Справа № 646/12028/24
№ провадження 2/646/306/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 січня 2025 року м.Харків
Червонозаводський районний суд м.Харкова у складі: головуючого - судді Демченко І.М. за участю секретаря Кочитової Я.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представник позивача - адвокат Коваленко Андрій Олександрович до Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області про визнання права власності на нерухоме майно,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом про визнання за ними права спільної часткової власності на квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 35,4 кв.м, житловою площею 17,8 кв.м, та яка складається з: 1 кімнати площею 17,8 кв.м, кухні площею 8,2 кв.м, ванної кімнати та вбиральні (поєднаної) площею 3,8 кв.м, коридору площею 3,8 кв.м, вбудованої шафи площею 0,9 кв.м, балкону площею 2,9 кв.м, - в рівних частинах по 1/2 кожній .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що квартира належить їм на праві власності на підставі свідоцтва про право власності на житло б/н від 02 грудня 1997 р., видане Фірмою «Аудит-Куп`янськ». Право власності зареєстроване Куп`янським бюро технічної інвентаризації на праві спільної часткової власності і записане у реєстрову книгу за №114 за реєстровим номером 15338.
У зв`язку з пошкодженням квартири на цей час у позивачів є необхідність подати заяву щодо цього до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги "єВідновлення".
Відповідно до п.13 Порядку для отримання компенсації необхідно переконатися, що пошкоджений об`єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису провести його реєстрацію. Однак, здійснити реєстрацію права власності на квартиру позивачі не можуть, так як КП «Куп`янське БТІ» знищено в результаті обстрілів та пожежі, встановити факт реєстрації речового права до 2013 року та визначити технічні характеристики об`єктів нерухомого майна неможливо, у зв`язку з чим вони за захистом своїх прав звернулися до суду.
Ухвалою судді Демченко І.М. від 04.11.2024 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження до підготовчого судового засідання.
08.11.2024 до суду надійшла заява начальника Куп`янської міської військової адміністрації А.Беседіна за вих № 3150 від 06.11.2024 про розгляд справи без участі представника адміністрації за наявними в матеріалах справи документами.
Ухвалою суду від 26.11.2024 підготовче провадження закрито та справу призначено до розгляду по суті.
Представник позивачів - адвокат Коваленко А.О. надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та відсутність позивачів. Крім того, долучив до матеріалів справи інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про відсутність зареєстрованого права власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Суд, з`ясувавши доводи позивачів, дослідивши матеріали справи, встановив фактичні обставини та відповідні правовідносини, які виникли між сторонами.
Встановлено, що рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Харківської міської ради за № 74697953 від 22.08.2024 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовлено у проведенні державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що подані документи не дають змогу встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.
На підставі свідоцтва про право власності на житло від 02.12.1997, виданого фірмою «АУДИТ-КУП`ЯНСЬК» на підставі розпорядження № 2912 від 01.12.1997, встановлено, що квартира АДРЕСА_1 загальною площею 35,4 кв.м на праві спільної часткової власності по 1/2 частині кожній належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Право власності на квартиру зареєстровано Куп`янським бюро технічної інвентаризації та записано в реєстрову книгу за № 114 за № 15338.
З технічного паспорту, виготовленого Куп`янським бюро технічної інвентаризації, на квартиру АДРЕСА_1 встановлено технічну характеристику квартири загальною площею 35,4 кв.м, яка розташована на 5 поверсі 5-ти поверхового будинку та складається з 1 кімнати житловою площею 17,8 кв.м., кухні площею 8,2 кв.м, ванної кімнати та вбиральні (поєднаної) площею 3,8 кв.м, коридору площею 3,8 кв.м, вбудованої шафи площею 0,9 кв.м, балкону площею 2,9 кв.м.
За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на вищевказану квартиру не зареєстровано.
Частина четверта статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" містить припис стосовно того, що будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.
Частиною третьою статті 3 Закону передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1.реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2.на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
До 2013 року реєстрація права власності на житлові будинки, квартири проводилася Бюро технічної інвентаризації, із видачею про це документів (Витягів) або проставленням відповідних штампів (відміток) на самому документі. Така реєстрація проводилася БТІ в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (в якому реєструвалися виключно квартири, будинки, приміщення).
На даний час КП «Куп`янське БТІ» не здійснює господарську діяльність, його будівля повністю зруйнована, база даних та архівні справи знищені внаслідок збройної агресії рф.
Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024220000001068 від 07.10.2024 підтверджено, що квартира за вищевказаною адресою внаслідок обстрілу військами рф зазнала пошкоджень та руйнувань.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі № 334/3161/17 дійшла висновку, що особа, яка до 01 січня 2013 року придбала нерухоме майно за договором купівлі-продажу, дарування тощо, державну реєстрацію якого було належним чином здійснено, стала власником такого нерухомого майна з моменту державної реєстрації відповідного договору незалежно від того, чи здійснила ця особа в подальшому державну реєстрацію свого права власності.
З наявного в матеріалах справи свідоцтва про право власності на квартиру, речове право на яку зареєстровано Куп`янським БТІ, судом встановлено реєстраційний напис вчинений БТІ, який у свою чергу, є підтвердженням реєстрації відповідного речового права, що виникло до 01.01.2013.
Таким чином, у випадку позивачів документ (свідоцтво про право власності), що посвідчує набуття такого права та позначка на ньому, яка свідчить про проведення державної реєстрації до 01.01.2013 збережений в оригіналі, та був долучений до пакету документів, з яким останні зверталися до державного реєстратора у відповідності до норм чинного законодавства, для проведення державної реєстрації речового права на об`єкт нерухомого майна.
Згідно із частиною першою статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (частина перша статті 328 цього Кодексу).
Відповідно до ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
За положеннями ч.1, 2 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з вимогами статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відсутність реєстрації права власності відповідно до Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не зумовлює позбавлення особи прав користування та володіння належним їй на праві власності майном.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом наведеної норми державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації.
З початку повномасштабної війни 24.02.2022 громадяни, які мають у власності об`єкти нерухомого майна на територіях областей, де відбуваються бойові дії, право власності на які оформлене до 2013 року, стикаються з неможливістю провести операції з власною нерухомістю, отримати компенсацію за пошкоджене чи зруйноване майно, зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, оскільки значна частина архівів в населених пунктах, які знаходяться в зоні активних бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях, на даний час недоступна або знищена, одним із способів підтвердити право власності на таке майно залишається визнання права власності в судовому порядку. Державна реєстрація у цьому випадку здійснюється на підставі рішення суду.
На підставі викладеного, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог та підстав позову, оцінивши наявні у справі докази на предмет їх належності, достовірності та достатності, аналізуючи встановлені у справі обставини, беручи до уваги, що у позивача відсутня можливість одержати у КП ?Куп`янське БТІ? відповідні документи у зв`язку з його повним знищенням, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити та визнати за позивачами право спільної часткової власності у рівних частинах на квартиру, оскільки це не призведе до порушення прав, свобод та інтересів інших осіб і є єдиним можливим способом захисту їх прав та законних інтересів.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 6, 12, 13, 77-81, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, ст.ст. 319, 321, 328, 392 ЦК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) право спільної часткової власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 35,4 кв.м, житловою площею 17,8 кв.м та яка складається з: 1 кімнати площею 17,8 кв.м, кухні площею 8,2 кв.м, ванної кімнати та вбиральні (поєднаної) площею 3,8 кв.м, коридору площею 3,8 кв.м, вбудованої шафи площею 0,9 кв.м, балкону площею 2,9 кв.м.
Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) право спільної часткової власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 35,4 кв.м, житловою площею 17,8 кв.м та яка складається з: 1 кімнати площею 17,8 кв.м, кухні площею 8,2 кв.м, ванної кімнати та вбиральні (поєднаної) площею 3,8 кв.м, коридору площею 3,8 кв.м, вбудованої шафи площею 0,9 кв.м, балкону площею 2,9 кв.м.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий : І.М.Демченко
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 06.01.2025 |
Оприлюднено | 07.01.2025 |
Номер документу | 124226675 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Демченко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні