Рішення
від 18.12.2024 по справі 905/1057/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

18.12.2024 Справа № 905/1057/24

Суддя - Говорун О.В.

Секретар судового засідання Руденко Е.В.

Позивач Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Відповідач Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі".

Про стягнення 227239088,63 грн.

Представники учасників справи:

від позивача Бова Я.О.;

від відповідача Дем`яненко О.І.

Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулося до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" про стягнення заборгованості у розмірі 142405434,73 грн.

30.08.2024 позивачем подана заява про збільшення розміру позовних вимог до 227239088,63 грн.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.46 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання.

Враховуючи, що вказана заява подана до закінчення підготовчого засідання, суд прийняв її до розгляду та розглядає справу з урахуванням викладених в цій заяві обставин.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне невиконання відповідачем умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0518-01141 від 01.12.2020, у зв`язку з чим просить стягнути заборгованість та нараховані 3% річних та інфляційні втрати.

Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначено, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з посиланням на те, що надані позивач акти купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів згідно з договором не містять підпису представника відповідача, хоча за умовами договору лише його підписання є підтвердженням факту здійснення процесу врегулювання небалансів електричної енергії між сторонами. Отже, факт продажу позивачем відповідачу електричної енергії у процесі врегулювання небалансу не підтверджується.

Крім того, матеріали справи не містять обґрунтованого/детального розрахунку вказаної заборгованості з зазначенням: обсягу небалансів та ціни небалансів електричної енергії за кожною декадою місяця, як сформована ця ціна та інше.

Представником відповідача також було заявлено клопотання про відстрочення виконання рішення суду на 12 місяців.

Від представника позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначено, що відповідно до п. 5.9. Договору ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (далі Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між Сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разі неможливості підпису в електронній формі).

Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу.

Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний Сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ. Відповідно до п. 5.7. Договору, якщо СВБ має заперечення до інформації, яка міститься у первинному документі, то вона зобов`язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень СВБ не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП.

Таким чином, відповідач зобов`язаний був: по-перше сплатити виставлені рахунки, навіть якщо мав заперечення, та по-друге ініціювати спір, у порядку передбаченому розділом Х Кодексу комерційного обліку електричної енергії, що затверджений Постановою НКРЕП № 311 від 14.03.2018 р., проте цього не зробив, що у свою чергу доводить, що твердження відповідача суперечать умовам укладеного Сторонами Договору.

Представник позивача заперечив щодо заяви про відстрочення виконання рішення та просив відмовити у задоволенні вказаного клопотання представника відповідача.

В судовому засіданні представник позивача підтримав свої позовні вимоги, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

В судовому засідання представник відповідача не заперечив щодо задоволення позовних вимог, просив відстрочити виконання рішення на 12 місяців.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Згідно з ст.52 Закону України "Про ринок електричної енергії", адміністратор розрахунків, забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, Правил ринку та Кодексу комерційного обліку. Функції адміністратора розрахунків покладаються на оператора системи передачі.

Балансуючий ринок електричної енергії - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об`єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії (п.п. 7, 12, 46 ч. 1 ст.1 Закону України Про ринок електричної енергії).

На балансуючому ринку оператором системи передачі (ОСП) здійснюються: 1) купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; 2) купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.

Згідно з ч.7 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії", за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №307 від 14.03.2018 затверджено Правила ринку.

Умови договору про врегулювання небалансів електричної енергії (далі договір) затверджені наказом № 204 від 03.04.2019 «Про затвердження умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії» із подальшими змінами в редакції наказів НЕК «Укренерго», зокрема, № 117 від 01.03.2024, №360 від 24.06.2024, № 393 від 08.07.2024 (т. 1 а.с.147,153,162).

27.11.2020 позивач повідомив відповідача про те, що Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» приєднано до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії та долучено до реєстру учасників ринку; ідентифікатор договору №0518-01141; дата акцептування 01.12.2020 (т.1 а.с.146).

Відповідно до п.п.1.1, 1.2 договору про врегулювання небалансів електричної енергії (далі - договір), останній є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ (т.1 а.с.162 зворотній бік-166).

За цим договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи (п.1.3. договору).

Пунктом 1.4 договору визначено, що ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України Про ринок електричної енергії (далі - Закон) та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №307 (далі - Правила ринку).

Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до правил ринку (п.1.5. договору).

Згідно з п. 2.1 договору, вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством.

Відповідно до п. 2.2 договору, порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

За змістом п. 3.1 договору, при невиконанні або неналежному виконанні умов цього договору сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором, Правилами ринку, Кодексом системи передачі, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №309, Законом та чинним законодавством України.

Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п.5.6. договору).

Як передбачено п.5.9 договору ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (далі-Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг мiж Сторонами та розміщений у мережi Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формi шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разi неможливості пiдпису в електронній формi). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системi, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днiв з дня направлення ОСП до СВБ Акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного зi своєї сторони.

Згідно з п.7.7.3 глави 7.6 розділу VII Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа.

Відповідно до пункту 5.29.4 глави 5.29 розділу V Правил ринку, встановлено, що для кожного розрахункового місяця здійснюються 3 подекадні розрахунки один для кожної декади. У контексті подекадних розрахунків АР переглядає щоденні звіти про розрахунки, видані протягом відповідного періоду, і визначає та коригує будь-які помилки в дебетуванні і кредитуванні небалансів електричної енергії.

Відповідно до пункту 7.8.1. Правил ринку, якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов`язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.

Відповідно до пункту 7.8.5. Правил ринку, при розрахунках відповідно до запиту платіжного документа оплата повинна бути здійснена протягом трьох робочих днів з моменту вирішення суперечки.

Відповідно до п.9.1. договору, останній набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов`язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру.

Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п. 9.2 договору).

На виконання умов договору позивачем було здійснено врегулювання небалансів електричної енергії та відповідачу виставлені рахунки, а саме:

-№1605202400478 від 17.05.2024 на суму 9994529,18 грн;

-№2405202400485 від 25.05.2024 на суму 14523561,58 грн;

-№606202400493 від 06.06.2024 на суму 14863073,24 грн;

-№1406202400255 від 14.06.2024 на суму 39917616,98 грн;

-№2606202400253 від 26.06.2024 на суму 31748563,10 грн;

-№407202400482 від 05.07.2024 на суму 30037610,47 грн;

-№1208202400231 від 12.08.2024 на суму 114355496,06 грн (т.1 а.с.28-33, т.2 а.с.63 зворотній бік).

Також, були складені акти купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів згідно з договором від 01.12.2020 №0518-01141, а саме:

-№ВН/24/05-0518 від 31.05.2024 на суму 39381164 грн;

-№ВН/24/06-0518 від 30.06.2024 на суму 101703790,56 грн;

-№СВБ_02_2024_07_0518 від31.07.2024 на суму 114355496,06 грн (т.2 а.с.40).

Вказані рахунки та акти були скріплені електронним підписом представника позивача та направлені відповідачу через систему, яка забезпечує функціонування електронного документообігу між сторонами, що підтверджується відповідними роздруківками (скріншоти) з екрану (з програмним забезпеченням), які були додані до позовної заяви (т.1 а.с.24-25, т.2 а.с. 131).

У зв`язку з невиконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором, позивачем було направлено на адресу відповідача вимогу №01/43879 від 17.07.2024 (а.с.26-27).

Відповідь на зазначену вимогу до суду не надано.

Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ч.1 ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), яка кореспондується з ч.1 ст.526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст.634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно з ч.1 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії" - в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок. На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються: купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.

Частиною 1 статті 4, частиною 3 статті 3 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Обов`язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.

Відповідно до ч.7 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії", за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку.

Порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до цих Правил, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в об`єднаній енергетичній системі України визначають Правила ринку (п. 1.1.1. Правил ринку).

За змістом п.1.1.2 Правил ринку, договір про врегулювання небалансів електричної енергії - договір, відповідно до якого суб`єкт господарювання набуває статусу учасника ринку та здійснюється врегулювання небалансів електричної енергії.

Пунктом п.1.5.1 Правил ринку визначено, що усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електричну енергію за договорами про постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії, для чого кожен учасник ринку зобов`язаний стати СВБ або передати свою фінансову відповідальність за небаланси іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи на підставі укладення/приєднання до відповідного договору.

АР встановлює регламент щодо розрахунків, у якому зазначаються формати платіжних документів і супровідних даних, що будуть надаватись в електронному вигляді (п.7.1.1 Правил ринку).

Окремий порядок виставлення рахунків застосовується для розрахунків за ДП та розрахунків за балансуючу електричну енергію, розрахунків за небаланси електричної енергії, платежів з/на збірні рахунки і плати за невідповідність та інших платежів (п.7.1.2 Правил ринку).

Відповідно до п.7.3.1 Правил ринку визначено, що АР на щоденній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов`язана сплатити АР, або суми, що АР зобов`язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.

Відповідно до п.1.1.2 Правил ринку система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що включає низку підсистем, що забезпечують управління всіма необхідними базами даних, реєстрами та виконання розрахунків, що визначені цими Правилами.

Пунктом 1.11.8 Правил ринку визначено, що АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком.

Частиною 1 ст.530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Станом на час прийняття рішення судом у справі, доказів на підтвердження виконання відповідачем зобов`язання за договором про врегулювання небалансів електричної енергії до суду надано не було, а отже вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 225440450,61 грн підлягає задоволенню повністю.

Позивач, на підставі ч.2 ст.625 ЦК України, просить стягнути:

3% річних в загальному розмірі 932252,42 грн, а саме:

- за період з 22.05.2024 по 28.08.2024 (на заборгованість в розмірі 9994529,18 грн);

- за період з 29.05.2024 по 28.08.2024 (на заборгованість в розмірі 14523561,58 грн);

- за період з 11.06.2024 по 28.08.2024 (на заборгованість в розмірі 14863073,24 грн);

- за період з 19.06.2024 по 28.08.2024 (на заборгованість в розмірі 39917616,98 грн);

- за період з 29.06.2024 по 28.08.2024 (на заборгованість в розмірі 31748563,10 грн);

- за період з 10.07.2024 по 28.08.2024 (на заборгованість в розмірі 30037610,47 грн);

- за період з 15.08.2024 по 28.08.2024 (на заборгованість в розмірі 114355496,06 грн);

інфляційні втрати в розмірі 866385,60 грн, які нараховані за період:

- з червня по липень 2024 року на суму 9994529,18 грн;

- з червня по липень 2024 року на суму 14523561,58 грн;

- з червня по липень 2024 року на суму 14863073,24 грн.

За змістом ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Здійснивши самостійно розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд зазначає, що розрахунок позивача 3% річних та інфляційних втрат є арифметично вірним, а отже вказані вимоги підлягають задоволенню повністю.

Щодо клопотання представника відповідача про відстрочення виконання рішення на один рік, суд зазначає наступне.

В обґрунтування заяви зазначає, що відповідач є підприємством критичної інфраструктури, без стабільної роботи якого фактично неможливим є робота інших підприємств критичної інфраструктури. Через постійні ворожі обстріли практично всіх районів Донецької області, частина мереж АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» безповоротно втрачена, а інша зазнала значних ушкоджень та потребує постійного відновлення, у зв`язку із чим, всі кошти підприємства, в першу чергу, направляються на відновлення роботи мереж з метою забезпечення безперебійного постачання електричної енергії для життєдіяльності Донецького регіону. Внаслідок тимчасової окупації та проведенням активних бойових дій з 24.02.2022 та по теперішній час, товариство фактично позбавлене можливості здійснювати управління діяльністю та доступу до більшої частини об`єктів енергетики, задіяних у процесі надання послуг з розподілу електричної енергії, розпоряджатися майном, технологічними транспортними засобами, товарно-матеріальними цінностями та документацією в структурних підрозділах, що розташовані на території: м. Волноваха, м. Маріуполь, м. Лиман, м. Святогірськ, с. Сонячне, п. Ольгинка, с. Рівнопіль, с. Рибинське, с. Степове, с. Новопетрівка, смт. Ялта, смт. Мангуш, смт. Нікольське, с. Зелений Яр, с. Малоянисоль, смт. Новотроїцьке, смт. Зарічне, смт. Дробишево, с. Зелена долина, с. Білогорівка, с. Коровій Яр, с. Яцьківка, смт. Миронівський, смт. Дробишеве, смт. Богородичне та інше. Також, внаслідок вищезазначених подій товариством були втрачені власні розподільчі мережі та доступ до мережі споживачів в населених пунктах розташованих на територіях: Маріупольської ОТГ, Великоновоселківської СТГ, Волноваської МТГ, Вугледарської МТГ, Комарської СТГ, Мирненської СТГ, Ольгинської СТГ, Старомлинівської СТГ, Хлібодарівської СТГ, Часовоярської МТГ, Андріївської СТГ, Іллінівської СТГ, Лиманської МТГ, Миколаївської МТГ, Олександрівської СТГ, Святогірської МТГ, Черкаської СТГ, Кальчицької СТГ, Мангушської СТГ, Нікольської СТГ, Сартанської СТГ, частково на територіях Покровського, Краматорського, Бахмутського та Слов`янського районів. Крім того, за виконавчим провадженням №51833760 арештовано всі рахунки підприємства, а отже, заблоковано усю господарську діяльність підприємства, що унеможливлює здійснення будь-яких виплат, в тому числі погашення заборгованості перед кредиторами. Станом на а 01.09.2024 дебіторська заборгованість споживачів та постачальників перед АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» становить 1 784 090 276,58грн.

З урахуванням вищенаведеного стягнення з АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» заборгованості в оскаржуваній справі може привести до ще більшого погіршення його фінансового стану та до неспроможності виконання вкрай важливих функцій товариства, в тому числі з підтримки енергосистеми в опалювальний період.

Відповідач просить суд врахувати той факт, що підприємство вживає всіх доступних заходів для реалізації можливості реального виконання судового рішення, зокрема, у посиленому режимі здійснює претензійно-позовну роботу, що направлена на стягнення дебіторської заборгованості з недобросовісних контрагентів.

На підтвердження своєї позиції відповідачем було долучено відповідні докази, зокрема, звіт про фінансові результати, накази про тимчасове зупинення діяльності, постанови виконавчої служби про арешт майна відповідача та перелік пошкодженого майна в результаті бойових дій.

Позивач просив відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про відстрочення виконання рішення суду посилаючись на те, що фінансове становище відповідача є результатом його власної господарської діяльності, в ході якої відповідач мав планувати свої видатки. Також, НЕК «Укренерго» акцентує увагу на тому, що впровадження воєнного стану в Україні, не може бути підставою для задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду, так як наслідки, спричинені вторгненням РФ в Україну, мають загальний характер та у повній мірі стосуються обох сторін, як відповідача, так і позивача.

Відповідно до ч.1 ст. 239 ГПК України, суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

За змістом ч.3, 4 ст. 331 ГПК України, підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Частиною 5 статті 331 ГПК України передбачено, що розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Відповідно до ч.3 ст.13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Додані заявником документи не свідчать про наявність обставин які суттєво ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду у справі.

Зокрема, з наданих до клопотання про відстрочку виконання рішення відповідачем документів вбачається наявність дебіторської заборгованості перед відповідачем в розмірі 1784090276,58 грн, а отже відповідач, у разі реалізації ним ефективних дій спрямованих на погашення такої заборгованості матиме змогу виконати свої зобов`язання за укладеним з позивачем договором.

Крім того, заявником не обґрунтовано та не надано доказів на підтвердження можливості реального виконання рішення суду після строку на який він просить відстрочити виконання рішення суду в разі задоволення заяви про відстрочку судового рішення.

Також, судом враховано, що прострочення відповідача за зобов`язаннями з оплати позивачу грошових коштів за договором виникло з травня 2024 року, тобто відповідач не виконує грошові зобов`язання більше ніж 6 місяців.

Враховуючи викладене вище, приймаючи до уваги ступінь вини відповідача у виникненні спору, період прострочення виконання відповідачем зобов`язань за договором, а також недоведеність відповідачем наявність конкретних обставин які суттєво ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду в цій справі, суд відмовляє в задоволенні заяви про відстрочку виконання рішення суду.

Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст.129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.129, 236-238 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" (вул. Комерційна, 8, м. Краматорськ, 84302, Донецька область, ідентифікаційний код юридичної особи - 00131268) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вул. Симона Петлюри, 25 м. Київ, 01032, ідентифікаційний код юридичної особи - 00100227) заборгованість у розмірі 225440450 (двісті двадцять п`ять мільйонів чотириста сорок тисяч чотириста п`ятдесят) грн 61 коп., 3% річних у розмірі 932252 (дев`ятсот тридцять дві тисячі двісті п`ятдесят дві) грн 42 коп., інфляційні втрати у розмірі 866385 (вісімсот шістдесят шість тисяч триста вісімдесят п`ять) грн 60 коп., та витрати по сплаті судового збору у розмірі 847840 (вісімсот сорок сім тисяч вісімсот сорок) грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 01.01.2025.

Суддя О.В. Говорун

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено06.01.2025
Номер документу124218412
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них

Судовий реєстр по справі —905/1057/24

Ухвала від 17.02.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Крестьянінов Олексій Олександрович

Ухвала від 28.01.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Крестьянінов Олексій Олександрович

Ухвала від 27.01.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Крестьянінов Олексій Олександрович

Рішення від 18.12.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Рішення від 18.12.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 03.12.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 03.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 04.09.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 27.08.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні