Рішення
від 06.01.2025 по справі 509/4942/24
ОВІДІОПОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 509/4942/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2025 року Овідіопольський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Кочко В.К.,

при секретарі Савченко М.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду, в с-щі Овідіополь, цивільну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА ТАИРОВО» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги

ВСТАНОВИВ:

22.08.2024 р., представник ОК «ЖЕМЧУЖИНА ТАИРОВО» звернувся до суду з даним позовом, в якому просив суд, стягнути з відповідача на користь ОК заборгованість за житлово-комунальні послуги у сумі 30190,92 грн., інфляційні втрати у розмірі 1286,10 грн., 3% річних у розмірі 98,63 грн., а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОК «ЖЕМЧУЖИНА ТАИРОВО» з вересня 2018 року організовує та забезпечує утримання будинку АДРЕСА_1 , який передано на баланс ОК за Актом приймання-передачі житлового комплексу від 01.09.2018 року, та відповідно сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному та якісному утриманні їх спільного майна. З метою забезпечення належної експлуатації житлового комплексу, ОК укладено ряд прямих договорів з виконавцями ( постачальниками ) житлово-комунальних послуг, якими передбачено перерахування коштів за надані послуги щомісячно. Квартира АДРЕСА_2 , відповідно до Акту приймання-передачі в користування від 20.07.2018 року належить ОСОБА_1 за період з грудня 2022 року по червень 2024 року у відповідача виникла заборгованість перед ОК у загальній сумі 30190,92 грн. за комплекс наданих житлово-комунальних послуг, а тому в зв`язку з несплатою боргу звернувся до суду з вказаним позовом.

Відповідач відзив до суду не надав.

Згідно зі ст. 280 ЦПК України, якщо у суду не має даних про причину неявки відповідача, сповіщеного про дату, час та місце судового засідання належним чином і не з`явився в судове засідання без поважних і без повідомлення причин, не подавши відзив на позов, суд вважає можливим розглянути справу на підставі даних, які є в матеріалах справи та зі згоди позивача, який не заперечує проти вирішення справи в заочному порядку в підготовчому судовому засіданні, ухвалити рішення при заочному розгляді справи, за наявними матеріалами справи, що відповідає положенням ст.ст. 191,281 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи та додатково надані суду докази, суд дійшов до наступних висновків.

Предметом позову у цій справі є зобов`язання, які випливають з надання житлово-комунальних послуг. Такі послуги надаються за місцем знаходження нерухомого майна.

В силу специфіки предмету спору в таких справах, процесуальний закон встановлює виключну підсудність, за якою тільки один конкретний суд серед інших може розглядати таку категорію справ.

З урахуванням наведеного, позов про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання нерухомого майна має пред`являтися за місцем знаходження цього майна, за правилами виключної підсудності.

Матеріалами справи підтверджується, що ОК «ЖЕМЧУЖИНА ТАИРОВО» створений на добровільних засадах для експлуатації та управління житловим комплексом, який складається з чотирьох багатоповерхових будинків за адресою: АДРЕСА_3 .

З вересня 2018 року обслуговуючий кооператив організовує та забезпечує утримання будинку АДРЕСА_1 , який передано на баланс ОК за Актом приймання-передачі житлового комплексу від 01.09.2018 року, та відповідно сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному та якісному утриманні їх спільного майна.

Обслуговуючий кооператив діє на підставі Статуту, нова редакція затверджена протоколом №05/19-1 від 30.05.2019 р. та у відповідності до норм чинного законодавства.

Відповідно до п. 2.3 Статуту, ОК здійснює експлуатацію і ремонт будинків та утримання прибудинкових територій за рахунок коштів Кооперативу на засадах самооплатності.

При цьому, п. 2.4, п. 2.5 Статуту визначено, що основна діяльність ОК полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав членів (асоційованих членів) Кооперативу на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинків та прибудинкової території, сприяння членам (асоційованим членам) Кооперативу в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами. Видом діяльності ОК є комплексне обслуговування об`єктів.

ОК «ЖЕМЧУЖИНА ТАИРОВО» сприяє співвласнику будинку в отриманні житлово-комунальних послуг, а співвласник забезпечує своєчасну і в повному обсязі сплату внесків і платежів на умовах, визначених чинним законодавством України.

При чому, ОК «ЖЕМЧУЖИНА ТАИРОВО», як колективний споживач, використав своє право укладати договори про надання комунальної послуги відповідно до Статуту, в інтересах споживачів, об`єднаних таким колективним споживачем, як це передбачено ч. 3ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Отже, з моменту утворення - ОК є єдиним колективним споживачем комунальних послуг та забезпечує постачання комунальних послуг від межі централізованих інженерно-технічних систем до окремого приміщення з використанням спільного майна співвласників багатоквартирного будинку - внутрішньобудинкових мереж.

Кооператив є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами. Господарче забезпечення діяльності здійснюється самостійно та шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Обслуговуючий кооператив не є виробником, транспортувальником та постачальником комунальних послуг (виконавцем), а виступає колективним споживачем (замовником) таких послуг у розумінніст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно Кооперативом не встановлюються тарифи на будь-які комунальні послуги.

З метою забезпечення належної експлуатації житлового комплексу, ОК «ЖЕМЧУЖИНА ТАИРОВО» укладено ряд прямих договорів з виконавцями (постачальниками) житлово-комунальних послуг, якими передбачено перерахування коштів за наданні послуги щомісячно. Кооператив за такими договорами несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих співвласниками багатоквартирного будинку послуг.

Позивачами самостійно або з залучення підрядних організацій здійснювався комплекс регламентних робіт з забезпечення утримання будинку та прибудинкової території, а саме: технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання, гарячого водопостачання, зливової каналізації, електропостачання, газопостачання, технічне обслуговування ліфтів, обслуговування димових та вентиляційних каналів, технічне обслуговування систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем відповідно до наказу Держкомітету з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 року «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», Наказу Мінрегіонрозвитку №190 від 27.07.18 року «Про затвердження Обов`язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території».

Крім того, позивачами постійно забезпечувався поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинку та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території. А також поточний ремонт внутрішньобудинкових систем, систем протипожежної автоматики та димовидалення, інших внутрішньобудинкових інженерних систем, прибирання прибудинкової території, прибирання приміщень загального користування, придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку та інше.

Квартира АДРЕСА_2 , належить відповідачу.

Відповідно до п. 8.3. Договору покупець зобов`язується виконувати вимоги, встановлені правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, що затверджені постановою КМУ від 08.10.19910 р. за №572, і відповідними змінами № 45 від 24.01.2006 р., № 5 від 14.01.2009 р. та іншими нормативно-правовими актами України, які стосуються користування житловими приміщеннями.

Пунктом 1.5 Акту приймання-передачі передбачено, що тимчасові експлуатаційні витрати, з дати підписання цього Акту і до реєстрації права власності на квартиру, а саме витрати відповідно з нормативно-правовими актами в галузі цивільного, житлового законодавства,закону України «Про житлово-комунальні послуги`за утримання об`єкту будівництва, прибудинкової території та новозбудованого майна лежать на покупцеві.

Згідно ч. 2 ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Статтею 8 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», обсяг зобов`язань та відповідальності кожного співвласника за договором, який є обов`язковим для всіх співвласників, визначається пропорційно до його частки співвласника.

У постанові від 11 листопада 2015 року по справі № 3-945гс15 Верховний Суд України дійшов висновку про те, що особа, яка є власником приміщення і у свою чергу співвласником будинку, в якому створено об`єднання, однак не є членом цього об`єднання, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів.

Суд з`ясував, що за період з грудня 2022 року по червень 2024 року у відповідача виникла заборгованість перед ОК у загальній сумі 30190,92 грн., за комплекс житлово-комунальних послуг, надання яких забезпечили позивачі відповідно до договорів, укладених між ними та суб`єктами господарювання і фактичних витрат, що підтверджується витягом з особистого рахунку і показниками індивідуальних лічильників.

Частиною 10 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку`передбачено обов`язок співвласника багатоквартирного будинку своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Згідно ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначено відповідним договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги`передбачено, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Суд встановив і це підтверджено матеріалами справи, що відповідачу фактично надавались житлово-комунальні послуги за сприянням позивача, та відповідно, споживались відповідачем, тобто між сторонами наявні фактичні договірні відносини.

Внаслідок фактичного споживання відповідачем вищевказаних послуг були здійсненні конклюдентні дії, які породжують юридичні наслідки.

Щомісяця позивачем нараховувалась плата за отримані відповідачем житлово-комунальні послуги, однак останнім протягом тривалого часу не виконувала свої обов`язки і не сплачує на сьогодні регулярно і в повному обсязі житлово-комунальні послуги, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 30190,92 грн.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Упродовж всього строку споживання житлово-комунальних послуг, надання яких забезпечувалось позивачем, будь-яких актів-претензій, заяв або звернень від відповідачки щодо якості надання таких послуг або їх ненадання до обслуговуючого кооперативу, як об`єднання, що забезпечує надання таких послуг, не надходило.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову, стягнення з відповідача на користь позивача суми заборгованості за надані ЖКП в сумі 30190,92 грн., інфляційні втрати у розмірі 1286,10 грн., 3% річних у розмірі 98,63 грн.

Вирішуючи питання, щодо розподілу судових витрат, на підставі ст. 141 ЦПК України та приймаючи до уваги результат вирішення справи, суд вважає необхідним судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 3028,00 грн. покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 3-7,10-13,18,11,76-83,89,95,133,141,174,213,228,229,241-246,258,259,263-268,272,273,280-283 ЦПК України, ст.ст. 15,16,202-204,207,218,257,258,525,526,610,625,638,901-903,905,906 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА ТАИРОВО» ( код ЄДРПОУ 41890341, місцезнаходження: 65497, Одеська область, Одеський район, с.Лиманка, ж/м Дружний, вул Жемчужна, буд 4, р/р НОМЕР_2 в ПАТ «Банк Восток») заборгованість за житлово-комунальні послуги в розмірі 30190,92 грн., інфляційні втрати у розмірі 1286,10 грн., 3% річних у розмірі 98,63 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «ЖЕМЧУЖИНА ТАИРОВО» ( код ЄДРПОУ 41890341, місцезнаходження: 65497, Одеська область, Одеський район, с.Лиманка, ж/м Дружний, вул Жемчужна, буд 4, р/р НОМЕР_2 в ПАТ «Банк Восток») витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. В разі якщо повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, строк на подання заяви про його перегляд може бути поновлено, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач має право оскаржити рішення суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя: Кочко В.К.

СудОвідіопольський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено07.01.2025
Номер документу124222801
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —509/4942/24

Рішення від 06.01.2025

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кочко В. К.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Кочко В. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні