Справа № 288/2429/24
Провадження № 2/288/77/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 січня 2025 року. смт.Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Поліщук Р. М.,
за участю секретаря судових засідань - Плетенецької Т.Ю.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому в залі суду в смт.Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Андрушківської сільської ради, Житомирського району, Житомирської області про визнання права власності на житловий будинок,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - Позивач 1), ОСОБА_2 (далі - Позивач 2) звернулись до суду з позовом до Андрушківської сільської ради, Житомирського району, Житомирської області (далі - Відповідач) про визнання права власності на житловий будинок в якому вказують, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх мати - ОСОБА_3 та після її смерті відкрилась спадщина до складу якої входить житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 .
Позивачі прийняли спадщину після смерті матері, проте при зверненні до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину на вищевказане майно, отримали відмову в зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують право спадкодавця на житловий будинок.
На підставі вищевикладеного, Позивачі просять визнати за ними в порядку спадкування за законом після смерті матері, в рівних частках за кожною, право власності на житловий будинок.
Позивачі та їх представник в підготовче судове засідання не з`явились, в поданій позовній заяві позивачі просили справу розглядати без їх участі.
Представник Відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, 23 грудня 2024 року через канцелярію суду надав заяву в якій позов визнав у повному обсязі та просив справу розглядати без його участі. /а.с.27/
Відповідно до частини третьої статті 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Частина третя статті 211 ЦПК України визначає, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно частини четвертої статті 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Статтею 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_5 та ОСОБА_3 . /а.с.7/
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , 13 жовтня 1979 року було укладено шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , прізвище дружини після укладення шлюбу змінилось на « ОСОБА_7 ». /а.с.6/
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , батьками ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_5 та ОСОБА_3 . /а.с.8/
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , 02 січня 1978 року було укладено шлюб між ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , прізвище дружини після укладення шлюбу змінилось на « ОСОБА_10 ». /а.с.9/
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ./а.с.10/
ФОП ОСОБА_11 на замовлення ОСОБА_1 станом на 04 листопада 2024 року виготовлено технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , згідно характеристики до складу домоволодіння входять: - житловий будинок під літерою «А»; - прибудова під літерою «а»; - сарай під літерою «Б»; - літня кухня під літерою «В»; - льох з шийкою під літерою «Г»; - ворота «№ 1»; - хвіртка «№ 2» /а.с.11-14/
11 липня 2024 року за вих.№ 43 Харліївським старостинським округом повідомлено, що на час смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вона була власником житлового будинку в АДРЕСА_1 . /а.с.15/
Як вбачається з довідки виданої приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Мітніцьким Ю.Г. № 237/02-14 від 17 липня 2024 року, після смерті ОСОБА_3 , яка постійно до дня смерті проживала та була зареєстрована у АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведено спадкову справу. Спадкоємцями, які прийняли спадщину після померлої є - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . /а.с.16/
14 листопада 2024 року за вих.№ 384/02-14, приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області Мітніцьким Ю.Г. повідомлено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про те, що після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за їх зверненнями була заведена спадкова справа та спадкоємцями є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . В отриманні свідоцтв про право на спадщину за законом на належне померлій спадкове майно - житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 , було відмовлено в зв`язку з тим, що заявники не надали документ, який підтверджує право спадкодавця на житловий будинок. /а.с.17/
Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно статті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно зі статтями 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення.
Позивачі звернулись до суду з позовом про визнання права власності на житловий будинок після смерті матері з тих підстав, що вона за життя не оформила право власності на майно, в зв`язку з чим, нотаріусом було відмовлено у видачі їм свідоцтв про право на спадщину.
У пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
В Листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визначено, що найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Перші власники не оформляли документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в органах БТІ, а тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку.
Оскільки на нерухоме майно, не було оформлено право власності, тому згідно листа Міністерства юстиції України від 21 лютого 2005 року № 19-32/319 «Щодо порядку оформлення документів в разі смерті власника нерухомого майна» таке право в разі відсутності правовстановлюючих документів вирішується в судовому порядку.
Відповідно до пункту 4.15. частини 4 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22 грудня 2012 року, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Частиною першою статті 182 ЦК України, передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, а згідно зі статті 334 того ж Кодексу, право власності на майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає з моменту такої реєстрації.
У відповідності із статтею 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до частини п`ятої статті 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцям з часу її відкриття.
Згідно приписів частини першої статті 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, що засвідчує його право власності.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд приходить до висновку, що Позивачами доведено наявність підстав для визнання за ними права власності на будинок, в порядку спадкування за законом після смерті матері.
Відповідно до положень частини першої статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач в поданій позовній заяві просить судові витрати віднести на свій рахунок, в зв`язку з чим суд не здійснює їх подальший розподіл.
Керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»; Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»; статтями 182, 328, 392, 1216-1218, 1268, 1297 ЦК України; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 200, 206, 211, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Андрушківської сільської ради, Житомирського району, Житомирської області про визнання права власності на житловий будинок - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_6 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_7 ) в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рівних частках за кожним, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Попільнянського
районного суду Р. М. Поліщук
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.01.2025 |
Оприлюднено | 08.01.2025 |
Номер документу | 124233472 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Поліщук Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні