Справа № 350/1376/24
Номер провадження 2-о/350/147/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 грудня 2024 року Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Сокирко Л.М.,
присяжних: Дяків І.Б., Депутовича І.І,
секретаря судових засідань Видойник І.П.,
з участю: представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Родікова І.С.,
представника особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 - адвоката Ошуста С.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Рожнятів Калуського району Івано-Франківської області в залі судових засідань № 2 Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки, заінтересовані особи: орган опіки та піклування Дубівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області; особа щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 ,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 12.08.2024 року звернувся із вказаною заявою до суду та просить визнати свою бабусю - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановити над нею опіку та призначити його ( ОСОБА_1 ) її опікуном, мотивуючи вимоги тим, що ОСОБА_2 через свій похилий вік протягом тривалого часу хворіє багатьма хронічними захворюваннями, а тому числі має певні психічні розлади. Їй складно самостійно пересуватися, обслуговувати себе; потребує постійного стороннього догляду та контролю за підтримуючою терапією. Зокрема, ОСОБА_2 має певні психічні розлади у вигляді виражених когнітивних розладів - деменції. Тому він як її онук здійснює за нею постійний сторонній фізичний догляд оскільки інших близьких родичів у неї немає. Всі ці обставини змушують його звернутися до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатною та встановлення над нею опіки з метою забезпечення її особистих немайнових та майнових інтересів. Просив ухвалити рішення, яким визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити його ( ОСОБА_1 ) її опікуном. В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Родіков І.С. підтримав заяву та просив її задовольнити. Представник заінтересованої особи - органу опіки та піклування Дубівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області Юречко І.З. спрямувала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, не заперечувала проти ухвалення рішення на підставі наявних доказів.
Особа, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною - ОСОБА_2 у судове засідання за станом здоров`я не прибула. Представник особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 - адвокат Ошуст С.Є. не заперечував проти задоволення заяви. Ухвалою судді від 13 серпня 2024 року у справі відкрито провадження та призначено до судового розгляду. Ухвалою суду від 04 вересня 2024 року провадження у справі зупинено та призначено судово-психіатричну експертизу. Станом на 31 жовтня 2024 року експертиза у справі проведена та 14 листопада 2024 року поновлено провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників процесу, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи зі слідуючого.
Відповідно до частини третьої статті 296 Цивільного процесуального кодексу України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Суд установив, що ОСОБА_1 є членом сім`ї ОСОБА_2 , а саме її онуком.
Вказане вище підтверджується копіями: свідоцтва про народження заявника ОСОБА_1 (серії НОМЕР_1 ), свідоцтва про народження матері заявника ОСОБА_3 (серії НОМЕР_2 ), свідоцтва про одруження батьків заявника ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (серії НОМЕР_3 ) свідоцтвом про народження бабусі заявника ОСОБА_2 (серії НОМЕР_4 ) та свідоцтвом про одруження бабусі та дідуся заявника ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (серії НОМЕР_5 ).
Як убачається із матеріалів справи, особа, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 та заявник ОСОБА_1 проживають разом за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно висновку лікарсько-консультативної комісії № 332 від 25 липня 2024 року ОСОБА_2 за станом здоров`я потребує стороннього догляду на час лікування до 25 січня 2025 року.
Згідно карти диспансерного хворого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній лікарем психіатром встановлено діагноз: астенічний розлад з когнітивним зниженням помірного ступеню.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта Львівської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» № 1355 від 01 жовтня 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає стійким хронічним психічним розладом у формі судинної деменції, внаслідок чого не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. За своїм психічним станом потребує опіки.
Відповідно до статті 39 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу нездатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
За таких обставин суд встановив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає стійким хронічним психічним розладом у формі судинної деменції, внаслідок чого не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. За своїм психічним станом потребує опіки. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_2 слід визнати недієздатною. Відповідно до статті 41 Цивільного кодексу України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
При ухваленні рішення про визнання особи недієздатною слід вирішити питання про встановлення над нею опіки та призначення їй опікуна.
Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Відповідно до частини першої статті 300 Цивільного процесуального кодексу України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно із частиною першою статті 60 Цивільного кодексу України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Дубівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області № 110 від 12 листопада 2024 року «Про призначення опікуна для недієздатної особи (затвердження висновку опікунської ради виконавчого комітету)» виконавчим комітетом було затверджено висновок опікунської ради виконавчого комітету Дубівської сільської ради про можливість виконувати обов`язки опікуна громадянином ОСОБА_1 щодо ОСОБА_2 та з метою створення належних умов для реалізації прав, свобод та законних інтересів ОСОБА_2 опікунська рада вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 опікуном над його бабусею, при умові визнання ОСОБА_2 недієздатною у судовому порядку.
Суд установив, що ОСОБА_2 проживає із заявником, який є членом її сім`ї та бажає опікуватися нею.
На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що заява є обґрунтованою, підтверджена відповідними доказами і підлягає задоволенню.
Приписами частин п`ятої - дев`ятої статті 300 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 300 Цивільного процесуального кодексу України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розляду, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи. Суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 Цивільного процесуального кодесу України.
Згідно з частиною першою статті 40 Цивільного кодексу України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до частини другої статті 299 Цивільного процесуального кодексу України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись статтями 10, 78 - 80, 89, 258, 263 - 265, 295 - 297, 299 - 300 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 39, 40, 60 Цивільного кодексу України,
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки, заінтересовані особи: орган опіки та піклування Дубівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області; особа щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , уродженку села Цінева Рожнятівського району Івано-Франківської області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 - недієздатною. Встановити над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опіку та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , її опікуном. Судові витрати віднести за рахунок державного бюджету.
Встановити строк дії цього рішення два роки з моменту набрання ним законної сили. Роз`яснити заявнику, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше п`ятнадцяти днів до закінчення строку дії цього рішення.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу органу опіки та піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду учасниками процесу шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення, з урахуванням перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне судове рішення складено - 31 грудня 2024 року.
Головуючий суддя Сокирко Л.М.
Присяжні Депутович І.І.
Дяків І.Б.
Суд | Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 02.01.2025 |
Номер документу | 124176297 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Сокирко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні