Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/2989/24
провадження № 2/650/1207/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 грудня 2024 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі: головуючого - судді Сікори О.О., за участю секретаря - Завістовської Л.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Велика Олександрівка цивільну справу за позовом про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування, сторонами у якій зазначені: позивач - ОСОБА_1 , відповідач - Бериславська міська рада Бериславського району,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 право власності на земельну ділянку площею 1,0047 га. із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6520684400:02:011:0325 що знаходиться на території Новобериславської сільської ради з Бериславського району Херсонської області, в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та який була власником зазначеної земельної ділянки на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯИ№ 531244 від 14.04.2010р.
Позовна заява мотивована тим, що після смерті батька позивача відкрилася спадщина у виді нерухомого майна.
Позивач не може отримати свідоцтво про право власності, з причини непрацюючого нотаріуса яким заведено спадкову справу і яким матеріали справи до іншої установи не передано.
Отже, оскільки у встановленому законом порядку позивач не може оформити свої спадкові права та отримати свідоцтво про право на спадщину, він змушений звернутися до суду з даним позовом.
На судове засідання позивач та його представник не з`явилися, представник надав заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
На судове засідання представник відповідача, не з`явився.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з огляду на таке.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Новоберислав Херсонської області помер батько ОСОБА_1 - ОСОБА_2 . копія свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_2 від 19.1 1.2020р.
Після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 була подана заява про прийняття спадщини до приватного нотаріуса ОСОБА_3, місцезнаходження якої АДРЕСА_2 тел. НОМЕР_3 .
За наслідком розгляду зазначеної заяви заведено спадкову справу номер у спадковому реєстрі 67134916, номер у нотаріуса 11/2021.
Відповідно до заяв від 24.02.2022р., 1 1.10.2023р. отриманих міжрегіональним управлінням, приватний нотаріус ОСОБА_3. зупинила свою приватну нотаріальну діяльність у зв ' язку із евакуацією та активними бойовими діями. Договір про заміщення з іншим нотаріусом нею укладений не був.
Так, як діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_3. зупинена, а не припинена - документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса до Державного нотаріального архіву Херсонської області, а також іншого приватного нотаріуса - не передавались.
На підтвердження вказаних обставин наявна копія відповіді № 30437/08.3-20 від 20.05.2024р. Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
З огляду на зазначене, у Позивача немає можливості здійснити оформлення своїх спадкових прав на земельну ділянку, яка залишилась після смерті батька в позасудовому порядку, тому останній вимушений звернутись до суду із цим позовом.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
На підставі статті 1269 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Для того щоб одержати свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно спадкоємець повинен надати нотаріусу документи до переліку яких входить і правовстановлюючий документ на спадкове майно. Також на підставі п.1 глави 8 розділу І «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. № 296/5 - «Нотаріуси не приймають для вчинення нотаріальних дій документи, які не відповідають вимогам законодавства....», у даному випадку відсутній правовий документ, який підтверджує право власності на вказаний житловий будинок.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини, і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1222 ЦК України спадкоємцями за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до статті 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За таких обставин, виходячи з приписів статті 16 ЦК України це право підлягає захисту в судовому порядку. Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Наведені докази є належними та допустимими, оскільки отримані у встановленому законом порядку, містять інформацію щодо предмету доказування, узгоджуються між собою, не заперечуються сторонами та не викликають сумніву щодо їх достовірності. Отже, із зазначених положень цивільного законодавства вбачається, що позивач є спадкоємцем за законом після померлого, якому на момент смерті належало майно, а отже він має право ставити на вирішення суду питання про перехід прав належних спадкодавцю до нього у порядку спадкування. Ухвалюючи рішення, суд врахував, що при такому вирішенні спору буде досягнуто справедливий баланс інтересів як позивача, так і відповідача, який не заперечує проти задоволення вимог позивача. Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої та частини третьої статті 141 ЦПК України судові витрати у виді сплаченого позивачем судового збору суд покладає на позивача, враховуючи при цьому, що право останнього не було порушене неправомірними діями або бездіяльністю відповідача, вирішення вимоги позову не віднесено до компетенції відповідача та участь останнього обумовлена особливістю порядку вирішення спорів подібної категорії. З урахуванням викладеного та керуючись статтями 12, 13, 141, 200, 209, 259, 263 - 265 ЦПК України, Великоолександрівський районний суд Херсонської області
вирішив:
Позов провизнання права на земельну ділянку в порядку спадкування, сторонами у якому зазначені: позивач - ОСОБА_1 , відповідач: Бериславська міська рада Бериславського району - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 право власності на земельну ділянку площею 1,0047 га. із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6520684400:02:011:0325 що знаходиться на території Новобериславської сільської ради з Бериславського району Херсонської області, в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та який була власником зазначеної земельної ділянки на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯИ№ 531244 від 14.04.2010р.
Судові витрати покласти на позивача.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду.
Суддя: О.О. Сікора
Суд | Великоолександрівський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 31.12.2024 |
Оприлюднено | 02.01.2025 |
Номер документу | 124186674 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Сікора О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні