Рішення
від 06.01.2025 по справі 904/4372/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.01.2025м. ДніпроСправа № 904/4372/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. розглянув спір

за позовом Приватного акціонерного товариства "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія", м. Дніпро

до Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5", м. Вільногірськ, Кам`янський р-н, Дніпропетровська область

про стягнення 66 398,36 грн.

Без участі представників сторін.

СУТЬ СПОРУ:

Приватне акціонерне товариство "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення 66 398,36 грн., що складають вартість необлікованої електричної енергії.

Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем п. 8.2.4., п. 8.4.2., п. 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: відсутність індикатора впливу магнітного поля № М15726274, встановленого на корпус лічильника № 3519050, що зафіксовано позивачем в акті про порушення № 00000643 від 14.02.2024.

Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що п.п. 8 п. 5.5.5. ПРЕЕ не передбачає обов`язку споживача забезпечувати збереження індикаторів впливу магнітного поля, а п. 8.2.4. ПРРЕЕ взагалі не встановлює будь-яких обов`язків та відповідальності за їх порушення, у зв`язку з чим посилання на відповідні пункти та підпункти ПРРЕЕ, як на допущені порушення, в акті про порушення та протоколі засідання комісії є безпідставними.

Зазначає Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5", що обов`язковою умовою відповідальності за п.п. 4, п. 8.4.2. ПРРЕЕ в даному випадку є наявність акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі відповідачеві на збереження індикаторів.

Вказує відповідач у відзиві на позовну заяву і про те, що в якості доказу, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів, позивач посилається на акт про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії від 25.05.2022, який підписаний з боку ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" ОСОБА_2 та з боку ГК № 5 ОСОБА_1 В той же час, зауважує відповідач, ГК № 5 не уповноважувало гр. ОСОБА_1 на участь у відповідних процедурах пломбування ЗВТ та підписання відповідного акта пломбування, у даному випадку гр. ОСОБА_1 не має будь-яких правових відносин з відповідачем. Позивачем не надано доказів на підтвердження повноважень гр. ОСОБА_1 діяти від імені ГК № 5 під час складання та підписання акта про пломбування від 25.05.2022, у зв`язку з чим відповідний доказ не може братися судом до розгляду під час вирішення даного спору. Інших доказів, які б підтверджували факт встановлення та передачі ГК № 5 на збереження індикаторів, матеріали справи не містять.

Стверджує Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5", що в даному випадку вина останнього у вчиненні правопорушення відсутня, оскільки лічильник, на якому нібито було встановлено індикатор магнітного поля, знаходився в опломбованій шафі обліку, при цьому пломби на шафі обліку були неушкодженими, у зв`язку з чим ГК № 5 не мало доступу до самого лічильника та не могло проводити з ним будь-які маніпуляції, у тому числі зняти індикатор магнітного поля без пошкодження пломби на шафі обліку.

Посилається відповідач і на п. 8.4.5. ПРРЕЕ, яким встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави не застосовуються у випадку закінчення строку експлуатації індикатора (але не більше шести років) або терміну повірки лічильника (якщо індикатор схемотехнічно вмонтований у лічильник), визначеного його виробником. Дата виробництва індикатора та строк його експлуатації зазначаються в акті про пломбування. Разом з тим, за твердженням Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5", акт пломбування не містить дати виробництва індикатора та строк його експлуатації, як не містить і відомостей про виробника, модель тощо, не містить відомостей чи є даний індикатор схемотехнічно вмонтованим у лічильник, відомостей щодо терміну повірки лічильника.

До того ж, відповідач вказує про те, що розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснено на підставі некоректних вихідних даних та з порушенням норм ПРРЕЕ. Так, з протоколу та розрахунку вбачається, що при здійсненні розрахунку вартості необлікованої електричної було використано величну дозволеної потужності (Р) у значенні 7,5 кВт, в той час, як в акті про порушення, актах технічної перевірки дозволена потужність зазначається як 8 кВт. Також, з розрахунку обсягу та вартості безобліково спожитої електроенергії у непобутового споживача ГК № 5 по акту № 00000643 від 14.02.2024 вбачається, що розрахункову величину добового споживання електричної енергії, кВт·год (Wдоб), визначено на підставі п. 8.4.11 ПРРЕЕ, тобто за формулою, яка застосовується для побутових споживачів.

Містить відзив на позовну заяву питання до позивача відповідно до статті 90 Господарського процесуального кодексу України, а також клопотання про розгляд справи № 904/4372/24 у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

04.12.2024 від позивача через систему "Електронний суд" до суду надійшла відповідь на відзив, в якій останній вказує про те, що відповідно до акта про пломбування від 25.05.2022, яким в присутності ОСОБА_1 було зафіксовано (в таблиці 2), що на лічильнику електричної енергії було встановлено: індикатор дії впливу магнітного поля - № М15726274 (копія документу міститься в матеріалах справи), який підписаний працівником ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" та ОСОБА_1 . В абзаці 3 акта про пломбування зазначено, що споживач приймає на відповідальне збереження всі пломби, індикатори, встановлені на вказаних в цьому акті засобах обліку і на перерахованом обладнанні і несе повну відповідальність згідно статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII, Правил роздрібного ринку електричної енергії і умов типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, а саме за несанкціонований доступ до засобів ланцюгів обліку, втручання в роботу засобів обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку.

До того ж, відповідь на відзив містить посилання на те, що Протоколом зборів членів гаражного кооперативу № 5 б/н від 30.11.2016 вирішено обрати на посаду Голови ОВІГ "Гаражного кооператива № 5" ОСОБА_1 та постановлено призначити відповідальним з питань електроенергії ОСОБА_1 (копія документу додається). Також, у матеріалах даної справи наявні різні документи (акт про порушення № 00000643, акти технічної перевірки засобів комерційного обліку електричної енергії до 1000В і акти про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1000В від 25.05.2022 та 14.02.2024, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін (додаток 6 до договору), протокол зборів членів гаражного кооперативу № 5 від 30.10.20216, заява-приєднання (додаток 1 до Договору) від 22.11.2018 та акт б/н про усунення порушень правил роздрібного ринку електричної енергії від 14.02.2024 ), які засвідчені підписом ОСОБА_1 .

Містить відповідь на відзив також відповіді на питання Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5", які викладено останнім у відзиві на позовну заяву.

16.12.2024 від відповідача через систему "Електронний суд" до суду надійшли заперечення на відповідь позивача, в яких Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5" зазначає про те, що відповідний протокол зборів членів гаражного кооперативу не був реалізований, а ОСОБА_1 не вступив на посаду голови кооперативу та не набув відповідних повноважень, що підтверджується також відомостями з ЄДР, які є загальнодоступними. При цьому, відповідний протокол не уповноважує ОСОБА_1 діяти від імені ГК № 5 у відповідних правовідносинах.

Вказує відповідач і про те, що, як вбачається з матеріалів справи, пломба на шафі обліку № С65334822 на момент проведення перевірки була неушкоджена, що свідчить про невтручання споживача в роботу ЗВТ, у зв`язку з відсутністю доступу до лічильника.

Зауважує останній у своїх запереченнях і на тому, що акт пломбування не містить дати виробництва індикатора та строк його експлуатації, як не містить і відомостей про виробника, модель тощо. До того ж, не надано позивачем до матеріалів справи і доказів на підтвердження дати виробництва та строку експлуатації відповідного індикатора.

Звертає увагу суду відповідач і на те, що відповідні відповіді на запитання Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5" викладені позивачем без дотримання статей 88, 90 Господарського процесуального кодексу України.

26.12.2024 від позивача через систему "Електронний суд" до суду надійшли додаткові пояснення у справі, в яких ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" вказує на те, що відповідачем не виконанні умови укладеного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії в частині обов`язку невідкладно повідомляти оператора системи розподілу про недоліки в роботі вузла вимірювання (у відповідності до частини 3 пункту 6.2 Розділу 6 "Зобов`язання сторін"), відповідних письмових пояснень, повідомлень та доказів відповідачем не надано.

Додатково наголошує позивач і на тому, що до матеріалів справи долучено, зокрема, акт про порушення № 00000643, акти технічної перевірки засобів комерційного обліку електричної енергії до 1 000 В і акти про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1 000 В від 25.05.2022 та 14.02.2024, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін (додаток 6 до договору), Протокол зборів членів гаражного кооперативу № 5 від 30.10.20216, заяву-приєднання (додаток 1 до договору) від 22.11.2018 та акт б/н про усунення порушень правил роздрібного ринку електричної енергії від 14.02.2024, які засвідчені підписом ОСОБА_1

Також, за твердженням ПрАТ "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія", згідно з абзацом 1 пункту 8.4.2 Глави 8.4 Розділу VIII ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами.

Так, розрахунок вартості безобліково спожитої електричної енергії, згідно з актом про порушення № 00000643, проведено у відповідності до пункту 8.4.7 (стосовно вартості), пункту 8.4.11 (вказана формула застосовується за порушення, зазначені у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2) та підпункту 4 пункту 8.4.2 (зокрема, відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).

Ухвалою від 09.10.2024 позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" залишено без руху у зв`язку з тим, що остання подана без додержання вимог, викладених у статтях 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.

16.10.2024 через систему "Електронний суд" від позивача надійшла заява про усунення недоліків, у зв`язку з чим господарським судом відкрито провадження у справі № 904/4372/24, її розгляд вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами, про що постановлено ухвалу від 21.10.2024.

Ухвалою від 11.12.2024 господарським судом відмовлено у задоволенні клопотання Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5" про розгляд справи № 904/4372/24 в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Судом враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

З огляду на викладене та згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними у справі матеріалами, а рішення підписано без його проголошення.

За результатом дослідження матеріалів справи, оцінки доказів у їх сукупності господарський суд, -

УСТАНОВИВ:

Предметом доказування у даній справі є обставини щодо наявності/відсутності підстав для стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушенням відповідачем п. 8.2.4., п. 8.4.2., п. 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, що зафіксовано позивачем в акті про порушення № 00000643 від 14.02.2024.

Приватне акціонерне товариство "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" є оператором системи розподілу та з 01.01.2019 розподіляє електричну енергію споживачам, які приєднані до його мереж, у відповідності до Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) та Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, та Кодексу комерційного обліку, (далі - ККОЕЕ), затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (зі змінами), та на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 1533 від 27.11.2018 про видачу Приватному акціонерному товариству "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом та Додатка до неї, що розміщені на офіційному сайті НКРЕКП.

22.11.2018 Приватним акціонерним товариством "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" (далі - оператор системи, позивач у даній справі) та Об`єднанням власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5" (далі - споживач, відповідач у даній справі) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - договір) за технічними даними Паспорту точки розподілу за об`єктом споживача за адресою: м. Вільногірськ, вул. Промислова, особовий рахунок 030000065, ЕІС-код 62Z8733417089950, шляхом підписання споживачем в особі голови ОСОБА_1 (що діє на підставі Статуту) заяви-приєднання.

Цей договір є публічним договором приєднання, який встановлюс порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі - споживач) як послуги оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору (пункт 1.1.).

Згідно з пунктом 1.2. умови договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної спертії" та Правил роздрібного ринку електричної спергії, затерджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії (пункт 1.3.).

Відповідно до пункту 6.2. зазначеного вище договору споживач зобов`язався, зокрема, забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; невідкладно повідомляти оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання.

У пункті 11.1. договору встановлено, що останній набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє до кінця поточного року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавстом України.

Згідно з пунктом 11.2. договору його дія достроково припиняється у разі:

- отримання оператором системи від нового або попереднього власника (користувача) документального підтвердження факту відчуження об`єкта на користь іншої особи, у тому числі набуття спадкоємцем права власності на об`єкт;

- остаточного припинення користування електричною енергією споживачем за його заявою.

Відповідно до акта технічної перевірки засобів комерційного обліку електричної енергії до 1 000 В та акта про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1 000 В від 25.05.2022, які підписано представниками ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" ОСОБА_2 та ОВІГ "Гаражний кооператив № 5" ОСОБА_1 без зауважень та заперечень, на індикаторі дій впливу магнітного поля встановлена пломба № М15726274.

В абзаці 3 Акта про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1 000 В зазначено, що споживач приймає на відповідальне збереження всі пломби, індикатори, встановлені на вказаних в цьому акті засобах обліку і на перерахованому обладнанні, і несе повну відповідальність згідно статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII, Правил роздрібного ринку електричної енергії і умов типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, а саме за несанкціонований доступ до засобів та ланцюгів обліку, втручання в роботу засобів обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку.

14.02.2024 під час технічної перевірки засобів комерційного обліку електричної енергії за адресою Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5" працівниками Приватного акціонерного товариства "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" виявлено порушення непобутовим споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 312 від 14.03.2018 (далі - НКРЕКП), про що складено акт про порушення № 00000643.

У вказаному акті встановлено порушення відповідачем п. 8.2.4., п. 8.4.2., п. 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: відсутність індикатора впливу магнітного поля № М15726274, встановленого на корпус лічильника № 3519050. Споживачу продемонстровано порушення. Зазначений акт підписано представником споживача - ОСОБА_1 із зауваженнями, а саме: "Представник ЦЕК при попередній перевірці не встановлював ІМП, так як був, на мою думку, нетверезий. Зняти ІМП з лічильника не має можливості, бо коробка була опломбована і доступу до лічильника не було.".

14.02.2024 в присутності споживача ОВІГ "Гаражний кооператив № 5" ОСОБА_1, працівниками ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" проведено технічну перевірку та пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії непобутового споживача, що підтверджується актом технічної перевірки № 1006090 засобів комерційного обліку електричної енергії до 1 000 В та актом № 1006090 про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1 000 В.

Також, 14.02.2024 представниками позивача за участю споживача складено акт про усунення порушень правил роздрібного ринку електричної енергії № 00000643, в якому зазначено про заміну лічильника електричної енергії. Вказаний акт підписано представником споживача - ОСОБА_1

Відповідно до пункту 8.2.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії відповідач був повідомлений про проведення 27.03.2024 о 10:00 засідання комісії з розгляду акта про порушення № 00000643 від 14.02.2024 за адресою м. Дніпро, вул. Дмитра Кедріна, 28, про що зазначено в пункті 11 вказаного акта про порушення.

Рішенням засідання комісії ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 27.03.2024, оформленим протоколом № 97/2024, за результатами розгляду акта про порушення № 00000643 від 14.02.2024 нараховано споживачу 66 398,36 грн. (8 846 кВТ*год) вартості недорахованої електроенергії відповідно до глави 8.4. ПРЕЕ. Період нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії склав 139 днів згідно з п.п. 1 п. 8.4.8. ПРРЕЕ, а саме, з 29.09.2023 по 14.02.2024.

Представник споживача був присутній на засіданні комісії з розгляду акта про порушення.

Позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № 8193033752937 від 27.03.2024 на суму 66 398,36 грн.

Звертаючись з даним позовом до суду позивач зазначає про те, що протокол № 97/2024 від 27.03.2024, розрахунок вартості безоблікової спожитої електроенергії по акту про порушення № 00000643 від 14.02.2024 та рахунок на оплату № 8193033752937 від 27.03.2024, 02.04.2024 надіслано на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, проте, відповідач виставлений рахунок не сплатив, що й стало причиною виникнення спору у даній справі.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Частиною 6 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Згідно з частиною 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Відповідно до частини 1 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановами від 14.03.2018 № 311 та № 312 затвердила відповідно Кодекс комерційного обліку електричної енергії та Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно до пункту 1.1.1. ПРРЕЕ вони регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Згідно з пунктом 1.1.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії останній визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов`язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об`єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії.

Дія цього Кодексу поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО) (пункт 1.1.2.).

У підпункті 57 пункту 1.2.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії (тут і в подальшому в редакції, чинні на дату проведення технічної перевірки і складання акта про порушення від 14.02.2024 № 00000643) приведено визначення терміну "пошкодження пломб (індикаторів)" - відсутність чи пошкодження цілісності пломб та/або індикаторів, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, зокрема відсутність чи пошкодження пломб з відбитками тавр про повірку, чи підтверджений факт підробки (фальсифікації) пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

Пунктами 5.5.1. та 5.5.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії передбачено, що власники (користувачі) електроустановок, об`єктів або окремих елементів об`єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

Відповідальність за збереження і цілісність ЗКО, пломб та індикаторів на ЗКО, установлених у квартирі (будинку) або на об`єкті індивідуального побутового споживача в межах території домогосподарства, покладається на цього побутового споживача.

У пункті 1.1.2. ПРРЕЕ (тут і в подальшому в редакції, чинні на дату проведення технічної перевірки і складання акта про порушення від 14.02.2024 № 00000643) визначені значення, зокрема, таких термінів:

акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил;

засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики;

індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - індикатор) - пристрій, встановлений на/у лічильнику електричної енергії, призначений для фіксації впливу на лічильник постійного (змінного) магнітного або електричного полів, що призвів до змін у роботі лічильника;

необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Пунктом 2.3.4. ПРРЕЕ встановлено, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Підпунктом 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ передбачено зобов`язання споживача електричної енергії забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Згідно з пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4. цього Розділу.

Відповідно до пункту 8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2. глави 8.4. цього Розділу:

меж балансової належності;

перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред`явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред`являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Згідно з пунктом 8.2.6. ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).

У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2. глави 8.4. цього Розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4. цього Розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Пунктом 8.4.1. ПРРЕЕ встановлено, що оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Підпунктом 4 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).

Згідно з пунктом 8.4.3. ПРРЕЕ оператором системи з метою запобігання розкраданню електричної енергії можуть бути встановлені індикатори на лічильники електричної енергії споживача. Індикатори встановлюються споживачу безоплатно.

Пунктом 8.4.4. ПРРЕЕ унормовано, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2. цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Так, виявлений позивачем 14.02.2024 і підтверджений актом про порушення № 00000643 факт відсутності індикатора впливу магнітного поля № М15726274, встановленого на корпус лічильника № 3519050, підпадає під ознаки порушення, передбаченого підпунктом 4 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, і не потребує підтвердження експертизою.

Підпунктом 1 пункту 8.4.8. ПРРЕЕ передбачено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил):

1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2. цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Пунктом 8.4.9. ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2. цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії. В інших випадках розрахований обсяг необлікованої електричної енергії не зменшується.

Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється за формулами, наведеними у главі 8.4. ПРРЕЕ.

Як вже було зазначено вище та вбачається з матеріалів справи, відповідно до акта технічної перевірки засобів комерційного обліку електричної енергії до 1 000 В та акта про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1 000 В від 25.05.2022, які підписано без зауважень та заперечень представниками ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" ОСОБА_2 та ОВІГ "Гаражний кооператив № 5" ОСОБА_1, на індикаторі дій впливу магнітного поля встановлена пломба № М15726274, яку відповідач прийняв на відповідальне зберігання, тобто споживач несе повну відповідальність згідно статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII, Правил роздрібного ринку електричної енергії і умов типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, а саме за несанкціонований доступ до засобів та ланцюгів обліку, втручання в роботу засобів обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку.

Згідно з пунктами 5.5.1., 5.5.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії і пункту 2.3.4. ПРРЕЕ саме відповідач, на об`єкті якого розміщено його засіб комерційного обліку, несе відповідальність за збереження індикатора магнітного впливу (зокрема електричного/магнітного поля).

Встановлений 14.02.2024 при проведенні технічної перевірки засобів комерційного обліку електричної енергії відповідача факт відсутності індикатора впливу магнітного поля № М15726274 підтверджується актом про порушення № 00000643 від 14.02.2024. Для підтвердження цього факту проведення експертизи не потребується.

Порушення, передбачене підпунктом 4 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, яке полягає у невиконанні споживачами передбаченого пунктами 5.5.1., 5.5.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії і підпунктом 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ обов`язку зі збереження пломб та індикаторів впливу, що є достатньою підставою для застосування для розрахунку обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті споживачем, глави 8.4. Розділу VIII ПРРЕЕ.

При цьому застосування для розрахунку обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті споживачем, глави 8.4. Розділу VIII ПРРЕЕ, не потребує встановлення фактів втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки або викрадення ним електричної енергії (безоблікового споживання електричної енергії).

Виявлений позивачем 14.02.2024 при проведенні технічної перевірки засобів обліку відповідача факт відсутності індикатора впливу магнітного поля № М15726274, встановленого на корпус лічильника № 3519050, підпадає під порушення, передбачене підпунктом 4 пункту 8.4.2. Розділу VIII ПРРЕЕ, тому позивач правомірно застосував для розрахунку обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті відповідачем, главу 8.4. Розділу VIII ПРРЕЕ.

Засідання комісії позивача з розгляду актів про порушення, що оформлене протоколом від 27.03.2024 № 97/2024, було проведене згідно з вимогами пункту 8.2.6. ПРРЕЕ.

Визначення комісією позивача з розгляду актів про порушення обсягу та вартості необлікованої відповідачем електричної енергії на підставі акта про порушення від 14.02.2024 № 00000643 проведено відповідно до вимог глави 8.4. ПРРЕЕ.

Відповідно до статей 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Рішення комісії позивача з розгляду акта про порушення № 00000643 від 14.02.2024, оформлене протоколом від 27.03.2024 № 97/2024, є чинним і в установленому законом порядку не оскаржувалося відповідачем та не визнавалося судом недійсним (доказів зворотнього матеріали справи не містять).

Строк сплати коштів за необліковану електричну енергію на поточний рахунок оператора системи, з урахуванням пункту 8.2.7. ПРРЕЕ, є таким, що настав.

Доказів сплати пред`явленої до стягнення суми заборгованості відповідачем не надано.

З огляду на вищевикладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, господарським судом до уваги не приймаються, як такі, що спростовані матеріалами справи.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судових рішеннях у справі, питання вичерпності висновків судів, суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

З урахуванням вказаного, суд зазначає, що інші доводи, міркування сторін, судом розглянуті, але до уваги та врахування при вирішенні даної справи не приймаються, оскільки на результат вирішення спору не впливають.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Об`єднання власників індивідуальних гаражів "Гаражний кооператив № 5" (51700, Дніпропетровська область, Кам`янський район, м. Вільногірськ, вул. Промислова, код ЄДРПОУ 26368269) на користь Приватного акціонерного товариства "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" (49008, м. Дніпро, вул. Горобців Братів, буд. 28, код ЄДРПОУ 31793056) 66 398,36 грн. - вартості необлікованої електричної енергії та 2 422,40 грн. - судового збору.

Загальна сума, що підлягає до стягнення, складає - 68 820,76 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повне рішення складено 06.01.2025.

Суддя І.Ф. Мельниченко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено07.01.2025
Номер документу124228781
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/4372/24

Ухвала від 07.02.2025

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Чус Оксана Володимирівна

Ухвала від 27.01.2025

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Чус Оксана Володимирівна

Рішення від 06.01.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 11.12.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

Ухвала від 09.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко Ірина Федорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні