ЄУН № 201/9849/23
Провадження № 2/201/494/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
09 грудня 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого - судді Покопцевої Д.О.,
при секретарі - Тоцькій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (третя особа - Виконавчий комітет Маріупольської міської ради Донецької області) про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
25.08.2023р. до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (третя особа - Виконавчий комітет Маріупольської міської ради Донецької області) про позбавлення батьківських прав.
Ухвалою суду від 15.03.2024р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог, представник позивачки - адвокат Конюшко Д.Б. посилався на те, що сторони мають спільну доньку - ОСОБА_3 . Батько дитини не цікавиться її життя, покинув дитину, не утримує матеріально, ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Дитина мешкає з матір`ю, перебуває на повному її утриманні. Оскільки батько дитини самоусунувся від виконання батьківських обов`язків, представник позивачки просив позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - свідоцтво про народження Серія НОМЕР_1 від 03.02.2011р., про що 03.02.2011р. було складено актовий запис № 138, який зареєстрований Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області.
Позивачка та її представник у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце слухання справи були повідомлені належним чином. 24.10.2024р. до суду надійшла заява позивача про розгляд справи за його відсутності та задоволення позовних вимог.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи була повідомлена належним чином.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином. 17.04.2024р. до суду надійшов лист Управління «служби у справах дітей» Маріупольської міської рали про неможливість надання висновку про доцільність/недоцільність надання висновку про позбавлення відповідача батьківських прав, через відсутність в управління будь-якої інформації щодо дитини та її родини, а також через призупинення діяльності Маріупольського міського центру соціальних служб, що унеможливлює проведення оцінки потреб сім`ї з метою встановлення спроможності матері, батька виконувати обов`язки з виховання дитини та догляду за нею. Представник просив розглянути справу за його відсутності та ухвалити рішення в найкращих інтересах дитини (а.с.№37).
Таким чином, суд вважає за можливе на підставі ст. 280, 281, 282 ЦПК України ухвалити у справі заочне рішення суду в судовому засіданні за відсутності сторін та без фіксування процесу технічними засобами відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК.
Розглядаючи справу в межах заявлених вимог, відповідно до ст.11 ЦПК України, та дослідивши надані докази, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст.ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч.1. ст.4 ЦПК України).
Судом встановлено, що 23.07.2010р. ОСОБА_2 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб у Жовтневому відділі РАЦС Маріупольського міського управління юстиції Донецької області, актовий запис № 501 (а.с.№10).
Рішенням Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області шлюб між сторонами був розірваний (а.с.№10).
Від шлюбу сторони мають малолітню доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.№11).
22.12.2017р. позивачка зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 у Приморському районному у м. Маріуполі відділі ДРАЦС ГТУЮ у Донецькій області, актовий запис № 787 від 22.12.2017р. (а.с.№16).
Відповідно до характеристики, яка підписана класним керівником та ТВО директора Маріупольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №47, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 має високий та достатній рівень навчальних досягнень з предметів навчального циклу. Зарекомендувала себе здібною ученицею, на зайняттях зосереджена, швидко охоплює суть матеріалу, легко відтворює, вміє порівнювати, узагальнювати, часто пропонує власні оригінальні рішення, тощо. Мати приділяє належну увагу вихованню та навчанню дитини. За період навчання в школі батько дівчинки не приймав участі в житті класу, батьківські збори не відвідував (а.с.№12).
Відповідно до характеристики з КУ «Міський Палац культури» учениця ОСОБА_3 відвідувала музичний гурток Народний театр пісня «Forte music» у 2019 році. У музичний гурток дитину записала і приводила мати ОСОБА_1 . Оплату за зайняття робила мати. Дитина на зайняття приходила залюбки, її дуже подобалося. Батько ОСОБА_2 на зайняття дитину не приводи участь в батьківському комітеті не брав (а.с.№13).
Як зазначив представник позивачки, наразі ОСОБА_3 навчається у німецькій школі, батько жодного разу не цікавився успіхами і досягненнями доньки, не відвідував батьківських зборів, ніколи не телефонував, щоб дізнатися про навчання і успіхи своєї дочки.
Дитина відвідує спортивні зайняття, та відповідно до характеристики, яка була надана тренером, на зайняття дитину приводила мати ОСОБА_1 , яка і проводила оплату за зайняття, батько дитину на тренування не приводив та участі спортивному житті ОСОБА_3 не приймав (а.с.№14).
Відповідно до довідки від 03.07.2023р., яка була надана тренером дитини у 2020 році ОСОБА_3 відвідувала секцію Тхеквондо, на зайняття дитину приводила матір, яка також здійснювала оплату за тренування, так само як і покупку амуніції та спортивного одягу. Батько доньку на тренування не приводив та участі спортивному житті ОСОБА_3 не приймав (а.с.№15).
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов`язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Для здійснення цих завдань батьки наділяються батьківськими правами, тобто правом на особисте виховання своїх дітей, піклування про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Батьківські права є в той же час і обов`язками батьків по вихованню дітей, тому що батьки не тільки володіють правом на виховання дитини, а й мають обов`язок її виховувати. Нездійснення ними своїх прав тягне за собою або повну їх втрату, або тимчасове позбавлення цих прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України підставами для позбавлення батьківських прав батьків є: якщо мати, батько не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14-ти років.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.п. 15, 16 постанови № 3 від 30.03.2007р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» - позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла 18 років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
З поданих до суду доказів вбачається, що відповідач з дитиною разом не проживає, матеріальну допомогу на утримання не надає, долею доньки не цікавиться. Здоров`ям, духовним, моральним та фізичним вихованням та розвитком дитини не опікується, з донькою не спілкується, не підтримує зв`язку, матеріальним утриманням доньки, в тому числі оплатою факультативних занять, займається мати, тобто суд приходить до висновку, що батько ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, що у відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України є підставою для позбавлення його батьківських прав.
Доказів протилежного суду надано не було.
Приймаючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (третя особа - Виконавчий комітет Маріупольської міської ради Донецької області) про позбавлення батьківських прав є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З огляду на те, що позовні вимоги задоволені, суд вважає необхідним на підставі ст. 141 ЦПК України стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачений при подачі позовної заяви судовий збір у розмірі 1 073грн. 60коп.(а.с.№4).
Керуючись ст. ст. 12, 13, 19, 81, ч. 1 ст.82, 131, 223, 259, 263-265, 272-273 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (третя особа - Виконавчий комітет Маріупольської міської ради Донецької області) про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - свідоцтво про народження Серія НОМЕР_1 від 03.02.2011р., актовий запис про народження № 138 від 03.02.2011р., складений Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 073(одна тисяча сімдесят три) грн. 60коп.
Заочне рішення може бути переглянуте Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
На рішення може бути подана апеляційна скарга позивачем до Дніпровського апеляційного суду впродовж 30 днів. Повний текст рішення буде складений впродовж 10 днів.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3
Третя особа: Виконавчий комітет Маріупольської міської ради Донецької області, ЄДРПОУ: 04052784, місце знаходження: 49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, 11.
Суддя Д.О. Покопцева
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 03.01.2025 |
Номер документу | 124194856 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Покопцева Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні