Справа №705/4617/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2024 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Піньковського Р.В.
при секретарі судового засідання Романовій О.М.
за участі позивача ОСОБА_1
представника органу опіки
та піклування Грохольської С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Уманської міської ради, про позбавлення батьківських прав,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно їх дітей ОСОБА_3 , 2008 року народження, та ОСОБА_4 , 2014 року народження і стягнення на їх утримання аліментів, в обґрунтування зазначивши наступне.
20 жовтня 2007 року між ним, ОСОБА_1 та відповідачем ОСОБА_2 було зареєстровано шлюб, у якому народилося двоє дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
14 червня 2019 року рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області шлюб між ними було розірвано.
З 2019 року мати дітей - ОСОБА_2 проживає окремо від сім`ї, вона самоусунулася від виховання та утримання дітей. Життям дітей не цікавиться, зв`язків з дітьми не підтримує. Він є єдиним піклувальником дітей, здійснює за ними постійний догляд, якого вони потребують, самостійно здійснює їх утримання та виховання. Є одиноким батьком, що самостійно виховує дітей.
Рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 18 грудня 2023 року встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , самостійно виховує та утримує неповнолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також вищевказаним рішенням суду визначено місце проживання неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із ним - батьком ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 взагалі не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їхнім навчанням, підготовкою до самостійного життя, не забезпечує їх необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання.
Такі дії є неприйнятними і вочевидь спрямовані на шкоду інтересам дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання освіти.
З моменту фактичного припинення шлюбних відносин, ОСОБА_2 матеріально йому та їх дітям взагалі не допомагає, участі у вихованні дітей - не приймає, внаслідок чого він не має можливості сам утримувати їх дітей.
Між ним та ОСОБА_2 на момент пред`явлення цього позову не досягнуто згоди з приводу матеріального утримання та виховання.
Враховуючи вимоги чинного законодавства та рівний обов`язок батьків по утриманню дитини, за наведених обставин, на утримання їх дітей з відповідача необхідно стягнути аліменти на утримання їх дітей з відповідача необхідно стягнути аліменти у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку щомісяця до досягнення дітьми повноліття.
Просить суд позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , рнокпп НОМЕР_1 , батьківських прав стосовно її дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на його, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , користь, аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку, щомісяця, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з часу подання позовної заяви до суду і до повноліття дітей.
Стягнути з відповідача на користь держави судовий збір.
В подальшому позивачем була подана заява про зменшення позовних вимог, у якій просить залишити без розгляду вимогу щодо стягнення з відповідача на його користь аліментів на утримання неповнолітніх дітей.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні уточнені позовні вимоги та факти, викладені у позові підтримав в повному обсязі. Пояснив, що з відповідачем перебував у зареєстрованому шлюбі, у якому у них народилося двоє дітей. Спільне життя з ОСОБА_2 не склалося, фактично шлюбні стосунки були припинені у 2018 році, а у 2019 році шлюб був розірваний в судовому порядку, а діти при цьому залишилися проживати з ним. Колишня дружина проживає за кордоном, життям дітей не цікавиться, тільки телефонує приблизно раз в півроку. Ніякої участі у вихованні та утриманні дітей не приймає, тому і стало питання про позбавлення її батьківських прав. Питання стягнення з відповідача аліментів на утримання дітей не ставить, оскільки не вважає це за потрібне через достатні власні доходи та належне забезпечення дітей з його боку.
Представник органу опіки та піклування ОСОБА_7 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала оскільки вважає, що позбавлення батьківських прав відповідача відносно її неповнолітніх дітей, відповідатиме інтересам самих дітей. З відповідачкою особисто з приводу її ставлення до дітей не спілкувалася через те, що остання на запрошення органу опіки не з`являлася, всіляко уникає спілкування. Діти з батьком проживають окремо від матері дітей з 2019 року. Вважає, що у вказаному випадку має місце свідома винна поведінка відповідачки, яка самоусунулась від виховання дітей та виконання своїх батьківських обов`язків.
Опитана в судовому засіданні дочка позивача та відповідача малолітня ОСОБА_6 пояснила, що з мамою бачилася ще до того, як пішла до школи, коли їй було 5 років, але вже тоді мама проживала від них з батьком окремо. Пізніше від батька вона дізналася, що мама поїхала в Польщу на заробітки та залишилась жити там. Мама фактично з нею не спілкується, навіть не телефонує, подарунків не присилає, будь-якого утримання не надає, а тому вважає, що мама може бути позбавлена батьківських прав.
Опитаний в судовому засіданні син позивача та відповідача неповнолітній ОСОБА_5 пояснив, що вони з батьком та сестрою проживають по АДРЕСА_1 , приблизно 6-7 років. Мати проживає окремо, іноді телефонує, каже, що проживає за кордоном, однак ніякого забезпечення його потреб та утримання не надає. Останній раз мати телефонувала місяця 3-4 тому, а зустрічався він з нею приблизно рік тому. Поганого мати йому нічого не робила, але йому загалом не приємно та образливо, що вона не спілкується з ним та сестрою, не бере ніякої участі у вихованні, тому вважає, що мати заслуговує на позбавлення її батьківських прав.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, на адресу суду подала письмову заяву, у якій просить суд розгляд справи проводити без її участі. Проти позбавлення її батьківських прав відносно дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заперечує.
Суд, вислухавши позивача та представника третьої особи, опитавши дітей відносно позбавлення батьківських прав відносно яких вирішується судом, врахувавши позицію відповідача, викладену у заяві, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно положень ч.1 та ч.5 ст.56 ЦПК України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах.
У відповідності до ч.1 ст.59 ЦПК України права, свободи та інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
Згідно ч.3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до приписів ч.1 та ч.3 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Частинами 2, 3 статті 51 Конституції України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття. Сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст. 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Тобто, перелік підстав позбавлення батьківських прав є вичерпним.
Згідно приписів ст.171 СК України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї.
Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.
У пункті 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до п. 15 зазначеної постанови Пленуму Верховного Суду України позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Згідно з принципом ст. 6 Декларації прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_2 , виданим повторно Уманським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, актовий запис про народження № 267, та батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Умані реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції у Черкаській області, актовий запис про народження № 481.
Згідно рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 14.06.2019, яке набрало законної сили 16.07.2022, що підтверджується відповідною відміткою, розірвано шлюб між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований 20.10.2007 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по місту Умані, реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції у Черкаській області, актовий запис № 673.
Рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 18.12.2023, яке набрало законної сили 18.01.2024, встановлено той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , самостійно виховує та утримує неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та дочку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Цим же рішенням, визначено місце проживання неповнолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , разом із батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно актів, складених 20 вересня 2023 року та 10 липня 2024 року мешканцями вулиці Павлова м. Умані Черкаської області, та засвідчених підписами п`яти та семи мешканців відповідно, останні підтверджують той факт, що ОСОБА_1 , проживає зі своїми дітьми: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 . Діти знаходяться на повному вихованні та утриманні батька ОСОБА_1 . Мати дітей - ОСОБА_2 разом з сім`єю не проживає. Вказані акти містять лише власноручно написані певними особами прізвище, ім`я та по-батькові, а також їх підписи. Такі акти не посвідчені та не затверджені будь-якою відповідальною особою, тому судом не можуть бути взяті до уваги.
Разом з тим, згідно акту обстеження умов проживання, складеного працівниками Служби у справах дітей Уманської міської ради та затвердженого начальником служби у справах дітей Уманської міської ради 21.05.2024, було проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та встановлено, що це приватний будинок, розміщений на першому поверсі триповерхового будинку, житловою площею 186 кв.м, має всі зручності та з євроремонтом. Умови проживання хороші, санітарно-гігієнічні умови відповідають встановленим нормам, у неповнолітніх дітей є окремі кімнати, облаштовані сучасними меблями, діти мають власні зони відведені для навчання та виховання, забезпечені одягом, взуттям, речами необхідно вжитку. В сім`ї створені всі належні умови для нормального фізичного та розумового розвитку дітей.
За цією адресою проживають і мають постійне місце реєстрації: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , батько; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , син; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , дочка; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , бабуся.
Стосунки у сім`ї дружні, щирі, відкриті, діти проживають з батьком та бабусею. В сім`ї панує повага та взаєморозуміння. Батько один виховує дітей, мати з сім`єю не проживає з часу розлучення, а саме з 2019 року. Дітей покинула на батька та виїхала за межі України. Всі обов`язки щодо матеріального забезпечення, утримання та виховання взяв на себе батько.
Згідно довідки, виданої головою квартального комітету при виконавчому комітету Уманської міської ради 07.07.2024 за вих. № 63, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований та фактично проживає в АДРЕСА_1 , разом з дітьми: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та дочкою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 . Діти проживають з батьком і знаходяться на його утриманні.
Згідно довідки Уманського ліцею № 1 Уманської міської ради Черкаської області від 09.07.2024 вих. № 343, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , приймає активну участь у житті та вихованні дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , учня 10-Б класу вказаного ліцею. У період навчання дитини з 6 класу по теперішній час, батько привозить в школу і забирає сина зі школи, завжди цікавиться його успішністю, відвідує батьківські збори, приймає активну участь у житті класу. Мати дитини, ОСОБА_2 , участі у вихованні ОСОБА_5 не приймає.
Також, згідно довідки Уманської початкової школи № 3 Уманської міської ради Черкаської області, виданої 01.07.2024 за вих. № 68, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , приймає активну участь у житті та у вихованні дитини, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , учениці 4-Б класу вказаної початкової школи. Протягом всього періоду навчання дитини, батько привозить в школу і забирає дочку зі школи, завжди цікавиться її успішністю, відвідує батьківські збори, приймає активну участь у житті класу. Мати дитини, ОСОБА_2 , участі у вихованні ОСОБА_6 не приймає.
Згідно Декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу на ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , № 0001-363Н-0900 від 20.08.2020 та № 0001-АЗКН-0900 від 20.08.2020, відповідно, такі деклараціями були укладені батьком дітей - ОСОБА_1 з лікарем сімейної практики ТОВ «Медичний центр «Первинка».
У відповідності до висновку органу опіки та піклування Уманської міської ради про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , встановлено, щор в службу у справах дітей Уманської міської ради із заявою від 12.07.2024 звернувся громадянин ОСОБА_1 , який є батьком неповнолітніх ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , з проханням про позбавлення батьківських прав його колишньої дружини, матері їх неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та розгляду цього питання на комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Уманської міської ради.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розлучилися згідно судового рішення. Громадянка ОСОБА_2 є матір`ю неповнолітніх ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , яка, згідно даних заяви ОСОБА_1 , в 2019 році залишила дітей на його утримання та виховання, і виїхала за межі України. ОСОБА_2 самоусунулася від виховання та утримання дітей, їх життям не цікавиться, зв`язків з дітьми не підтримує, з сім`єю не проживає, не піклувалася і не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання.
Уманським міськрайонним судом за позовом ОСОБА_1 прийнято рішення про визначення місця проживання дітей з ним. У довідках навчальних закладів, у яких навчаються неповнолітні діти, відображено, що життям та інтересами дітей цікавиться лише батько, ОСОБА_1 , мати дітей ОСОБА_2 участі у житті та вихованні дітей не приймає.
Комісією служби у справах дітей проведено обстеження місця проживання дітей та встановлено, що умови їх проживання задовільні та відповідають встановленим нормам і правилам, діти забезпечені усім необхідним тощо. Також цим актом встановлено, що мати дітей з ними не проживає з 2019 року.
Громадянка ОСОБА_2 надала пояснення на ім`я начальника служби у справах дітей Уманської міської ради Декарчука О.С. про те, що не заперечує проти розгляду питання про позбавлення її батьківських прав.
Мешканці вулиці Павлова міста Умані, Черкаської області, підтверджують факт, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживає разом зі своїми дітьми ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , за адресою: АДРЕСА_1 . Діти знаходяться на повному вихованні та утриманні батька, мати дітей ОСОБА_2 з сім`єю не проживає.
Комісією з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Уманської міської ради від 06.08.2024 порушено клопотання перед органом опіки та піклування Уманської міської ради про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та виходячи із вищевикладеного, керуючись ст. 164 СК України, з метою соціального захисту прав дітей, орган опіки та піклування Уманської міської ради вважає про доцільність позбавлення батьківських прав громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , стосовного дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Також, на ім`я начальника служби у справах дітей Декарчука О. неповнолітніми ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надано письмові пояснення про те, що вони проживають зі своїм батьком ОСОБА_1 , знаходяться на його утриманні, лише він займається їх вихованням, цікавиться їх життям, навчанням, здоров`ям. Діти вважають його найкращим батьком та дуже його кохають і цінують.
Суд, звертає увагу, що ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дітей може бути підставою для позбавлення батьківських прав виключно за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Таке ухилення має місце, коли батьки не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання; не надають дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню ними загально визначених норм моралі; не виявляють інтересу до їх внутрішнього світу; не створюють умов для отримання ними освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дітей лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїх обов`язків.
Позбавлення особи батьківських прав є винятковою мірою, що тягне за собою відповідно до ст. 166 СК України надзвичайні правові наслідки як для батьків, так і для дітей.
Згідно з ч.1 ст. 18, ч.1 ст.27 Конвенції про права дитини держави-учасниці докладають усіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності батьків за виховання й розвиток дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання й розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального й соціального розвитку.
В усіх діях щодо дітей суди, адміністративні чи законодавчі органи, повинні першочергова приділяти увагу якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Хант проти України», «М.С. проти України» сказав, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача та його поведінці.
При вирішенні судом вимог позбавлення батьківських прав визначальним є ставлення батьків до дітей, бажання спілкуватися і брати участь у їх вихованні.
Викладені вище фактичні обставини свідчать про те, що відповідач не бажає приділяти своїм дітям увагу, спілкуватися з ними, брати участь в їх вихованні. Відповідач ОСОБА_2 ігнорувала судовий розгляд справи, при тому, що достовірно була повідомлена про розгляд справи, але в судові засідання неодноразово не з`являлася, до суду та органу опіки та піклування, згідно їх висновку, подала письмові пояснення, у яких чітко висловила свою позицію щодо небажання виконувати свої батьківські обов`язки. Небажання дітей спілкуватися з матір`ю, у зв`язку з її віддаленістю від них, її байдужість до їх життя, відсутність бажання та дії щодо налагодження підтримання стосунків з ними матір`ю, було підтверджено в судовому засіданні самими дітьми, яким виповнилося на час розгляду справи повних 10 та 16 років, тобто можна стверджувати, що ОСОБА_2 свідомо, умисно нехтує своїми батьківськими обов`язками.
При визначенні найкращих інтересів дітей в кожній справі суд враховує, що інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язку із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; в інтересах дитини є забезпечення її розвитку в безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності їх вини.
Виходячи з системного аналізу наведених в рішенні норм СК України, Закону України «Про охорону дитинства», а також практики Європейського суду з прав людини, суд констатує, що наявність обставин порушення прав дитини та невиконання батьківських обов`язків має бути підставою для позбавлення батьківських прав відповідача.
Судом враховується, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, необхідність застосування якого за обставинами цієї справи доведено сукупністю належних та допустимих доказів ухилення відповідача від виконання своїх батьківських обов`язків, які могли б бути законною підставою для позбавлення його батьківських прав стосовно його неповнолітніх дітей.
У зв`язку із зазначеним, а також зважаючи, що ухилення від виконання юридичного обов`язку - завжди акт свідомої поведінки, тобто людина має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій, суд приходить до висновку, що відповідач внаслідок своєї винної поведінки дійсно свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків стосовно її неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , що вказує на порушення прав дітей, а тому суд вважає за необхідне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно сина ОСОБА_5 та дочки ОСОБА_6 і таке рішення буде відповідати інтересам дітей, сприятиме їх розвитку в безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним.
Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку.
Згідно ч. 8 ст. 7 СК України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Згідно ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а відповідно до положень ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Приймаючи до уваги, що сторони проживають окремо та діти перебувають на утриманні позивача, відповідач як матір також зобов`язана приймати участь в утриманні своїх дітей нарівні із батьком, суд вважає за необхідне одночасно стягнути аліменти з відповідача на утримання своїх дітей.
Суд, визначаючи час з якого слід присудити аліменти на дітей, приймає до уваги, що позовна заява подана до суду 12.08.2024, а відповідно до ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
З урахуванням викладеного, оскільки суд прийшов до висновку про необхідність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав та враховуючи її обов`язок утримувати неповнолітніх дітей, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 на утримання дітей: сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , аліменти у розмірі 1/3 частки з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 12.08.2024 і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Враховуючи інтереси дітей та позицію позивача в судовому засіданні, перерахування аліментів здійснювати на особисті рахунки дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , у відділенні Державного ощадного банку України, зобов`язавши ОСОБА_1 у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду відкрити у відділенні Державного ощадного банку України особисті рахунки на ім`я дітей.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав відносно його дітей, то сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1211,20 грн., що підтверджується квитанцією ІD: 5243-0030-8822-0428 від 11.08.2024, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 7, 19, 150, 155, 164-166, 180-183, 191 СК України, ст. ст. 4, 7, 10, 12, 13, 76, 81, 82, 89, 141, 258, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Уманської міської ради, про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітньої дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Роз`яснити, що мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (рнокпп НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) аліменти на утримання дітей: сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/3 частки з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 12.08.2024 і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Перерахування аліментів здійснювати на особисті рахунки дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відділенні Державного ощадного банку України.
Зобов`язати ОСОБА_1 у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду відкрити у відділенні Державного ощадного банку України особисті рахунки на ім`я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для перерахування стягуваних аліментів.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення суду про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_2 , рнокпп НОМЕР_1 , на користь ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_4 , сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складене 17.12.2024.
Суддя: Р. В. Піньковський
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 07.01.2025 |
Номер документу | 124210317 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Піньковський Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні