Рішення
від 03.01.2025 по справі 537/6433/24
КРЮКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Провадження № 2/537/431/2025

Справа № 537/6433/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.01.2025 Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі головуючого судді Дядечко І.І., за участі секретаря судового засідання Бобровської К.Д, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кременчука в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом юридичної особи Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії до фізичної особи ОСОБА_1 про відшкодування вартості за не обліковану електричну енергію внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії,

установив:

Представник АТ «Полтаваобленерго» Ланг О.О. звернулася до суду з позовом, згідно вимог якого просить суд ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії вартість недоврахованої електричної енергії в сумі 21 742 грн 56 коп., вартість позачергової перевірки засобу обліку в сумі 704 грн 36 коп. та понесені судові витрати в сумі 3 028 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що з 01.01.2019 АТ «Полтаваобленерго» є оператором системи розподілу електричної енергії та не надає послуги з постачання електричної енергії. 27.03.2017 між АТ «Полтаваобленерго» та відповідачем ОСОБА_1 було укладено Договір про користування електричною енергією. АТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії здійснює свою діяльність з розподілу електричної енергії у відповідності з чинним законодавством України, в тому числі за адресою АДРЕСА_1 . 27.03.2024 уповноваженими представниками Кременчуцької об`єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» під час перевірки на об`єкті відповідача, за вищевказаною адресою, було виявлено порушення п.8.2.4, п.8.4.2 п.п. 7 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу поза розрахунковим засобом обліку електроенергії з порушенням схеми обліку після відключення. Самовільне підключення виконано з шин електрощитової на ввідний АВ, з ввідного автомату підключено відгалуження т.8 на електропроводку в квартирі, також відгалуження т.9 виконано з вихідних клем ввідного автомату на автоматичний вимикач номіналом 16А, а з нього - квартиру. Відгалуження т.10 виконано з вихідних клем ввідного автомату на квартиру, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Спожита таким чином електрична енергія не враховувалась. За фактом виявленого порушення був складений Акт №00012690 про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії з чітким дотриманням вимог ПРРЕЕ, зокрема п. 8.2.5 ПРРЕЕ. Відповідача було запрошено прийняти участь у зсіданні комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ. Відповідач на засідання Комісії по розгляду Акту №00012690 від 27.03.2024 не з`явився. На підставі вищезазначеного Акту відповідно до п.8.4 ПРРЕЕ, було виконано розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, яка склала 21 742 грн 56 коп.. Оскільки відповідачем було порушено ПРРЕ та складено акт про порушення було проведено позачергову перевірку 1-ф електролічильника. Вартість перевірки засобу обліку складає 704 грн 36 коп. Відповідачу було направлено копію протоколу засідання від 01.05.2024, розрахунок вартості та обсягу електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, та рахунок про позачергову перевірку електролічильника. Відповідач повинен був сплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30-ти календарних днів від дня отримання рахунка (п.8.2.7. ПРРЕЕ). Станом на сьогоднішній день виставлений рахунок відповідачем не сплачений, в зв`язку з чим представник позивача змушений був звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 17.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

У судове засідання представник позивача не з`явилася, про дату, час та місце слухання справи була належним чином повідомлена, про причини неявки суд не повідомила, при цьому надала суду заяву згідно якої просить справу розглядати без її участі, позов підтримує повністю, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Відзиву на позов, заяву та будь-яких клопотань до суду від відповідача не надходило, у зв`язку з чим суд, відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причини або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторони позивача та відповідача на підставі письмових матеріалів справи, оскільки відповідач була повідомлена належним чином про дату, час та місце слухання справи, вона не повідомила суд про причини неявки, нею не подано відзив, представник позивача не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Як достовірно встановлено в судовому засіданні та зокрема підтверджується, договором №1150576064 про користування електричною енергією від 27.03.2017, довідкою, наданою Крюківською районною. Адміністрацією Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області 11.12.2024 за вих.№8844/01-27, відповідач ОСОБА_1 являється споживачем послуг, які надаються АТ «Полтаваобленерго» за адресою: АДРЕСА_1 , з особовим рахунком НОМЕР_1 .

Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються Закону України «Про ринок електричної енергії», «Правил роздрібного ринку електричної енергії».

Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» з 01 липня 2019 року запроваджено новий ринок електроенергії.

Роздрібний ринок електричної енергії (далі - роздрібний ринок) - система відносин, що виникають між споживачем електричної енергії та електропостачальником у процесі постачання електричної енергії, а також іншими учасниками ринку, які надають пов`язані з постачанням електричної енергії послуги (пункт 77 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Положеннями статті 72 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов`язаних з цим послуг. Учасниками роздрібного ринку електричної енергії є споживачі, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачам.

Постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії споживачу, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку.

Оператор системи передачі та оператори систем розподілу забезпечують приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж у порядку, встановленому статтею 21 цього Закону.

Передачу та розподіл електричної енергії, що постачається споживачам, здійснюють оператор системи передачі та оператори систем розподілу відповідно до договорів, що укладаються із споживачем та/або постачальником електричної енергії відповідно до Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Правил роздрібного ринку.

Облік спожитої споживачем електричної енергії здійснюється постачальником послуг комерційного обліку.

Відносини між учасниками роздрібного ринку регулюються правилами роздрібного ринку та договорами між його учасниками. Правила роздрібного ринку оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Регулятора та електропостачальників.

11 червня 2018 року набрали чинності Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затвердженні постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312.

У відповідності з п.п. 3, п. 5.1.1 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» оператор системи має право проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

27 березня 2024 року уповноваженими представниками Кременчуцької об`єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» на об`єкті споживача за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення п.8.2.4, п.8.4.2 п.п. 7 «Правил роздрібного ринку електричної енергії», яке полягало у самовільному підключенні електроустановки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу поза розрахунковим засобом обліку електроенергії з порушенням схеми обліку після відключення. Самовільне підключення виконано з шин електрощитової на ввідний АВ, з ввідного автомату підключено відгалуження т.8 на електропроводку в квартирі, також відгалуження т.9 виконано з вихідних клем ввідного автомату на автоматичний вимикач номіналом 16А, а з нього - квартиру. Відгалуження т.10 виконано з вихідних клем ввідного автомату на квартиру, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії.

На місці виявлення порушення, у присутності свідка головного енергетика КФ ТОВ «Єврокомунсервіс», було зафіксовано правопорушення та згідно п. 8.2.5. «Правил роздрібного ринку електричної енергії», складено Акт про порушення №00012690 від 27.03.2024, який складений у двох примірниках, один з яких в подальшому було надіслано ОСОБА_1 .

Як вбачається з Акту про порушення №00012690 від 27.03.2024, ОСОБА_1 відмовився бути присутнім при складанні акту про порушення, зачинився в квартирі.

Згідно Акту - повідомлення від 27.03.2024 виконаних робіт по встановленню, заміні, контрольного огляду, збереження пломб розрахункового вузла ( засобу ) обліку на сходовій клітці, Акту про пломбування речового доказу від 27.03.2024, при проведені технічної перевірки засобу обліку, встановленому на об`єкті сходова клітина о/р НОМЕР_1 , який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , було вилучено пломбу ОСР с70960403 з пломбувальним дротом, зразок дроту з до облікового відгалуження.

Як встановлено судом ОСОБА_1 повідомлено, що 01.05.2024 з 09:00 год. до 12:00 год. та з 12:45 год. до 16:00 год. буде проводитись засідання комісії з розгляду актів порушень, на якій буде розглянуто складений акт про порушення №00012690 від 27.03.2024 та запропоновано бути присутнім на комісії, шляхом направлення останньому за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 , 28.03.2024 за вих.№14.1/2019 запрошення на засідання комісії по розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Згідно Протоколу №00012690 про розгляд акту про порушення споживачем ПРРЕЕ, 01 травня 2024 року відбулося засідання комісії з розгляду Акту №00012690 від 27.03.2024 з метою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, яка підлягає оплаті споживачем, комісією Кременчуцької об`єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» у складі голови комісії: керівника ГФКВ Романенко Т., члена комісії: фахівця ГФКВ Кісліциної Л., секретаря комісії: фахівця ГОС Тимофєєвої Ю., без участі споживача ОСОБА_1 , за результатами розгляду якого встановлено, що споживач на об`єкті АДРЕСА_1 , о/р НОМЕР_1 , порушив п.8.2.4, п.8.4.2 п.п. 7 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» - самовільне підключення електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу поза розрахунковим засобом обліку електроенергії з порушенням схеми обліку після відключення. Самовільне підключення виконано з шин електрощитової на ввідний АВ, з ввідного автомату підключено відгалуження т.8 на електропроводку в квартирі, також відгалуження т.9 виконано з вихідних клем ввідного автомату на автоматичний вимикач номіналом 16А, а з нього - квартиру. Відгалуження т.10 виконано з вихідних клем ввідного автомату на квартиру, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Спожита таким чином електрична енергія не враховувалась. Виявити порушення при контрольному огляді можливість була. Прийнято рішення провести нарахування обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період 51 день з 05.02.2024 по 27.03.2023, згідно п.8.4 ПРРЕЕ.

Як встановлено судом та зокрема підтверджується завданням від 05.02.2024 на виконання робіт по зверненнях (заявках) побутових споживачів, контрольний огляд за адресою АДРЕСА_1 було проведено 05.02.2024.

Згідно розрахунку обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, розмір вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення згідно Акту №00012690 від 27.03.2024, за період з 05.02.2024 по 27.03.2024, складає 3 313 кВт.год. на суму 21 742 грн 56 коп.

02.05.2024 за вих.№14.1/2922 Кременчуцька об`єднана філія АТ «Полтаваобленерго» направило відповідачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , лист - вимогу про сплату за виконання позачергової перевірки засобу обліку та вартості недорахованої електричної енергії, однак вказані вимоги залишено без реагування.

Відповідно до п. 8.2.4. «Правил роздрібного ринку електричної енергії» у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Згідно з п. 8.2.5 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Відповідно до п. 8.2.6 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Згідно з п.п. 20 п. 5.5.5 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

Відповідно до п. 5.5.2 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП №311 від 14.03.2018, відповідальність за збереження і цілісність ЗКО, пломб та індикаторів на ЗКО, установлених у квартирі (будинку) або на об`єкті індивідуального побутового споживача в межах території домогосподарства покладається на цього побутового споживача.

Пунктом, 6.5.1, 6.5.7 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, встановлено, що оператор системи зобов`язаний згідно з затвердженими графіками за місцем провадження господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії проводити: контрольний огляд ЗКО споживачів та зчитування даних з лічильників електричної е нергії, де не забезпечено гарантова не щодобове автоматизова не дистанцій не зчитування даних, не рідше одного разу на шість місяців; технічну перевірку вузлів обліку для непобутових та колективних побутових споживачів не рідше одного разу на три роки; технічну перевірку вузлів обліку для індивідуальних побутових споживачів не рідше одного разу протягом половини міжповірочного інтервалу лічильника, встановленого у вузлі обліку. Результати технічної перевірки оформлюються актом технічної перевірки, а у разі виявлення порушень - актом про порушення.

Відповідно до п.п. 2 п. 6.5.16 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, у разі проведення позачергових контрольного огляду, технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи та/або експертизи, а також ремонту або заміни ЗКО вартість робіт оплачується, якщо інший порядок не передбачений законом, власником ЗКО чи стороною, що відповідає за технічний стан та/або збереження ЗКО, якщо виявлено порушення схеми комерційного обліку електричної енергії, умисне пошкодження або викрадення ЗКО його власником чи стороною, яка відповідає за технічний стан та/або збереження ЗКО.

Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об`єктів електроенергетики, розкрадання майна таких об`єктів; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку;

Згідно з ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Суд вважає, що позивачем доведено факт вчинення відповідачем дії, що призвели до споживання не облікованої електричної енергії, тому й доведено факт завдання заявлених збитків.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, належних і допустимих доказів на спростування встановлених судом вказаних обставин та фактів суду не надав.

Суд погоджується з розрахунком позивача і вважає, що сума збитків, які підлягають стягненню з відповідача на користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії, складає 21 742 грн 56 коп.

Окрім того з відповідача на користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії, у відповідності до вимог п.п. 2 п. 6.5.16 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, підлягає стягненню вартість виконання позачергової перевірки засобу обліку яка складає 704 грн 36 коп..

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії є законними, обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача документально підтверджена сплачена сума судового збору у розмірі 3 028 грн 00 коп.

Керуючись ст. 10, 12, 76-81, 133, 141, 258, 259, 263- 265, 280-283 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позовну заяву Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії до ОСОБА_1 про відшкодування вартості за необліковану електричну енергію внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ), на користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії (р/р НОМЕР_3 в АТ «Кредит Дніпро», МФО305749, ЄДРПОУ 00131819) вартість недорахованої електричної енергії в сумі 21 742 грн 56 коп. (двадцять одна тисяча сімсот сорок дві грн 56 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ), на користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії (р/р НОМЕР_3 в АТ «Кредит Дніпро», МФО305749, ЄДРПОУ 00131819) вартість позачергової перевірки засобу обліку в сумі 704 грн 36 коп.(сімсот чотири грн 36 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ), на користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької об`єднаної філії (розрахунковий рахунок НОМЕР_4 в АТ "БАНК АЛЬЯНС", МФО 300119, ЄДРПОУ 44285663 сплачений судовий збір в сумі 3 028 грн 00 коп.(три тисячі двадцять вісім грн 00 коп.).

Заочне рішення може бути переглянуто Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів .з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст заочного рішення складено 03.01.2025

Суддя І.І. Дядечко

СудКрюківський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення03.01.2025
Оприлюднено06.01.2025
Номер документу124208157
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —537/6433/24

Рішення від 03.01.2025

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

ДЯДЕЧКО І. І.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Крюківський районний суд м.Кременчука

ДЯДЕЧКО І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні