Ухвала
від 31.12.2024 по справі 916/5601/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"31" грудня 2024 р.м. Одеса № 916/5601/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Демченко Т.І., розглянувши матеріали позовної заяви вх. № 5744/24 від 24.12.2024

За позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 )

до відповідачів: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Благомир» (65015, м. Одеса, вул.Довженка, 7; код ЄДРПОУ: 40583260) та Державного реєстратора управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради Полтавець Юлії Миколаївни (65019, м. Одеса, вул. Артура Савельєва, буд.6)

про визнання незаконним рішення та скасування реєстраційної дії,

УСТАНОВИВ:

24.12.2024 до Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) «Благомир», Державного реєстратора управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради Полтавець Ю.М, в якій вона просить суд:

- визнати недійсним та скасувати рішення загальних зборів учасників ОСББ «Благомир», оформлене протоколом від 15.03.2023 та зареєстроване приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Ярош О.М. 26.05.2023 за №3619, 3621;

- скасувати реєстраційну дію Державного реєстратора Юридичного департаменту Одеської міської ради Полтавець Ю.М. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.05.2023 №1005561070002058783 «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу»: державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу ОСББ «Благомир» та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про зміну інформації для здійснення зв`язку з юридичною особою, зміну керівника або відомостей про керівника юридичної особи, зміну фізичних осіб або зміну відомостей про фізичних осіб платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо, вчинені на підставі рішення загальних зборів ОСББ «Благомир», оформлене протоколом від 15.03.2023 та зареєстроване приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Ярош О.М. 26.05.2023 за №3619, 3621.

Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 посилається на те, що збори ОСББ «Благомир», які оформлені протоколом від 15.03.2023, були проведені з недотриманням вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, без належного повідомлення позивача, за відсутності кворуму під час їх проведення та з вчиненням інших порушень законодавства та Статуту ОСББ «Благомир», чим було порушено права ОСОБА_1 на участь в управлінні ОСББ «Благомир». Позивач вказує, що вона не змогла взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду читань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах, що призвело до спричинення матеріальної шкоди ОСОБА_1 , як члена ОСББ «Благомир».

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У позовній заяві позивач посилається на те, що відповідач ОСББ «БЛАГОМИР» порушило його права як засновника та активного члена об`єднання, шляхом порушення процедури прийняття рішення установчих зборів, оформлення протоколу та подальшої реєстрації рішення оформленого спірним протоколом.

Разом з тим, позивач не надала суду належних та допустимих доказів, що підтверджують її участь в ОСББ «БЛАГОМИР» та доказів наявності в неї права власності на квартиру в багатоквартирному будинку, за адресою: 65015, м. Одеса, вул.Довженка, 7.

Згідно з вимогами ст. 162 ГПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

З метою установлення того, що ОСОБА_1 є належним позивачем у справі та оспорюване нею рішення може порушувати її права як учасника об`єднання, остання має подати до суду вказані вище докази.

Згідно з ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 91 ГПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Частинами 4 та 5 статті 91 ГПК України передбачено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.26 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлення документів" (ДСТУ 4163-2020, затвердженого наказом Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" (ДП "УкрНДНЦ") від 01.07.2020 №144), відповідно до якого відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів "Згідно з оригіналом" (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.

Відповідно до вимог чинного законодавства належним чином засвідчуються або кожний лист окремо, шляхом проставлення печатки "Згідно з оригіналом", найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії, або ж шляхом скріплення (прошиття) певного пакету документів з відповідним написом "прошито та пронумеровано", та на звороті такого напису ставиться печатка "Згідно з оригіналом" із вказівкою найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.

Отже, до позовної заяви мають бути додані докази засвідчені відповідно до вимог чинного законодавства.

За умовами ч. 1. ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Згідно з ч. 7 ст. 42 ГПК України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення. Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи.

Оскільки ОСОБА_1 подала позовну заяву у паперовій формі, то в неї виник обов`язок надати суду докази направлення позовної заяви відповідачам у паперовій формі листом з описом вкладення.

У супереч зазначеним вимогам позивач надала суду розписку голови правління ОСББ «БЛАГОМИР» ОСОБА_2 від 19.12.2024, з якої не можливо встановити, яку саме позовну заяву було вручено відповідачу та з якими додатками.

Звертаючись до суду із позовом на позивача покладений обов`язок додати документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів листом з описом вкладення, який має містити поіменний перелік додатків до позовної заяви та номер поштового відправлення.

Належними доказами направлення копії позовної заяви з додатками відповідачу відповідно до пункту 1 частини першої статті 164 та частини першої статті 172 ГПК України з врахуванням Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, є такі документи: поштова накладна з інформацією про направлення відповідачу поштового відправлення цінним листом (з оголошеною цінністю (з описом вкладення)); фіскальний чек про оплату поштового відправлення та опис вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів, виданий відправникові поштового відправлення.

Згідно з п.2 ч.1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.1, пп.2 п.2 ч.2 ст.4 Закону України „Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Положення ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлюють у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року - 3028грн.

Як убачається зі змісту позовної заяви позивач заявляє дві вимоги немайнового характеру до двох різних відповідачів, а отже сума судового збору, який позивач має сплатити за подання цього позову складає 2х3028,00 грн = 6056,00 грн.

У якості підтвердження сплати судового збору позивач надала квитанцію від 20.12.2024 №8316-4763-1965-9571 про сплату 2 422,00 грн та квитанцію від 23.12.2024 про сплату 605,60 грн №6566-5468-8751-4525, що в сумі складає 3027,60 грн.

Отже, позивач має надати суду докази сплати судового збору у встановленому законом розмірі.

Частиною 1 статті 174 ГПК України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

При цьому, залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.

За таких обставин, оскільки позивачем не дотримано вищезазначених вимог, встановлених Господарським процесуальним кодексом України, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення допущених недоліків позовної заяви.

Керуючись ст. 91, 162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 за вх. ГСОО № 5744/24 від 24.12.2024 - залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали шляхом подання доказів, зазначених в мотивувальній частині ухвали.

3. Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із такою заявою.

4. Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала набирає законної сили 30.12.2024 року та оскарженню не підлягає.

Суддя Т.І. Демченко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.12.2024
Оприлюднено02.01.2025
Номер документу124185565
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління

Судовий реєстр по справі —916/5601/24

Ухвала від 07.01.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демченко Т.І.

Ухвала від 07.01.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демченко Т.І.

Ухвала від 31.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демченко Т.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні