Справа № 732/2111/24
Провадження 2-о/732/27/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(повний текст)
02 січня 2025 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Бойко А. О.,
у присутності секретаря судового засідання - Пінчук С. М.,
за участю заявниці - ОСОБА_1 , представника заявниці - адвоката Кушнеренка Є. Ю. (приймав участь в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер платника податків НОМЕР_1 ) про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,
заінтересовані особи: Городнянська міська рада Чернігівської області (адреса: вул. Троїцька, 13, м. Городня Чернігівського району Чернігівської області, 15100, код ЄДРПОУ 04061731), Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ),
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через свого представника адвоката Кушнеренка Євгена Юрійовича звернулася до Городнянського районного суду Чернігівської області із заявою, в якій просила встановити факт, що вона та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зник безвісти 12.08.2024, проживали однією сім`єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу в період часу з 09.04.2019 до 12.08.2024.
У поданій заяві вказано, що заявниця перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 . Від шлюбу вони мають сина ОСОБА_3 , 1985 року народження. Шлюб між заявницею та її чоловіком 09.04.2019 було розірвано, але фактично після розлучення вони продовжували проживати однією сім`єю. Спочатку родина ОСОБА_4 проживали за адресою: АДРЕСА_4 , потім збудували будинок та поселилися за адресою: АДРЕСА_5 , де і проживали у подальшому. За час проживання однією сім`єю, як чоловік та дружина, заявниця зі своїм чоловіком вели спільне господарство, мали спільний бюджет, займалися благоустроєм будинку, робили ремонт, купували меблі та інші предмети вжитку. Всі свята проводили разом. ОСОБА_2 є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виконання бойового завдання ОСОБА_2 зник безвісті в районі н. п. Невське Луганської області. Для отримання пільг, як члену сім`ї зниклого безвісті військовослужбовця, заявниці необхідно встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Ухвалою судді від 11 грудня 2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Заявниця ОСОБА_1 у судовому засіданні вимоги заяви підтримала та наполягала на задоволенні заяви. Вказала, що після розірвання шлюбу вони з чоловіком продовжували проживати однією сім`єю та вести спільне господарство. Розлучення мало формальний характер. Після збройної агресії РФ ОСОБА_2 був призваний до лав Збройних сил України та проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 . 12 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання він зник безвісті. Вказала, що встановлення даного факту необхідно їй для отримання пільг, як члену сім`ї зниклого безвісті військовослужбовця.
Представник заявниці - адвокат Кушнеренко Є. Ю. підтримав вимоги заяви та просив встановити факт проживання заявниці та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зник безвісти 12.08.2024, однією сім`єю, як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу, на його думку, для цього зібрано достатньо доказів.
Представник заінтересованої особи - військової частини НОМЕР_2 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду справи заінтересована особа повідомлялась належним чином. Повноважний представник в/ч НОМЕР_2 Остимчук І. В. подав до суду письмову заяву від 15.12.2024 з проханням розглянути справу без участі їх представника. (а. с. 50)
Згідно із ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представники заінтересованих осіб: Городнянської міської ради Чернігівської області та ІНФОРМАЦІЯ_4 у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду справи заінтересовані особи повідомлені належним чином, заперечень проти заяви від заінтересованих осіб не надійшло.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Заслухавши пояснення учасників справи, допитавши свідків, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як визначено у ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; як розподілити між сторонами судові витрати; чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із ч. 1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно зі свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_5 шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірваний 09 квітня 2019 року. (а. с. 8)
Вказане підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00046922082 від 11.09.2024. (а. с. 12).
Зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 установлено, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Городня Чернігівської області, його батьками значаться: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 . (а. с. 9).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_5 , що підтверджується витягом № 853 про зареєстрованих у житловому приміщенні від11.09.2024. (а. с. 11)
Тимчасово виконуючий обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 майор ОСОБА_5 направив 16 серпня 2024 року на ім`я ОСОБА_1 сповіщення про те, що її чоловік рядовий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , навідник кулеметного взводу НОМЕР_7 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_2 , зник безвісті 12.08.2024 під час виконання бойового завдання в районі н. п. Невське Луганської області. (а. с. 18)
З дослідженого витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження №12024270460000147 від 22.08.2024 установлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 22.08.2024 внесено відомості про кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 115 КК України по факту зникнення безвісті її чоловіка ОСОБА_2 , який перебував в зоні проведення бойових дій, та зник безвісті 12 серпня 2024 року під час виконання бойового завдання в районі н. п. Невське Луганської області. (а. с. 19)
Допитаний у судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_3 дав показання, що він є сином заявниці та ОСОБА_2 . Пояснив, що його батьки хоча і розлучилися у 2019 році, але фактично продовжували проживати як чоловік та жінка, вели спільне господарство та у них був спільний бюджет. Вони разом приїжджали до нього в гості, а він теж їх відвідував. Після російського нападу батько пішов служити до збройних сил, і 12.08.2024 він зник безвісті під час виконання бойового завдання.
Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 дали показання, що вони є сусідами родини ОСОБА_4 . Пояснили, що заявниця зі своїм чоловіком - ОСОБА_2 жили однією сім`єю, завжди вирішували всі питання по господарству разом. Вказали, що вони думали, що заявниця з чоловіком перебувають у шлюбі, про розлучення вони навіть не здогадувалися.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Згідно із вимогами ч. 2, 4 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом а таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до ст. 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення чинного законодавства.
З огляду на зазначені положення законодавства, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом) підставою для виникнення в них певних прав та обов`язків, зокрема права спільної сумісної власності на майно. У постанові від 03 липня 2019 року у справі № 554/8023/15-ц Велика Палата Верховного Суду зауважила, що вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, суд має встановити факти спільного проживання однією сім`єю; спільний побут; взаємні права та обов`язки.
У п. 6 рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 № 5-рп/99 зазначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство.
У постанові від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що справи про встановлення факту проживання однією сім`єю без шлюбу із загиблим військовослужбовцем підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства незалежно від мети звернення до суду (зокрема, підтвердження соціального статусу для призначення та виплати одноразової грошової допомоги сім`ї військовослужбовця) і наявності у заявника певних цивільних прав та обов`язків чи виникнення публічно-правових спорів із суб`єктами владних повноважень.
Надані заявницею докази є належними, допустимими та достатніми для встановлення факту спільного проживання однією сім`єю із ОСОБА_2 без реєстрації шлюбу. Так, факт спільного проживання зазначених осіб підтверджений довідкою з місця проживання. Слід зазначити, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не тільки фактично проживали у АДРЕСА_5 , а й були там зареєстровані. В іншому шлюбі жоден з них не перебував. Наявність спільного побуту, спільного бюджету, взаємних прав та обов`язків, сімейної єдності з достатньою повнотою підтверджені свідченнями ОСОБА_3 - їх сина, свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_6 .
Встановлення факту спільного проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу дасть заявниці можливість отримати виплати та скористуватись пільгами, які передбачені законодавством для членів сім`ї безвісти зниклого військового.
Встановлення заявленого факту не суперечить чинному законодавству України і не порушує прав або охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Оскільки факт спільного проживання вказаних осіб знайшов своє підтвердження та був доведений належними доказами, а тому заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 81-82, 128, 211, 223, 247, 259, 263-265, 268, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, за участю заінтересованих осіб: Городнянської міської ради Чернігівської області, Військової частини НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який зник безвісти 12.08.2024, проживали однією сім`єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу у період з 09.04.2019 до 12.08.2024.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції або безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складений і підписаний 06.01.2025.
Суддя А. О. Бойко
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.01.2025 |
Оприлюднено | 07.01.2025 |
Номер документу | 124224321 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Бойко А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні