Комінтернівський районний суд Одеської області
Справа № 504/5309/23
провадження № 2/504/1201/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2024смт.Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого судді - Барвенка В.К.,
секретаря - Ориник М.В.,-
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 5, смт. Доброслав, позовну заяву адвоката Шляпіної Людмили Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), третя особа- Приватний нотаріус Одеського районного нотаріального округу Одеської області Чос Оксана Павлівна, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач у грудні 2023 року звернувся до суду із вказаним позовом до відповідача, яким просить визначити позивачу додатковий строк - три місяці, необхідний для прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_2 сповіщена про дату, час та місце проведення судового засідання, не з`явилась, подав письмову заяву про розгляд справи у свою відсутність, вимоги позову визнала.
Представник позивача подав заяву про проведення судового засідання у свою відсутність, доводи позову підтримав повністю.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази на предмет їх належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявнісь підстав для задоволення позову виходячи з наступного:
За життя ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 склав заповіт, який посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Сакал І.М., зареєстрований в реєстрі за № 580, яким заповів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 земельну ділянку площею 1,439 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Одеський (колишній Комінтернівський, Лиманський) район, Фонтанська сільська рада, цільове призначення «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», кадастровий номер 5122786400:01:001:0649.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що встановлено судом зі змісту повторно виданого свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , Доброславським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис про смерть№ 1117 від 20.11.2018 року.
Після його смерті відкрилась спадщина.
На обгрунтування поважності пропуску строку для подання заяви на прийняття спадщини заявник вказує, що не знав про існування заповіту.
Судом встановлено, що зі змісту спадкової справи, заведеної до майна ОСОБА_3 спадщину за законом прийняла ОСОБА_2 .
Інших спадкоємців не має.
Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням - є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, що зазначено в статті 1217 ЦК України.
Статтею 1218 Цивільного кодексу України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належать спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Статтею 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 55 Конституції України гарантований судовий захист прав і свобод людини та громадянина.
Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частиною 3 статті 1272 ЦК України передбачено, що за заявою спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній йому для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що про існування заповіту ОСОБА_1 дійсно не мав гадки, тому суд вважає причину пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини поважною.
Тому є підстави для судового захисту прав щодо реалізації права заявника на прийняття спадщини за заповітом.
Оцінивши зібрані по справі докази на предмет їх належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, заснованими на законі, однак підлягають частковому задоволенню, оскільки достатнім додатковим строком для подання заяви про прийняття спадщини - є термін три місяці.
На підставі наведеного, керуючись ст. 55 Конституції України, ст. ст. 258, 259, 263-265, 273, 315, 352, 354 ЦПК України, ст.ст. 15-16, 1216-1218, ст. 1220, 1258, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ч. 1 п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», суд, -
УХВАЛИВ:
Позов адвоката Шляпіної Людмили Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), третя особа- Приватний нотаріус Одеського районного нотаріального округу Одеської області Чос Оксана Павлівна, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом, - задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ) додатковий строк терміном три місяці з дня набрання цим рішенням законної сили, для подання ним заяви про прийняття спадщини, за заповітом, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо справу розглянуто за заявою осіб, визначених частиною другою статті 4 цього Кодексу, рішення суду, що набрало законної сили, є обов`язковим для особи, в інтересах якої було розпочато справу.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В. К. Барвенко
Суд | Комінтернівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 03.01.2025 |
Номер документу | 124190469 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Комінтернівський районний суд Одеської області
Барвенко В. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні