Рішення
від 02.01.2025 по справі 909/1019/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.01.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1019/24Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи

за позовом: Фізичної особи-підприємця Пришлюка Василя Миколайовича

до відповідача: Управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради

про стягнення заборгованості в сумі 99999 грн 95 коп.

встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулась Фізична особа-підприємець Пришлюк Василь Миколайович із позовною заявою до Управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради про стягнення заборгованості за виконані та неоплачені послуги згідно Договору № П 136/2023 від 22.12.2023 у сумі 99999 грн 95 коп.

Вирішення судом процесуальних питань.

01.11.2024 суд постановив відкрити провадження у справі та ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив відповідачу строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням.

Копію ухвали від 01.11.2024 про відкриття провадження у справі відповідач отримав 20.11.2024, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач належним чином, у порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, повідомлений про розгляд цієї справи.

01.11.2024 суд встановив відповідачу для подання відзиву на позов п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не подав.

Згідно з ч. 1 ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Позиція позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення умов договору не виконав зобов"язання щодо оплати вартості виконаних робіт згідно з договором про виконання робіт №П/136/2023 від 22.12.2023. Внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 99 999 грн 95 коп. Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 509, 526, 837 ЦК України.

Позиція відповідача.

Відповідач відзиву на позов не подав, доказів належного виконання своїх зобов"язань не надав, доводи позивача не спростував.

Обставини справи. Оцінювання доказів.

22.12.2023 Фізична особа-підприємець Пришлюк Василь Миколайович та Управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради уклали договір №П 136/2023 (далі-договір).

Відповідно до п.1.1. договору, виконавець, на умовах визначених цим договором відповідно до Рішення Долинської міської ради від 22.12.2022 №1925-26/2022 "Про бюджет Долинської міської територіальної громади на 2023 рік", відповідно до Постанови КМУ від 09.06.2021 №590 "Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану" та з урахуванням поточного бюджетного фінансування замовника, зобов"язується виконати роботи згідно ДК 021:2015 45330000-9 "Водопровідні та санітарно-технічні роботи по об"єкту". Поточний ремонт та облаштування (система опалення) споруди цивільного захисту (укриття) у підвальному приміщенні Малотур"янського ліцею по вул.Тур"янська,38, с.Мала Тур"я, Івано-Франківської області (далі -об"єкт), а замовник - оплатити роботи в порядку та на умовах, визначеним цим договором.

Ціна договору встановлюється відповідно до договірної ціни, що додається з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України, відповідних бюджетних призначень (асигнувань) і складає 100 000 грн 00 коп. без ПДВ (п.2.1.).

Згідно з п.2.11. договору, сторони погодили, що у цілому акти приймання виконаних будівельних робіт за договором є основою для виконання розрахунків між сторонами.

Оплата здійснюється безготівковим способом шляхом перерахування коштів на банківський рахунок виконавця протягом п"яти днів з моменту підписання акта приймання виконаних будівельних робіт (п.2.12.).

Відповідно до п.п. 3.1., 3.2. договору виконавець зобов"язується розпочати виконання робіт власними силами та засобами та завершити їх до 31.12.2023.

Виконавець повинен виконати передбачені договором роботи, якість яких має відповідати будівельним нормам і правилам, вимогам законодавчих та нормативних документів, чинним правилам забудови, проектно-кошторисної документації, іншим нормативам та правилам у галузі будівництва (п.5.1.).

Згідно з п.6.2.1. замовник зобов"язаний своєчасно на умовах, визначених цим договором, в повному обсязі подати на оплату виконавцю суми коштів визначені договором та актами, оформленими належним чином. Прийняти виконані на об"єкті виконавцем роботи за умови відсутності зауважень (п.6.2.2.).

Виконавець відповідно до п.6.4.1 договору, зобов"язаний своєчасно, якісно та в повному обсязі виконувати роботи на об"єкті відповідно до договору та передати належним чином надані послуги за актами виконаних робіт. Вимагати від замовника належного виконання ним своїх зобов"язань (п.6.3.2.).

Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2023, а в частині виконання розрахунків та гарантійних строків до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов"язань (п.8.1.).

На виконання умов договору позивач виконав підрядні роботи, в підтвердження чого подав дефектний акт, локальний кошторис з розрахунком договірної ціни, розрахунки загальновиробничих витрат, відомості ресурсів до локального кошторису, а також підписані та скріплені печатками відповідача довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма №КБ-3) та акт приймання виконаних будівельних робіт (за формою КБ-2в), відомість ресурсів до акта виконаних робіт.

Відповідач в порушення умов договору виконані та прийняті роботи не оплатив, внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 99 999 грн 95 коп.

З метою досудового врегулювання спору позивач 20.05.2023 направив на адресу відповідача вимогу про сплату заборгованості, яку відповідач отримав 24.05.2023, що підтверджується підписом представника відповідача на копії такої претензії. Однак вказана вимога залишена відповідачем без відповіді та виконання, у зв"язку з чим позивач звернувся в суд за захистом порушеного права.

Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно вимог ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, що кореспондується положенням ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до положень ст. 625 Цивільного кодексу України, що кореспондується положенням ст. 193 Господарського кодексу України, встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства.

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 875 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Приписами ч. 1 ст. 853 Цивільного кодексу України встановлено, що замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.

Частиною 4 ст. 882 Цивільного кодексу України встановлено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акту про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання (ст. 610 ЦК України).

Згідно з ч.2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст.86 ГПК України).

Висновок суду.

Факт прострочення виконання зобов`язання за договором про виконання робіт №П 136/2023 від 22.12.2023 підтверджується матеріалами справи, відтак вимога позивача про стягнення з відповідача 99 999 грн 95 коп. обґрунтована та належить до задоволення.

Судові витрати.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 3028 грн 00 коп., що підтверджується платіжною інструкцією №0.0.3962959518.1 від 22 жовтня 2024 року.

Суд враховуючи задоволення позову, судовий збір в сумі 3028 грн 00 коп. покладає на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73,74, 129, 233, 236-238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Фізичної особи-підприємця Пришлюка Василя Миколайовича до Управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради про стягнення заборгованості в сумі 99 999 грн 95 коп. задовольнити.

Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Долинської міської ради, вул. Чорновола, буд. 10, м. Долина, Калуський район, Івано-Франківська область, 77500 (код 43432902) на користь Фізичної особи-підприємця Пришлюка Василя Миколайовича, АДРЕСА_1 (код НОМЕР_1 ) - 99 999 (дев"яносто дев"ять тисяч дев"ятсот дев"яносто дев"ять) грн 95 коп., а також 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 02.01.2025

Суддя Т. В. Максимів

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення02.01.2025
Оприлюднено06.01.2025
Номер документу124198399
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —909/1019/24

Рішення від 02.01.2025

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Максимів Т. В.

Ухвала від 01.11.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Максимів Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні