Справа № 646/11798/24
Провадження № 2/646/4073/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.12.2024 м. Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючий - суддя Серпутько Д.Є.
за участю секретаря судового засідання Соболь Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Курилівської сільської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області, третя особа: Державний нотаріус Третьої Харківської міської державної нотаріальної контори, яка виконує обов`язки державного нотаріуса Куп`янської державної нотаріальної контори Харківської області Полтавська Катерина Сергіївна про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною позовною заявою до Курилівської сільської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області, третя особа: Державний нотаріус Третьої Харківської міської державної нотаріальної контори, яка виконуює обов`язки державного нотаріуса Куп`янської державної нотаріальної контори Харківської області Полтавська Катерина Сергіївна про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті матері позивача відкрилася спадщина, на належне їй майно.
Позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем першої черги, так як являється сином померлої.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який діє до цього часу.
З перших днів повномасштабного вторгнення рф на територію України Куп`янський район Харківської області до жовтня 2022 року перебував у тимчасовій окупації. Після деокупації Куп`янського району Харківської області позивач проживав в будинку АДРЕСА_1 разом із своєю сім`єю.
Позивач також зазначає, що у Куп`янському районі приватні та/або державні нотаріуси з 24.02.2022 не працюють та не знаходяться, с. Новоосинове знаходиться на лівому березі р. Оскіл, що також унеможливило його звернення раніше за прийняттям та оформленням спадшини.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 с. Новоосинове Куп`янського району Харківської області з 27.02.2022 по 01.10.2022 входило до переліку територій тимчасово окупованих російською федерацією території України, а з 01.10.2022 по теперішній час входить до зони активних бойових дій ( НОМЕР_1 ).
На теперішній час, у Курилівській об`єднаній територіальній громаді Куп`янського району Харківської області, до складу якої входить с. Новоосинове, оголошена обов`язкова евакуація населення, на підставі рішення Ради оборони Харківської області.
15.10.2024 у зв`язку із евакуацією з с. Новоосинове Куп`янського району Харківської області ОСОБА_1 разом із сім`єю переїхав до м. Південне Харківського р-ну Харківської області, де мешкає на теперішній час.
18.10.2024 ОСОБА_1 звернувся до державного нотаріуса Третьої Харківської міської державної нотаріальної контори виконуючи обов`язки державного нотаріуса Куп`янської державної нотаріальної контори Харківської області Катерини Полтавської стосовно прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв`язку з пропущенням строку для подачі заяви про прийняття спадщини, ОСОБА_1 державним нотаріусом відмовлено у вчинені нотаріальної дії та рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання визначення додаткового строку на прийняття спадщини.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 08.11.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 09.12.2024 о 12 год 00 хв.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 19.12.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 30.12.2024 об 11 год 00 хв.
У судове засідання позивач не з`явився подав до суду заяву в які просить розгляд справи провести за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позовну заяву задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, 06.12.2024 подав до суду заяву, в якій просить суд провести розгляд справи за відсутності представника відповідача, позов підтримує та наполягає на його задоволені.
Третя особа у судове засідання не з`явилась, клопотань чи заяв від останньої не надходило.
Зважаючи на неявку в судове засідання всіх учасників, розгляд справи здійснюється судом за їх відсутності та, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Відповідно до положень ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно зі ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 ЦПК України. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд сприяє всебічному та повному з`ясуванню обставин по справі, роз`яснює їх права та обов`язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їх прав у випадках передбачених цим Кодексом.
Суд, оцінюючи, належність, допустимість й достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, які містяться в матеріалах справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 09.02.2022. Після смерті матері позивача відкрилася спадщина, на належне їй майно.
Позивач ОСОБА_1 є сином померлої, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 12.04.1972.
Постановою державного нотаріуса Третьої Харківської міської державної нотаріальної контори виконуючи обов`язки державного нотаріуса Куп`янської державної нотаріальної контори Харківської області Полтавською К.С. від 18.10.2024 № 1255/02-31 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ст. 1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Згідно з положеннями постанови Верховного Суду від 26.06.2019, справа № 565/1145/17, правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними. Такий правовий висновок висловив Верховний Суд України у постанові від 23.08.2017 № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Зазначений висновок відповідає правовим позиціям Верховного Суду України, які викладені у постановах: від 04.11.2015 № 6-1486цс15, від 26.09.2012 № 6-85цс12.
Згідно з частиною 4 статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто. Письмову заяву про прийняття спадщини та відмову від неї може бути надіслано поштою. Надіслання заяви про прийняття спадщини поштою передбачено п. 3.5 гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5.
Норми ч. 3 ст. 1272 ЦК щодо права на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини застосовуються до спадкоємців, право на спадкування яких виникло після набрання чинності ЦК України. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Аналізуючи зібрані по справі докази в світлі наведених правових норм, суд вважає, що строк на звернення із заявою про прийняття спадщини пропущений позивачем з поважних причин.
Як було зазначено позивачем, він пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що з перших днів повномасштабного вторгнення рф на територію України Куп`янський район Харківської області до жовтня 2022 року перебував у тимчасовій окупації. Після деокупації Куп`янського району Харківської області позивач проживав в будинку АДРЕСА_1 разом із своєю сім`єю.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 с. Новоосинове Куп`янського району Харківської області з 27.02.2022 по 01.10.2022 входило до переліку територій тимчасово окупованих російською федерацією території України, а з 01.10.2022 по теперішній час входить до зони активних бойових дій ( НОМЕР_1 ).
На теперішній час у Курилівській об`єднаній територіальній громаді Куп`янського району Харківської області, до складу якої входить с. Новоосинове, оголошена обов`язкова евакуація населення, на підставі рішення Ради оборони Харківської області.
Суд приймає до уваги той факт, що с. Новоосинове знаходиться на лівому березі р. Оскіл, є зоною активних бойових дій та те, що у Куп`янському районі приватні та/або державні нотаріуси з 24.02.2022 не здійснюють нотаріальну діяльність, що об`єктивно унеможливило своєчасне звернення позивача за належним прийняттям спадщини та оформленням спадкових прав після померлої матері.
15.10.2024 у зв`язку із евакуацією з с. Новоосинове Куп`янського району Харківської області ОСОБА_1 разом із сім`єю переїхав до м. Південне Харківського р-ну Харківської області, де, на теперішній час, мешкає, тому з поважних причин не мав змоги прийняти спадщину після померлої матері та вчасно оформити свої спадкові права.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, позов задовольнити та визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
За таких обставин, суд визнає поважними причини пропуску строку прийняття спадщини, оскільки зазначені обставини ніким не спростовані, а представник відповідача позов підтримав та просив його задовольнити, інших спадкоємців судом не встановлено, позивачем не заявлено відмови від спадщини та надає додатковий строк для подання заяви нотаріусу.
Враховуючи те, що позивач не вказує, що ним понесені судові витрати, не просить стягнути судові витрати з відповідача, відповідач визнав позов та просив його задовольнити та ту обставину, що відповідачем фактично спадкові права позивача не порушувались, суд залишає судовий збір за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Курилівської сільської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області, третя особа: Державний нотаріус Третьої Харківської міської державної нотаріальної контори, яка виконує обов`язки державного нотаріуса Куп`янської державної нотаріальної контори Харківської області Полтавська Катерина Сергіївна про визначення додаткового строку на прийняття спадщини- задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 - два місяці з часу набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, а якщо апеляційну скаргу подано - після закінчення апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення, а у разі його ухвалення за відсутності учасників справи - в той же строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 : ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 .
Відповідач: Курилівська сільська військова адміністрація Куп`янського району Харківської області: код ЄДРПОУ: 45037533, адреса: 63732, Харківська обл., Куп`янський р-н, с. Новоосинове, вул. Шкільна, 2.
Третя особа: Державний нотаріус Третьої Харківської міської державної нотаріальної контори, яка виконує обов`язки державного нотаріуса Куп`янської державної нотаріальної контори Харківської області Полтавська Катерина Сергіївна: код ЄДРПОУ: 02900647, адреса 61001, м. Харків, пр. Героїв Харкова, 85.
Повний текст рішення складено 30.12.2024.
Суддя Д.Є. Серпутько
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 02.01.2025 |
Номер документу | 124186637 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Серпутько Д. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні