Справа № 367/3760/23
Провадження №2/367/1485/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
30 грудня 2024 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого судді - Горбачової Ю.В.,
за участі секретаря с/з - Музики Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпінь в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Севастьянова Олена Вікторівна, до Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області, третя особа: Гостомельська селищна рада, про визнання права власності,
ВСТАНОВИВ:
До Ірпінського міського суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Севастьянова Олена Вікторівна, до Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області, третя особа: Гостомельська селищна рада, про визнання права власності, в якій просить визнати право власності за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на земельну ділянку кадастровий номер 3210945900:01:076:0004, площею 0,0906 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в селищі Гостомель.
В обґрунтування позову зазначено, що 23 вересня 2021 року чотирнадцятою сесією восьмого скликання Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області прийняте рішення № 1215-14-VIII про надання дозволу позивачу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0906 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в сел. Гостомель.
08 листопада 2021 року позивач звернувся до ФОП ОСОБА_2 із заявою щодо виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах сел. Гостомель.
23 лютого 2022 року, розглянувши заяву ОСОБА_1 та проект землеустрою, розроблений ФОП ОСОБА_2 , щодо відведення земельної ділянки у власність, враховуючи висновки комісії з питань землекористування, будівництва та архітектури від 10.02.2022, Гостомельська селищна рада Бучанського району Київської області прийняла рішення № 1763-21-VIII про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер 3210945900:01:076:0004, площею 0,0906 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в селищі Гостомель.
Надано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 0,0906 га для будівництва і обслуговуванню житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в селищі Гостомель, зобов`язано позивача забезпечити проведення державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
24 лютого 2022 року розпочалось повномасштабне вторгнення на територію України, тому вчасно отримати належним чином завірену копію рішення Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області позивач не мав можливості.
21 березня 2022 року на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента № 156/2022 утворено Гостомельську селищну військову адміністрацію Бучанського району Київської області, у зв`язку з чим відповідно до ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР достроково припинено повноваження Гостомельської селищної ради.
Після утворення Гостомельської селищної військової адміністрації позивач звернувся щодо отримання копії рішення Гостомельської селищної ради № 1763-21-VIII від 23 лютого 2022 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 в сел. Гостомель, але отримав відмову.
У зв`язку з викладеним позивач звернувся з позовом до суду за захистом свого права.
01 червня 2023 року ухвалою Ірпінського міського суду Київської області позовну заяву було залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, у відповідний строк позивач усунув виявлені недоліки.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 09 червня 2023 року було відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
25 вересня 2023 року ухвалою Ірпінського міського суду Київської області було здійснено перехід від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено по справі підготовче судове засідання.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.
15 січня 2024 року ухвалою Ірпінського міського суду Київської області було закрито підготовче провадження, призначено судовий розгляд по суті.
У судове засідання позивач та його представник не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі позивача та його представника.
У судове засідання представник відповідача та третьої особи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Через відсутність від відповідача клопотань та відзиву на позов, враховуючи відсутність заперечень позивача проти заочного розгляду справи, у відповідності до ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити заочне рішення.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ч. 2 ст. 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухвалені судового рішення.
Ч. 5 та 6 ст. 81 ЦПК України встановлено, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі та застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно та всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
На підтвердження викладених у позовній заяві обставин позивачем додано до позовної заяви копію рішення двадцять першої сесії восьмого скликання Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області № 1763-21-VIII від 23.02.2022 року та копію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах сел. Гостомель, Бучанського району, Київської області, площею 0,0906 га, кадастровий номер 3210945900:01:076:0004, розробленому ФОП ОСОБА_2 .
З копії наданого рішення вбачається, що 23 лютого 2022 року, розглянувши заяву позивача ОСОБА_1 (вх. № 1497/1/07-348 від 17.12.2021 р.) та проект землеустрою, розроблений ФОП ОСОБА_2 , щодо відведення земельної ділянки у власність, враховуючи висновки комісії з питань землекористування, будівництва та архітектури від 10.02.2022, Гостомельська селищна рада Бучанського району Київської області прийняла рішення (двадцять перша сесія восьмого скликання) № 1763-21-VIII про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 в сел. Гостомель, яким вирішила: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер 3210945900:01:076:0004, площею 0,0906 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в селищі Гостомель; надати гр. ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 0,0906 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в селищі Гостомель. Також зобов`язано гр. ОСОБА_1 в місячний термін з дати прийняття рішення сплатити до бюджету Гостомельської селищної територіальної громади відновну вартість зелених насаджень, відповідно до акту обстеження зелених насаджень, забезпечити проведення державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну депутатську комісію з питань землекористування, будівництва та архітектури.
24 лютого 2022 року розпочалось повномасштабне вторгнення на територію України, у зв`язку з цим позивач вказує, що вчасно отримати належним чином завірену копію рішення Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області він не мав можливості.
21 березня 2022 року на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента № 156/2022 від 21 березня 2022 року утворено Гостомельську селищну військову адміністрацію Бучанського району Київської області, у зв`язку з чим відповідно до ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР достроково припинено повноваження Гостомельської селищної ради.
Після утворення Гостомельської селищної військової адміністрації позивач звернувся за отриманням копії рішення Гостомельської селищної ради № 1763-21-VIII від 23 лютого 2022 року та отримав відмову, що підтверджується копією листа Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області № 436 від 07.02.2023 року, в якому зазначено, що Гостомельську селищну військову адміністрацію Бучанського району Київської області було утворено Указом Президента України № 156/2022 від 21.03.2022, у зв`язку з чим відповідно до ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР достроково припинено повноваження Гостомельської селищної ради, Гостомельська селищна військова адміністрація не володіє документами щодо затвердження проекту землеустрою на відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3210945600:01:076:0004 у власність ОСОБА_1 , оскільки вказані документи останньою не передавалися. Додатково повідомлено, що за наявною інформацією всі документально оформлені рішення, прийняті на 21 сесії Гостомельської селищної ради VIII скликання від 23.02.2022, були вилучені Бучанською окружною прокуратурою в межах проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні. Викладене підтверджується копією зазначеного листа.
Відповідно до копії листа Бучанської окружної прокуратури Київської області від 10.03.2023 № 53-1834 вих-23, проект рішення Гостомельської селищної ради № 1763-21-VIII від 23.02.2022 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 в сел. Гостомель» є доказом у кримінальному провадженні № 42022112320001866 від 01.06.2022. У матеріалах даного кримінального провадження відсутнє оформлене у відповідності до п. п. 51, 54 Регламенту роботи Гостомельської селищної ради рішення № 36.42 від 23.02.2022 щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах сел. Гостомель, Бучанського району, Київської області (кадастровий номер: 3210945900:01:076:0004).
Згідно зі ст. 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч. 1, 2, 6, 7, 9 ст. 118 ЗК України, громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення. У випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Можливість виникнення права власності за рішенням суду ЦК України передбачено лише у статтях 335 та 376 ЦК України. У всіх інших випадках право власності набувається з інших не заборонених законом підстав, зокрема із правочинів (частина перша статті 328 ЦК України). Стаття 392 ЦК України, в якій йдеться про визнання права власності, не породжує, а підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, якщо це право не визнається іншою собою, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності.
Отже, враховуючи, що відповідно до статті 328 ЦК України набуття права власності - це певний юридичний склад, з яким закон пов`язує виникнення в особи суб`єктивного права власності на певні об`єкти, суд при застосуванні цієї норми повинен встановити, з яких саме передбачених законом підстав, у який передбачений законом спосіб позивач набув право власності на спірний об`єкт та чи підлягає це право захисту в порядку, передбаченому статтею 392 ЦК України.
Вказані правові висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 18 лютого 2015 року у справі № 6-244цс14, від 24 червня 2015 року у справі № 6-318цс15, від 18 листопада 2015 року у справі № 6-1858цс15, від 10 лютого 2016 року у справі № 6-2124цс15.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав дя задоволення позовних вимог, оскільки позивач не надав доказів правомірного набуття права власності на земельну ділянку кадастровий номер 3210945900:01:076:0004, площею 0,0906 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), до того ж з матеріалів справи вбачається, що проект рішення Гостомельської селищної ради № 1763-21-VIII від 23.02.2022 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 в сел. Гостомель» є доказом у кримінальному провадженні № 42022112320001866 від 01.06.2022, тобто досліджується відповідність прийнятого рішення вимогам законодавства, законність даного рішення перевіряється в рамках досудового розслідування в зазначеному кримінальному провадженні.
Таким чином, оскільки позивачем не було надано належних та допустимих доказів на обґрунтування позовних вимог, суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись ст. 116, 118, 122, 123, 125, 126 ЗК України, ст. 328, 392 ЦК України, ст. 4, 12, 76-82, 89, 133, 141, 258-259, 263-265,280, 284,289, 352, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Севастьянова Олена Вікторівна, до Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області, третя особа: Гостомельська селищна рада, про визнання права власності - відмовити.
Копію рішення направити сторонам до відома.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України -https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Гостомельська селищна військова адміністрація Бучанського району Київської області, ЄДРПОУ 44825757, адреса: Київська область, смт. Гостомель, вул. Свято-Покровська, буд. 125.
Третя особа: Гостомельська селищна рада, ЄДРПОУ: 04360617, адреса: Київська область, смт. Гостомель, вул. Свято-Покровська, буд. 220.
Суддя: Ю.В. Горбачова
Суд | Ірпінський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 06.01.2025 |
Номер документу | 124207601 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Ірпінський міський суд Київської області
Горбачова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні