Справа № 484/6937/24
Провадження №2-о/484/312/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 грудня 2024 року м.Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Коваленко Н.А., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 інтереси якого представляє - адвокат Ремський Євген Вікторович, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Управління "служби у справах дітей" Первомайської міської ради Миколаївської області, Орган опіки та піклування виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення (встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей),
ВСТАНОВИВ:
В грудні2024року заявник ОСОБА_1 ,інтереси якогопредставляє -адвокат РемськийЄ.В.звернувся досуду зцією заявою,відповідно доякої проситьвстановити юридичнийфакт,перебування найого утриманнітрьох неповнолітніхдітей.В заявівказано,що ОСОБА_1 ,перебував узареєстрованому шлюбіз ОСОБА_3 ,який булорозірвано у2013році.У періодшлюбу уних народивсясин - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,який задомовленістю зматір`ю дитинипроживає збатьком - ОСОБА_1 .Починаючи з2014року,заявник перебуваву шлюбнихстосунках з ОСОБА_2 у періодяких уних народилася спільнадитина -донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .05.01.2023року ОСОБА_1 і ОСОБА_2 уклали шлюб.Крім того,від першогошлюбу у ОСОБА_2 є син- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,який проживаєз нимита фактичноперебуває наутриманні заявника.Батько хлопчика- ОСОБА_7 постійнопроживає вРеспубліці Латвія,участі увихованні дитинине приймаєта маєіншу сім`ю.Заявник бажаєвстановити данийфакт длятого щоботримати відстрочку дляпризову навійськову службупід часмобілізації.Також заявник вказує, що встановлення цього юридичного факту необхідно йому не лише для захисту прав на відстрочку від мобілізації, але і з метою захисту прав та інтересів дітей.
Ухвалою від 20.12.2024 рку заяву було залишено без руху.
На виконання вказаної ухвали 30.12.2024 року представником заявника до суду подано клопотання про залучення в якості заінтересованих осіб у справі: батька ОСОБА_6 - ОСОБА_8 і матір ОСОБА_4 - ОСОБА_9 ; надано копію паспорта, РНОКПП ОСОБА_10 та копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 02.04.2016 року.
Відповідно до вимог ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти (окрім тих, що визначені ч.1ст. 315 ЦПК України), від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту перебування на його утриманні дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 і ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Заява обгрунтована тим, що біологічний батько ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_7 не приймає участі у вихованні сина і хлопчик увесь час перебуває на утриманні ОСОБА_1 . Також вказано, що син заявника від попереднього шлюбу - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 після досягнення чотирнадцятилітнього віку почав проживати з ним та перебувати на його утриманні. Крім того, заявник перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , вони мають спільну доньку - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Із матеріалів справи вбачається, що 24.07.2024 року між ОСОБА_11 і ОСОБА_1 було укладено договір щодо здійснення батьківських прав та обов`язків та визначення місця проживання спільного сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до даного договору визначено місце проживання дитини разом з батьком, а також визначено порядок здійснення батьками батьківськи прав та обов"язків.
Згідно ч.4 ст. 157 СК України батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов`язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Крім того, питання утримання малолітніх, неповнолітніх дітей, врегульовані положеннями Сімейного кодексу України. Так, відповідно до ст. 180 СК України, саме батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Способи виконання батьками обов`язку по утриманню дітей врегульовано ст. 181 СК України, де зокрема закріплено, що способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними, а за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Положеннями ст.ст. 265, 267 СК України, закріплено обов`язок баби, діда та повнолітніх братів, сестер утримувати малолітніх, неповнолітніх відповідно онуків чи братів і сестер.
Положення ст.268СК України визначає, у вітчима (мачухи), обов`язок по утриманню малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, виникає лише у разі, коли в останніх немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Отже, питання утримання дітей до 18 років, унормовано саме положеннями СК України, відповідно до положень якого саме батьки (мати та батько) зобов`язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття, при цьому ці питання батьки вирішують за домовленістю між собою, а у разі відсутності такої домовленості у судовому порядку, шляхом звернення до суду з позовом, або заявою про видачу судового наказу.
У ОСОБА_1 (заявника), як вітчима по відношенню до неповнолітнього ОСОБА_6 , обов`язок по утриманню виникає за умов визначених ст. 268 СК України, тобто за умови відсутності у дитини батьків, дідів, бабів, або неможливості цих осіб, саме з поважних причин, надавати дитині належне утримання.
Статею 141 СК України встановлено рівність прав та обов`язків батьків щодо дитини. Визначено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Отже, якщо навіть один із батьків проживає окремо від дитини, він має здійснювати батьківські права та виконувати обов`язки.
Встановлення факту перебування на утриманні дітей не може встановлюватися у безспірному порядку, оскільки у такому випадку завжди існуватиме загроза порушення принципу дотримання інтересів дитини.
Відповідно до частини 4 статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2020 у справі № 287/167/18-ц (провадження № 14-505цс19) роз`яснено, що для розгляду справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в порядку окремого провадження розглядаються, зокрема, справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян, але тільки якщо воно не пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право і якщо заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. […] Заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би факт, що має юридичне значення, але йому в цьому було відмовлено (із зазначенням причин відмови). Вирішуючи питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, зокрема, зобов`язаний з`ясувати питання про підсудність та юрисдикційність, тобто суддя повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу.
Таким чином, заявник просить про встановлення факту який може впливати на права та інтереси як дітей так, і їх батьків, тому приходжу до висновку, що у справі наявний спір про право - зокрема, спір щодо участі одного з батьків в утриманні дитини та/або ухилення від участі в утриманні дитини, який підлягає розгляду в порядку позовного провадження
Враховуючи викладене вважаю наявними правові підстави для відмови у відкритті провадження в цивільній справі за цією заявою.
З огляду на висновок суду про відмову у відкритті провадження в цій справі, то клопотання про залучення заінтересованих осіб не може бути розглянуто .
Керуючись ст. 315 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі (№ 484/6937/24) за заявою ОСОБА_1 інтереси якого представляє - адвокат Ремський Євген Вікторович, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Управління "служби у справах дітей" Первомайської міської ради Миколаївської області, Орган опіки та піклування виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення (встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей).
Клопотання про залучення заінтересованих осіб у справі залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.
Суддя Н.А.Коваленко
31.12.24
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 31.12.2024 |
Оприлюднено | 02.01.2025 |
Номер документу | 124179399 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Коваленко Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні