Ухвала
від 06.01.2025 по справі 596/1957/24
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"06" січня 2025 р. Справа № 596/1957/24

Провадження № 2/596/101/2025

Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Митражик Е.М., під час вирішення питання про прийняття до розгляду позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕЙ-КОЛЕКТ» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором,-

ВСТАНОВИВ:

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕЙ-КОЛЕКТ» Вишневська О.І. через систему «Електронний суд» звернулася до Гусятинського районного суду Тернопільської області з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення солідарно заборгованості у розмірі 249736,74 гривень та судового збору.

Ознайомившись зі змістом позовної заяви та доданими до неї документами, доходжу до наступного висновку.

Частина 1 ст. 2 ЦПК України визначає, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 6 ст. 187 ЦПК України у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб`єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

На виконання вимог ч.6 ст.187 ЦПК України суд скерував запит до Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_1 .

З відповідді Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 1678/04-19 від 03.12.2024 року слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 30 грудня 2021 року знята з реєстрації за адресою АДРЕСА_1 , у зв`язку з смертю.

Крім того, на виконання вказаних вимог закону, суд надіслав запит у підсистемі ЕСІТС «Електронний суд» сформував запит за параметрами пошуку « ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

З відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №943061 від 04.12.2024 року, слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживала в АДРЕСА_1 , 30.12.2021 року знята з реєстрації.

Виходячи з положень ч.1 ст.55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Процесуальне правонаступництво-це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки право попередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі, серед іншого, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

Таким чином з наведеного вбачається, що дана норма закону підлягає застосуванню виключно в разі коли відповідач (боржник) на момент відкриття провадження мав цивільну процесуальну дієздатність, однак помер після відкриття провадження у цивільній справі.

Чинний ЦПК України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі, а навпаки, визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторонаучасник процесу вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю, після відкриття провадження у справі.

У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.

Отже, матеріальне правонаступництво тісно пов`язане з процесуальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому незалежно від підстав матеріального правонаступництва процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.

Залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства, є порушенням прав, свобод та інтересів третіх осіб.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 183/4229/14-ц.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі якщо, настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

З урахуванням викладеного доходжу висновку, що у відкритті провадження у даній цивільній справі в частині позовних вимог до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, слід відмовити у зв`язку зі смертю відповідача ОСОБА_2 .

Позовна заява подана з додержанням вимог ст. ст. 175, 177 ЦПК України.

Підстав для прийняття рішень, передбачених ст.ст. 185, 186 ЦПК України немає.

За таких обставин, вважаю за необхідне прийняти до розгляду позовну заяву Товариства зобмеженою відповідальністю«КЕЙ-КОЛЕКТ»в частиніпред`явлених позовнихвимог до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Відтак, з метою здійснення завдань, визначених вимогами ч.1 ст. 189 ЦПК України, необхідно розпочати підготовче провадження шляхом відкриття провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 55, 175, 177, п.6 ч.1 ст.186, 187, 189-191, 258-261, 273, 353 ЦПК України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕЙ-КОЛЕКТ» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, в частині позовних вимог до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Прийняти до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕЙ-КОЛЕКТ» (адреса: 01103, м. Київ, вулиця Менделєєва, 12, офіс, 94/1, код ЄДРПОУ 37825968) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрованого в АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Відкрити провадженняу справі№ 596/1957/24за позовомТовариства зобмеженою відповідальністю«КЕЙ-КОЛЕКТ»до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Провести розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Підготовче засідання призначити до розгляду 10год.00хв.31січня 2025року в приміщенні залу судових засідань Гусятинського районного суду Тернопільської області, яке проводити з повідомленням учасників справи.

Надіслати учасникам справи копію ухвали про відкриття провадження у справі.

Запропонувати відповідачу подати до суду відзив на позов у 15-денний строк із дня отримання ним копії ухвали про відкриття провадження у справі із врахуванням вимог, передбачених ч.ч.3-5 ст. 178 ЦПК України.

Відповідачу надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням вказаного відзиву до суду.

Запропонувати позивачу подати до суду відповідь на відзив, отриманий від відповідача не пізніше п`яти днів з дня його отримання, із врахуванням вимог передбачених ст. 179 ЦПК України.

Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення на відповідь на відзив не пізніше п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив із врахуванням вимог, передбачених ст. 180 ЦПК України.

Роз`яснити учасникам справи, що інформацію щодо справи що розглядається вони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://gs.te.court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скаргана ухвалусуду,в частині відмови у відкритті провадження, може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Тернопільського апеляційного суду.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Елла МИТРАЖИК

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено08.01.2025
Номер документу124232239
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —596/1957/24

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Ухвала від 06.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні