РІШЕННЯ
іменем України
справа№ 621/1022/22
провадження 2-о/621/101/24
25 грудня 2024 року м. Зміїв Харківської області
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді В.Філіп`євої
присяжних: Максименко Людмили Вікторівни, та Селеткова Володимира Миколайовича,
за участю секретаря судового засідання К.Сосницької
учасники справи:
заявник ОСОБА_1
Заінтересовані особи:
Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, представник Д.Діхтяр,
особа, щодо якої ставиться питання про визнання недієздатною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
адвокат Ходаковський Юрій Васильович,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження клопотання ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, особа, щодо якої ставиться питання про визнання недієздатною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
про продовження строку дії рішення суду про визнання особи недієздатною,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням продовжити на 2 роки строк дії рішення Зміївського районного суду Харківської області від 07.11.2022 року по справі №621/1022/22 про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.
В обґрунтування клопотання зазначив, що рішенням суду від 07.11.2022 року задоволено його заяву та визнано його сестру ОСОБА_4 недієздатною, а його призначено опікуном. Строк дії рішення суду - два роки з дня набрання рішенням законної сили. Його рідна сестра ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом ІІ групи з народження, та страждає на уроджене психічне захворювання з діагнозом помірна розумова відсталість, імбіцільність (Е.71.0). З часу визнання ОСОБА_5 недієздатною стан її здоров`я не змінився. Вона і надалі страждає хронічним, стійким психічним розладом, внаслідок чого позбавлена можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Сестра потребує постійного стороннього догляду та нагляду, тому існує необхідність в продовженні строку дії рішення суду про визнання особи недієздатною, в зв`язку з чим, з огляду на діючи норми чинного законодавства, заявник звернувся до суду з відповідним клопотанням. (а.с. 66-67).
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 30.10.2024 року клопотання ОСОБА_6 , прийнято до розгляду в порядку окремого провадження у складі головуючого судді і двох присяжних, витребувано медичну документацію на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено у справі судово-психіатричну експертизу, та зупинено провадження у справі (а.с. 88-89).
03.12.2024 матеріали цивільної справи разом із висновком судово-психіатричної експертизи повернуто до суду.
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 04.12.2024 року поновлено провадження у справі, призначено справу до судового розгляд з викликом в судове засідання всіх учасників справи (а.с. 100).
Учасники справи в судове засідання не з`явилися.
Від заявника ОСОБА_7 та адвоката Ю.Ходаковського надійшли письмові заяви, в якій просили розглянути справу за їх відсутності, та відсутності заінтересованої особи ОСОБА_2 через її стан здоров`я на підставі наявних у справі доказів.
Від представника заінтересованої особи - органу опіки та піклування Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області Д.Діхтяр надійшла заява про розгляд справи без його участі, при ухваленні рішення поклався на розсуд суду.
Відповідно до ч.3 статті 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи, що всі учасники надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі на підставі наявних у ній матеріалів, їх присутність в попередніх судових засіданнях, включаючи заінтересовану особу, щодо якої ставиться питання про продовження строку дії рішення суду про визнання особи недієздатною - ОСОБА_2 , суд вважає за можливе розглянути клопотання за відсутності учасників справи на підставі наявних у ній доказів.
В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового засідання звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалося.
Відповідно до ч.1, п.1.частини 2 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно частин 4 та 5 статті 293 ЦПК України, у випадках, встановлених пунктами 1, 3, 4, 9, 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних.
У випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.
Згідно ч.3, ч.4 статті 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Згідно ч.3 статті 296 ЦПк України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Відповідно до ч. 1 статті 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Згідно ч.1, ч.2 статті 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу. Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Відповідно до частин 6-9 статті 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи. Суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи:
Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 07.11.2022 року заяву ОСОБА_6 задоволено в повному обсязі, визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку селища Комсомольське Зміївського району Харківської області, недієздатною та встановити над нею опіку.
Призначено ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця селища Комсомольське Зміївського району Харківської області, опікуном над недієздатною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії рішення визначити тривалістю 2 (два) роки з моменту набрання ним законної сили. Рішення набрало законної сили 07.12.2022 року (а.с. 59-60, 67-68).
Згідно Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Комсомольською селищною радою Зміївського району Харківської області, заявник ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 . Його батьками зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с. 69).
Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Комсомольською селищною радою Зміївського району Харківської області 12.08.1986 року, актовий запис №171, батьками заінтересованої особи ОСОБА_2 також зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с. 70).
Згідно наданих до матеріалів справи копій паспортів заявника ОСОБА_6 та заінтересованої особи ОСОБА_2 , Витягу про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №2179 від 10.10.2024 року, вони разом зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 71, 78, 80-82).
Як вбачається з доданої до клопотання медичної документації, ОСОБА_2 21.02.1991 року зверталася до Харківського міжобласного медико-генетичного центру зі скаргами на затримку психомативного розвитку (а.с. 73).
У серпні 2000 року Зміївською районною центральною лікарнею складено медичний висновок №26 від 07.08.2000 року про те, що ОСОБА_2 страждає на тяжке розумове відставання з різко вираженою імбіцільністю (а.с. 74)
22.06.2002 року консультативним висновком лікарем психіатром КНП ХОР "Обласний психоневрологічний диспансер" підтверджено раніше встановлений діагноз ОСОБА_2 та рекомендовано постійне спостереження психіатра та побутовий догляд членами сім`ї (а.с. 76).
19.06.2002 року ОСОБА_2 встановлено ІІ групу інвалідності з дитинства безстроково, що підтверджується Довідкою МСЕ № 065006 (а.с. 77).
16.05.2022 року консультативним висновком лікарем психіатром КНП ХОР "Обласний психоневрологічний диспансер" підтверджено раніше встановлений діагноз ОСОБА_2 та рекомендовано постійне спостереження психіатра та побутовий догляд членами сім`ї (а.с. 75).
З метою підтвердження обставин, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними ухвалою суду від 30.10.2024 року ОСОБА_2 призначено повторну судово-психіатричну експертизу (а.с.88)
Згідно висновку судово-психіатричного експерта №816 від 26.11.2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі помірної розумової відсталості, відповідно до свого психічного стану не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с. 95-97).
Рішенням виконавчого комітету Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області №138 від 11.08.2022 року визначено, що у разі визнання судом ОСОБА_2 недієздатною, вважати доцільним призначити над нею опікуном її брата - ОСОБА_6 . Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олену Тимченко (а.с. 72).
Клопотань від органу опіки та піклування про необхідність заміни опікуна чи інших відомостей щодо неможливості заявником ОСОБА_10 виконання обов`язків опікуна матеріали справи не містять.
За змістом статті 30 Цивільного кодексу України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Відповідно до ч.1 статті 39 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно ч.1 статті 40 Цивільного кодексу України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає доведеним, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продовжує страждати на хронічний стійкий психічний розлад, не здатна усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, в зв`язку з чим є необхідність у продовженні строку дії рішення суду від 07.11.2022 року про визнання вказаної особи недієздатною.
Оскільки законом не вимагається при продовженні строку дії рішення суду про визнання особи недієздатною перевіряти підстави призначення раніше визначеного судом опікуна, обов`язки такого опікуна належить вважати продовженими.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 39-41, 55, 58, 60, 63, 64 ЦК України, ст.ст. 263-265, 294, 295-300 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення суду про визнання особи недієздатною, заінтересовані особи: Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, особа, щодо якої ставиться питання про визнання недієздатною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
Строк дії рішення Зміївського районного суду Харківської області від 07 листопада 2022 року, про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Комсомольське Зміївського району Харківської області, РНОКПП НОМЕР_3 , недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуном її брата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - продовжити на 2 (два) роки.
Роз`яснити заявнику положення статті 300 ЦПК України, відповідно до якого скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану, здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Заявник: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Заінтересовані особи:
Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, код ЄДРПОУ: 04397508, юридична адреса: вул. Миру, буд. 7, с-ще Слобожанське, Чугуївський район, Харківська область, 63460.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено та підписано 30.12.2024 року
Головуючий: суддя В. Філіп`єва
Присяжні: Л. Максименко
В. Селетков
Суд | Зміївський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 06.01.2025 |
Номер документу | 124208668 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Зміївський районний суд Харківської області
Філіп'єва В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні