Справа № 132/3786/24
Провадження № 2-о/132/198/24
РІШЕННЯ
Іменем України
"10" грудня 2024 р. Калинівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Павленко І.В.
за участю секретаря судового засідання Олійник Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калинівка в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 в інтересах якого звертається адвокат Катрич Павло Степанович, заінтересована особа: Калинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області, про встановлення факту родинних відносин,
ВСТАНОВИВ:
26.11.2024 до Калинівського районного суду Вінницької області звернувся ОСОБА_1 в в особі представника - адвоката Катрича Павла Степановича, про встановлення факту родинних відносин, в якій просить встановити факт того, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є бабою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування цієї вимоги зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його мати ОСОБА_3 .
На день її смерті заявник постійно проживав разом з нею в АДРЕСА_1 .
Після смерті матері залишилася спадщина, яка серед іншого складається з земельної частки (паю), розміром 1,58 га, яка розташована на території Іванівської ОТГ (колишньої Уладівської сільської ради), Хмільницького району, Вінницької області, відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН №0366435 від 19.08.1997 року, який його мати прийняла після смерті своєї матері і баби заявника - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і проживала на день смерть разом з Спадкодавцем, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , але не оформила своїх спадкових прав.
В силу ст. 1270 ЦК він прийняв спадщину після смерті своєї матері, так як подав заяву до нотаріуса про прийняття спадщини від 25.05.2024 року.
Відповідно до ст. 1261 ЦК, він являється спадкоємцем першої черги, після смерті матері, так як є її сином. Ще одним спадкоємцем за законом є його брат - ОСОБА_4 , який на даний час проходить службу в ЗСУ та вважається безвісти відсутнім, що підтверджується сповіщенням №202 від 17.01.2023року.
Інших спадкоємців за заповітом та/або за законом після смерті Спадкодавця не має. Крім заявника на даний час ніхто із спадкоємців не звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, тому спір про право в даному випадку відсутній.
На даний час виникла необхідність звернутися до нотаріальної контору з метою оформлення спадкових прав після смерті спадкодавця.
В зв`язку з цим йому необхідно підтвердити родинні відносини із своєю бабою ОСОБА_2 .
Але в свідоцтві про шлюб його батьків - ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , її після шлюбне прізвише записано, як « ОСОБА_3 », що унеможливлює підтвердження родинних відносин заявника з його бабою та в подальшому позбавляє його оформити спадкові права, про шо йому повідомили в нотаріальній конторі.
Він звернувся в Калинівський відділ ДРАЦС з метою виправлення помилки у актовому записі про шлюб своїх батьків з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 » та видачі йому повторного свідоцтва цро смерть його баби ОСОБА_9 .
В Калинівському відділі ДРАЦС, відповідно до листів від 04.11.2024 та від 05.07.2024 йому повідомили, шо виправити прізвише його батьків в свідоцтві про шлюб не можливо, також не можливо видати йому повторне свідоцтво про смерть його баби ОСОБА_9 , так як у відділі відсутній актовий запис про народження його батька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6. та ним не підтверджено родині відносини з його бабою.
У зв`язку з відсутністю актового запису про народження його батька, він не зможе внести зміни до актового запису про шлюб своїх батьків, а від так не зможе підтвердити свої родинні відносини із своєю бабою. Тому вимушений звернутися до суду із вказаною заявою про встановлення факту родинних відносин.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 та його представник - адвокат Картич П.С. не з`явились, однак попередньо через канцелярію суду подали заяву про розгляд справи за їх відсутності, заявлені вимоги підтримують та просять їх задовольнити.
Заінтересована особа - Калинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області в судове засідання не з`явився, згідно заяви, наявної в матеріалах справи, просить розгляд справи провести без присутності представника відділу.
В зв`язку із неявкою учасників справи в судове засідання фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Так, в судовому засіданні достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати заявника ОСОБА_3 .
На день її смерті заявник постійно проживав разом з нею в АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Калинівської міської ради №146 від 14.08.2024року.
Після смерті матері залишилася спадщина, яка серед іншого складається з земельної частки (паю), розміром 1,58 га., в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Іванівської ОТГ (колишньої Уладівської сільської ради), Хмільницького району, Вінницької області, відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН №0366435 від 19.08.1997 року, який мати заявника прийняла після смерті своєї матері і баби заявника - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і проживала на день смерть разом з Спадкодавцем, що підтверджується копією Акта про смерть ОСОБА_2 за №2 від 16.01.2002 та довідкою Калинівської міської ради від 14.08.2024 за №147. Спадкодавець прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , але не оформила своїх спадкових прав.
В силу ст. 1270 ЦК заявник прийняв спадщину після смерті своєї матері, так як подав заяву до нотаріуса про прийняття спадщини від 25.05.2024 року, що підтверджується відповідною заявою та витягом від 29.05.24 про реєстрацію в спадковому реєстрі спадкової справи після смерті Спадкодавця.
Відповідно до ст. 1261 ЦК, заявник являється спадкоємцем першої черги, після смерті матері, так як є її сином. Ще одним спадкоємцем за законом є його брат - ОСОБА_4 , який на даний час проходить службу в ЗСУ та вважається безвісти відсутнім, що підтверджується сповіщенням №202 від 17.01.2023року.
Інших спадкоємців за заповітом та/або за законом після смерті Спадкодавця не має. Крім заявника на даний час ніхто із спадкоємців не звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, тому спір про право в даному випадку відсутній.
На даний час виникла необхідність звернутися до нотаріальної контори з метою оформлення спадкових прав після смерті спадкодавця.
В зв`язку з цим заявнику необхідно підтвердити родинні відносини із своєю бабою ОСОБА_2 .
Однак в свідоцтві про шлюб батьків заявника - ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , її після шлюбне прізвище записано, як « ОСОБА_3 », що унеможливлює підтвердження родинних відносин заявника з його бабою, а від так подальшому позбавляє його можливості оформити спадкові права.
Заявник звернувся в Калинівський відділ ДРАЦС з метою виправлення помилки у актовому записі про шлюб своїх батьків з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 » та видачі йому повторного свідоцтва цро смерть його баби ОСОБА_9 .
В Калинівському відділі ДРАЦС, відповідно до листів від 04.11.2024 та від 05.07.2024 йому повідомили, шо виправити прізвище його батьків в свідоцтві про шлюб не можливо, також не можливо видати йому повторне свідоцтво про смерть його баби ОСОБА_9 , так як у відділі відсутній актовий запис про народження його батька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6. та ним не підтверджено родині відносини з його бабою.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Спірні правовідносини щодо встановлення факту, що має юридичне значення регулюються главою 6 розділу IV ЦПК України.
У пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5 судам роз`яснено, що відповідно до п.1 ч.1 ст.273 ЦПК України (п.1 ч.1 ст.315 діючого ЦПК України) суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Окреме провадження-це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина 1 статті 293 ЦПК України).
Факти, що мають юридичний характер - це факти, з якими закон пов`язує виникнення, зміну або припинення правовідносин.
Аналіз положень статті 315 ЦПК України свідчить про те, що факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Як роз`яснено в пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Той факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є бабою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується копією довідки № 147 від 14.08.2024, виданою Заливанщинським старостинським округом Калинівської міської ради про те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті постійно проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . На день її смерті з померлою були зареєстровані: дочка: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; внук: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; внук: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також даний факт підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 ОСОБА_3 - матері заявника, з якого вбачається, що в графі «Мати» записана ОСОБА_2 , а також Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України, де зазначено відомості про матір заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме ОСОБА_2 .
Оцінюючи, належність, допустимість й достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, які містяться в матеріалах справи, суд вважає встановленим, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є бабою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вказаної заяви, що передбачено п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 293-294, 315-319, 258-259, 263-268 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є бабою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Судові витрати по сплаті судового збору залишити за заявником.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст.354 ЦПК України.
Суддя:
Суд | Калинівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 02.01.2025 |
Номер документу | 124178174 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Калинівський районний суд Вінницької області
Павленко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні