міської ради про стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

уповноважений представник виконавчого комітету Зборівської міськоїради звернувся в суд в інтересахмалолітніх дітей: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 ,третя особа:служба усправах дітейЗборівської міськоїради простягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивач свої вимоги мотивують тим, що на обліку Служби у справах дітей Зборівської міської ради перебувають малолітні діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мати дітей, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Млиновецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області 02 листопада 2020 року.

Батько дітей , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , самоусунувся від виконання батьківських обов`язків в зв`язку з чим службою у справах дітей Зборівської районної державної адміністрації 12 січня 2020 року діти були направлені в центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації.

Рішенням Зборівського районного суду Тернопільської області від 28 вересня 2021року, справа №599/1740/21 н.п.2/599/628/202 1громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 позбавлено батьківських прав відносно його малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішенням виконавчого комітету Зборівської міської ради № 322, від 19 листопада 202 1року дітям надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Шумської міської ради від 14.04.2022 року №346 малолітніх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 влаштовано на виховання та спільне проживання у дитячий будинок сімейного типу родини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителів села Сураж Кременецького району Тернопільської області.

З огляду на зазначене, представник виконавчого комітету Зборівської міськоїради просить стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , аліменти на малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% від прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з дня набрання судовим рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

Ухвалою суду відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач та представник третьої особи подав клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника, позовні вимоги підтримують, просять позов задоволити, при неявці відповідача не заперечують щодо постановлення заочного рішення.

Суд, в силу п.3 ст.211 ЦПК України, вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності позивача та представника третьою особи.

Відповідач, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання, повторно, до суду не з`явився, не повідомивши про причини неявки, заяв про відкладення судового розгляду чи про розгляд справи за його відсутності та відзиву на позовну заяву до суду не подав.

За вказаних обставин, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи в порядку статті 280 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши таоцінивши зібранідокази усправі,суд встановив фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Частиною 2 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 20 Цивільного кодексу України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Дослідивши та оцінивши зібрані докази у справі, суд встановив наступні обставини справи.

На обліку Служби у справах дітей Зборівської міської ради перебувають малолітні діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мати дітей, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Млиновецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області 02 листопада 2020 року.

Батько дітей, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , самоусунувся від виконання батьківських обов`язків в зв`язку з чим службою у справах дітей Зборівської районної державної адміністрації 12 січня 2020 року діти були направлені в центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Тернопільської обласної державної адміністрації.

Рішенням Зборівськогорайонного судуТернопільської областівід 28вересня 2021року,справа №599/1740/21н.п.2/599/628/202,яке набралозаконної сили28.10.2021громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 позбавлено батьківських прав відносно його малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( а. с. 5).

Рішенням виконавчого комітету Зборівської міської ради № 322, від 19 листопада 2021 року дітям ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування ( а. с.6).

Рішенням виконавчого комітету Шумської міської ради від 14.04.2022року №346 малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 влаштовано на виховання та спільне проживання у дитячий будинок сімейного типу родини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителів села Сураж Кременецького району Тернопільської області (а.с.7-8).

Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи № 186 виданої 18 квітня 2022 року Зборівською міською радою, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи № 185 виданої 18 квітня 2022 року Зборівською міською радою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27.02.1991 та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

За змістом ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі (ч. 3ст. 181 СК України).

Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення (ч.1ст. 184 СК України).

При цьому підстави визначення розміру аліментів у частках до заробітку (доходу) або у твердій сумі визначаються з урахуванням як положень ст. 182 СК України, так і положень ст.ст.183,184 СК України.

Частина перша статті 192 СК України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них.

Враховуючи зміст ст.ст.181,192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв`язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.

Згідно частиною другою статті 182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Статтею 8 Закону України Про охорону дитинства передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом (частини 1, 2 статті 12 Цивільного процесуального кодексу України).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України).

Таким чином,оцінивши належність,допустимість,достовірність кожногодоказу окремо,а такождостатність івзаємний зв`язокдоказів уїх сукупності,суд прийшовдо переконання,що позовпідлягає дозадоволення шляхомстягнення аліментів,що стягуютьсяз відповідачана утримання неповнолітніх дітей в розмір аліментів розмірі 1/3 частині всіх видів заробітку відповідача, але не менше 50% від прожиткового мінімуму на утримання дітей відповідного віку щомісячно, до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з дня набрання судовим рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення.

За таких обставин, врахувавши те, що відповідач є працездатними, стан його здоров`я вважає задовільним, оскільки доказів про зворотне суду не надано та в судовому засіданні не здобуто, відповідно може отримувати достатній постійний дохід і тому має реальну змогу сплачувати аліменти.

Підсумовуючи вище викладене, суд доходить до переконання про необхідність стягнення з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі одна/третя частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% відсотків від прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з 26 грудня 2024 року.

Згідно ч. 1ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

За таких обставин суд вважає, що рішення в частині стягнення аліментів за один місяць, слід допустити до негайного виконання.

Відповідно дост. 141 ЦПК Українисудовий збір підлягає до стягненню з відповідачів на користь держави.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 19, 76 - 78, 81, 133, 137, 141, 258 - 268, 273, 352 - 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , місце проживання АДРЕСА_3 аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% відсотків від прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з 26 грудня 2024 року на розрахунковий рахунок IBAN НОМЕР_3 , отримувач ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , місце проживання АДРЕСА_3 судовий збір в дохід держави в розмірі 1211,20 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення судуможе бутиоскаржене взагальному порядкудо Тернопільськогоапеляційного судушляхом поданняапеляційної скаргипротягом тридцятиднів здня складанняповного судовогорішення.Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручено удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження нарішення суду-якщоапеляційна скаргаподана протягомтридцяти днівз днявручення йомуповного рішеннясуду.Повний текстрішення судускладено 30 грудня 2024 року.

Суддя Зборівського

районного суду Чорна В.Г.

СудЗборівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення30.12.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124171378
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —599/2487/24

Рішення від 30.12.2024

Цивільне

Зборівський районний суд Тернопільської області

Чорна В. Г.

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Зборівський районний суд Тернопільської області

Чорна В. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні