РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 грудня 2024 року м. Рівне№460/1188/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Товариство з обмеженою відповідальністю "ОТОТРАК" доРівненська митниця про визнання протиправними та скасування карток відмови, рішень про коригування митної вартості товарів, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОТОТРАК» (далі позивач, ТОВ «ОТОТРАК») звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду із позовом до Рівненської митниці (далівідповідач), в якому просить суд:
визнати протиправними та скасувати рішення Рівненської митниці про коригування митної вартості товарів № UA204020/2022/000019/2 від 20.07.2022, № UA204020/2022/000020/2 від 20.07.2022;
визнати протиправними та скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №/2022/000483, № UA204020/2022/000484.
Позовна заява обґрунтована тим, що декларантом разом з митними деклараціями подані до митного органу усі належні документи, які підтверджують митну вартість товару за основним методом визначення митної вартості (за ціною договору). Проте, митний орган надіслав декларанту повідомлення про необхідність надання додаткових документів із зазначенням про наявність у поданих документах розбіжностей та неточностей. Позивач вказує, що жодних розбіжностей у поданих до митного оформлення документах не було, а тому вимога митного органу про надання додаткових документів є необґрунтованою та безпідставною. У подальшому митним органом сформовані Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення та Рішення про коригування митної вартості, відповідно до яких скориговано митну вартість товарів за другорядним резервним методом визначення митної вартості. Відповідач безпідставно поставив під сумнів весь поданий пакет документів і необґрунтовано витребував додаткові документи, оскільки митним органом не доведено обставин, які б свідчили про існування у нього достатніх підстав для виникнення обґрунтованих сумнівів щодо правильності визначення позивачем числового значення митної вартості імпортованих товарів. Позивач вказує, що такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки до митного оформлення декларант надав усі без винятку належні документи щодо заявленої ціни товарів. Просив задовольнити позов повністю.
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що подані до митного оформлення документи містили розбіжності, а митний орган володів інформацією щодо іншого цінового рівня товарів. Вказане було безумовною підставою для витребування у декларанта додаткових документів, які надані у повному обсязі не були. Відповідно до частини п`ятоїстатті 54 Митного кодексу Українита за результатом проведеної процедури консультації з декларантом, митним органом обґрунтовано та правомірно прийняті рішення про коригування митної вартості товарів. Відповідач стверджує, що митну вартість імпортованих товарів було визначено на підставі раніше визначеної митницею митної вартості. Тому, відповідач вказує, що оскаржувані рішення про коригування митної вартості товарів та Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення є такими, що прийняті митним органом в межах повноважень та на підставі чинного законодавства України. Просив відмовити позивачу у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до вимог частини четвертоїстатті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Інших заяв по суті учасниками справи не подано.
Ухвалою суду від 19.01.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглянути справу за за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОТОТРАК» є суб`єктом господарювання, основним видом діяльності якого є КВЕД 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (основний).
По кожному з оскаржуваних рішень суд встановив наступні обставини.
1.Рішення про коригування митної вартості товарів №UA204020/2022/000019/2 від 20.07.2022.
ТОВ «ОТОТРАК» (Покупець) уклало зовнішньоекономічний контракт №09/05/ЕХР/2022 від 09.05.2022 (надалі Контракт) з MARTEX Sp. Z O. O. (Продавець), предметом якого є продаж товару автозапчастин, хімії і аксесуарів до вантажних автомобілів.
Згідно п. 5.1. Контракту № 09/05/ЕХР/2022 від 09.05.2022 Поставка товару здійснюється на умовах EXW, Martex ІНКОТЕРМС 2010 (відвантаження товару Walentego Rozdzienskiego 19, 41-308 Dabrowa Gornicza).
Відповідно до п. 6.1. Контракту № 09/05/ЕХР/2022 від 09.05.2022 Оплата за товар проводиться у валюті Євро відповідно до рахунку-фактури, окремо за кожну поставку.
Згідно рахунку-фактури №9/FAE/2022/00252 від 24.06.2022 вартість імпортованого товару складає 14831,96 євро; згідно рахунку-фактури №9/FAE/2022/00275 від 06.07.2022 вартість товару становить 7747,23 євро.
Пунктом 6.2. Контракту № 09/05/ЕХР/2022 від 09.05.2022 передбачено, що Оплата відбувається шляхом 100% передоплати на банківський рахунок Продавця зазначений у даному Контракті.
Позивачем оплачено товар згідно рахунків-фактури №9/FAE/2022/00252 від 24.06.2022 і №9/FAE/2022/00275 від 06.07.2022, що підтверджується квитанціями SWIFT № 196 від 27.06.2022, № 200 від 07.07.2022.
З метою митного оформлення товару декларант подав до митного органу МД № UA204020/2022/017867 від 20.07.2022 з визначенням вартості товару за основним методомціною Контракту №09/05/EXP/2022(графа 43 Код МВВ1 МД № UA204020/2022/017867).
Разом з митною декларацією № UA204020/2022/017867 від 20.07.2022 декларантом митному органу також подано такі документи: контракт №09/05/ЕХР/2022 від 09.05.2022; специфікація № 2V1 від 24.06.2022; специфікація № 3V1 від 06.07.2022; сommercial invoice №9/FAE/2022/00252 від 24.06.2022; сommercial invoice №9/FAE/2022/00275 від 06.07.2022; квитанція SWIFT № 196 від 27.06.2022; заключна виписка з АТ КБ «Приватбанк» за 27.06.2022; квитанція SWIFT № 200 від 07.07.2022; заключна виписка з АТ КБ «Приватбанк» за 07.07.2022; CMR № АМТ 01/101210 від 13.07.2022; декларація про походження товару №9/FAE/2022/00252 від 24.06.2022; декларація про походження товару №9/FAE/2022/00275 від 06.07.2022; відвантажувальна специфікація від 24.06.2022; відвантажувальна специфікація від 06.07.2022; прайс лист з 01.06.2022 по 11.07.2022; митна декларація країни відправлення MRN22PL331020E0624866 від 11.07.2022; лист Вих. № 2007-1 від 20.07.2022; договір доручення №19/12/19 щодо надання послуг з декларування товарів від 19.12.2019; договір № 3005OY про надання транспортно-експедиційних послуг від 30.05.2022; договір № 4 про надання послуг з перевезення вантажів від 26.05.2022; рахунок фактура №87 від 18.07.2022; довідка про транспортні витрати № б/н від 18.07.2022; лист-опис товару від 13.07.2022; прибуткова накладна № 48 від 16.06.2022; видаткова накладна № 110 від 21.06.2022.
Митним органом прийняте Рішення про коригування митної вартості товарів №UA204020/2022/000019/2 від 20.07.2022, яким митну вартість товарів скориговано за другорядним резервним методом.
Графа 33Обставини прийняття Рішення та джерела інформації, що використовувалися митним органом для визначення митної вартості:
І. Митна вартість імпортованого товару №1, 15, 22, 24, 38 не може бути визнана за ціною договору щодо товарів, які імпортуються та за рівнем, визначеним декларантом, у зв`язку з:
1. Відмовою в наданні додаткових документів, витребуваних митницею, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у ч.24 ст.53 МКУ та у відповідності до ч.5 ст.54 МКУ, де зазначено, що при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів митниця має право упевнюватись в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, що позиціонується з положеннями ст.17 угоди про застосування статті VІІ ГАТТ/СОТ від 1994 р.
ІІ. Митниця володіє інформацією щодо рівнів митної вартості товарів, схожих призначенням, країною виробництва тощо, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості товару
Митниця володіє інформацією щодо митного оформлення подібних товарів за МД №1 за МД UA100320/2022/309936 від 30.06.2022 за ціною 4,35 дол. США за кг;
№ 15 за МД UA209140/2022/057162 від 22.06.2022 за ціною 6,71 дол. США за кг;
№ 22 за МД UA209170/2022/053709 від 18.07.2022 за ціною 6, 72 дол. США за кг;
№ 24 за МД UA500500/2022/016882 від 17.06.2022 за ціною 4,25 дол. США за кг;
№ 38 за МД UA209140/2022043096 від 21.05.2022 за ціною 8,01 дол. США за кг.
ІІІ. Заявлена декларантом митна вартість може бути визнана митницею за умови надання підтвердження інформації щодо числових значень складових митної вартості, яка міститься у документах, поданих разом з митною декларацією, зокрема, шляхом надання додаткових документів, витребуваних згідно вимоги митниці, таких як: відповідна бухгалтерська документація. У відповідності до ч.6 ст.53 МКУ декларант має право за бажанням надати інші документи, які підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, у тому числі документи, передбачені ч.18 ст.58 МКУ. IV. За результатом проведеної відповідно до положень частини 4 статті 57 Митного кодексу України процедури консультації з декларантом та у зв`язку із відсутністю у декларанта та митниці прийнятної до застосування (згідно положень глави 9 МКУ) інформації щодо вартості операцій щодо ідентичних, подібних (аналогічних) товарів, достовірної та документально підтвердженої інформації щодо ціни одиниці товару для обчислення митної вартості за методом на основі віднімання вартості (стаття 62 Митного кодексу України), інформації щодо складових вартості товарів наданої виробником для обчислення митної вартості за методом на основі додавання вартості (стаття 63 Митного кодексу України), що унеможливлює визначення митної вартості шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 63 Митного кодексу України, митну вартість скориговано із застосуванням резервного методу визначення митної вартості згідно положень статті 64 Митного кодексу України. При цьому, для визначення митної вартості оцінюваних товарів використовується найменша вартість із альтернативних, згідно інформації, наявної у митниці із врахуванням обсягів товарів:
товар №1 - (МД від UA100320/2022/309936 від 30.06.2022), числове значення митної вартості товару становить 224293,6614 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення 7666,8750 USD;
товар №15 - (МД UA209140/2022/057162 від 22.06.2022), числове значення митної вартості товару становить 46012,8088 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення 1572,8240 USD;
товар №22 - (МД UA209170/2022/ 053709 від 18.07.2022), числове значення митної вартості товару становить 5520,3294 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення 188,6976USD;
товар №24 - (МД UA500500/2022/016882 від 17.06.2022), числове значення митної вартості товару становить 8750,5794 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення 299,1150 USD;
товар №38 - (МД UA209140/2022/ 043096 від 21.05.2022), числове значення митної вартості товару становить 421,7971 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення 14,4180 USD.
Митним органом сформована Картка відмови в прийняті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA204020/2022/000483, якою відмовлено у митному оформленні (випуску) товарів.
Причини відмови: Митна вартість імпортованого товару не може бути визнана за рівнем, визначеним декларантом, оскільки декларантом не подано жодних додаткових документів, витребуваних митницею. Згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у ч. 2-4 ст. 53 МКУ та у відповідності до ч. 5 ст. 54 МКУ, де зазначено, що при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів митниця має право упевнюватись в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, що позиціонується з положеннями статті 17 угоди про застосування статті VIІ ГАТТ/СОТ від 1994р., а подані до митного оформлення документи містять неточності. Прийнято Рішення про коригування митної вартості товарів від 20.07.2022 №/2022/000019/2 відповідно до вимог Розділу ІІІ (статті 49-66) Митного кодексу України (ЗУ №4495-VI від 13.03.12).
Вказаним рішенням коригування митної вартості здійснено за другорядним (резервним) методом; позивачем додатково сплачені відкориговані платежі; товар випущено у вільний обіг за МД №/2022/017928 від 20.07.2022р. з донарахуванням митних платежів на суму 6 409,34 грн., в тому числі ПДВ 5 001,63 грн., мито 1 407,71 грн.
2.Рішення про коригування митної вартості товарів №UA204020/2022/000020/2 від 20.07.2022.
ТОВ «ОТОТРАК» (Покупець) уклало зовнішньоекономічний контракт №04/05/ЕХР/2022 від 16.05.2022 (надалі Контракт) з OPOLTRANS Sp. Z O. O. (Продавець), предметом якого є постачання товарів (автозапчастин, хімії та аксесуарів до вантажних автомобілів).
Згідно п. 5.1. Контракту № 04/05/ЕХР/2022 від 16.05.2022 Постачання товару здійснюється на умовах EXW, Ополе Інкотермс 2010 (відвантаження товару Ополе 45-920, вул. Норвезька 13). Сторони обговорили можливість використати інші умови постачання. Актуальні умови постачання будуть вказуватися в інвойсах. У разі постачання товару силами продавця вартість витрат може бути виставлена в інвойсі окремим рядком або окремим інвойсом.
Відповідно до п. 6.1. Контракту № 04/05/ЕХР/2022 від 16.05.2022 Оплата за товар проводиться у валюті євро або у польських злотих відповідно до рахунків-фактур окремо за кожну поставку.
Пунктом 6.2. Контракту № 04/05/ЕХР/2022 від 16.05.2022 визначено форму оплати: 100% передоплата суми у валюті згідно рахунку-фактури на банківський рахунок Продавця, зазначені в цьому контракті.
Згідно п. 6.3. Контракту № 04/05/ЕХР/2022 від 16.05.2022 Вартість товарів, замовлених на підставі цього договору, буде встановлена відповідно до рахунків-фактур, інвойсів.
Згідно рахунку-фактури Commercial invoice №Х01/22000168 від 01.07.2022 вартість товару становить 24250,11 євро; згідно рахунку-фактури Commercial invoice №Х01/22000177 від 08.07.2022 вартість товару складає 21085,02 євро.
Товар постачався на умовах EXW Ополе/Польща.
На момент митного оформлення товарів, товар оплачено згідно квитанцій SWIFT № 195 від 27.06.2022, № 201 від 07.07.2022.
З метою митного оформлення товару декларант подав до митного органу МД № UA204020/2022/017795 від 19.07.2022 з визначенням вартості товару за основним методом ціною Контракту № 04/05/ЕХР/2022 від 16.05.2022 (графа 43 Код МВВ1 МД № UA204020/2022/017795).
Разом з митною декларацією № UA204020/2022/017795 від 19.07.2022 декларантом митному органу також подано такі документи: контракт №04/05/ЕХР/2022 від 16.05.2022, специфікація № 2V1 від 24.06.2022, специфікація № 3V1 від 06.07.2022, сommercial invoice №Х01/22000168 від 01.07.2022, сommercial invoice №Х01/22000177 від 08.07.2022, рroforma invoice №67491 від 24.06.2022, рroforma invoice №76066 від 06.07.2022, квитанція SWIFT № 195 від 27.06.2022, заключна виписка з АТ КБ «Приватбанк» за 27.06.2022, квитанція SWIFT № 201 від 07.07.2022, заключна виписка з АТ КБ «Приватбанк» за 07.07.2022, CMR б.н. від 13.07.2022, сертифікат про походження товару PL/MF/AN0247346 від 12.07.2022, відвантажувальна специфікація від 01.07.2022, відвантажувальна специфікація від 08.07.2022, прайс лист з 01.06.2022р. по 10.07.2022, митна декларація країни відправлення MRN22PL381010Е0161518 від 12.07.2022, лист Вих. № 2007-2 від 20.07.2022, договір доручення №19/12/19 щодо надання послуг з декларування товарів від 19.12.2019, договір № 3005OY про надання транспортно-експедиційних послуг від 30.05.2022, договір № 4 про надання послуг з перевезення вантажів від 26.05.2022р., рахунок фактура №86 від 18.07.2022, довідка про транспортні витрати № б/н від 18.07.2022, лист -опис товару від 13.07.2022, прибуткова накладна № 49 від 16.06.2022, видаткова накладна № 107 від 21.06.2022, видаткова накладна № 108 від 21.06.2022.
Митним органом прийняте Рішення про коригування митної вартості товарів №UA204020/2022/000020/2 від 20.07.2022, яким митну вартість товарів скориговано за другорядним резервним методом.
Графа 33Обставини прийняття Рішення та джерела інформації, що використовувалися митним органом для визначення митної вартості:
І. Митна вартість імпортованого товару 14.15.16.18.19.27.36.37.85 не може бути визнана за ціною договору щодо товарів, які імпортуються та за рівнем, визначеним декларантом, у зв`язку з:
1. Відмовою в наданні додаткових документів, витребуваних митницею, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у ч.24 ст.53 МКУ та у відповідності до ч.5 ст.54 МКУ, де зазначено, що при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів митниця має право упевнюватись в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, що позиціонується з положеннями ст.17 угоди про застосування статті VІІ ГАТТ/СОТ від 1994 р.
ІІ. Митниця володіє інформацією щодо рівнів митної вартості товарів, схожих призначенням, країною виробництва тощо, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості товару. При проведенні перевірки правильності розрахунку митної вартості товару, заявленої декларантом за основним методом визначення митної вартості, та відомостей, які містяться у наданих до митного оформлення документів, встановлено розбіжності, зокрема:
1.В МД країни відправлення відсутні умови поставки, з чого неможливо об`єктивно прийняти заявлену декларантом митну вартість .
2.В рахунках-фактурах №№ X01/22000168 від 01.07.2022 та X01/22000177 від 08.07.2022 вказано ціну на товари на умовах EXW без географічного пункту відправки, з чого неможливо об`єктивно прийняти заявлену декларантом митну вартість.
ІІІ. Заявлена декларантом митна вартість може бути визнана митницею за умови надання підтвердження інформації щодо числових значень складових митної вартості, яка міститься у документах, поданих разом з митною декларацією, зокрема, шляхом надання додаткових документів, витребуваних згідно вимоги митниці, таких як: 1. Митниця володіє інформацією щодо митного оформлення подібних товарів за №14. за МД UA204140/2022/36712 від 27.05.22 за ціною 5,42 дол. США за кг;№15 МД UA204020/2022/14647 від 16.06.22 за ціною 4,22 дол. США за кг;№16 МД UA305160/2022/24572 від 12.07.22 за ціною 6,16 дол. США за кг; №18 МД UA100230/2022/609711 від 27.05.22 за ціною 4,22 дол. США за кг; №19 МД UA205140/2022/27168 від 02.05.2022 за ціною 4,20 дол. США за кг; №27 МД UA209140/2022/45514 від 27.05.2022 за ціною 4,25 дол. США за кг; №36 МД UA500500/2022/17108 від 18.06.2022 за ціною 4,25 дол. США за кг; №37 МД UA100330/2022/438071 від 28.06.2022 за ціною 4,4151 дол. США за кг; №85 МД UA500110/2022/5420 від 07.06.2022 за ціною 3,51 дол. США за кг;
У відповідності до ч.6 ст.53 МКУ декларант має право за бажанням надати інші документи, які підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, у тому числі документи, передбачені ч.18 ст.58 МКУ.
IV. За результатом проведеної відповідно до положень частини 4 статті 57 Митного кодексу України процедури консультації з декларантом та у зв`язку із відсутністю у декларанта та митниці прийнятної до застосування (згідно положень глави 9 МКУ) інформації щодо вартості операцій щодо ідентичних, подібних (аналогічних) товарів, достовірної та документально підтвердженої інформації щодо ціни одиниці товару для обчислення митної вартості за методом на основі віднімання вартості (стаття 62 Митного кодексу України), інформації щодо складових вартості товарів наданої виробником для обчислення митної вартості за методом на основі додавання вартості (стаття 63 Митного кодексу України), що унеможливлює визначення митної вартості шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 63 Митного кодексу України, митну вартість скориговано із застосуванням резервного методу визначення митної вартості згідно положень статті 64 Митного кодексу України.
При цьому, для визначення митної вартості оцінюваних товарів використовується найменша вартість із альтернативних, згідно інформації, наявної у митниці із врахуванням обсягів товарів:
товар №14 - (- МД від UA204020/2021/025754 від 20.08.21), Числове значення митної вартості товару становить 12209,3268 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення411,5804 EUR;
товар №15 - (- МД від UA204020/2021/025754 від 20.08.21), Числове значення митної вартості товару становить 201478,1514UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення6791,8944 EUR.
товар №16 - (- МД від UA204020/2021/025754 від 20.08.21), Числове значення митної вартості товару становить 4505,2218 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення151,8725 EUR;
товар №18 - (- МД від UA204020/2021/025754 від 20.08.21), Числове значення митної вартості товару становить 13518,2951UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення455,7061 EUR;
товар №19 - (- МД від UA204020/2021/025754 від 20.08.21), Числове значення митної вартості товару становить 37414,0243 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення1261,2390EUR;
товар №27 - (- МД від UA204020/2021/025754 від 20.08.21), Числове значення митної вартості товару становить 12006,8203 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення404,7538EUR;
товар №36 - (- МД від UA204020/2021/025754 від 20.08.21), Числове значення митної вартості товару становить 3729,9846UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення125,7390EUR;
товар №37 - (- МД від UA204020/2021/025754 від 20.08.21), Числове значення митної вартості товару становить 7491,4076 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення252,5378EUR;
товар №85 - (- МД від UA204020/2021/025754 від 20.08.21), Числове значення митної вартості товару становить 18647,3539 UAH або у валюті контракту за курсом валюти Нацбанку України на день подання митної декларації до митного оформлення628,6084 EUR.
Митним органом сформована Картка відмови в прийняті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA204020/2022/000484, якою відмовлено у митному оформленні (випуску) товарів.
Причини відмови: Митна вартість товару не може бути визнана за ціною договору щодо товарів, які імпортуються, у зв?язку з відсутністю у поданих до митного оформлення документах належних відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів; неподання декларантом всіх додаткових документів, витребуваних митним органом, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частині третій статті 53 Митного кодексу України. Прийнято Рішення про коригування митної вартості товарів від 20.07.2022 №UA204020/2022/000020/2 відповідно до вимог Розділу ІІІ (статті 49-66) Митного кодексу України (ЗУ №4495-VI від 13.03.12).
Вказаним рішенням коригування митної вартості здійснено за другорядним (резервним) методом; позивачем додатково сплачені відкориговані платежі; товар випущено у вільний обіг за МД №/2022/017959 від 20.07.2022р. з донарахуванням митних платежів на суму 35 310,99 грн., в тому числі ПДВ 24 329,67 грн., мито 10 981,32 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1ст. 318 Митного кодексу Українимитному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.3ст. 318 Митного кодексу Українимитний контроль передбачає виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Частиною 2 та пунктом 1 частина 6статті 321 Митного кодексу України, передбачено, що у разі ввезення на митну територію України товарів, транспортних засобів комерційного призначення митний контроль розпочинається з моменту перетинання ними митного кордону України та закінчується після закінчення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, за винятком митних режимів, які передбачають перебування під митним контролем протягом усього часу дії митного режиму.
Частиною 1статті 248 Митного кодексу Українивизначено, що митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Відповідно до ч.1ст. 49 Митного кодексу Українимитною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно ч. ч. 2-1ст. 51 Митного кодексу України, митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цьогоКодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно доглави 9 цього Кодексу.
Частиною 1статті 52 Митного кодексу Українипередбачено, що з`явлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленомурозділом VIII цього Кодексута цією главою.
Частинами 12статті 53 Митного кодексу Українивстановлено, що у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Зокрема, документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:
1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостійстатті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;
2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;
3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу);
4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;
5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;
6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;
7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;
8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Частиною 3статті 53 Митного кодексу Українивизначено, що у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:
1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
4) виписку з бухгалтерської документації;
5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;
6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
7) копію митної декларації країни відправлення;
8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Відповідно до ч.1ст. 54 Митного кодексу України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Згідно ч.2ст. 54 Митного кодексу України, контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється органом доходів і зборів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першійстатті 58 цього Кодексу.
Частиною 3статті 54 Митного кодексу Українивстановлено, що за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів орган доходів і зборів визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положеньстатті 55 цього Кодексу.
Частиною 6статті 54 Митного кодексу Українипередбачено, щоорган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі:
1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості;
2)неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертійстатті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари;
3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним углаві 9 цього Кодексу;
4) надходження до органу доходів і зборів документально підтвердженої офіційної інформації органів доходів і зборів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
Частиною 1статті 55 Митного кодексу Українивстановлено, що рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною шостоюстатті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Згідно ч. 1ст. 57 Митного кодексу Українивизначення митної вартості
товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами:
1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції);
2) другорядні:
а) за ціною договору щодо ідентичних товарів;
б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів;
в) на основі віднімання вартості;
г) на основі додавання вартості (обчислена вартість);
ґ) резервний.
Відповідно до частини 23Митного кодексу України, основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цьогоКодексу.
Частиною 4статті 57 Митного кодексу Українипередбачено, що застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей59і60цьогоКодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
Згідно з ч. 4ст. 58 Митного кодексу України, митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.
Відповідно до ч. 5ст. 58 Митного кодексу України, ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов`язаних із продавцем осіб для виконання зобов`язань продавця.
Частиною 11статті 58 Митного кодексу Українипередбачено, що при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, не допускається включення ніяких інших витрат, крім тих, що передбачені у цій статті.
Частиною 9статті 58 Митного кодексу Українивстановлено, що розрахунки згідно із цією статтею робляться лише на основі об`єктивних даних, що підтверджуються документально та піддаються обчисленню.
Відповідно до ч.2ст.58 Митного кодексу України, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні.
Згідно частин 11-12статті 264 Митного кодексу України, якщо митну декларацію подано з порушенням вимог, встановлених цим Кодексом, орган доходів і зборів відмовляє уїї прийнятті, про що посадовою особою органу доходів і зборів заповнюється картка відмови у прийнятті митної декларації.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.
Висновки аналогічного характеру містяться у постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 року по справі №21-53а15, яка в силу вимог частини 1статті 244-2 КАС України, є обов`язковою для врахування судом при розгляді та вирішенні цієї адміністративної справи.
Положення статті 53 МК України не містять вимог щодо додаткового підтвердження ціни товару, вказаної у документах, які самі по собі вже підтверджують митну вартість товару.
Правові висновки аналогічного змісту викладені Верховним Судом у постанові від 20.02.2018 у справі №809/1884/16, які є обов`язковими для врахування судами в силу вимог частини 5 статті 242 КАС України.
Крім того, у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 у справі №826/25605/15 міститься правовий висновок про те, що ненадання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товару за першим методом, не є достатнім для висновку про наявність підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA204020/2022/000483, рішення про коригування митної вартості товарів №UA204020/2022/000019/2 від 20.07.2022, картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA204020/2022/000484, рішення про коригування митної вартості товарів №UA204020/2022/000020/2 від 20.07.2022, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавством. Вказані рішення не відповідають критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, необґрунтовані, безпідставні, а отже є протиправними і підлягають скасуванню.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Також, відповідно до положень п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи належать витрати, пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивачем понесені витрати за письмовий офіційний переклад письмових доказів.
Таким чином, на користь позивача також підлягають стягненню витрати, пов`язані із залученням перекладача в розмірі 8052,00 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Ототрак до Рівненської митниці задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати: Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA204020/2022/000483; Рішення про коригування митної вартості товарів №UA204020/2022/000019/2 від 20.07.2022; Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA204020/2022/000484; Рішення про коригування митної вартості товарів №UA204020/2022/000020/2 від 20.07.202.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ОТОТРАК судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 8052 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Рівненської митниці.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ОТОТРАК" (вул. Тиха, 7,м. Рівне,Рівненська обл., Рівненський р-н,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 42617033)
Відповідач - Рівненська митниця (вул. Соборна, 104,м. Рівне,33000, ЄДРПОУ/РНОКПП 43958370)
Суддя Д.Є. Махаринець
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 02.01.2025 |
Номер документу | 124182602 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо митної справи (крім охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності); зовнішньоекономічної діяльності; спеціальних заходів щодо демпінгового та іншого імпорту, у тому числі щодо визначення митної вартості товару |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Затолочний Віталій Семенович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Затолочний Віталій Семенович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Затолочний Віталій Семенович
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Д.Є. Махаринець