Рішення
від 03.01.2025 по справі 608/2185/24
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія:

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" січня 2025 р. Справа № 608/2185/24

Номер провадження2/608/206/2025

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Яковець Н. В.

за участі секретаря Южди Л. С.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , за участі третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Служби у справах дітей Чортківської міської ради Тернопільської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до відповідачки ОСОБА_3 , за участі третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Служби у справах дітей Чортківської міської ради Тернопільської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з початку 2012 року перебували з відповідачкою у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу. 12 квітня 2014 року вони зареєстрували шлюб, який розірвали на підставі рішення Чортківського районного суду від 29 грудня 2014 року. Сторони мають спільну дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв`язку з невиконанням батьківських обов`язків та застосуванням до дитини фізичного насилля ОСОБА_1 у вересні 2020 року забрав сина проживати разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 , де дитина проживає з батьком до цього часу. З приводу ухилення від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітнього сина відповідачка ОСОБА_3 неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП. Рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 11 липня 2022 року визначено місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_1 . Позивач проживає у житловому будинку, де створені всі умови для проживання, виховання та утримання дитини. Відповідачка з вересня 2020 року жодного разу не спілкувалася із сином, не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не дбає про його нормальне самоусвідомлення, не сприяє засвоєнню норм суспільної моралі. Таким чином, вона ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини, а тому це спонукало позивача звернутися до суду з позовом про позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно дитини та стягнення з неї аліментів у розмірі 1/4 частки з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення дитиною повноліття.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримують, просять задовольнити позов з підстав, викладених у позовній заяві, не заперечують щодо ухвалення заочного рішення.

Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася повторно, відзиву не подала, про причини неявки суду не повідомила, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Представник третьої особи Служби у справах дітей Чортківської міської ради Тернопільської області в судове засідання не з`явився, від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника, висновок органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Чортківської міської ради підтримують повністю.

Зі згоди позивача та його представника суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Вислухавши позивача та його представника, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Чортків Тернопільської області, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 20 вересня 2012 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Чортків Тернопільської області народився ОСОБА_4 , його батьки: батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим повторно 15.11.2019 Чортківським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.

Шлюб між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , який зареєстрований 12 квітня 2014 року у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чортківського районного управління юстиції Тернопільської області, актовий запис № 63, розірвано, про що свідчить рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 29 грудня 2014 року у справі № 608/2884/14-ц (набрало законної сили 13.01.2015). Неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишено проживати з матір`ю. Після розірвання шлюбу позивачці ОСОБА_5 присвоєно дошлюбне прізвище « ОСОБА_5 ».

Згідно з витягами з Реєстру Чортківської територіальної громади № 2024/004371123, № 2024/004371152 від 01.05.2024 вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 11 липня 2022 року у справі № 608/881/22 визначено місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки № 95 від 26.08.2024, виданої директором Чортківського ліцею № 7 Чортківської міської ради Церковнику С. М., ОСОБА_3 , мати його сина ОСОБА_4 , учня 5-А класу, протягом його навчання в 2023-2024 навчальному році в ліцеї не цікавилася здоров`ям, навчанням та поведінкою дитини.

Довідками лікаря-педіатра КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Чортківської міської ради від 27.06.2023, 28.08.2024 мати дитини ОСОБА_4 не приймала участі у вихованні і догляді за дитиною, у батька хороші стосунки з дитиною, за період з 2020 року на прийом з ОСОБА_4 звертався батько.

Актом обстеження матеріально-побутових умов від 15 серпня 2024 року встановлено, за адресою: АДРЕСА_1 проживають ОСОБА_1 та його син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 з вересня 2020 року самостійно виховує та утримує свого сина, піклується про добробут та стан здоров`я дитини. Мати дитини ОСОБА_3 жодного разу з вересня 2020 року до дитини не приїжджала, дитиною не цікавиться. Умови проживання є задовільні, житло облаштоване відповідно до потреб малолітньої дитини. В наявності є всі комунікації.

Відповідно до висновку органу опіки та піклування Чортківської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Чортківської міської ради № 337 від 18 грудня 2024 року, з метою захисту інтересів дитини, керуючись ч. 5 ст. 19, ст. 164 Сімейного кодексу України, статтями 12, 15 Закону України «Про охорону дитинства», відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини», враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Чортківської міської ради від 11 грудня 2024 року № 1 «Про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 », з метою соціально-правового захисту дитини, орган опіки та піклування Чортківської міської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 щодо її малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» № 3 від 30 березня 2007 року, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Відповідно до ч. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України,батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років (ст. 165 Сімейного кодексу України).

Із змісту п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України вбачається, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Таким чином, факт ухилення відповідачки від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, є підставою для позбавлення відповідачки батьківських прав щодо малолітнього сина, згідно положень п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України.

Ухилення від виконання батьками обов`язків по вихованню дитини це завжди акт свідомої поведінки, оскільки особи мають реальну можливість виконати обов`язки, але не вчиняють відповідних дій.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України особи, позбавлені батьківських прав, не звільняються від обов`язку утримувати дитину. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд, на вимогу позивача, вирішує питання про стягнення аліментів на дитину.

Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Держави-учасниці забезпечують у максимально можливій мірі виживання і здоровий розвиток дитини (ч. 2 ст. 6 Конвенції про права дитини).

Частиною 1 та 2 ст. 27 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

У відповідності до вимог ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Частина 2 цієї статті вказує, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

З врахуванням вищенаведених вимог закону, суд визначає розмір аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_3 на утримання дитини в розмірі 1/4 частки від заробітку (доходу) відповідачки щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідачки підлягають стягненню на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України 1211,20 гривень судового збору.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 145, 148, 150, 164, 165, 166, 180, 181, 182 Сімейного кодексу України, ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 263, 265, 280, 282, 284, 287, 289, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 (раніше « ОСОБА_5 »), жительку АДРЕСА_2, відносно дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягувати з ОСОБА_3 (АДРЕСА_2) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частки усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 04 вересня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_2) на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України 1 211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок судового збору.

Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду через Чортківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:/підпис/

Згідно з оригіналом

Заочне рішення набрало законної сили «___»


2025 року.

Оригінал заочного рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/2185/24, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.

Суддя: Н В Яковець

Копію рішення видано «___»


202__ року.

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення03.01.2025
Оприлюднено06.01.2025
Номер документу124213582
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —608/2185/24

Рішення від 03.01.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні