ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 січня 2025 року о/об 12 год. 00 хв.Справа № 280/10396/24 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ (пров.Туристський, буд.5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69032; код ЄДРПОУ 33561148)
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ (надалі позивач, ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ) звернулося до суду з позовом до Держаної податкової служби України (надалі відповідач-1, ДПС України), Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі відповідач-2, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області №11445771/33561148 від 19.07.2024 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №45, складену ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 14.02.2022, на суму 2097738,00 грн., в т.ч. ПДВ 349623,00 грн. (реєстраційний номер №9036124724); 2) зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №45, складену ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 14.02.2022, на суму 2097738,00 грн., в т.ч. ПДВ 349623,00 грн. (реєстраційний номер №9036124724) датою її фактичного подання на реєстрацію в ЄРПН - 20.02.2022; 3) визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області №11445786/33561148 від 19.07.2024 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №61, складену ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 18.02.2022, на суму 119479,86 грн., в т.ч. ПДВ 19913,31 грн. (реєстраційний номер №9108577481); 4) зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №61, складену ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 18.02.2022, на суму 119479,86 грн., в т.ч. ПДВ 19913,31 грн. (реєстраційний номер №9108577481) датою її фактичного подання на реєстрацію в ЄРПН - 04.07.2022; 5) визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області №11445782/33561148 від 19.07.2024 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №62, складену ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 17.02.2022, на суму 638442,00 грн., в т.ч. ПДВ 106407,00 грн. (реєстраційний номер №9108603784); 6) зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №62, складену ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 17.02.2022, на суму 638442,00 грн., в т.ч. ПДВ 106407,00 грн. (реєстраційний номер №9108603784) датою її фактичного подання на реєстрацію в ЄРПН - 04.07.2022.
У позовній заяві зазначено: «… Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» (надалі за текстом - «Позивач» та/або «ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» та/або «Підприємство») у зв`язку з поставкою ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛЕЦИТАЛ" (код за ЄДРПОУ: 37418969; надалі за текстом - ТОВ «ЛЕЦИТАЛ») концентрату фосфатидного соєвого, виробництва ПрАТ "ПОЛОГІВСЬКИЙ ОЛІЙНОЕКСТРАКЦІЙНИЙ ЗАВОД", (надалі - «Товар») були складені та надіслані для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) наступні податкові накладні (надалі «податкова накладна» - «ПН»):
1.ПН №45 від 14.02.2022 року на суму 2097738,00 грн., в т.ч. ПДВ 349623,00 грн. (реєстраційний номер №9036124724; надалі - «ПН №45»). Копія ПН №45 додається до позову (позиція №1 переліку документів, що додаються до позову). 2.ПН №61 від 18.02.2022 року на суму 119479,86 грн., в т.ч. ПДВ 19913,31 грн. (реєстраційний номер №9108577481; надалі - «ПН №61»). Копія ПН №61 додаєтьс ядо позову (позиція №2 переліку документів, що додаються до позову). 3.ПН №62 від 17.02.2022 року на суму 638442,00 грн., в т.ч. ПДВ 106407,00 грн. (реєстраційний номер №9108603784; надалі - «ПН №62»). Копія ПН №62 додається до позову (позиція №3 переліку документів, що додаються до позову). (Надалі по тексту зазначені вище податкові накладні всі разом - «Податкові накладні»). Головним управлінням Державної податкової служби у Запорізькій області як комісією регіонального рівня (комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; надалі - «Відповідач 1» та/або «ГУ ДПС у Запорізькій області» та/або «Комісія регіонального рівня») були зупинені реєстрації в ЄРПН Податкових накладних, а саме: 1. 20.02.2022 року Підприємством було відправлено на реєстрацію в ЄРПН ПН №45. Проте, в цей же день через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" Позивач отримав квитанцію податкового органу, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН №45 в ЄРПН зупинена, зокрема у зв`язку з тим, що: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2923, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Податковим органом у зв`язку з зупиненням реєстрації в ЄРПН ПН №45 було запропоновано надати пояснення, зокрема: «надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Додатково було повідомлено: показник "D"=.3162%, "Р" = 175303.18. Копія відповідної квитанції податкового органу додається (позиція №1 переліку документів, що додаються до позову). 2. 04.07.2022 року Підприємством було відправлено на реєстрацію в ЄРПН ПН №61. Проте, в цей же день через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" Позивач отримав квитанцію податкового органу, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН №61 в ЄРПН зупинена, зокрема у зв`язку з тим, що: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2923, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/ послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Податковим органом у зв`язку з зупиненням реєстрації в ЄРПН ПН №61 було запропоновано надати пояснення, зокрема: «надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Додатково було повідомлено: показник "D"=.3162%, "Р"-896097.78. Копія відповідної квитанції податкового органу додається (позиція №2 переліку документів, що додаютьсядо позову). 3. 04.07.2022 року Підприємством було відправлено на реєстрацію в ЄРПН ПН №62. Проте, в цей же день через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" Позивач отримав квитанцію податкового органу, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН №62 в ЄРПН зупинена, зокрема у зв`язку з тим, що: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2923, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/ послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Податковим органом у зв`язку з зупиненням реєстрації в ЄРПН ПН №62 було запропоновано надати пояснення, зокрема: «надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Додатково було повідомлено: показник "D" = .3162%, "Р"-896097.78. Копія відповідної квитанції податкового органу додається (позиція №3 переліку документів, що додаються до позову). Отже, реєстрація Податкових накладних в ЄРПН була зупинена у зв`язку з тим, що згідно з позицією податкового органу Підприємство відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Щодо всіх Податкових накладних було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у Податкових накладних для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації відповідних Податкових накладних в ЄРПН. На виконання вимог податкового органу, у відповідності до п. 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019р. №1165 (надалі - «Порядок №1165») та п.6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 (надалі - «Порядок №520») Підприємством 08.07.2024 року було надіслано на електронну адресу Комісії регіонального рівня: повідомлення №5 про подання пояснень та копій документів (реєстраційний номер №9187711126) разом з Поясненнями №55 щодо підтвердження інформації для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та копії відповідних документів, у тому числі - копії всіх первинно-бухгалтерських документів, розрахункових документів тощо, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій щодо всіх Податкових накладних (копії повідомлення №5, пояснень Підприємства №55 та квитанції податкового органу про отримання документів додаються до позову; позиції №4-5 переліку документів, що додаються до позову). 11.07.2024 року Підприємство отримало від Комісії регіонального рівня повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН, щодо кожної з Податкових накладних, зокрема: повідомлення №11393655/33561148 від 11.07.2024р. щодо ПН №45, повідомлення №11393666/33561148 від 11.07.2024р.р. щодо ПН №61, повідомлення №11393663/33561148 від 11.07.2024р. щодо ПН №62 (копії повідомлень додаються до позову; позиції №6-8 переліку документів, що додаються до позову; надалі разом - «Повідомлення про надання додаткових пояснень»). Відповідно до Повідомлень про надання додаткових пояснень щодо всіх Податкових накладних було зазначено, зокрема: «Надати пояснення та документальне підтвердження, що до наявності людських ресурсів, фізичних, технічних та технологічних можливостей для здійснення для створення товарів визначених у податковій накладній, а також зберігання залишків сировини в значних обсягах. Інвентаризаційна відомість з визначенняммісць проведенняінвентаризаціїї, а також надати документальне підтвердження причин формування рядка 21 декларації з ПДВ, а також пояснення щодо розумної мети роботи підприємства при постійному декларуванні від`ємного значення з ПДВ». На виконання вимог Комісії регіонального рівня, визначених у Повідомленнях про надання додаткових пояснень, у відповідності до п.11 Порядку №1165 та п.6 Порядку №520 Підприємством 17 липня 2024 року було надіслано Комісії регіонального рівня повідомлення №5 про подання додаткових пояснень та документів разом з додатковими письмовими поясненнями №61 та копіями відповідних документів, які вимагала Комісія. Зазначені документи прийняті Комісією регіонального рівня до розгляду без будь-яких зауважень. Копії повідомлення №5 про подання додаткових пояснень, Додаткових пояснень Підприємства №61 та квитанції про прийняття цих документів додаються до позову; позиції №9-10 переліку документів, що додаються до позову. Отже, на виконання вимог Комісії регіонального рівня Підприємством було подано всі необхідні пояснення та документи, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій за всіма Податковими накладними. Однак, 19.07.2024 року Комісією регіонального рівня були прийняті рішення про відмову у реєстрації всіх Податкових накладних в ЄРПН, а саме: 1) рішення за №11445771/33561148 щодо ПН №45; 2) рішення за №11445786/33561148 щодо ПН №61; 3) рішення за №11445782/33561148 щодо ПН №62; (надалі разом - «Рішення про відмову»; копії Рішень про відмову додаються до позову; позиції №11-13 переліку документів, що додаються до позову). Зі змісту Рішень про відмову від 19.07.2024 року вбачається, що Комісією регіонального рівня було відмовлено у реєстрації спірних Податкових накладних в ЄРПН у зв`язку з ненаданням/частковим наданням платником подакту додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у Податкових накладних при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття Комісією регіональногго рівня рішення про реєстрацію Податкових накладнихв ЄРПН. У розділі Рішень про відмову «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» не зазначені конкретні документи, не надання яких стало причиною відмови у реєстрації спірних Податкових накладних в ЄРПН. Інші підстави відмовиуреєстраціїспірних Податкових накладних в ЄРПН Відповідач 1 не зазначив. 01.08.2024р. Рішення про відмову від 19.07.2024р. були оскаржені Позивачем до ДПС України як комісії центрального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (надалі - «Комісія центрального рівня»). Так, Позивачем направлені скарги до Комісії центрального рівня щодо кожного з Рішень про відмову від 19.07.2024р., а саме: 1) скарга №9218105488 на рішення №11445771/33561148 від 19.07.2024р. щодо ПН №45; 2) скарга №9218130223 на рішення №11445786/33561148 від 19.07.2024р. щодо ПН №61; 3) скарга №9218163562 на рішення №11445782/33561148 від 19.07.2024р. щодо ПН №62 (надалі разом - «Скарги»; копії Скарг, пояснень до них та квитанцій ДПС про прийняття документів додаються до позову; позиції №14-19 переліку документів, що додаються до позову). 08.08.2024 року Комісія центрального рівня щодо кожної зі Скарг прийняла рішення про залишення без задоволення, а відповідні рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін, а саме: 1) рішення №50047/33561148/2 щодо скарги №9218105488 від 01.08.2024р. на рішення №11445771/33561148 від 19.07.2024р. щодо ПН №45; 2) рішення №50055/33561148/2 щодо скарги №9218130223 від 01.08.2024р. на рішення №11445786/33561148 від 19.07.2024р. щодо ПН №61; 3) рішення №50125/33561148/2 щодо скарги №9218163562 від 01.08.2024р. на рішення №11445782/33561148 від 19.07.2024р. щодо ПН №62 (надалі разом - «Рішення Комісії центрального рівня»; копії Рішень Комісії центрального рівня додаються до позову; позиції №20-22 переліку документів, що додаються до позову). Зі змісту Рішень Комісії центрального рівня вбачається, що Комісією центрального рівня були залишені відповідні Скарги без задоволення, а відповідні Рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку: з ненаданням платником подакту копій первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Інші підстави Відповідач 2 не зазначив. Позивач вважає, шо дії щодо відмови у реєстрації Податкових накладних в ЄРПН та всі відповідні рішення ГУ ДПС у Запорізькій області, у тому числі Рішення від 19.07.2024 року про відмову в реєстрації відповідних Податкових накладних, а також - відповідні Рішення ДПС України як комісії центрального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації є протиправними, необгрунтованими як нормативно, так і документально …».
Позивач підтримав позовні вимоги.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 12.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Представником відповідачів-1,2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено: «… 1.Реєстрацію податкової накладної №45 від 14.02.2022 року виписаної на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕЦИТАЛ» (далі ТОВ «ЛЕЦИТАЛ») щодо постачання Концентрат соєвий фосфатидний на суму 2097738,00 грн., у тому числі ПДВ 349623,00 грн.; У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 20.02.2022 року міститься детальне та чітке посилання на критерій ризиковості платника податку, якому відповідали зупинені податкові накладні та який відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операції». Згідно з інформацією зазначеної у Квитанції №1 від 20.02.2022 року реєстрація ПН №45 від 14.02.2022 року було зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2923, , відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D" =. 3162%, "P" = 175303.18. 2.Реєстрацію податкової накладної №61 від 18.02.2022 року виписаної на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕЦИТАЛ» (далі ТОВ «ЛЕЦИТАЛ») щодо постачання Концентрат соєвий фосфатидний на суму 119479,86 грн., у тому числі ПДВ 19913,31 грн.; У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 04.07.2022 року міститься детальне та чітке посилання на критерій ризиковості платника податку, якому відповідали зупинені податкові накладні та який відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операції». Згідно з інформацією зазначеної у Квитанції №1 від 04.07.2022 року реєстрація ПН №61 від 18.02.2022 року було зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2923, , відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=.3162%, "P"=896097.78. 3.Реєстрацію податкової накладної №62 від 17.02.2022 року виписаної на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕЦИТАЛ» (далі ТОВ «ЛЕЦИТАЛ») щодо постачання Концентрат соєвий фосфатидний на суму 638442,00 грн., у тому числі ПДВ 106407,00 грн.; У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 04.07.2022 року міститься детальне та чітке посилання на критерій ризиковості платника податку, якому відповідали зупинені податкові накладні та який відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операції». Згідно з інформацією зазначеної у Квитанції № 1 від 04.07.2022 року реєстрація ПН №62 від 17.02.2022 року було зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2923, , відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=. 3162%, "P"=896097.78. Було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач скористався своїм правом та надав на розгляд Комісії Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №5 від 08.07.2024 року до податкових накладних №45 від 14.02.2022 року, №61 від 18.02.2022 року та №76 від 21.02.2022, з додатками у кількості 47 шт. У поясненні позивачем зазначено, що підприємство створено 23.06.2005 року, основним видом діяльності ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» (ЄДРПОУ 33561148 ) є 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (основний), 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів, 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів. ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» (ЄДРПОУ 33561148) уклало з ТОВ «ЛЕЦИТАЛ» (ЄДРПОУ 37418969) договір поставки №02/12/21PL від 02.12.2021 року, згідно до умов якого ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» зобов`язувалося поставляти ТОВ «ЛЕЦИТАЛ» концентрат фосфатидний соєвий на умовах EXW (Запорізька область, Пологіський район, м.Пологи, вул..Ломоносова, буд.36). Кількість концентрату фосфатидного соєвого, що поставляється і вартість зазначається у видаткових накладних. Оплата Продукції (партії) здійснюється у безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок, покупець здійснює попередню оплату у розмірі 100% від вартості Продукції (партії), зазначеної в Додатковій угоді. 11.07.2024 року ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» було направлені: 1.Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11393655/33561148 від 11.07.2024 року, в якому платнику податку пропонується додатково надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у поданих на реєстрації податкових накладних: первинних документів щодо постачання/придбання товарів, зберігання і транспортування навантаження, розвантаження продукції, складських документів інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури. Додаткова інформація: «Надання пояснення та документальне підтвердження, щодо наявності людських ресурсів, фізичних, технічних та технологічних можливостей для здійснення для створення товарів визначених у податковій накладній, також зберігання залишків сировини в значних обсягах. Інвентаризаційна відомість з визначенням місць проведення інвентаризації, а також надати документальне підтвердження причин формування рядка 21 декларації з ПДВ, а також пояснення щодо розумної мети роботи підприємства при постійному декларуванні від`ємного значення з ПДВ»; 2.Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11393666/33561148 від 11.07.2024 року, в якому платнику податку пропонується додатково надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у поданих на реєстрації податкових накладних: первинних документів щодо постачання/придбання товарів, зберігання і транспортування навантаження, розвантаження продукції, складських документів інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури. Додаткова інформація: «Надання пояснення та документальне підтвердження, щодо наявності людських ресурсів, фізичних, технічних та технологічних можливостей для здійснення для створення товарів визначених у податковій накладній, також зберігання залишків сировини в значних обсягах. Інвентаризаційна відомість з визначенням місць проведення інвентаризації, а також надати документальне підтвердження причин формування рядка 21 декларації з ПДВ, а також пояснення щодо розумної мети роботи підприємства при постійному декларуванні від`ємного значення з ПДВ»; 3.Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11393663/33561148 від 11.07.2024 року, в якому платнику податку пропонується додатково надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у поданих на реєстрації податкових накладних: первинних документів щодо постачання/придбання товарів, зберігання і транспортування навантаження, розвантаження продукції, складських документів інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури. Додаткова інформація: «Надання пояснення та документальне підтвердження, щодо наявності людських ресурсів, фізичних, технічних та технологічних можливостей для здійснення для створення товарів визначених у податковій накладній, також зберігання залишків сировини в значних обсягах. Інвентаризаційна відомість з визначенням місць проведення інвентаризації, а також надати документальне підтвердження причин формування рядка 21 декларації з ПДВ, а також пояснення щодо розумної мети роботи підприємства при постійному декларуванні від`ємного значення з ПДВ». ... Позивач скористався своїм правом та надав на розгляд Комісії Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, які необхідні для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №5 від 17.07.2024 з додатками у кількості 4 шт., а саме: 1.Додаткові письмові пояснення стосовно підтвердження інформації для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. 2.Структура та штатна чисельність працівників. 3.Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податк, а також сум нарахованого. 4.Лист - підтвердження залишки товарів. Контролюючий орган звертає увагу суду на ігноруванням позивачем вимоги контролюючого органу надати пояснення щодо розумної мети роботи підприємства при постійному декларуванні від`ємного значення з ПДВ. ... Таким чином, з урахуванням поданих ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» пояснень та копій документів, Комісією відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН (пункт 10) було направлено позивачу рішення: №11445771/33561148 від 19.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №45 від 14.02.2022, №11445786/33561148 від 19.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №61 від 18.02.2022, №11445782/33561148 від 19.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №62 від 17.02.2022 з наступним обґрунтуванням: «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку». В подальшому, 01.08.2024 позивач звернувся зі скаргами до Комісії центрального рівня Державної податкової служби з вимогою скасувати вищезазначені рішень №11445771/33561148 від 19.07.2024 року, №11445786/33561148 від 19.07.2024 року та №11445782/33561148 від 19.07.2024 року. За результатом розгляду направлених Позивачем скарг щодо рішень про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісією вищого рівня 08.08.2024 були прийняті рішення №50047/33561148/2, №50055/33561148/2, №50125/33561148/2 про залишення скарг без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін. Слід зазначити, що надані Позивачем документи в кількості 47 та 4 електронних файла які були надані до первинних та додаткових пояснень, не висвітлювали в повній мірі реальність здійснення господарських операцій, адже були відсутні договір та додатки до договору на переробку давальницької сировини, відсутні акти приймання-передачі сої в переробку,відсутній складський облік:сої,готової продукції, відсутні оборотно-сальдові відомості по рахунку 361. З додатків наданих на розгляд комісії вбачається, що Позивач на пропозицію податкового органу надав Договір на переробку насіння сої (соєвих бобів) на продукти переробки, в т.ч. шрот соєвий на давальницьких умовах №794/21 від 08.09.2021 укладений між ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» (ЄДРПОУ 33561148 ) «Замовником» та ПрАТ «Пологівським ОЕЗ» (ЄДРПОУ 00384147) «Виконавцем». Відповідно до п.5.4. Договору з метою виконання робіт з гранулювання Замовник направляє Виконавцю письмову заявку (далі - Заявка), за формою, яка наводиться у Додатку №3 (для виконання Робіт з гранулювання) до Договору. Заявка є невідємною частиною Договору. У Заявці вказується кількість Шроту в тоннах, який Замовник передає Виконавцю для виконання Робіт з гранулювання Просимо звернути увагу, що Позивачем не було надано зазначеного Заявки для виконання Робіт з гранулювання, натомість комісія вбачала необхідність у наданні всіх укладених між сторонами Додатків до Договору на переробку насіння сої (соєвих бобів) на продукти переробки, в т.ч. Концентрат соєвий фосфатидний на давальницьких умовах №794/21 від 08.09.2021р. ... Отже, ГУ ДПС у Запорізькій області не може погодитися з позицією позивача. Відповідач 2 вважає, що господарська операція між сторонами договору, що її опосередковує, повинна відображатися у документації, умова щодо обов`язковості оформлення якої погоджена самими сторонами такої угоди. У такому разі складові договору, які визначені як невід`ємні його частини його сторонами, повинні бути поданні для розгляду Комісії. По-друге, ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» не надано повного документального підтвердження технологічного процесу виготовлення концентрату соєвого фосфатидного відсутні акти приймання-передачі сої в переробку, відсутній складський облік:сої, готової продукції. ... Зокрема Договором на переробку насіння сої (соєвих бобів) на продукти переробки, в т.ч. шрот соєвий на давальницьких умовах №794/21 передбачено,що Виконавець здійснює переробку сировини партіями, визначеними у відповідному Графіку. Після переробки Сировини(її партії) та/або виконання Робіт з гранулювання та/або з`ясування фактичного виходу Продукції та Концентрату Виконавець складає Акт виконаних робіт, підписує його та передає Замовнику. Одночасно з Актом виконаних робіт, складеним після переробки Сировини(її партії), Виконавець передає Замовнику Акт розрахунку вартості переробки Давальницької Сировини. Отже, позивачем повинні були бути наданні первинні документи, які б відображали процес виробництва товару за Договором на переробку насіння сої (соєвих бобів) на продукти переробки, в т.ч. шрот соєвий на давальницьких умовах №794/21. Таким чином, оскаржувані рішення про відмову у реєстрації ПН №45 від 14.02.2022 року, №61 від 18.02.2022 року та №62 від 17.02.2024 року були прийняті комісією в межах, на підставі, у спосіб та у формі, що передбачені діючим законодавством. Контролюючий орган іншого рішення, ніж відмова у реєстрації вказаних ПН за встановлених обставин на підставі наданих позивачем документів прийняти не міг. ... Враховуючи встановлені обставини справи та виходячи з наведених вище норм, в даному випадку, зобов`язання покладені на Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначені податкові накладні є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання Державної податкової служби України повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» …».
Представник відповідачів-1,2 проти позову заперечував.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначено: "... Позивач вважає, що викладені у Відзиві твердження є необґрунтованими, безпідставними, «формальними» та такими, що не відповідають чинному законодавству України та відповідній правозастосовній практиці, з огляду на нижченаведене: 1.Щодо позиції Відповідача 1 про те, що на момент прийняття рішень про відмову в реєстрації Податкових накладних Позивач не виконав всіх умов визначених законом та не надав необхідних документів на підтвердження реальності господарських операцій 1.1.Загальні зауваження Виходячи із положень Порядку №1165, метою зупинення реєстрації податкових накладних є перевірка ознак наявності ризиків можливого порушення платником норм податкового законодавства, що може бути спростовано шляхом надання додаткових пояснень та/або доказів. Отримані Позивачем квитанції про зупинення реєстрації відповідних Податкових накладних містили загальні фрази про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. При цьому, пропозиція надання документів вказана без конкретизації їх переліку (тобто не наведено переліку документів, які необхідні для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної) та без вказівки на норму права, котра такий містить. Разом з тим, на переконання Позивача, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Предъявления контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документу. ... Позивачем з метою реєстрації Податкових накладних у ЄРПН надіслав комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідні пояснення, а також всі наявні у нього первинні документи, що стосуються здійснення господарських операцій зі своїм контрагентом та інші документи, які мають відношення до цих господарських операцій, оскільки в квитанціях про зупинення реєстрації була відсутня жодна інформація про те, які саме пояснення та/або документи потрібно подати для прийняттярішенняпро реєстрацію відповідноїподатковоїнакладної Також, в отриманих Позивачем квитанціях про зупинення реєстрації відповідних Податкових накладних у частині зазначення критерію ризиковості здійснення операцій контролюючий орган зіслався на те, що: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2923, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Проте, як видно з матеріалів Позовної заяви, Позивачем було спростована наявність підстави передбачені п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій шляхом надання контролюючим органам пояснень, додаткових пояснень та відповідних доказів. Так, з матеріалів Позовної заяви видно, що відповідним рішенням контролюючого органу ще до моменту прийняття рішень про зупинення реєстрації Податкових накладних в ЄРПН, було враховано, що у таблиці даних платника податку на додану вартість ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ серед видів економічної діяльності відповідно до КВЕД зазначений 10.41, а серед кодів товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ»: 2304000000, 2923200000. При цьому, як видно з матеріалів Позовної заяви, у контролюючого органу не було підстав вважати, що обсяг постачання Товару не дорівнював (не перевищував) величину залишку обсягу придбання такого Товару та обсягу його постачання. Отже, наведені недоліки квитанції, окрім того що фактично ставлять платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих, на думку контролюючого органу, ризиків, так ще й фактично характеризують рішення як необґрунтовані. 1.2.Щодо твердження Відповідача 1 на стор. 7 Віздзиву: «Контролюючий орган звертає увагу суду на ігноруванням позивачем вимоги контролюючого органу надати пояснення щодо розумної мети роботи підприємства при постійному декларуванні від`ємного значення з ПДВ.». ... Відповідно до статті 19 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству. Одним із основних видів господарської діяльності ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» є експорт сільськогосподарської продукції. Як відомо, експорт товарів підлягає оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою (пп.«а» пп.195.1.1 ПКУ). Отже, при такій господарській діяльності можливі періоди, коли має місце від`ємне значення з ПДВ. Це не може бути підставою для загального висновку щодо економічної недоцільності господарської дільності підприємства. 1.3.Щодо твердження Відповідача 1 на стор. 8 Віздзиву: «Слід зазначити, що надані Позивачем документи в кількості 47 та 4 електронних файла які були надані до первинних та додаткових пояснень, не висвітлювали в повній мірі реальність здійснення господарських операцій, адже були відсутні договір та додатки до договору на переробку давальницької сировини, відсутні акти приймання-передачі сої в переробку.відсутній складський облік:сої,готової продукції, відсутні оборотно-сальдові відомості по рахунку 361». Економічний зміст тієї чи іншої господарської операції визначається платниками податків самостійно та на власний розсуд, а не - контролюючим органом. Платник не позбавлений законодавцем права на обрання шляхів здійснення своєї господарської діяльності у межах законодавства. Разом із тим, оспорюваними рішеннями Відповідача 1 було відмовлено у реєстрації Податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів. Позивач наголошує, що у цій справі не надається оцінка реальності здійснення господарських операцій, на підставі яких Позивач склав спірні Податкові накладні, чи інших операцій пов`язаних із наданням/отриманням послуг, оскільки це питання має досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин. Тобто дане питання (реальність здійснення господарських операцій) повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, відповідно до п. 61.1 статті 61 ПК України. 1.4. Щодо твердження Відповідача 1 на стор. 8-9 Віздзиву: «З додатків наданих на розгляд комісії вбачається, що Позивач на пропозицію податкового органу надав Договір на переробку насіння сої (соєвих бобів) на продукти переробки, в т.ч. шрот соєвий на давальницьких умовах №794/21 від 08.09.2021 укладений між ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» (ЄДРПОУ 33561148 ) «Замовником» та ПрАТ «Пологівським ОЕЗ» (ЄДРПОУ 00384147) «Виконавцем». Відповідно до п.5.4. Договору з метою виконання робіт з гранулювання Замовник направляє Виконавцю письмову заявку (далі - Заявка), за формою, яка наводиться у Додатку №3 (для виконання Робіт з гранулювання) до Договору. Заявка є невідємною частиною Договору. У Заявці вказується кількість Шроту в тоннах, який Замовник передає Виконавцю для виконання Робіт з гранулювання Просимо звернути увагу, що Позивачем не було надано зазначеного Заявки для виконання Робіт з гранулювання, натомість комісія вбачала необхідність у наданні всіх укладених між сторонами Додатків до Договору на переробку насіння сої (соєвих бобів) на продукти переробки, в т.ч. Концентрат соєвий фосфатидний на давальницьких умовах №794/21 від 08.09.2021р.». Роботи з гранулювання шроту соєвого не мають відношення до господарських операцій, пов`язаних з постачанням Позивачем товару ТОВ "ЛЕЦИТАЛ" та складання відповідних Податкових накладних. ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» уклало з ТОВ "ЛЕЦИТАЛ" договір поставки №02/12/21PL від 02.12.2021 р. Згідно з умовами цього договору ТОВ «САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ» зобов`язалося поставляти ТОВ "ЛЕЦИТАЛ" концентрат фосфатидний соєвий, виробництва ПрАТ "ПОЛОГІВСЬКИЙ ОЛІЙНОЕКСТРАКЦІЙНИЙ ЗАВОД". При цьому відповідно до договору №794/21 на переробку насіння сої на давальницьких умовах, укладеного 08.09.2021 між ТОВ «Саноіл - Трейдінг» та ПрАТ «Пологівський ОЕЗ», для виробництва концетрату фосфатидного соєвого не вимагалось оформлення якихось окремих заявок за визначеною Сторонами формою. Щодо твердження Відповідача 1 проте, що комісія вбачала необхідність у наданні всіх укладених між сторонами Додатків до Договору на переробку насіння сої (соєвих бобів) на продукти переробки, в т.ч. Концентрат соєвий фосфатидний на давальницьких умовах №794/21 від 08.09.2021р.» Копія договору №794/21 на переробку насіння сої на давальницьких умовах, укладеного 08.09.2021 між ТОВ «Саноіл - Трейдінг» та ПрАТ «Пологівський ОЕЗ» разом з додатками до нього і відповідними первинними документами, у тому числі актами виконаних робіт, були надані Відповідачу 1 як Комісії регінального рівня у додатках 43, 44 і 45 до Пояснення від 08.07.2024 року №55, а також ці документи наявні в матерівалах цієї справи. Окремо звертаємо увагу, що відповідно до договору №794/21 від 08.09.2021р. для приймання на переробку насіння сої (соєвих бобів), виконання робіт з переробки насіння сої (соєвих бобів) на продукти переробки, подальше зберігання продуктів такої переробки від Сторін не вимагалось укладання якихось окремих додаткових угод. 1.5.Щодо твердження Відповідача 1 на стор. 10 Віздзиву: «По-друге, ТОВ «САНОІЛ- ТРЕЙДІНГ» не надано повного документального підтвердження технологічного процесу виготовлення концентрату соєвого фосфатидного відсутні акти приймання-передачі сої в переробку, відсутній складський облік:сої, готової продукції.» В цілому, щодо документального підтвердження технологічного процесу виготовлення будь-якої продукції, зокрема, концентрату соєвого фосфатидного, технологічний процес виготовлення відповідної продукції не є предметом господарської діяльності Позивача та є предметом діяльності Виробника продукції як контрагента Позивача за відповідними договорами (в даному випадку - ПрАТ «ПОЛОГІВСЬКИЙ ОЕЗ»). Щодо актів приймання-переда чі сировини в переробку: Відповідно до умов договору №794/21 від 08.09.2021: - п.4.3 - Доставка Сировини здійснюється партіями насипом автомобільним та/або залізничним транспортом на елеватор ПрАТ «Пологівський ОЕЗ», що розташований за адресою: Україна, 70600, Запорізька область, м. Пологи, вул. Ломоносова, буд. 36. - п.4.11 - Виконавець гарантує збереження доставленої йому Замовником Сировини до початку її переробки відповідно до умов Договору. - п. 5.2 - Виконавець здійснює переробку Сировини партіями. При цьому Виконавець має право самостійно визначати кількість Сировини в такій партії, а також строки її переробки. - п. 5.6 - після переробки Сировини (її партії) Виконавець (ПрАТ «Пологівський ОЕЗ») складає Акт виконаних робіт, підписує його та передає Замовнику (ТОВ «Саноіл - Трейдінг»). Тобто, відповідно до умов договору №794/21 від 08.09.2021р. ПрАТ «Пологівський ОЕЗ», як Виконавець за цим договором, який володів інформацією про кількість наявної на його складі (елеваторі) Сировини, завезеної Замовником, самостійно визначав кількість Сировини, яку він міг переробити у певний період на своїх потужностях та самостійно здійснював її забір у переробку. При цьому, кількість Сировини, забір у переробку якої здійснив Виконавець у певному періоді, зазначався у Актах виконаних робіт, що підписувався обома сторонами договору. Таким чином, підписанням Актів виконаних робіт Замовник підтверджував передачу визначеної у кожному такому акті кількості Сировини у переробку у відповідному періоді. Окремі акти приймання-передачі насіння сої в переробку сторонами договору не складалися, оскільки їх складання не передбачене умовами договору. Складання ж таких актів призвело б лише до створення зайвих документів, не потрібних і не доцільних ані для бухгалтерського обліку господарських операцій за договором, ані для виконання умов цього договору в цілому. Щодо складського обліку: сої, готової прдукції: Відповідно до умов договору №794/21 від 08.09.2021р.: - п. 4.3 - Доставка Сировини здійснюється партіями насипом автомобільним та/або залізничним транспортом на елеватор ПрАТ «Пологівський ОЕЗ», що розташований за адресою: Україна, 70600, Запорізька область, м. Пологи, вул. Ломоносова, буд. 36. - п. 4.11 - Виконавець гарантує збереження доставленої йому Замовником Сировини до початку її переробки відповідно до умов Договору. - п.6.1 - Продукція (олія соєва нерафінована, шрот соєвий, які отримані в результаті переробки Виконавцем Сировини та підлягають передачі Замовнику), Концентрат (концентрат соєвий фосфатидний, який отриманий в результаті переробки Сировини, та підлягає передачі Замовнику) та Шрот гранульований (шрот соєвий гранульований, який отриманий в результаті виконання Робіт з гранулювання та підлягає передачі Замовнику) до відвантаження їх Замовнику, зберігаються на складах Виконавця. - п. 5.6 - Після переробки Сировини (її партії) та/або виконання Робіт з рафінації та/ або виконання Робіт з гранулювання та/або з`ясування фактичного виходу Продукції, Концентрату із Сировини (п. 5.3.4, 5.4 Договору) Виконавець складає Акт виконаних робіт, підписує його та передає Замовнику. Кількість Продукції, Концентрату, отриманих в результаті переробки Сировини (її партії) та/або кількість Шроту гранульованого, отриманого в результаті виконання Робіт з гранулювання в Актах виконаних робіт зазначається в тоннах, з точністю до кілограмів (із зазначенням десяткових знаків з точністю до двох). Тобто, відповідно до умов договору №794/21 від 08.09.2021р. Сировина (з моменту її доставки на територію Виконавця і до моменту забору її в переробку), а також Продукція (олія соєва нерафінована і шрот соєвий), Концентрат, і Шрот гранульований (з моменту їх виробництва і до моменту їх відвантаження) зберігалися на складах ПрАТ «Пологівський ОЕЗ», який, відповідно і здійснював їх облік. ТОВ «Саноіл - Трейдінг» не мав у власності та/або у користуванні (в тому числі на умовах оренди) складських приміщень для зберігання насіння сої та/або продуктів його переробки та не здійснював їх зберігання самостійно. Зазначене виключає можливість ведення ТОВ «Саноіл - Трейдінг» саме складського обліку сої та/або продуктів його переробки. Інформація про кількість Продукції, Концентрату, отриманих в результаті переробки Сировини (її партії) та/або кількість Шроту гранульованого, отриманого в результаті виконання Робіт з гранулювання зазначена в Актах виконаних робіт, що підписані ТОВ «Саноіл - Трейдінг» та ПрАТ «Пологівський ОЕЗ». Зазначені акти є в матеріалах справи. Щодо зберігання сої як сировини також окремо можна зазначити наступне: Відповідно до п.15 ст.1 Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» від 4 липня 2002 року №37-IV (далі - Закон №37-IV) зерновий склад - суб`єкт підприємництва, що є власником зерносховища і надає фізичним та юридичним особам послуги із зберігання зерна з видачею складських документів на зерно та в передбаченому законом порядку отримав право на здійснення такої діяльності шляхом участі в Гарантійному фонді виконання зобов`язань за складськими документами на зерно. Відповідно до п.17 ст.1 Закону №37-IV зернопереробні підприємства - підприємства, які приймають, зберігають та переробляють зерно, зокрема борошномельні, круп`яні, комбікормові, олієекстракційні, спиртові солодові пивзаводи. Відповідно до п.17 ст.1 Закону №37-IV складські документи на зерно - товаророзпорядчі документи, що видаються зерновим складом власнику зерна як підтвердження прийняття зерна на зберігання та посвідчення наявності зерна і зобов`язання зернового складу повернути його володільцеві такого документа. За даними Позивача ПрАТ «Пологівський ОЕЗ» є зернопереробним підприємством та не є зерновим складом як суб`єктом зберігання зерна відповідно до Закону № 37-IV і відповідно до Положення про обіг складських документів на зерно (затв. наказом Мінагрополітики України від 27.06.2003 №198) не отримував бланки складських документів на зерно як документів суворої звітності, виготовлення, отримання, доставка, облік, зберігання, видача, списання яких проводяться згідно з чинним законодавством. Позивач не укладав з ПрАТ «Пологівський ОЕЗ» договір складського зберігання. Товар перебував у ПрАТ «Пологівський ОЕЗ» на підставі Договору на переробку насіння сої (соєвих бобів) на давальницьких умовах. 1.6.Щодо наступних положень на стор.14 Віздзиву: «У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 14.06.2024 року міститься детальне та чітке посилання на критерій ризиковості платника податку, якому відповідали зупинені податкові накладні та який відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операції». Згідно з інформацією зазначеної у Квитанції №1 від 14.06.2024 року реєстрація ПН №110 від 22.02.2022 року було зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2304, , відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=.3162%, "Р"=904562.15.» Питання щодо реєстрації в ЄРПН ПН №110 від 22.02.2022 року не є предметом Позовної заяви. ...".
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
В абз.1 п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно доЗакону України"Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб`єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту14.1.266пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу. (…).
Згідно з абз.1-2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У Додатку №1 до «Порядку зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), наведені «Критерії ризиковості платника податку на додану вартість»: «1.Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 2.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 3.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами. 4.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками. 5.Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ). 6.Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормампідпункту 16.1.3пункту 16.1 статті 16 таабзацу першогопункту 49.2 іпункту 49.18статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимогпідпункту 69.1пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Кодексу. 7.Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормампідпункту 16.1.3пункту 16.1 статті 16 тапункту 46.2статті 46 Кодексу, з урахуванням вимогпідпункту 69.1пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Кодексу. 8.У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстраціїподатковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС».
У Додатку №3 до «Порядку зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), наведені «Критерії ризиковості здійснення операцій»: «1.Обсяг постачання товару/послуги, зазначений уподатковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017р. у Реєстрі. 2.Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначенимипідпунктами 215.3.1і215.3.2пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку вподатковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення. 3.Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб`єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно зУКТЗЕДвідповідно допідпункту 215.3.4пункту 215.3 статті 215 Кодексу. 4.Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг доподаткової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно зУКТЗЕД- зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно доДержавного класифікатора продукції та послуг- перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається). 5.Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, поданого отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, над величиною залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) з 1 січня 2017р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстріподаткових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017р., зменшеного у 1,5 раза та зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги. 6.Подання для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування на зменшення податкових зобов`язань доподаткової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, у строк, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановленихКодексом, крім розрахунку коригування до податкової накладної, у якій відображені операції з постачання електричної енергії (товарна підпозиція2716 згідно з УКТЗЕД), постачання природного газу (товарні підпозиції 2705, 2709 та 2711 11 згідно з УКТЗЕД), постачання теплової енергії (умовний код товару 00401)».
Належної мотивації підстав та причин віднесення операцій ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ до ризикових відповідно до п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій» (які є Додатком №3 до «Порядку зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165) Рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11445771/33561148 від 19.07.2024; №11445786/33561148 від 19.07.2024; №11445782/33561148 від 19.07.2024 не містять.
Відповідно до п.25 «Порядку зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з п.30 «Порядку зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, комісія контролюючого органу складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше семи членів.
У п.40, п.42-п.46 «Порядку зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, зазначено: «40. Голова, заступник голови, секретар та члени комісії контролюючого органу беруть участь у засіданні особисто та не мають права делегувати своїх представників для участі в її засіданні. Засідання комісії контролюючого органу є правоможним за умови присутності на ньому не менше двох третин її затвердженого персонального складу. Засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду. У разі потреби член комісії контролюючого органу подає голові комісії пропозиції щодо проведення додаткового засідання. Рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування. Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови, секретарем та членами комісії, які брали участь у засіданні. Ведення обліку матеріалів щодо роботи комісії контролюючого органу здійснюється секретарем такої комісії. Присутній на засіданні комісії контролюючого органу член комісії, який не згоден з рішенням комісії або утримався від голосування, повинен викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до матеріалів засідання такої комісії. … 42. Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС. 43. Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років. 44. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). 45. Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу. 46. У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення».
Відповідачем-1,2 не надано до суду доказів додержання вимог п.44 «Порядку зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 результатів проведених перевірок поданих платником податку копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Також, відповідачем-1,2 не надано до суду копії протоколів засідання Комісії під час прийняття Рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11445771/33561148 від 19.07.2024; №11445786/33561148 від 19.07.2024; №11445782/33561148 від 19.07.2024, матеріалів щодо роботи комісії, тощо.
На думку суду, у відзиві на позовну заяву переконливих доводів з приводу зазначеного не наведено.
Відтак, відповідачем-1,2 документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.
Відповідно до п.19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017) (надалі «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно з п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду копії: Договорів; видаткових накладних; товарно-транспортних накладних; оборотно-сальдових відомостей по рахунку 631; Актів здачі-прийняття робіт (надання послуг); Актів виконаних робіт; платіжних інструкцій; податкових накладних; пояснень; інших документів.
У Рішеннях про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11445771/33561148 від 19.07.2024; №11445786/33561148 від 19.07.2024; №11445782/33561148 від 19.07.2024 підставою відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: «Прийнято рішення про: … відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку; …».
Позивачем надсилалось до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
Відповідачі-1,2 не висловили жодних зауважень щодо поданих позивачем до контролюючого органу документів та способу їх направлення.
У чому саме полягає: «… Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2923, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. … Додатково повідомлено: показник «D»=.3162%, «Р»=175303.18 …», «… Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2923, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. … Додатково повідомлено: показник «D»=.3162%, «Р»=896097.78 …», як то зазначено у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідач-1,2 документально суду не довів.
Звідси, пропозиції відповідачів-1,2 надати позивачу «пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», як то зазначено у Квитанціях на думку суду є необґрунтованими.
Судом з`ясовано, що вказані пояснення надаються платником податків у довільній формі.
Суд вважає, що контролюючий орган не може вимагати від позивача того, що не регламентовано нормою права.
Що саме повинен був зазначити у поясненнях позивач, хід викладення інформації відповідачі-1,2 суду не довели.
Відповідачами-1,2 не обґрунтовано, що необхідно розуміти під «достатністю» пояснень та копій документів.
Як свідчать матеріали справи, позивачем надано письмові пояснення, додані документи, на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України.
Отже, позиція відповідачів-1,2 щодо ненадання позивачем письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, до яких застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України є необґрунтованою.
Позивачем, на думку суду, надані документи та пояснення, достатні для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних складених ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ податкових накладних.
Оскільки наведена комісія ГУ ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, функціонує у складі ГУ ДПС у Запорізькій області, то відповідачем у справі, на думку суду, має бути ГУ ДПС у Запорізькій області і розглядатись, відповідно, має рішення цього суб`єкта владних повноважень.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11445771/33561148 від 19.07.2024; №11445786/33561148 від 19.07.2024; №11445782/33561148 від 19.07.2024 прийняті комісією ГУ ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є неправомірними і підлягають скасуванню.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).
Водночас, з урахуванням приписів п.19, п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» та з метою поновлення порушених прав та інтересів позивача Державна податкова служба України повинна бути зобов`язана зареєструвати податкові накладні ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ, які є предметом спору, в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх надходження до контролюючого органу.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ТОВ САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідачів-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ (пров.Туристський, буд.5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69032; код ЄДРПОУ 33561148) до 1.Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393); 2.Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11445771/33561148 від 19.07.2024 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №45, складену Товариством з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 14.02.2022, на суму 2097738,00 грн., в т.ч. ПДВ 349623,00 грн. (реєстраційний номер №9036124724)
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №45, складену Товариством з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 14.02.2022, на суму 2097738,00 грн., в т.ч. ПДВ 349623,00 грн. (реєстраційний номер №9036124724) датою її фактичного подання на реєстрацію в ЄРПН - 20.02.2022.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11445786/33561148 від 19.07.2024 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №61, складену Товариством з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 18.02.2022, на суму 119479,86 грн., в т.ч. ПДВ 19913,31 грн. (реєстраційний номер №9108577481).
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №61, складену Товариством з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 18.02.2022, на суму 119479,86 грн., в т.ч. ПДВ 19913,31 грн. (реєстраційний номер №9108577481) датою її фактичного подання на реєстрацію в ЄРПН - 04.07.2022.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11445782/33561148 від 19.07.2024 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №62, складену Товариством з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 17.02.2022, на суму 638442,00 грн., в т.ч. ПДВ 106407,00 грн. (реєстраційний номер №9108603784).
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №62, складену Товариством з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ 17.02.2022, на суму 638442,00 грн., в т.ч. ПДВ 106407,00 грн. (реєстраційний номер №9108603784) датою її фактичного подання на реєстрацію в ЄРПН - 04.07.2022.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ (пров.Туристський, буд.5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69032; код ЄДРПОУ 33561148) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 3633 грн. 60 коп.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю САНОІЛ-ТРЕЙДІНГ (пров.Туристський, буд.5, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69032; код ЄДРПОУ 33561148) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 3633 грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 02.01.2025.
Суддя О.О. Прасов
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.01.2025 |
Оприлюднено | 06.01.2025 |
Номер документу | 124200460 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Прасов Олександр Олександрович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Прасов Олександр Олександрович
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Прасов Олександр Олександрович